Υπάρχω επειδή σκέφτομαι ή σκέφτομαι επειδή υπάρχω;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχουμε επειδή σκεφτόμαστε ή σκεφτόμαστε επειδή υπάρχουμε; Απαντήστε μου, σας παρακαλώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Χμμμ..... για να απαντήσει κανείς αυτό το ερώτημα, καταρχήν πρέπει να ορίσει την ύπαρξη. Πράγμα πολύ δύσκολο, αφού δεν γνωρίζουμε αν προϋπήρχαμε σε άυλη μορφή πριν τη σύλληψη και βέβαια αν μετά θάνατον εξακολουθούμε να υπάρχουμε πάλι σε άυλη μορφή. Έπειτα θα πρέπει να ορίσουμε τις παραμέτρους της σκέψης. Η σκέψη έχει να κάνει με το πως αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο γύρω μας. Ουσιαστικά δηλαδή πρόκειται για τη διαδικασία που ενεργοποιείται όταν οι δέκτες μας προσλαμβάνουν οποιοδήποτε ερέθισμα και επειδή τα ερεθίσματα είναι διαρκή, έτσι συμβαίνει διαρκώς να σκεφτόμαστε. Ένα σοβαρό ερώτημα που τίθεται εδώ είναι αν και κατα πόσο η σκέψη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη γλώσσα, καθώς ουσιαστικά η γλώσσα είναι η σάρκα της σκέψης. Έπειτα υπάρχουν εξωτερικοί παράγοντες που έχουν να κάνουν με τις προσλαμβάνουσες, το κοινωνικό περιβάλλον και τις δυνατότητες εξέλιξης που έχει ο κάθε άνθρωπος. Αυτό που θέλω να πω με όλα αυτά είναι ότι πρέπει να διευκρινίσεις λίγο περισσότερο τα πλαίσια στα οποία θέλεις να κινηθούμε στο ερώτημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,962 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο. Ας επιχειρηματολογήσω όμως επ' αυτού:

2ο σκέλος, "Σκέφτομαι επειδή υπάρχω"

Λάθος διότι και τα ζώα υπάρχουν αλλά δεν σκέφτονται. Και δε μιλάω για τους ανθρώπους ζώα αν και θα μπορούσα να το επεκτείνω κάλλιστα και σε αυτούς, αλλά για κάθε λογής τετράποδο, πτηνό ή θαλάσσιο ον. Υπάρχουν, αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον τους αλλά δεν δημιουργούν (τουλάχιστον στο βαθμό που το κάνει ο άνθρωπος). Ο άνθρωπος δημιουργεί λοιπόν! Εξελίσσεται... κάτι που μας οδηγεί στην απόρριψη και του 1ου σκέλους...

1ο σκέλος, Υπάρχω επειδή σκέφτομαι

Η ύπαρξη δεν σχετίζεται με τη σκέψη αλλά με το προϊόν της αναπαραγωγικής πράξης. Η συνέχιση της ύπαρξης ενός ατόμου μπορεί να εξαρτηθεί -εν μέρει- από την υπόθεση ότι ένα μη σκεπτόμενο άτομο εστί μια παρασιτική οντότητα μέσα στο κοινωνικό σύνολο, ένα περιθωριοποιημένο ον, άρα η μη σκέψη θέτει σε επικινδυνότητα την συνέχιση της ύπαρξης του ατόμου υπό την έννοια ότι τον αποκόπτει από την κοινωνία.

....Χ... επειδή σκέφτομαι. Ποιός είναι ο παράγων Χ λοιπόν αντί του υπάρχω; Δημιουργώ, εξελίσσομαι, γίνομαι καλύτερος άνθρωπος για μενα και τους γύρω μου, ακριβώς επειδή σκέφτομαι!

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν η σκέψη να είναι δικό μας δημιούργημα και ανεξάρτητη από εξωτερικές βουλές, διότι σε κάθε άλλη περίπτωση φυτοζωούμε, παρασιτίζουμε και καταστρέφουμε το δικαίωμά μας στην εξέλιξη του εαυτού μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Τίποτα από τα δύο. Ας επιχειρηματολογήσω όμως επ' αυτού:

2ο σκέλος, "Σκέφτομαι επειδή υπάρχω"

Λάθος διότι και τα ζώα υπάρχουν αλλά δεν σκέφτονται. Και δε μιλάω για τους ανθρώπους ζώα αν και θα μπορούσα να το επεκτείνω κάλλιστα και σε αυτούς, αλλά για κάθε λογής τετράποδο, πτηνό ή θαλάσσιο ον. Υπάρχουν, αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον τους αλλά δεν δημιουργούν (τουλάχιστον στο βαθμό που το κάνει ο άνθρωπος). Ο άνθρωπος δημιουργεί λοιπόν! Εξελίσσεται... κάτι που μας οδηγεί στην απόρριψη και του 1ου σκέλους...

