Πηγαίνετε στο γυμναστήριο;

Εσείς επισκέπτεστε ποτέ το Γυμναστήριο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 202)
  • Ναι (συστηματικά)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Ναι (κάπου κάπου)

    Ψήφοι: 47 23.3%
  • Όχι (ούτε περνάω απ' έξω)

    Ψήφοι: 77 38.1%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 1 0.5%

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Ειμαι σιγουρος οτι ο "τσιρος" που έγραψες έχει τα διπλάσια ποδια απο σένα. Και αν έχεις τα κοτσια βάλε μια φωτο να αποδειξεις το αντιθετο. Σε προκαλώ. Δεν έχεις βαλει ποτέ ουτε μια φωτο. Μονο να μιλάς πολύ και χωρις νοημα ξέρεις.

Ειπα εγω ποτε οτι ειμαι ιδιαιτερα γυμνασμενος? Ημουν αγωνιστικος σπριντερ, αλλα πολυ καλυτερος προπονητης απο οτι αθλητης, δεν εχω γονιδια για αθλητισμο, αλλα απο εσενα συγκεκριμενα ναι εχω καλυτερα ποδια, ακομα και τωρα που ειμαι χοντρος και αγυμναστος. Επισης δεν θα βαλω φωτογραφια γιατι ελεος. Αν θες ελα να σου κανω προπονηση ενα μηνα να παρεις λιγο κρεας επανω σου. Σοβαρα τωρα, τι κιλα κανεις καθισμα? Δεν κανεις ουτε 100ε? Οριακα το σωματικο σου βαρος?

Ξερεις τι ειναι ο εγκαρσιος? Η μανουβρα βαλσαλβα? Τι επιδρασεις εχει?

Βασικα πηγαινε ρωτα απο μποντιμπιλντερς τον Σταυρο, τον Δημητρη, τον Λευτερη, την Νορα, τη Ναντια ποιος ειναι ο Γιαννης. Ολοι εχουν καρτες επαγγελματικες. Και δεν ειμαι καν προπονητης bodybuilding. Θες αθλητες, εχω δουλεψει με ολυμπιονικες (ολου) και παγκοσμιους πρωταθλητες (διονυσια, δημητρης). Δεν με πιστευεις, λιγο με νοιαζει, δεν συγκρινουμε βιογραφικα εδω.

Αυτο το οποιο λεω ειναι οτι την εχεις δει περιεργα και εχεις το συνδρομο του πρωταρη ητοι "εβγαλε η μυγα κωλο κι εχεσε το κοσμο ολο".

Εχεις δρομο μπροστα σου ακομα, δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα σε θυμαμαι απο παλια οποτε δεν εισαι και πολυ μικρος, καλα κανεις και γυμναζεσαι, καλο ειναι οτι φροντιζεις και τα ποδια σου, αλλα δεν εισαι σε επιπεδο να δινεις συμβουλες, και δεν ειναι κακο αυτο, δεν ειναι η δουλεια σου η ο τομεας σου.

Το πιο σημαντικο, απο ολα ειδικα αν θελεις να πας το σωμα σου παρακατω (που ειληκρινα δεν βλεπω λογο, μια χαρα εισαι), ειναι να αναγνωρισεις οτι υπαρχει ενα 12χρονο κοριτσακι καπου που κανει παγκο για ζεσταμα τα κιλα που κανεις μεγιστη.

Ζώνη δεν έχω βάλει ούτε εγώ ποτέ (βέβαια στα 60-80 κιλά που κάνω εγώ squat δε χρειάζεται...) και μόνο σε άτομα που κάνουν κάτι τρελά 150+ έχω δεν να βάζουν
Όσον αφορά τις μύτες των ποδιών, είναι σχετικό με το πως κάνει ο καθένας τα squat του... Έαν τα κάνεις με το σωστό κατ' εμέ τρόπο είναι απίθανο να κάνεις squat χωρίς να βγεις πιο μπροστά. Επίσης η ανατομία κάθε ατόμου είναι διαφορετική... Εξαρτάται πως γίνεται στον καθένα η δουλειά!

Ρεαλιστικα ενας καλος στοχος για ενα ανθρωπο κατω των 45 ειναι το 1.5 φορα το ΣΒ σε καθισμα και 1 ΣΒ στον παγκο. Ειναι ενας στοχος που μακροπροθεσμα ολοι οι υγιεις ανθρωποι μπορουν να πιασουν χωρις ιδιαιτερο κυνδινο τραυματισμου.

Kαι ναι βλεπω συνεχια πιτσιρικια που το παιζουν γυμναστες ειτε απο κατι grafts ειτε απο τη ντροπη των πανεπιστημιων που λεγεται ΤΕΦΑΑ να βαζουν ανθρωπους στο εγκλημα που ειναι το σμιθ επιμενοντας για τα γονατα. Οι τασεις που βαζει στους χιαστους και τον επιγονατιο ειναι τραγικες.

Για τον μεσο αθλουμενο 150 κιλα καθισμα ειναι αρκετα, για ενα αθλητη 150 ειναι απο μετρια εως απλα οκ. Εκανα μια περιοδο προπονησεις (ειναι μεγαλυτερος μου) με εναν ελληνα σπριντερ (χρυσος στα 60 κλειστο), ο οποιος στα 75 κιλα ΣΒ εκανε 190 καθισμα επαναληψεις. Ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ειπα εγω ποτε οτι ειμαι ιδιαιτερα γυμνασμενος? Ημουν αγωνιστικος σπριντερ, αλλα πολυ καλυτερος προπονητης απο οτι αθλητης, δεν εχω γονιδια για αθλητισμο, αλλα απο εσενα συγκεκριμενα ναι εχω καλυτερα ποδια, ακομα και τωρα που ειμαι χοντρος και αγυμναστος. Επισης δεν θα βαλω φωτογραφια γιατι ελεος. Αν θες ελα να σου κανω προπονηση ενα μηνα να παρεις λιγο κρεας επανω σου. Σοβαρα τωρα, τι κιλα κανεις καθισμα? Δεν κανεις ουτε 100ε? Οριακα το σωματικο σου βαρος?

