Μπορεί να αλλάξει ο σεξουαλικός προσανατολισμός; - Gay Conversion

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Εχω τοποθετηθει επαρκως σε παραλληλο θεμα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Το λες τόσο απλά, τόσο απλοϊκά μάλλον.
Εχω τοποθετηθει επαρκως σε παραλληλο θεμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δε θα ελεγα πως ειναι καραμέλα. Εδω μιλαμε για ανθρωπινες (παιδικές) ψυχες,με τις οποιες δεν πρεπει να πειραματιζομαστε - μονο και μονο για να ικανοποιηθει το καπριτσιο μιας μειοψηφουσας κοινωνικής ομαδας.

Καλυτερα ενα παιδι σε μια εστω και ξεχαρβαλωμενη ετεροφυλη οικογενεια,παρα σε μια "παραμυθενια" ομοφυλη.

Το θεμα δεν ειναι να ανοιξουμε εμεις (μόνο) το μυαλό μας. Το θεμα ειναι οι ομοφυλόφιλοι να το ανοιξουν και αυτοι και να δουν / αποδεχτουν και τα οριά τους.

Eν πάσει περιπτώσει,εχουμε ξεφύγει απο το θεμα και κινδυνεύουμε - εγω δηλ.! - να βρεθουμε off topic και να αρχισουν τα ....split-αρισματα και οι μετακομισεις.:D


Μα ειναι δυνατον να τασσεσαι υπερ μιας "ξεχαρβαλωμενης" οικογενειας αρκει να ειναι ετεροφυλοφιλικη?!
Εχω την εντυπωση, πως δεν εχεις ιδεα πως ειναι να μεγαλωνει μια παιδικη ψηχη σε ενα ασταθες, "αρρωστο" οικογενειακο περιβαλλον...

Καταρχας, εχουν υπαρξει ερευνες ανα τον κοσμο, που εχουν δειξει οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με το ενα εκ των δυο προτυπων μεγαλωνουν φυσιολογικα και χωρις προβληματα λογω της ελλειψης αυτου.
Κατα δευτερον, ποιος σου ειπε οτι σου εξασφαλιζεται η φυσιολογικη αναπτυξη ενος παιδιου, αρκει να μεγαλωνει απο ετεροφυλοφιλο ζευγαρι?! Αυτες οι εντυπωσεις ειναι αστειες...
Μαλιστα υπαρχουν ερευνες που εχουν δειξει οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με ετεροφιλοφιλους γονεις δεν εχουν καμμια διαφορα απο τα παιδια εκεινα που μεγαλωνουν με ομοφυλοφιλους...
Ειναι γελοιο να παραβλεπουμε το γεγονος οτι ακομα και σε μια ετεροφυλοφιλικη οικογενεια μεγαλωνουν συχνα δυστυχισμενα και προβληματικα παιδια.
Τα παιδια χρειαζονται αγαπη, προστασια, φροντιδα, αφοσιωση και προπαντως ενα υγιες οικογενειακο περιβαλλον, οποιο κι εαν ειναι αυτο...
Οσο πιο γρηγορα ανοιξουμε, επιμενω, το μυαλο μας, τοσο καλυτερα θα ειναι...
Να παψουν πια να εκφραζονται ομοφοβικες αποψεις στα ορια της υστεριας και να παρατηρουνται αντιδρασεις ρατσισμου και κοινωνικων διακρισεων.
Απορω ωρες ωρες πως καποιοι παραμενουν στασιμοι σε αντιληψεις παρωχημενες εν ετη 2009, χωρις καμμια διαθεση αναθεωρησης αυτων. Εκπλησσομαι και συναμα λυπαμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γιατί κανείς δεν μπορεί να αποδείξει με σιγουριά ότι η απουσία του παραδοσιακού προτύπου είναι αιτιώδης παράγοντας της όποιας "δυσλειτουργίας".

Κανεις ομως επισης δε μπορει να ισχυριστει με σιγουριά οτι το "κουτσούρεμα" / πριόνισμα αυτου του μοντέλου,παραγει κατ' αναγκη και φυσιολογικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κανεις ομως επισης δε μπορει να ισχυριστει με σιγουριά οτι το "κουτσούρεμα" / πριόνισμα αυτου του μοντέλου,παραγει κατ' αναγκη και φυσιολογικότητες.

