Netbooks

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν δεν κάνεις την σωστή εγκατάσταση, ίσως να είναι και χειρότερο από win7
Μην τρομάζεις τον κόσμο. :P
Ένα απλό ubuntu μπορεί κι η γιαγιά μου να στήσει. Ένα next-next-next είναι. :P
Δεν μπορεί να πάει κάτι στραβά (αν και απ' αυτά όλα να τα περιμένεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ένα απλό ubuntu μπορεί κι η γιαγιά μου να στήσει. Ένα next-next-next είναι.

και τα παρτιτιον η γισγια τα ξερει?

,,αν εχει σκετο δισκο ναι

ας αφησουμε τις υπερβολες,,τα ubuntu φαινονται απλα να μπουν,,αλλα πολυ χειροτερα μπορουν να πανε στραβα απο την εγκατασταση των win..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Μην τρομάζεις τον κόσμο. :P
Ένα απλό ubuntu μπορεί κι η γιαγιά μου να στήσει. Ένα next-next-next είναι. :P
Δεν μπορεί να πάει κάτι στραβά (αν και απ' αυτά όλα να τα περιμένεις).

Κοίτα, πρακτικά έχεις κι εσύ δίκιο, αλλά σε ένα άλλο σημείο έχει κι ο Πάνος δίκιο.

Που έχεις εσύ δίκιο: Το ubuntu το στήνει και η γιαγιά. Σαφώς. Μια γελοιότητα είναι η διαδικασία, αλλά από τη σκοπιά ποιανού; Από τη δική σου, τη δική μου που ξέρουμε και δέκα πράγματα από υπολογιστές. Για εναν αρχάριο πιστεύω (εικασία κάνω), πως και τα δυο λειτουργικά (Win - Ubuntu) το ίδιο δύσκολα ή εύκολα θα ήταν στην εγκατάσταση. Πάνω κάτω τα ίδια βήματα είναι, ίσως και λιγότερα στο Ubuntu. Βέβαια είναι αυτό που πολύ σωστά λέει και ο Άγγελος, να μη μπλέξεις δηλαδή με partitions γιατί εκεί χάνει η αρχάρια μάνα το αρχάριο παιδί και το αρχάριο παιδί την αρχάρια μάνα. Ακόμα και στην εγκατάσταση των Windows 7 άμα πας να σπάσεις ένα δίσκο σε 3 κομμάτια ξέρω γω, θα σου βγεί ένα Unallocated space, ένα New Partition 1 και ένα System Reserved Partition των 100 ΜΒ για τον OS loader και τα αρχειάκια του.

Ε θα δεί ο άλλος το System Partition και θα μείνει με το εργαλείο στα χέρια, θα τρομάξει δηλαδή... Αντίστοιχα για την ερώτηση "Where do you want GRUB to be installed" στο Ubuntu, θα σου πει ο άλλος τι είναι το Γρούμπ να πούμε;

Ο Πάνος έχει δίκιο στην εξής λεπτομέρεια: Άμα στήσεις χάλια ένα λειτουργικό, όσο ελαφρύ και να φαίνεται, χάλια θα βγεί και το αποτέλεσμα. Πχ. όταν στήσαμε το Arch Linux κονσολάτο εκείνο το βράδυ. Σου βγήκε ο πάτος μέχρι που κατάφερες να γράψεις μια "ρουτίνα" (κατα Cylon Number One - "I deleted that particular sub-routine 20 years ago, and I stopped sleeping") στο αρχείο για να βρεί την κάρτα δικτύου (αιτία: Κάτι μάλλον ήθελε φιξάκι από την ομάδα του Arch), ή η κάρτα ήχου που δε δούλευε μέχρι να παίξω με το alsaconf...και πάλι ήταν ένα λειτουργικό φραπές έτσι όπως το χαμε κάνει. Ήθελε σωστή εγκατάσταση από την αρχή. Βέβαια το Arch δεν είναι ούτε Windows ούτε Ubuntu... Θέλει μπάλες και λίγο υπομονή για να το τολμήσεις...


Ας δοκιμάσει ο άνθρωπος αυτό που του κάθεται καλύτερα. Στο τέλος αυτό έχει σημασία και όχι η υπεράσπιση αυτών που αρέσουν σε εμάς. Ειδάλλως θα με έβλεπες εμένα να χω βγάλει φλόγες και να φωνάζω "Arch Linux με XFCE ρεεεεε" (ή και ακόμα πιό ελαφρύ Desktop Environment).... αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα με μισήσει το παιδί μετά από τέτοια εμπειρία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειδάλλως θα με έβλεπες εμένα να χω βγάλει φλόγες και να φωνάζω "Arch Linux με XFCE ρεεεεε" (ή και ακόμα πιό ελαφρύ Desktop Environment)....