Ξερεις τι ειναι ο εγκαρσιος? Η μανουβρα βαλσαλβα? Τι επιδρασεις εχει?

Βασικα πηγαινε ρωτα απο μποντιμπιλντερς τον Σταυρο, τον Δημητρη, τον Λευτερη, την Νορα, τη Ναντια ποιος ειναι ο Γιαννης. Ολοι εχουν καρτες επαγγελματικες. Και δεν ειμαι καν προπονητης bodybuilding. Θες αθλητες, εχω δουλεψει με ολυμπιονικες (ολου) και παγκοσμιους πρωταθλητες (διονυσια, δημητρης). Δεν με πιστευεις, λιγο με νοιαζει, δεν συγκρινουμε βιογραφικα εδω.

Αυτο το οποιο λεω ειναι οτι την εχεις δει περιεργα και εχεις το συνδρομο του πρωταρη ητοι "εβγαλε η μυγα κωλο κι εχεσε το κοσμο ολο".

Εχεις δρομο μπροστα σου ακομα, δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα σε θυμαμαι απο παλια οποτε δεν εισαι και πολυ μικρος, καλα κανεις και γυμναζεσαι, καλο ειναι οτι φροντιζεις και τα ποδια σου, αλλα δεν εισαι σε επιπεδο να δινεις συμβουλες, και δεν ειναι κακο αυτο, δεν ειναι η δουλεια σου η ο τομεας σου.

Το πιο σημαντικο, απο ολα ειδικα αν θελεις να πας το σωμα σου παρακατω (που ειληκρινα δεν βλεπω λογο, μια χαρα εισαι), ειναι να αναγνωρισεις οτι υπαρχει ενα 12χρονο κοριτσακι καπου που κανει παγκο για ζεσταμα τα κιλα που κανεις μεγιστη.



Ρεαλιστικα ενας καλος στοχος για ενα ανθρωπο κατω των 45 ειναι το 1.5 φορα το ΣΒ σε καθισμα και 1 ΣΒ στον παγκο. Ειναι ενας στοχος που μακροπροθεσμα ολοι οι υγιεις ανθρωποι μπορουν να πιασουν χωρις ιδιαιτερο κυνδινο τραυματισμου.

Kαι ναι βλεπω συνεχια πιτσιρικια που το παιζουν γυμναστες ειτε απο κατι grafts ειτε απο τη ντροπη των πανεπιστημιων που λεγεται ΤΕΦΑΑ να βαζουν ανθρωπους στο εγκλημα που ειναι το σμιθ επιμενοντας για τα γονατα. Οι τασεις που βαζει στους χιαστους και τον επιγονατιο ειναι τραγικες.

Για τον μεσο αθλουμενο 150 κιλα καθισμα ειναι αρκετα, για ενα αθλητη 150 ειναι απο μετρια εως απλα οκ. Εκανα μια περιοδο προπονησεις (ειναι μεγαλυτερος μου) με εναν ελληνα σπριντερ (χρυσος στα 60 κλειστο), ο οποιος στα 75 κιλα ΣΒ εκανε 190 καθισμα επαναληψεις. Ευκολα.


Να έρθω να μου κάνεις εσυ προπονηση με αυτα που γράφεις; Πάρε το νικνεήμ σου και απο μπροστά βγάλε το e θα μεινει ενα POTE = ΠΟΤΕ δηλαδή.



Γράφεις φανταστικές ιστοριες δήθεν απο έναν παλαίμαχο που δεν θέλει να βάλει ουτε μια φωτο για το πώς ήταν (ουτε καν πως εισαι τώρα). Οποτε επειδη δεν βλέπω και τιποτα ουσιαστικο για διάλογο και σοβαρη συζητηση αποχωρώ. Λυπάμαι.

Οσο για το στήθος μονο μια τελευταια παρένθεση επειδη μας διαβάζουν και άλλοι.

Οποιος κάνει σοβαρη προπονηση με στήθος το βάζει μια μέρα μονο του γιατι ειναι μεγάλη μυϊκή ομαδα και αν τη γυμνάσεις σωστά τη μέρα εκεινη μετά δεν θα μπορεις να σηκώσεις ουτε φιλτζάνι για τσαϊ ποσο μάλλον να κάνεις και άλλα.

Για τα καθισματα τα ειπαμε. Οποιος σηκώνει βάρη χρειάζεται ζώνη οποιος δεν βάζει ειναι επικινδυνος. Ο Κώστας στο βιντεο που ανέβασα δεν το κάνει γιατι ειναι τέρας και έχει άλλο επιπεδο! Επισης εχει αντιληψη σαν έμπειρος που ειναι να καταλαβει ΠΟΤΕ πρέπει να σταματησει (σταματησε στο 7ο σέτ) αν συνεχιζε να κάνει χωρις ζώνη μπορει να ήταν και σε ακινησια απο τραυματισμό.

Επισης ενας προπονητης σοβαρος γενικά δεν έχει αφησει τον εαυτο του να γινει χοντρος και αγυμναστος .... το σωμα μας ειναι ο καθρεφτης της δουλειάς μας. Οποτε δεν θα επελεγα κάποιον ουτε για αυτο τον λογο πέρα απο τα φοβερά που γράφεις βεβαια. Ετσι απλά να το ξέρεις , επειδη μου προτεινες να με γυμνάσεις.