Έρευνες μικρού βεληνεκούς (εδώ είναι μία) δείχνουν ότι η απουσία προτύπου δεν έχει καμία επίδραση στη διαμόρφωση ταυτότητας φύλου. Παρόλα αυτά ένα μη υποστηρικτικό και δυσλειτουργικό ετερόφυλο οικογενειακό περιβάλλον παρουσιάζεται σχεδόν πάντοτε ως ένας από τους παράγοντες που δρώντες συνδυαστικά συντελούν στην ανάπτυξη ψυχοπαθολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Tι σημαινει μωρε φυσιολογικοτητες?

Για σενα:

Φυσιολογικο=Να μεγαλωνει ενα παιδι με ετεροφυλους γονεις και ας ειναι οτι να ναι οι γονεις..

Μη φυσιολογικο=Να μεγαλωνει ενα παιδι με ομοφυλοφυλους γονεις και ας του δινουν αγαπη,φροντιδα,παιδεια..

Εμενα ο μονος μου προβληματισμος για ενα παιδι που εχει ομοφυλοφυλους γονεις ειναι ο κοινωνικος ρατσισμος που θα φαει..

Και σε αυτο δεν ειναι η λυση να μην τους επιτρεπουμε να υιοθετησουν παιδια..Ειναι η κοινωνια να σταματησει να ειναι στενομυαλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καταρχας, εχουν υπαρξει ερευνες ανα τον κοσμο, που εχουν δειξει οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με το ενα εκ των δυο προτυπων μεγαλωνουν φυσιολογικα και χωρις προβληματα λογω της ελλειψης αυτου.
Το φυλικό προτυπο που λειπει,αναπληρώνεται απο αλλου: συγγενεις,φιλους κλπ.
Κατα δευτερον, ποιος σου ειπε οτι σου εξασφαλιζεται η φυσιολογικη αναπτυξη ενος παιδιου, αρκει να μεγαλωνει απο ετεροφυλοφιλο ζευγαρι?! Αυτες οι εντυπωσεις ειναι αστειες...
Οσον αφορα τη διαμορφωση σωστης σεξουαλικης ταυτοτητας,ναι.Υπαρχει επαφή / τριβή και με τις δυο εικονες (ανδρικη και γυναικεια) και εδραιώνεται συνειδησιακά στο παιδί ο ρολος εκάστου.
Μαλιστα υπαρχουν ερευνες που εχουν δειξει οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με ετεροφιλοφιλους γονεις δεν εχουν καμμια διαφορα απο τα παιδια εκεινα που μεγαλωνουν με ομοφυλοφιλους...
Δεν εχω υποψη μου τετοιες ερευνες. Αν εχεις,ευχαριστως να τις δω.
Αλλα ακομα και ετσι να ειναι,το οτι οι ερευνες δειχνουν πως δεν υπαρχει προβλημα,δε σημαινει τιποτα. Ειναι πολυ νωρις για ασφαλη συμπερασματα και αρα και πειραματισμους. Το ισχύον σεξουαλικο περιβαλλον ειναι ακομη (πλειοψηφικά) αυστηρα ετεροφυλικό - καθοτι το ομοφυλοφιλο ειναι σχετικά μικρό,(σχετικά) ανεκδήλωτο και ανεδραίωτο - και συνεπως το παιδί τη "σκαπουλάρει" - ακόμη!
Ειναι γελοιο να παραβλεπουμε το γεγονος οτι ακομα και σε μια ετεροφυλοφιλικη οικογενεια μεγαλωνουν συχνα δυστυχισμενα και προβληματικα παιδια.
Τα παιδια χρειαζονται αγαπη, προστασια, φροντιδα, αφοσιωση και προπαντως ενα υγιες οικογενειακο περιβαλλον, οποιο κι εαν ειναι αυτο...
Οχι οποιο κι αν ειναι! Οποιο τους πρέπει!
Δεν παραβλεπουμε το γεγονος πως υπαρχουν προβληματα σε ετεροφυλόφιλες οικογενειες. Αυτο ομως δε σημαινει πως επειδη δε μπορουμε να τα επιλύσουμε,θα πρεπει να τα "πασαρουμε' στις ετεροφυλοφιλες - και αλλωστε οι τελευταιες,δεν αποτελουν εχεγγυα για ευτυχισμενα και απροβληματιστα παιδια. Η σεξουαλικη συγχιση που τυχον ειναι πολυ ψηλά στην προτεραιότητα των προβληματων ενος παιδιού.
Οσο πιο γρηγορα ανοιξουμε, επιμενω, το μυαλο μας, τοσο καλυτερα θα ειναι...
Να παψουν πια να εκφραζονται ομοφοβικες αποψεις στα ορια της υστεριας και να παρατηρουνται αντιδρασεις ρατσισμου και κοινωνικων διακρισεων.
Απορω ωρες ωρες πως καποιοι παραμενουν στασιμοι σε αντιληψεις παρωχημενες εν ετη 2009, χωρις καμμια διαθεση αναθεωρησης αυτων. Εκπλησσομαι και συναμα λυπαμαι.
Ειναι συνήθης η ταση να κατηρουνται για "κλειστομυαλιά" οσοι αντιδρουν σε καθε ειδους (άκριτη) φιλελευθεροποιηση. Αλλωστε ζουμε στον αιώνα που φιλελευθεροποιούμε τα πάντα πια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Φυσιολογικο=Να μεγαλωνει ενα παιδι με ετεροφυλους γονεις και ας ειναι οτι να ναι οι γονεις..