Γκριιινγκ..... Δεν είμαι σίγουρη ότι ισχύει αυτό, δηλαδή ότι τα ζώα δεν σκέφτονται, καταρχήν βλέπουν όνειρα, άρα υπάρχει στοιχειώδης λειτουργία του εγκεφάλου που σχετίζεται με τη σκέψη..... Επίσης ορισμένες αντιδράσεις δείχνουν ότι ενεργούν κατόπιν σκέψεως σε ορισμένες περιπτώσεις.... Έπειτα μην κρίνουμε εξ ιδίων ..... Έπειδή εμείς έχουμε συγκεκριμένη ιδέα για το τι είναι σκέψη, δεν σημαίνει ότι η ίδια η σκέψη περιορίζεται σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Υπάρχουμε επειδή σκεφτόμαστε ή σκεφτόμαστε επειδή υπάρχουμε; Απαντήστε μου, σας παρακαλώ...
Λησμόνησα να παραθέσω τια λατινικές αποδόσεις των παραπάνω και ζητώ συγνώμη!
Λοιπόν:
- Cogito ergo sum = "υπάρχω επειδή σκέφτομαι"
-Cogito quia vivo = "σκέφτομαι επειδή υπάρχω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
2ο σκέλος, "Σκέφτομαι επειδή υπάρχω"

Λάθος διότι και τα ζώα υπάρχουν αλλά δεν σκέφτονται. Και δε μιλάω για τους ανθρώπους ζώα αν και θα μπορούσα να το επεκτείνω κάλλιστα και σε αυτούς, αλλά για κάθε λογής τετράποδο, πτηνό ή θαλάσσιο ον. Υπάρχουν, αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον τους αλλά δεν δημιουργούν (τουλάχιστον στο βαθμό που το κάνει ο άνθρωπος). Ο άνθρωπος δημιουργεί λοιπόν! Εξελίσσεται... κάτι που μας οδηγεί στην απόρριψη και του 1ου σκέλους...
Η σκέψη δηλαδή είναι για σένα η τροφή για δημιουργία. Ακόμα και αν το δεχτώ αυτό, τότε ακόμα και τα ζώα που δημιουργούν τις φωλιές τους πχ, δημιουργούν και άρα σκέφτονται. Αν πάρω την δική μου θεώρηση της σκέψεις που είναι οποιαδήποτε λειτουργία του μυαλού, τότε όποιο ον έχει μυαλό σκέφτεται κιόλας. Με αυτήν την εξήγηση όμως η συνεπαγωγή υπάρχω => σκέφτομαι είναι λάθος, γιατί υπάρχουν ένα σωρό πράγματα στον κόσμο που για μένα δεν σκέφτονται αλλά υπάρχουν.
1ο σκέλος, Υπάρχω επειδή σκέφτομαι
Τείνω μάλλον σε αυτήν την άποψη, ορμώμενος από κάτι που είχα διαβάσει (δυστυχώς δεν θυμάμαι που για να σας κατατοπίσω) και το οποίο έλεγε ότι ο κόσμος υπάρχει γύρω μας γιατί "τον αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις μας" = "τον δημιουργεί το μυαλό μας" και μας κάνει αισθητή την ύπαρξη του. Αν δεν είχαμε αυτές τις αισθήσεις, τότε ο κόσμος για εμάς δεν θα υπήρχε. Αν δεν το καταλαβαίνετε, σκεφτείτε πως θα αντιλαμβανόσασταν τον κόσμο, αφαιρώντας μια μια τις αισθήσεις σας.

Αφού λοιπόν θεώρησα ότι σκέψεις είναι οι λειτουργίες του μυαλού και αφού αυτές μου δίνουν την ύπαρξη για τα πάντα γύρω μου, συμπεριλαμβανομένου και εμένα, τότε υπάρχω επειδή σκέφτομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελπιδα

Νεοφερμένος

Η ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
το σκεφτομαι επειδη υπαρχω δεν ισχυει!!!
αποδειξη: δες γυρω σου οσους υπαρχουν. απαντησε μου τωρα, ολοι αυτοι που ειδες, σκεφτονται; εαν ναι, συγχαρητηρια κερδισες το βραβειο νομπελ, αφου μολις κατελειψες τη θεωρια του Δαρβινου οτι προερχομαστε απο πιθηκους........
φυσικα και ιςχυει μονο το υπαρχω επειδη σκεφτομαι, το ποιο αν αλλαξεις τη σειρα του συμφωνει με το σκεφτομαι αρα υπαρχω του αειμνηστου Ντεκαρτ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top