Οσο για τα πολλά κιλά που διαφημιζεις στα καθισματα .... αν μετά απο τοσα χρονια προπονητης και ολυμπιονικης δηθεν που μας γράφεις δεν έχεις μάθει την αξια και την μαγκιά του να πρήζεσαι και να γυμνάζεσαι σοβαρα και με λιγα κιλά τι να πώ. Ειναι και αυτα μεσα στα φοβερά που γράφεις. Στη χειροτερη κάποιος θα καταστρεψει τις αρθρώσεις και τους τενοντες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Πάρε το νικνεήμ σου και απο μπροστά βγάλε το e θα μεινει ενα POTE = ΠΟΤΕ δηλαδή.
...ναι αδερφε αυτο σημαινει, γιαυτο υπαρχει το νικνειμ. Θεοι...

Γράφεις φανταστικές ιστοριες δήθεν απο έναν παλαίμαχο που δεν θέλει να βάλει ουτε μια φωτο για το πώς ήταν (ουτε καν πως εισαι τώρα).

https://imgur.com/ME7ynlU

Τον σεπτεμβρη που μας περασε, 22.5 κιλα με το κοκαλο να το κρατησω?

Να τονισω εδω οτι αυτη η γελοιοτητα μετραμε ποιος εχει το πιο μεγαλο τετρακεφαλο ειναι πληρως ηλιθια. Οπως ειχε πει ενας μεντορας μου "you dont need to be a horse to make a good rider". Κανενας προπονητης δεν ειναι καλυτερος απο τον αθλητη του.

Οσο για το στήθος μονο μια τελευταια παρένθεση επειδη μας διαβάζουν και άλλοι.

Εξαρταται απο το ειδος προπονησης που κανεις, το επιπεδο στο οποιο εισαι, το αθλημα, την φαση της περιοδικοτητας και τον ανθρωπο. Ειναι πολυπαραγοντικο. Για τους περισοτερους ανθρωπους που διαβαζουν το συγκεκριμενο θεμα, δηλαδη ερασιτεχνες που απλα θελουν να γυμναστουν λιγακι μια μερα μονο στηθος ΔΕΝ ειναι καλη προπονηση.

Το στηθος ενεργοποιει περιπου το 30% των συνολικων κινητηριων μοναδων του σωματος, αλλα μονο σε ενα αθλητη πολυ υψηλου επιπεδου. Να το θεσω ως εξις, αν κανεις παγκο λιγοτερο απο το σωματικο βαρος σου δεν εισαι αρκετα δυνατος για να πιασει μια προπονηση μονο στηθος. Δεν εχεις αρκετες νευρικες προσαρμογες και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν εχεις σχεδον καθολου ορμονικη αποκριση, πολυ απλα γιατι δεν μπορεις ακομα να ζορισεις αρκετα το σωμα σου.

ELI5: Αν κανεις παγκο λιγοτερο απο το σωματικο βαρος σου, εισαι ακομα αρχαριος και θα σε οφελησουν περισοτερο προπονησεις που αφορουν ΟΛΟ το σωμα.

Γενικα η προπονηση μονο μια μυικη ομαδα τη μερα αφορα ορισμενους (οχι ολους) bodybuilders οι οποιοι εχουν απαραιτητα φαρμακευτικη υποστηριξη, σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ειτε ειναι χασιμο χρονου ειτε θα καταληξεις με τραυματισμενο ωμο.

Για τα καθισματα τα ειπαμε. Οποιος σηκώνει βάρη χρειάζεται ζώνη οποιος δεν βάζει ειναι επικινδυνος.

Παλι για οποιον διαβαζει και καταλαβαινει, το σωμα μας εχει μεθοδους να κραταει τη μεση σταθερη, ο βασικοτερος τροπος ειναι ο εγκαρσιος κοιλιακος. Ενας μυς ακριβως οπως η ζωνη. Ειναι καλο ενας αθλουμενος να μαθει να τον ενεργοποιει ΣΩΣΤΑ και οχι να τον αντικαθιστα με μια ζωνη, αυτο γιατι ο μυς θα ατροφησει, ο εγγεφαλος θα ξεχασει (η τυπικα δεν θα ξανα-μαθει) να τον χρησημοποιει και θα καταληξεις να σηκωσεις μια καρεκλα και να παθεις λουμπαγκο.

Το καθισμα ειναι απολυτα ασφαλες αν η κινηση γινει σωστα, κατι που το μαθαινεις στην αρχη και η επιβαρυνση ειναι προοδευτικη. Η ζωνη ειναι μονο για μεγιστες επαναληψεις η αν συντρεχει αλλος λογος (πχ προθυστερος τραυματισμος).

https://www.unm.edu/~lkravitz/Article folder/weightbelt.html
[https://www.backfitpro.com/pdf/weight_belts.pdf

Επισης ενας προπονητης σοβαρος γενικά δεν έχει αφησει τον εαυτο του να γινει χοντρος και αγυμναστος .... το σωμα μας ειναι ο καθρεφτης της δουλειάς μας.

Δεν ειναι η δουλεια μου, ηταν η δουλεια μου.

Οσο για τα πολλά κιλά που διαφημιζεις στα καθισματα .... αν μετά απο τοσα χρονια προπονητης και ολυμπιονικης δηθεν που μας γράφεις δεν έχεις μάθει την αξια και την μαγκιά του να πρήζεσαι και να γυμνάζεσαι σοβαρα και με λιγα κιλά τι να πώ. Ειναι και αυτα μεσα στα φοβερά που γράφεις. Στη χειροτερη κάποιος θα καταστρεψει τις αρθρώσεις και τους τενοντες του.