Μη φυσιολογικο=Να μεγαλωνει ενα παιδι με ομοφυλοφυλους γονεις και ας του δινουν αγαπη,φροντιδα,παιδεια....
Δεν αρκει η φροντιδα,αγαπη,παιδεια. Χρειάζεται το σωστο περιβαλλον για εδραιωση ταυτοτητας!
Εμενα ο μονος μου προβληματισμος για ενα παιδι που εχει ομοφυλοφυλους γονεις ειναι ο κοινωνικος ρατσισμος που θα φαει..
Εμενα ειναι ο πιο πανω λογος.
Και σε αυτο δεν ειναι η λυση να μην τους επιτρεπουμε να υιοθετησουν παιδια..Ειναι η κοινωνια να σταματησει να ειναι στενομυαλη..
Ως άνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ειναι πολυ νωρις για ασφαλη συμπερασματα και αρα και πειραματισμους.

Το ίδιο και για αφορισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έρευνες μικρού βεληνεκούς (εδώ είναι μία) δείχνουν ότι η απουσία προτύπου δεν έχει καμία επίδραση στη διαμόρφωση ταυτότητας φύλου. Παρόλα αυτά ένα μη υποστηρικτικό και δυσλειτουργικό ετερόφυλο οικογενειακό περιβάλλον παρουσιάζεται σχεδόν πάντοτε ως ένας από τους παράγοντες που δρώντες συνδυαστικά συντελούν στην ανάπτυξη ψυχοπαθολογίας.
Oπως ειπες:ειναι ερευνες μικρου βεληνεκους και ειναι απλά τασεις. Εξαλλου,ακομα η ίδια η επιστημη δεν εχει αποφασισει οριστικά τι ακριβως ευθυνεται για την ομοφυλοφιλία.
Οταν εξηγηθει - φρονω καπου στο μελλον - επαρκώς και αδιαμφισβήτητα το φαινομενο αυτο και υπαρξει και ικανος αριθμος μελετων,τοτε θα μπορουμε να κανουμε αξιολογηση. Ισως ακομα και να αναθεωρησουμε!

Μεχρι να ξεδιαλυνει το τοπιο ομως,ειναι εξοχως βολικο (λεω εγω) και επισφαλες (για τους θιασωτες / υποστηριχτές της ομοφυλοφιλίας) να βασιζονται πανω σε προσωρινα συμπερασματα,προκειμενου να εδραιωθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Οι απαντήσεις περί ομοφυλοφίλων και κοινωνικών παροχών θα μεταφερθούν στο αντίστοιχο θέμα :) με υποσημείωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ένα παιδί μπορεί να γίνει από δύο μαμάδες, επί παραδείγματι.
η οικογενειακή ατμόσφαιρα μεταξύ δύο αντρών ή δύο γυναικών που έχουν κάποια ομαλότητα στη σχέση τους, είναι σαφώς προτιμότερη από μια έκκρυθμη οικογενειακή ατμόσφαιρα μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άντρα που διάγουν μια σχέση ασταθή και με πολλά προβλήματα.

Aυθαίρετο συμπερασμα το ένα,αυθαιρετο και το αλλο! :)
Απο που κι ως που δυο ομοφυλοφιλοι διαγουν θεσφατικά παντα ομαλο βιο,ενω οι ετεροφυλόφιλοι παντα ασταθη και προβληματικό - αρα να αποτελεσει και επιχειρημα να δοθουν στους πρωτους και παιδιά?

