Sigmund Freud

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ετσι μαλιστα! ;)
Τωρα συμφωνω απολυτα.
P.S.-Το καταλαβα οτι εχει διαβασει Sigmund Freud και πριν απο αυτο το post,και εχω να πω μονο οτι ειναι τρομερα τα οσα εχει "πει".Παλαιοτερα με ενδιεφερε πολυ αλλα τελευταια,τον παρατησα. :(
Ναι είναι πρωτοπόρος και κλασικός. Όμως πια θεωρείταο ξεπερασμένος από την σύγχρονη ψυχολογία και δεν αποδέχονατο τις θεωρίες τους. Το αντιμετωπίζουν πλέον ακαδιμαικά :/:
Έγω σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα όχι. Τον βρίσκω πάντως εξαιρετικά ενδιαφέρον. Επίσης είμαι της σχολής του Irv Yalom ο οποίος έιναι υποστηριχτής του Φρόιντ...


Σημείωση Συντονιστή: το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Ήταν της μοίρας μου γραφτό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Ναι είναι πρωτοπόρος και κλασικός. Όμως πια θεωρείταο ξεπερασμένος από την σύγχρονη ψυχολογία και δεν αποδέχονατο τις θεωρίες τους. Το αντιμετωπίζουν πλέον ακαδιμαικά :/:
Έγω σε άλλα συμφωνώ και σε άλλα όχι. Τον βρίσκω πάντως εξαιρετικά ενδιαφέρον. Επίσης είμαι της σχολής του Irv Yalom ο οποίος έιναι υποστηριχτής του Φρόιντ...
Ναι αφού σε όλες τις σχολές ψυχολογίας θεωρούνται λάθος οι απόψεις του..Και εγώ παλία διάβαζα φανατικά τώρα έχω μπει σε σκέψεις ύστερα από αυτά που μου είπαν φίλοι μου που σπουδάζουν ψυχολογία:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω ψυχολογία γιατί δεν κατάφερα να περάσω(λόγω κατεύθηνσης) αλλά διαβάζω ότι πέσει στα χέρια μου. Βασική μου πεποίθηση είναι πως δεν έχει νόημα να διαβάσεις τους σύγχρονους άμα δεν έχεις διαβάσει Φρόυντ. Επίσης να έχεις στο νου σου ότι τώρα βασιλεύουν οι Αμερικάνοι στην ψυχολογία και έτσι έχει θαυτεί η ευρωπαική κλασική. Ρεύματα είναι αυτά. Επίσης οι ελληνικές σχολές ψυχολογίας έιναι λίγες δεκαετίες πίσω απ όσο ξέρω σε μια "επιστήμη" η οποία κάθε μέρα γεννάει κεφάλαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Θα επαναφέρω λοιπόν το θέμα :P

Ο Σίγκμουντ Φρόυντ (Sigmund Freud, Γερμανική προφορά: [ˈziːkmʊnt ˈfrɔʏt], γεννημένος ως Σίγκισμουντ Σλόμο Φρόυντ, 6 Μαΐου 1856 – 23 Σεπτεμβρίου 1939) ήταν Αυστριακός ιατρός, φυσιολόγος, ψυχίατρος και θεμελιωτής της ψυχαναλυτικής σχολής στον τομέα της ψυχολογίας. Αναγνωρίζεται ως ένας από τους πλέον βαθυστόχαστους αναλυτές του 20ού αιώνα που μελέτησε και προσδιόρισε έννοιες όπως το ασυνείδητο, την απώθηση και την παιδική σεξουαλικότητα. Οι επιστημονικές θεωρίες του Φρόυντ και οι τεχνικές θεραπείας που ανέπτυξε θεωρήθηκαν ιδιαίτερα καινοτόμες και αποτέλεσαν αντικείμενα έντονης αμφισβήτησης όταν παρουσιάστηκαν στη Βιέννη του 19ου αιώνα. Ωστόσο και σήμερα συνεχίζουν να εγείρουν έντονο προβληματισμό και αντιπαραθέσεις. Η επίδραση του Φρόυντ δεν περιορίστηκε μόνο στην ψυχολογία και την ψυχιατρική, αλλά ταυτόχρονα απλώθηκε σε πολλούς τομείς της επιστήμης (ανθρωπολογία, κοινωνιολογία, φιλοσοφία) και της τέχνης.
Πηγή