Δεν ειμαι ολυμπιονικης, διαβαζε καλυτερα. Η καλυτερη επιδοση μου ηταν 10.98 στο 100ρι στο χερι δηλαδη 11.2 περιπου ηλεκτρονικο.

Να "πρηζεσαι"? Τι φαση? Παιζεις και "γκανια"? Ελεος, εχεις αφομοιωσει ολη τη χαζοκουλτουρα του γυμνατηριου.

Τα 190 για εκεινον λιγα ηταν. Για μενα λιγα ειναι τα 120, για σενα τα 60 και για τον δημα τα 280, δεν καταλαβαινω τι λες.

Ολα εχουν θεση σε ενα καλο προπονητικο σχημα, λιγα και πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Αν κάνεις λιγοτερο βάρος απο το βάρος σου στο πάγκο εισαι αρχάριος; σοβαρά; δηλαδη εγω στα 80 κιλα αν σηκωνω 80 κιλά παγκο σημαινει πως ειμαι αδυναμος; :loltooth:

Με αυτη τη λογική θα ξεκινησει ένας το πάγκο με 1ο σέτ στα 90 κιλά 2ο στα 120 και 3ο στα 140.

Και αμα μέτα μπορει να περπατησει έλα να μου γράψεις.

Και για του λογου το αληθές :





O Παναγιώτης ειναι ο άνθρωπος που ειχε την ομάδα των Angels για τα σκυλάκια , δες λιγο στο 20' λεπτο και μετά τι λέει. Για τα πολλά βάρη και τι μπορει να πάθει κάποιος.

Ένα προγραμμα εκγυμνασης ειναι η πυραμιδα που ξεκινας απο λιγα κιλά και ανεβάζεις μειώνοντας τις επαναληψεις ένα άλλο ειναι το προγραμμα που προτεινει αυτος στο βιντεο του η διαλειματικη προπονηση με μικρά διαλειματα και λιγα κιλά.

Οσο για τα ποδια δεν ειναι καθολου ηλιθια η λογικη συγκρισης μεγεθους στους τετρακεφαλους ηλιθια τη θεωρεις εσυ. Εσυ επικαλεισαι το παρελθον σου και τις γνωριμιες σου για να πεισεις οτι εισαι σοβαρος και οτι άλλο νομιζεις. Εγω επικαλούμαι το αισθητικο αποτελεσμα και το γεγονος οτι το έχω καταφερει ως τωρα χωρις να έχω ριξεις χιαστων , μηνισκου και τα συναφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Αν κάνεις λιγοτερο βάρος απο το βάρος σου στο πάγκο εισαι αρχάριος; σοβαρά; δηλαδη εγω στα 80 κιλα αν σηκωνω 80 κιλά παγκο σημαινει πως ειμαι αδυναμος;
Ναι ακριβως αυτο σημαινει, οτι εισαι αρχαριος, οχι τελειως αγυμναστος, ουτε πρωταρης, εχεις πχ 6-7 μηνες προπονησης επανω σου.

ψαξε στο google bench press strength levels και θα δεις. Αυτο ακομα και αν δεν πιστευεις εμενα δηλαδη.

Με αυτη τη λογική θα ξεκινησει ένας το πάγκο με 1ο σέτ στα 90 κιλά 2ο στα 120 και 3ο στα 140.
Δεν καταλαβαινω τι λες, αυτο ειναι ασυναρτητο...
Σου ξαναλεω, αν η μεγιστη επαναληψη στο παγκο ειναι ιδια με το σωματικο βαρος σου εισαι αρχαριος. Καποιος που στα 80 κιλα κανει 140 δεν ειναι αρχαριος ειναι ταλεντο.

Ένα προγραμμα εκγυμνασης ειναι η πυραμιδα που ξεκινας απο λιγα κιλά και ανεβάζεις μειώνοντας τις επαναληψεις ένα άλλο ειναι το προγραμμα που προτεινει αυτος στο βιντεο του η διαλειματικη προπονηση με μικρά διαλειματα και λιγα κιλά.
Δεν ξερω ποιος ειναι αυτος στο βιντεο, κανενα προπονητη της προκοπης η τιποτα εμπεριστατομενο θα μου δειξει η μονο τυπους στο youtube? Αλλο πραγμα η διαλειματικη αλλο η πυραμιδα, αλλο η προπονηση δυναμης, αλλο υπερτροφιας. Τι τσαμπουνας ορολογιες που ουτε καν καταλαβαινεις. Ξερεις ποια ενεργειακα μονοπατια χρησημοποιει η καθε μορφη προπονησης? Ξερεις τι ειναι η υπερτροφια? Ξερεις τι ειναι η δυναμη? Ποια η σχεση μεταξυ τους? Ελεος ρε φιλε.

Οσο για τα ποδια δεν ειναι καθολου ηλιθια η λογικη συγκρισης μεγεθους στους τετρακεφαλους ηλιθια τη θεωρεις εσυ. Εσυ επικαλεισαι το παρελθον σου και τις γνωριμιες σου για να πεισεις οτι εισαι σοβαρος και οτι άλλο νομιζεις. Εγω επικαλούμαι το αισθητικο αποτελεσμα και το γεγονος οτι το έχω καταφερει ως τωρα χωρις να έχω ριξεις χιαστων , μηνισκου και τα συναφή.