Για πε σε μενα που δεν θα σε μισισω!:P Παιζει πολυ κονσολα με εντολες η να τολμιζω να πειραματιστω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και τα παρτιτιον η γισγια τα ξερει?
Μα, δεν κατάλαβες. Όταν προτείνω σε κάποιον linux, του στέλνω να βάλει wubi, που είναι πραγματικά ένα next-next-next.
Αφού κάνει level up, θα του δείξω και τα partitions. :P


Btw, η ελληνική κοινότητα του ubuntu έχει βγάλει σχετικό οδηγό. Το επίπεδό του είναι "να λόλα ένα μήλο". :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Για πε σε μενα που δεν θα σε μισισω!:P Παιζει πολυ κονσολα με εντολες η να τολμιζω να πειραματιστω;:P

Έβαλα arch gnome 3 στο παλιό μοu laptop πριν 2-3 εβδομάδες. Ομολογώ πως περίμενα την όλη διαδικασία πολύ πιο δύσκολη από όσο τελικά ήταν. Ναι, έχει πολύ τερμιναλ. ,αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Εντολές πολλές δεν έχει πάντως. Απλά φτάνεις σε ένα σημείο στο οποίο διαλέγεις ένα ένα τα πακέτα που θέλεις να εγκαταστησειςς και εκεί κάπου μπορείς να χαθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλει κανείς να κάνει partitions σε ένα netbook :P. Ίσως είναι και η λογική ότι αν θες να βάλεις linux τότε θα ΠΡΕΠΕΙ να συνοδεύεται και από dual boot windows ξέρω γω λες και πρόκειται να κάνεις κάτι ριψοκίνδυνο και θες να χεις καβάντζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ακόμα και στην εγκατάσταση των Windows 7 άμα πας να σπάσεις ένα δίσκο σε 3 κομμάτια ξέρω γω, θα σου βγεί ένα Unallocated space, ένα New Partition 1 και ένα System Reserved Partition των 100 ΜΒ για τον OS loader και τα αρχειάκια του.

Ε θα δεί ο άλλος το System Partition και θα μείνει με το εργαλείο στα χέρια, θα τρομάξει δηλαδή... Αντίστοιχα για την ερώτηση "Where do you want GRUB to be installed" στο Ubuntu, θα σου πει ο άλλος τι είναι το Γρούμπ να πούμε;
ωρε τι μου θύμισες τωρα..:worry: η κολαση κατω απο την φαινομενικα γαληνια συνυπαρξη win ubuntu στον ιδιο δισκο

μια ελαχιστη κινηση στα παρτιτιον..
και ολα διαλύονται..:eek::P γιαυτο δεν εχω ξαναβαλει dual boot..-γιατι καποτε θα με φαει ο κ@λος μου να πειραξω τα παρτιτιον και θα τα βαλω οοολα απο την αρχη

Όταν προτείνω σε κάποιον linux, του στέλνω να βάλει wubi, που είναι πραγματικά ένα next-next-next.
Αφού κάνει level up, θα του δείξω και τα partitions. :P
καλα παιζουμε wubi και βλακειες,,ή βαζεις κανονικα το λειτουργικο ή δεν το βαζεις

μαθε σε γιαγια να κανει dual boot win linux και σου δινω βραβειο
μολις βλεπω τα παρτιτιον του ubuntu στην εγκατασταση με πιανει τρομος γιατο που εχω win ή οχι αν βαζω swap αν βαζω αλλου το root-και μετα στην αναβαθμιση δεν χωραει πια αλλο..χιλια δυο που με τα win δεν εχω οταν τα εγκαθιστω..

και οσους οδηγους και να διαβασω μολις παω στην πραξη νιωθω σαν να παταω σε ναρκοπεδιο..

εκτος και αν δεν υπαρχει win στο δισκο οποτε κανεις οτι γουσταρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μην τρομάζεις τον κόσμο. :P
Ένα απλό ubuntu μπορεί κι η γιαγιά μου να στήσει. Ένα next-next-next είναι. :P
Δεν μπορεί να πάει κάτι στραβά (αν και απ' αυτά όλα να τα περιμένεις).
Εκτός από αυτά που είπε ο Valder, είσαι σίγουρος ότι τα Win7 Starter είναι πιο αργά από την συνηθισμένη έκδοση των ubuntu; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγω παντως που εχω βαλει Ubuntu στο netbook της αδερφης μου δουλευει εξαισια.
Εχει και WIndows 7 Ultimate,τα οποια δεν σερνονται,αλλα την εγκατασταση την ειχε κανει ο πατερας μου,και απο οτι μου ειχε πει ηταν μια πιο ελαφρια εκδοση απο την συνηθισμενη(που την βρηκε και πως το εκανε δεν γνωριζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λογικά αναφέρονταν στα Windows 7 starter. Δεν υπάρχει επίσημη άλλη ελαφριά έκδοση των win7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Λογικά αναφέρονταν στα Windows 7 starter. Δεν υπάρχει επίσημη άλλη ελαφριά έκδοση των win7

Ειμαι σιγουρος πως προκειται για Ultimate,εχει ολα τα στοιχεια της συγκεκριμενης εκδοσης,και το γραφει καθε φορα στην εκκινηση(καθως και στις πληροφοριες).
Την επομενη φορα που θα επικοινωνησω μαζι του θα τον ρωτησω για λεπτομεριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Ειμαι σιγουρος πως προκειται για Ultimate,εχει ολα τα στοιχεια της συγκεκριμενης εκδοσης,και το γραφει καθε φορα στην εκκινηση(καθως και στις πληροφοριες).
Την επομενη φορα που θα επικοινωνησω μαζι του θα τον ρωτησω για λεπτομεριες.

Λογικά θα είναι customized edition με κομμένα services και προγράμματα, ίσως και πειραγμένα registry entries. (AN γίνεται αυτό αυτόματα στην εγκατάσταση. Εγώ τα πειράζω μετά την εγκατάσταση μόνος μου γιατί έχω SSD και θέλει tweaking κάτι keys, TRIM, κόψιμο το Defrag κλπ...)

Ατιμούλη...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top