Οι διαφορες / συνήθεις εκδηλώσεις χαρακτηρα (ζηλειας,μισους κλπ) ειναι γνωρισματα μονο ετεροφυλων ζευγαριών? Στα ομοφυλα επικρατεί άκρα αρμονία???

Και τι θα πει ομαλος βιος εν τελει? Ο ομαλος βιος - που ειναι σαφως διαμφισβητουμενο ζητουμενο στους ομοφυλόφιλους - ειναι εν τελει το μεγιστο ζητουμενο??

Τα δυο προτυπα που πρεπει να παρει το παιδί,δηλ. δεν μετρουν? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


δεν θα σχολιάσω την σκοπιμότητα της αναφοράς στη βαρβαρότητα των πειραμάτων που έγιναν 50 χρόνια πριν

θα περιοριστώ στην παρατήρηση ότι 50 χρόνια πριν οι ομοφυλόφυλοι δεν ήταν η μοναδική ομάδα
ανθρώπων που έπεσε θύμα αρρωστημένων μυαλών και "θεραπειών" που περισσότερο έμοιαζαν με
βασανιστήρια παρά με μεθόδους θεραπείας




το θέμα μας είναι (αν δεν με απατά η μνήμη μου) κατά πόσον είναι εφικτό να "θεραπευτεί" η ομοφυλία

και η άποψη μου, στηριγμένη στις γνώσεις και τη λογική είναι ότι, εφόσον δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα
και η επιλογή σεξουαλικού συντρόφου του ιδίου φύλου γίνεται συνειδητά, η αλλαγή είναι δυνατή στα
πλαίσια της δύναμης της ελεύθερης βούλησης του ίδιου του ομοφυλόφιλου - όπως επέλεξε να συνευρίσκεται
σεξουαλικά με άτομα του ιδίου φύλου "μπορεί" να επιλέξει επίσης συνειδητά να συνευρίσκεται με άτομα του
αντίθετου φύλου

στην περίπτωση όμως σφάλματος της φύσης στον άνθρωπο (ορμονικές διαταραχές, σεξουαλικά όργανα και
των δύο φύλων) τότε η "αλλαγή" σημαίνει και ιατρική βοήθεια τόσο χειρουργική όσο και ψυχολογική, ώστε
να μπορέσει το άτομο να επιλέξει την πραγματική του ταυτότητα και στη συνέχεια να ζήσει μ αυτήν (ειδικά
όταν είναι αντίθετη με αυτή που τα εξωτερικά της γνωρίσματα φέρει και έχει ζήσει μέχρι που να ζητήσει
βοήθεια)


μέχρι στιγμής δεν έχουν πέσει στην αντίληψη μου στοιχεία τεκμηριωμένης επιστημονικής έρευνας που να
αποδεικνύουν πέρα από κάθε αμφιβολία ότι η ομοφυλοφιλία οφείλεται σε βλάβη εγκεφαλικών κυττάρων ή
σε γονιδιακή διαταραχή - μόνο τις 2 αιτίες που προανέφερα γνωρίζω



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
θεραπευεται?? γιατι ειναι γριπη??:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
θεραπευεται?? γιατι ειναι γριπη??:confused:

Χαχαχα, είσαι καταπληκτική ...Παθολόγος! Μου ερχόταν να το γράψω, μα δεν μου έβγαινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
:hehe::hehe: πως να σου βγει το πολυ πολυ να ελεγες.. γιατι ειναι ινφλουενζα με καταρροη και κρισης βηχα?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
το θέμα μας είναι (αν δεν με απατά η μνήμη μου) κατά πόσον είναι εφικτό να "θεραπευτεί" η ομοφυλία

και η άποψη μου, στηριγμένη στις γνώσεις και τη λογική είναι ότι, εφόσον δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα και η επιλογή σεξουαλικού συντρόφου του ιδίου φύλου γίνεται συνειδητά, η αλλαγή είναι δυνατή στα πλαίσια της δύναμης της ελεύθερης βούλησης του ίδιου του ομοφυλόφιλου - όπως επέλεξε να συνευρίσκεται σεξουαλικά με άτομα του ιδίου φύλου "μπορεί" να επιλέξει επίσης συνειδητά να συνευρίσκεται με άτομα του αντίθετου φύλου