Συγγνωμη, δηλαδη το οτι ο τετρακεφαλος μου ειναι πιο ογκοδης και/η πιο γραμμωμενος απο καποιου αλλου σημαινει οτι ξερω περισοτερα πραγματα? Τι λες ρε αδερφε, ο εγκεφαλος ειναι αναμεσα στα αυτια ρε μαν οχι απο το γονατο μεχρι το γοφο. Χαιρομαι που σου αρεσει το σωμα σου, μπραβο, ειναι υγειες αυτο, αλλα μην μας λες τωρα οτι επειδη κανεις προπονηση 12χρονου κοριτσιου οτι τα καταφερες κιολας. Εγω δεν ειχα κανενα αθλητη που ειχε σπασμενα γονατα, αν κανεις σωστη προπονηση δεν τραυματιζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ναι ακριβως αυτο σημαινει, οτι εισαι αρχαριος, οχι τελειως αγυμναστος, ουτε πρωταρης, εχεις πχ 6-7 μηνες προπονησης επανω σου.

ψαξε στο google bench press strength levels και θα δεις. Αυτο ακομα και αν δεν πιστευεις εμενα δηλαδη.


Δεν καταλαβαινω τι λες, αυτο ειναι ασυναρτητο...
Σου ξαναλεω, αν η μεγιστη επαναληψη στο παγκο ειναι ιδια με το σωματικο βαρος σου εισαι αρχαριος. Καποιος που στα 80 κιλα κανει 140 δεν ειναι αρχαριος ειναι ταλεντο.


Δεν ξερω ποιος ειναι αυτος στο βιντεο, κανενα προπονητη της προκοπης η τιποτα εμπεριστατομενο θα μου δειξει η μονο τυπους στο youtube? Αλλο πραγμα η διαλειματικη αλλο η πυραμιδα, αλλο η προπονηση δυναμης, αλλο υπερτροφιας. Τι τσαμπουνας ορολογιες που ουτε καν καταλαβαινεις. Ξερεις ποια ενεργειακα μονοπατια χρησημοποιει η καθε μορφη προπονησης? Ξερεις τι ειναι η υπερτροφια? Ξερεις τι ειναι η δυναμη? Ποια η σχεση μεταξυ τους? Ελεος ρε φιλε.



Συγγνωμη, δηλαδη το οτι ο τετρακεφαλος μου ειναι πιο ογκοδης και/η πιο γραμμωμενος απο καποιου αλλου σημαινει οτι ξερω περισοτερα πραγματα? Τι λες ρε αδερφε, ο εγκεφαλος ειναι αναμεσα στα αυτια ρε μαν οχι απο το γονατο μεχρι το γοφο. Χαιρομαι που σου αρεσει το σωμα σου, μπραβο, ειναι υγειες αυτο, αλλα μην μας λες τωρα οτι επειδη κανεις προπονηση 12χρονου κοριτσιου οτι τα καταφερες κιολας. Εγω δεν ειχα κανενα αθλητη που ειχε σπασμενα γονατα, αν κανεις σωστη προπονηση δεν τραυματιζεσαι.

Εσυ χρησιμοποιεις λέξεις που ουτε καν ξέρεις πως γράφονται. Το χρησιμοποιώ γράφεται με 'η' ενω το ογκώδης με 'ω' το εμπεριστατωμένο με 'ω' αν οπως ξέρεις ορθογραφια ξέρεις και απο προπονησεις ... κατάλαβα...

Ο τύπος που έβαλα στο βιντεο ειναι επιπεδα πάνω απο σενα και ο ώμος του ειναι οσο το κεφάλι σου. Ειναι αδιανοητο να τον κρινεις εσυ ως μη σοβαρο. Λιγος σεβασμος δεν βλάπτει και επειδη οπως εγραψα και πριν ολα οσα διαβαζω ως ιδέες ειναι απλά επικινδυνες ανοησιες για να δειχθει κάποιος και μάλιστα θέτοντας σε κινδυνο την υγεια και τις αρθρώσεις του και δεν βλέπω και τιποτα το σοβαρο θα διακοψω την περαιτερω συζητηση γιατι ειναι μονο θεωρια απο το Ιντερνετ και δεν οδηγει πουθενά.

Ελπιζω να μην πάρεις κάποιον στο λαιμο σου με αυτα που γράφεις. Απο μένα τέλος.

Καλο απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι πράγμα ακριβώς θέτει σε κύνδινο τις αρθρώσεις σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Τι πράγμα ακριβώς θέτει σε κύνδινο τις αρθρώσεις σου?


Εξηγει σε βιντεο ο τύπος που ανέβασα. Απο το 20ο λεπτο και μετά.


Αυτος τουλάχιστον έχει και κατι να δειξει για να αποδειξει τα λεγομενα του



εχει να δειξει μυς , προπονηση , ουλές απο τις επεμβάσεις που εκανε λογω βλακειών που ακολουθουσε επειδη πιστευε και αυτος οτι οποιος σηκώνει πολλά κιλά για χρονια ειναι και ΜΑΓΚΑΣ.



Δεν σου λεει εγω ειμαι μάγκας επειδη προπονησα τον ΣΑΚΗ λάκη και τον Μάκη. Αερολογιες δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε βγάζει νόημα αυτό το πράγμα. Με την λογική αυτή γιατί να μην κάνεις 200 επαναλλήψεις με ένα μονόκιλο, ή 1500 με το χέρι σου απλώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Δε βγάζει νόημα αυτό το πράγμα. Με την λογική αυτή γιατί να μην κάνεις 200 επαναλλήψεις με ένα μονόκιλο, ή 1500 με το χέρι σου απλώς?


Στο βιντεο λέει ξεκάθαρα και δειχνει κιολας οτι μπορεις να προπονηθεις εξισου δυνατά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ κυριως με λιγα κιλά και μικρά breaks. Δηλαδη αν εσυ κανονικα ειναι να σηκώνεις 80 κιλά στο πάγκο. Μπορεις να παιξεις με 50 στο 1ο σέτ. Να σταματησεις να κάνεις 10 δευτερολεπτα break και να αρχισεις ξανά και στο 3ο μπορεις να βάλεις 60 και να κάνεις αλλα δυο.