Δείτε 6 από τα πιο παράξενα, αλλά αληθή γεγονότα για τον Σίγκμουντ Φρόυντ:
1. Παρά τις εκτενείς θεωρίες του σχετικά με την ανάπτυξη του ατόμου στην παιδική ηλικία, ο Φρόυντ είχε σε όλη την πορεία του μόνο ένα παιδί ως ασθενή για ψυχανάλυση.
2. Ο Σίγκμουντ Φρόυντ έκανε τακτικά χρήση κοκαΐνης για 13 χρόνια και έγραψε σχετικά με τα οφέλη της για την υγεία.
3. Ο θάνατος του Φρόυντ ήταν υποβοηθούμενη αυτοκτονία από τον προσωπικό του γιατρό.
4. Ο Φρόιντ άφησε τις 4 αδελφές του στην, κατεχόμενη από τους Ναζί, Βιέννη, όταν το έσκασε από την πόλη, για να γλιτώσει ο ίδιος.
5. Η ιδιοτροπία του σχετικά με τα έγγραφά του στην Βιβλιοθήκη του Κογκρέσου
6. Ο Σίγκουντ Φρόιντ έκανε ψυχανάλυση στην κόρη του Άννα καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του.
Πηγή: Iatropedia/57203/

Τι γνώμη έχετε για τον Sigmund Freud, είναι αποδεκτές οι θεωρίες του στην σύγχρονη εποχή και στην μετεξέλιξη της επιστήμης και τι ξέρετε για την ψυχανάλυση ; Πως αυτή γίνεται και ποια τα αποτελέσματά της ; Θα θέλατε να κάνετε ή έχετε κάνει; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Σίγουρα ο Freud έχει προσφέρει πολλά στην επιστήμη της ψυχολογίας και πιο πολύ στην εξέλιξη της μεθόδου της ψυχανάλυσης. Βέβαια οι θεωρίες του είναι αμφιλεγόμενες και δεν αποδέχονται από όλους. Αυτό που ξέρω να πω πράγματα σχετίζεται με τη δική μου εμπειρία. Έχω πάει σε αρκετούς ψυχολόγους επειδή είχα φοβίες,χαμηλή αυτοεκτίμηση και κατάθλιψη. Γι'αυτό έχω υποβληθεί και σε ψυχαναλύσεις. Θεωρώ πως βοηθούν πάρα πολύ να καταλάβεις τον εαυτό σου και να τον βοηθήσεις αποτελεσματικά. Χωρίς την ψυχολογία δεν θα μπορούσα να είμαι αυτός που είμαι τώρα. Θα ήμουν ακόμη εκείνο το παιδάκι που δεν είχε ιδέα για τον εαυτό του και φοβόταν. Εξάλλου στόχος της ψυχανάλυσης είναι να σε κάνει να συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα και να νιώσεις καλύτερα,να αποβάλλεις τον πεσιμισμό και να αποκτήσεις αισιοδοξία. Τώρα μπορώ να λέω ευχαριστώ σε όλους τους ψυχολόγους που με βοήθησαν και μου άλλαξαν τη ζωή 180 μοίρες. Ξέρω πλέον ποιος είμαι,τι θέλω και τι μπορώ. Σε όλα αυτά που φοβόμουν και που με έκαναν να έχω κατάθλιψη απλά γελάω διότι ήταν ανούσια και με κατέστρεφαν χωρίς λόγο. Έτσι,χαμογελώ κάθε μέρα και πορεύομαι με αισιοδοξία. Ένα μεγάλο μπράβο στον κύριο Freud που δημιούργησε την ψυχανάλυση. Την προτείνω σε όλους όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα. Και σε όσους διστάζουν να πάνε σε ψυχολόγο,τους προτείνω να το ξανασκεφτούν επειδή θα τους βοηθήσει πάρα πολύ όπως βοήθησε και εμένα που βρισκόμουν σε άθλια κατάσταση ψυχολογικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ιάκωβε χαίρομαι που ξεπέρασες τα προβλήματα που είχες και όλα και έχεις ξαναβρεί τον εαυτό σου και σε συγχαίρω πραγματικά για την δύναμη της ψυχής σου!!

Εγώ δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά και πώς γίνεται η ψυχανάλυση, από την απλή συζήτηση με έναν ψυχολόγο πχ ή και την ψυχοθεραπεία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει ποια είναι η διαφορά και πώς γίνεται η ψυχανάλυση, από την απλή συζήτηση με έναν ψυχολόγο πχ ή και την ψυχοθεραπεία !

απλή συζητήση με ψυχολόγο δεν υφίσταται. όλες οι μέθοδοι που ανέφερες ενέχουν μέσα τους τον διάλογο αλλά εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς. κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
απλή συζητήση με ψυχολόγο δεν υφίσταται. όλες οι μέθοδοι που ανέφερες ενέχουν μέσα τους τον διάλογο αλλά εξυπηρετούν διαφορετικούς σκοπούς. κλικ

Καλημέρα :P .
καλά ναι αλλά δεν μπορούσα να βρω την λέξη , thanxs :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top