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείτε με το συνειδητή επιλογή. Είναι συνειδητή επιλογή ποιόν ερωτευόμαστε? Αν δεν σου κάνει κου-κου με άτομα του άλλου φύλλου τι να κάνεις? Αν δεν σου σηκώνεται ρε παιδί μου (το λέω για άντρες επειδή είναι εμφανές).
Εκτός από περιπτώσεις κακοποίησης σε μικρή ηλικία, όπου πραγματικά ο άλλος βιώνει ένα συγκεκριμένο είδος σεξουαλικότητας με το ζόρι αλλά επηρεάζεται για μια ολόκληρη ζωή όπου δεν μπορώ να φανταστώ τι παίζει.
Δεν καταλαβαίνω τη φράση συνειδητή επιλογή. Καταλαβαίνω την λέξη αποδοχή του εαυτού μας όμως που απ'όσο ξέρω είναι θετικός όρος στην ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Estartu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η τρελή κι αλλοπαρμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 169 μηνύματα.


συνειδητή επιλογή σημαίνει συνειδητή επιλογή!!

όπως συνειδητά ΔΕΝ ερωτεύομαι (εγώ) παντρεμένους (με το που το ακουω , ξενερώνω) έτσι δεν
"ερωτεύομαι" γυναίκες!!!

η σκέψη του να ξυπνήσω το πρωί με το πρόσωπο χωμένο σ ένα γυναικείο στήθος μου είναι αηδιαστική (έκοψα
το βύζαγμα όταν έκλεισα τα 2) ... το να τα αισθανθώ να τρίβεται επάνω στα δικό μου (στη θέση ενός ανδρικού
στέρνου ) μου είναι εξόχως απωθητικό ... το να αποκοιμηθώ με την αίσθηση του στην πλάτη του , δεν μπορεί
με τίποτα να αντικαταστήσει την δύναμη και την ηρεμία που αισθάνομαι όταν αυτό σημαίνει κι εγώ βρίσκομαι
βολεμένη με δυο αντρικά μπράτσα τυλιγμένα γύρω μου


η γλύκα της αντρικής αγκαλιάς είναι ασύγκριτη και η αίσθηση ενός αντρικού σώματος δίπλα στο δικό μου
δεν περιγράφεται με λόγια ... ούτε η ικανοποίηση και η δύναμη του να βλέπω / αισθάνομαι εκείνο το
κομμάτι της ανδρικής ανατομίας που είναι πλασμένο για να ταιριάζει τέλεια με το δικό μου σώμα , να
ζωντανεύει μέσα στα χέρια μου

πως θα με ικανοποιήσει σ αυτό το σημείο μια άλλη γυναίκα βρε?? με dildo?? μπορεί ποτέ να συγκριθεί η ηδονή
που σου προσφέρει ένα ψυχρό, ξένο αντικείμενο με την αίσθηση της σάρκας ??? ή με την απόλαυση που
εισπράττεις από τις αντιδράσεις αυτής της σάρκας ως αντανάκλαση της δικής σου ηδονής??


πως μπορεί ένα πραγματικό θηλυκό να αποστρέφεται όλα ανεξαιρέτως τα αρσενικά με τη δικαιολογία ότι
σε κάποια στιγμή είχε "κάποια κακή εμπειρία" ??? όλες μας έχουμε κακές (και επώδυνες ) εμπειρίες - δεν μας
κάνουν όμως να αποστρεφόμαστε όλους ανεξαιρέτως τους άνδρες !!!!



(και κάπως έτσι πιστεύω ότι αισθάνονται και οι άνδρες στην πλειοψηφία τους και αν κάνω λάθος παρακαλώ
να με διορθώσουν)





και αν , όπως ανέφερες παραπάνω, όντως κάποια "φτιάχνεται" ερωτικά μόνο με το που βλέπει μια άλλη
γυναίκα , όπως ακριβώς συμβαίνει με τους άνδρες, και τα αρσενικά την αφήνουν από εντελώς αδιάφορη έως
και αηδιασμένη, μήπως όντως εμπίπτει στη δεύτερη περίπτωση που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου ???


γιατί το να τραυματιστείς ψυχολογικά σε κάποια σχετικά νεαρή ηλικία (πχ. βιασμός) και αυτό να σε κάνει να
βλέπεις τους άνδρες με φοβία έως το να στραφείς ερωτικά σε ομοφυλες εξ αιτίας αυτού του γεγονότος απέχουν
πολλά χιλιόμετρα μεταξύ τους...