Μετά καπάκι στα 15 δευτερα έχεις πιάσει άλλη άσκηση. Και έτσι το πάς. Ας δοκιμάσει κάποιος να το κάνει αυτο να δουμε ποσο θα τα καταφέρει.

4 ασκησεις απο 4 σέτ την κάθε άσκηση με κενά ξεκουρασης οχι πάνω απο 10-15 δευτερα και με λιγα κιλά 20-30 λιγοτερα απο αυτα που θα σηκωνες και θα ηθελες βοηθεια κάποιον απο πισω σου. Με τα πολλά κιλά για πολλά χρονια ταλαπωρεις τις αρθρώσεις και τους τέντοντες χωρις λογο. Ειναι σαν τους μαραθωνιους που κάνουνε χωρις λογο. Ταλαιπωρεις την καρδιά σου. Εγω ειμαι κατα του μαραθωνιου των 40χλμ αλλα τέσπα. Αλλο θεμα αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Sorry αλλά το σώμα του τύπου δεν συνάδει με την προπόνησή του. Λέει στο τέλος ότι είχε τραυματισμούς επειδή έκανε πολλά κιλά πολλά χρόνια, και στο βίντεο αυτό έχει άθλια τεχνική σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις του πράγμα που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα οι τραυματισμοί του ήταν λόγω της άθλιας τεχνικής του στα πολλά κιλά. Όταν υπερφορτώνεις και δεν έχεις ιδέα πως κάνεις σωστά την άσκηση προφανώς και θα έχεις τραυματισμούς.

Το ότι δεν μπορείς να τραυματιστείς με αυτά που κάνει είναι επίσης ανοησία. Όταν κάτι λάθος και δεν καταλαβαίνεις καν τι κάνεις τραυματίζεσαι λίγο λίγο κάθε φορά. 500 επαναλλήψεις με λίγα κιλά τραυματίζουν σε βάθος χρόνου πολύ περισσότερο την άρθρωση όταν κάνεις την άσκηση λάθος καθώς με τους μικροτραυματισμούς δεν έχεις κάθολου feedback πόνου κτλ μέχρι να είναι ήδη πολύ αργά.


Επίσης δεν πάνε όλοι στο γυμναστήριο με στόχο το bodybuilding...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Sorry αλλά το σώμα του τύπου δεν συνάδει με την προπόνησή του. Λέει στο τέλος ότι είχε τραυματισμούς επειδή έκανε πολλά κιλά πολλά χρόνια, και στο βίντεο αυτό έχει άθλια τεχνική σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις του πράγμα που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα οι τραυματισμοί του ήταν λόγω της άθλιας τεχνικής του στα πολλά κιλά. Όταν υπερφορτώνεις και δεν έχεις ιδέα πως κάνεις σωστά την άσκηση προφανώς και θα έχεις τραυματισμούς.

Το ότι δεν μπορείς να τραυματιστείς με αυτά που κάνει είναι επίσης ανοησία. Όταν κάτι λάθος και δεν καταλαβαίνεις καν τι κάνεις τραυματίζεσαι λίγο λίγο κάθε φορά. 500 επαναλλήψεις με λίγα κιλά τραυματίζουν σε βάθος χρόνου πολύ περισσότερο την άρθρωση όταν κάνεις την άσκηση λάθος καθώς με τους μικροτραυματισμούς δεν έχεις κάθολου feedback πόνου κτλ μέχρι να είναι ήδη πολύ αργά.


Πές μας σε ποιά άσκηση κάνει το λάθος και ποιο λάθος ειναι αυτο.

Οταν υπερφορτώνεις κιλά οσο και σωστά να ξέρεις την τεχνική μιας άσκησης το σώμα σου μπορει να λυγισει στη προσπαθεια του να σηκώσει το επιπλέον φορτίο για παράδειγμα στον πάγκο μπορει να σηκώσεις τη μέση ή τον αυχένα να κανεις δηλαδη υπερέκταση για να μπορέσεις να ανταποκριθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πές μας σε ποιά άσκηση κάνει το λάθος και ποιο λάθος ειναι αυτο.


Σε αρκετές από τις ασκήσεις του δεν έχει full range of motion στην άρθρωση, πράγμα που είναι καλό για τα gains... αλλά όχι και τόσο καλό για την άρθρωση. Αυτό το θεωρώ λάθος τεχνική γιατί υποτίθεται πως αυτό το workout είναι για το καλό των αθρώσεων και τεντόνων. Επίσης δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά ο τύπος παίρνει καμιά δωδεκαριά διαφορετικά φάρμακα. Αυτό το αναφέρω για δυο λόγους.

Πρώτον διότι όταν κάποιος παίρνει ένα κάρο ουσίες μπορεί να έχει τρελά αποτελέσματα χωρίς να ξέρει τι κάνει και δεύτερον επειδή κρίνεις την ορθότητα των λεγομένων κάποιοιυ βάση το μέγεθος των μυών του... όπως έκανες με τον epote, δηλαδή αν σκεφτώ κι εγώ όπως εσύ μπορώ να πω απλά, "καλά ρε Devil, με δουλεύεις, θα πάρω συμβουλές για υγεία από δηλωμένο αναβολάκια?" για να καταρίψω το επιχείρημά σου.

Επίσης σου είπα πως δεν έχουν στόχο όλοι το bodybuilding, ούτε είναι και το καλύτερο απαραίτητα για την υγεία,τους τένοντες, τις αρθρώσεις κτλ. Όλοι οι αθλητές κάποια στιγμή κάναν ή κάνουν ασκήσεις δύναμης με πολλά κιλά για να τους βοηθήσει στο άθλημά τους. Δεν παθαίνουν τραυματισμούς από αυτό, ίσα ίσα το κάνουν για να είναι αρκετά δυνατοί ώστε να αυξηθεί και η επίδωση στο άθλημά τους αλλά και να μειωθεί η πιθανότητα τραυματισμού κατά το άθλημα.


Οταν υπερφορτώνεις κιλά οσο και σωστά να ξέρεις την τεχνική μιας άσκησης το σώμα σου μπορει να λυγισει στη προσπαθεια του να σηκώσει το επιπλέον φορτίο για παράδειγμα στον πάγκο μπορει να σηκώσεις τη μέση ή τον αυχένα να κανεις δηλαδη υπερέκταση για να μπορέσεις να ανταποκριθεις.

Νομίζω δεν καταλαβαίνεις την έννοια της υπερφόρτωσης. Δεν πάς από τα 80 στα 140. Πας από από τα 80 στα 82, αφού δεις ότι στα 80 δεν χαλάς της τεχνική σου. Αν βγάζεις τα 80 με 100% τεχνική στα 82 αν δεν τα καταφέρεις θα πέσεις στο 95% τεχνική, όπου και αν είσαι έμπειρος σταματάς και αναπροσαρμόζεσαι. Το 95% τεχνική έχει τεράστια διαφορά από το 50% και δεν θα σου σπάσει τη μέση, ούτε θα σου βγάλει κοίλη, αυτά βέβαια δεν θα τα δεις ποτέ όταν σηκώνεις σε 20% max rep range 40,επαναλλήψεις, όπου και η πιο άθλια τεχνική "συγχορείται" για μεγάλο διάστημα.

Τέλος αν όλα αυτά που λες ίσχυαν, όλοι οι αρσηβαρίστες θα ήταν σε αναπυρικές καρέκλες αυτή τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Σε αρκετές από τις ασκήσεις του δεν έχει full range of motion στην άρθρωση, πράγμα που είναι καλό για τα gains... αλλά όχι και τόσο καλό για την άρθρωση. Αυτό το θεωρώ λάθος τεχνική γιατί υποτίθεται πως αυτό το workout είναι για το καλό των αθρώσεων και τεντόνων. Επίσης δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά ο τύπος παίρνει καμιά δωδεκαριά διαφορετικά φάρμακα. Αυτό το αναφέρω για δυο λόγους.

Πρώτον διότι όταν κάποιος παίρνει ένα κάρο ουσίες μπορεί να έχει τρελά αποτελέσματα χωρίς να ξέρει τι κάνει και δεύτερον επειδή κρίνεις την ορθότητα των λεγομένων κάποιοιυ βάση το μέγεθος των μυών του... όπως έκανες με τον epote, δηλαδή αν σκεφτώ κι εγώ όπως εσύ μπορώ να πω απλά, "καλά ρε Devil, με δουλεύεις, θα πάρω συμβουλές για υγεία από δηλωμένο αναβολάκια?" για να καταρίψω το επιχείρημά σου.

Επίσης σου είπα πως δεν έχουν στόχο όλοι το bodybuilding, ούτε είναι και το καλύτερο απαραίτητα για την υγεία,τους τένοντες, τις αρθρώσεις κτλ. Όλοι οι αθλητές κάποια στιγμή κάναν ή κάνουν ασκήσεις δύναμης με πολλά κιλά για να τους βοηθήσει στο άθλημά τους. Δεν παθαίνουν τραυματισμούς από αυτό, ίσα ίσα το κάνουν για να είναι αρκετά δυνατοί ώστε να αυξηθεί και η επίδωση στο άθλημά τους αλλά και να μειωθεί η πιθανότητα τραυματισμού κατά το άθλημα.




Νομίζω δεν καταλαβαίνεις την έννοια της υπερφόρτωσης. Δεν πάς από τα 80 στα 140. Πας από από τα 80 στα 82, αφού δεις ότι στα 80 δεν χαλάς της τεχνική σου. Αν βγάζεις τα 80 με 100% τεχνική στα 82 αν δεν τα καταφέρεις θα πέσεις στο 95% τεχνική, όπου και αν είσαι έμπειρος σταματάς και αναπροσαρμόζεσαι. Το 95% τεχνική έχει τεράστια διαφορά από το 50% και δεν θα σου σπάσει τη μέση, ούτε θα σου βγάλει κοίλη, αυτά βέβαια δεν θα τα δεις ποτέ όταν σηκώνεις σε 20% max rep range 40,επαναλλήψεις, όπου και η πιο άθλια τεχνική "συγχορείται" για μεγάλο διάστημα.

Τέλος αν όλα αυτά που λες ίσχυαν, όλοι οι αρσηβαρίστες θα ήταν σε αναπυρικές καρέκλες αυτή τη στιγμή.


Ακριβως επιτηδες δεν κάνει φουλ κινηση για να προφυλάξει την άρθρωση και να μην κλειδώνει και τεντώνει.

Οσο για τα άλλα που έγραψες ο τυπος ειναι δηλωμένος με φάρμακα οπως και ο προηγουμενος που ανέβασα αλλα δεν σου ειπε ποτε κανεις απο αυτους να τα πάρεις. Ειναι επιλογη τους. Και οχι δεν θα γινοταν ο καθένας ετσι επειδη απλα και μονο πηρε φάρμακα.