(υστ.. ναι! όντως ο όρος "θεραπεία" είναι μάλλον αδόκιμος εφόσον μιλάμε γενικά και όχι
για περιπτώσεις που οφείλονται σε παθολογικά αίτια - γι αυτό και χρησιμοποίησα
εισαγωγικά στο προηγούμενο ποστ μου

ίσως ο όρος "μεταστροφή" θα ήταν περισσότερο κατάλληλος για να διατυπωθεί το
ερώτημα αν και κατά πόσον ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να αλλάξει σεξουαλική προτίμηση)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Estartu,η "ανατριχιαστικά" γλαφυρη προσέγγισή σου,θα ηταν ικανή να μεταστρέψει και τον πιο στυγνό ομοφυλόφιλο!!!!!:D

Αν ημουν τετοιος,μετα απο τα παραπάνω,θα εμπαινα οντως στον πειρασμο της μεταστροφής!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ένα παιδί μπορεί να γίνει από δύο μαμάδες, επί παραδείγματι.
η οικογενειακή ατμόσφαιρα μεταξύ δύο αντρών ή δύο γυναικών που έχουν κάποια ομαλότητα στη σχέση τους, είναι σαφώς προτιμότερη από μια έκκρυθμη οικογενειακή ατμόσφαιρα μεταξύ μιας γυναίκας και ενός άντρα που διάγουν μια σχέση ασταθή και με πολλά προβλήματα.

Aυθαίρετο συμπερασμα το ένα,αυθαιρετο και το αλλο! :)
Απο που κι ως που δυο ομοφυλοφιλοι διαγουν θεσφατικά παντα ομαλο βιο,ενω οι ετεροφυλόφιλοι παντα ασταθη και προβληματικό - αρα να αποτελεσει και επιχειρημα να δοθουν στους πρωτους και παιδιά?

Οι διαφορες / συνήθεις εκδηλώσεις χαρακτηρα (ζηλειας,μισους κλπ) ειναι γνωρισματα μονο ετεροφυλων ζευγαριών? Στα ομοφυλα επικρατεί άκρα αρμονία???

Και τι θα πει ομαλος βιος εν τελει? Ο ομαλος βιος - που ειναι σαφως διαμφισβητουμενο ζητουμενο στους ομοφυλόφιλους - ειναι εν τελει το μεγιστο ζητουμενο??

Τα δυο προτυπα που πρεπει να παρει το παιδί,δηλ. δεν μετρουν? :)


Συγγνωμη, αλλα η Qslv επ' ουδενι γραφει αυτο που εσυ καταλαβες...
Δε γραφει οτι παντα η μεν σχεση ειναι ετσι και η δε αλλιως...
Συγκρινει δυο σχεσεις, οπου λεει οτι εαν επροκειτο μια ετεροφυλικη σχεση να μην ειναι ομαλη, υγιης, ειναι προτιμοτερο τοτε ενα παιδι να μεγαλωνει με 2 ομοφυλοφιλους, οπου ζουν αρμονικα.
Οποτε θαρρω, πως τα δικα σου συμπερασματα ειναι αυθαιρετα χωρις καμμια βαση.
Ας μην παρερμηνευουμε τα γραφομενα των αλλων, ωστε να καταληξουμε σε οποια συμπερασματα προσωπικα "βολευουν", αρκει να υποστηριξουμε με αυτον τον τροπο τη θεση μας.

Προφανως, στην ανατροφη και διαμορφωση χαρακτηρα του παιδιου υπαρχουν αλλοι παραγοντες πολυ πιο σημαντικοι απο την υπαρξη αυτων των δυο προτυπων.
Η αγαπη, η γαληνη, η στοργη, ο σεβασμος της προσωπικοτητας του αλλου, η ασφαλεια, η συνεργασια, η υπαρξη του αισθηματος της δκαιοσυνης ειναι μερικες απο εκεινες τις συνιστωσες απαραιτητες για την ομαλη ψυχικη αναπτυξη ενος παιδιου.

Το θεμα μας δε θα επρεπε να ειναι ποιος θα τα παρεχει ολα τα προαναφερθεντα, αλλα να υπαρχει η δυνατοτητα να υπαρχει καποιος για να τα δωσει.
Εαν ενα ετεροφυλικο ζευγαρι ειναι ανικανο να δωσει σε ενα παιδι αυτα που χρειαζεται, τοτε ναι, ειναι προτιμοτερο να μεγαλωσει ενα παιδι με γονεις δυο ομοφυλοφιλους, οπου θα ειναι ικανοι να του τα παρεχουν.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top