Οταν οι ασκησεις που προτεινει ειναι σωστές δεν θα τον απορριψω επειδη εχει επιλέξει προσωπικά να πάρει αναβολικά αυτο ειναι μια δική του επιλογη. Και ειναι προς τιμή του που βγηκε χωρις φοβο να την δηλώσει. Ο καθενας κάνει τις επιλογές του εσυ μπορει να καπνιζεις και να προπονεισαι έκανες ποτέ την αυτοκριτικη σου για αυτο; ο άλλος κάνει μαραθώνιο και ταλαιπωρει τον οργανισμο του έκανε ποτέ αυτοκριτικη σε αυτο ή κοιτάζει μονο τι κάνουν οι άλλοι;

Οποτε το μονο λάθος που θεωρεις στην τεχνική ειναι οτι δεν τεντώνει μέχρι πάνω το χέρι για να κλειδώσει η άρθρωση. Οκ. Τα άλλα με τα φάρμακα ειναι άλλου ειδους συζήτηση. Και δεν έχει σχέση με τη τεχνική των ασκήσεων. Εγω δεν βρισκω λάθος σε αυτο πάντως οποτε έχω αντιθετη άποψη.

Στα αλλα έχεις να γράψεις κάποιο λάθος; στη κωπηλατική βλέπω στηθος έξω στον τροχαλια επισης η τεχνική ειναι άψογη. Πετάει το στηθος μπροστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι δεν κρίνεις τα λεγόμενα του αναβολάκια από το γεγονός ότι είναι αναβολάκιας, αλλά έκρινες τα λεγόμενα του epote από το πόδι του, αυτό λέω.

Δεν κάνω καμία από τις ασκήσεις του τύπου για να ξέρω το proper form, ούτε αυτός κάνει κάποια από τις δικές μου για να σου πω. Σου λέω το πρώτο πράγμα που παρατήρησα. Δείξε μου βίντεο του που κάνει squats ή deadlifts με βαρύ φόρτο να σου πω αν έχει.


Και κάτι ακόμη, πως ακριβώς οι ασκήσεις που κάνει ο τύπος σε προφυλάσουν από τραυματισμούς σε real world καταστάσεις? Όταν εγώ πάω να δουλέψω στην οικοδομή και πρέπει να σηκώσω μια τσιμεντόμπαρα που ζυγίζει 70 κιλά τι θα με διαφυλάξει από τον τραυματισμό, το να μπορώ να κάνω ένα deadlift με proper from στα 160 κιλά ή να κάνω κοπηλατική με δεκάκιλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ναι δεν κρίνεις τα λεγόμενα του αναβολάκια από το γεγονός ότι είναι αναβολάκιας, αλλά έκρινες τα λεγόμενα του epote από το πόδι του, αυτό λέω.

Δεν κάνω καμία από τις ασκήσεις του τύπου για να ξέρω το proper form, ούτε αυτός κάνει κάποια από τις δικές μου για να σου πω. Σου λέω το πρώτο πράγμα που παρατήρησα. Δείξε μου βίντεο του που κάνει squats ή deadlifts με βαρύ φόρτο να σου πω αν έχει.


Οτι αναβολικά και να πάρει κάποιος αν δεν κάνει σωστη προπονηση και διατροφη δεν θα έχει αποτελεσματα. Προσωπικά επειδη έχω μάθει να εκτιμάω και δεν ειμαι για να πετάω πορδές απο την εξέδρα χωρις να έχω ασχοληθει με κάτι θαυμαζω και τους 2 αυτους που ανέβασα παρα το οτι ΚΑΙ οι 2 παιρνουνε αναβολικά και δεν θα τους άδειαζα και θα τους υποτιμουσα με την φράση "Βρες μας κανεναν προπονητη της προκοπης να μας δειξεις" δηλαδη αυτος που εχει γινει έτσι (και οχι μονο με τα αναβολικά) δεν ειναι προπονητης της προκοπης και ποιος ειναι τοτε ο μεσοκοπος κοιλαράς που κάποτε σκοτωνε λιοντάρια στον Αμαζόνιο και τωρα διηγείται ιστοριες;;;

Και ο Σβατζενέγκερ έχει πάθει καρδιά και εχει υποβληθει σε επεμβαση αυτο τι σημαινει οτι πρέπει να τον ακυρώσουμε σαν αθλητή; ο φιλος σου ο epote τον οποιο υποστηριζεις μπηκε και μου εξαπέλυσε προσωπική επιθεση (χωρις πιο πριν να τον έχω αναφέρει) επειδη έγραψα οτι αν έβλεπα αυτους τους 2 στο εγκλημα της Ροδου να ενοχλουν την κοπελα θα επενεβαινα και θα τους πετούσα στη θάλασσα. Και οντως αυτο θα έκανα ειτε με θεωρει τσιρο ειτε οχι που δεν με ενδιαφέρει και η γνώμη του. Τέλοςπαντων. Επειδη τον ανέφερες.


ΥΓ Δεν έχω παρακολουθησει τις ασκήσεις του τύπου για τα καθισματα. Προσωπικά κανω 100μετρα ασταματητα προβολές (διανυω δηλαδη αυτη την αποσταση) και ξαναγυριζω πίσω και τρεξιμο και καθισματα με το βάρος του σώματος. Βάρος στα καθισματα δεν βάζω ειναι επικινδυνες ασκησεις οπως και οι άρσεις θανάτου. Γνωμη μου και επιλογη προσωπική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι αναβολικά και να πάρει κάποιος αν δεν κάνει σωστη προπονηση και διατροφη δεν θα έχει αποτελεσματα. Προσωπικά επειδη έχω μάθει να εκτιμάω και δεν ειμαι για να πετάω πορδές απο την εξέδρα χωρις να έχω ασχοληθει με κάτι θαυμαζω και τους 2 αυτους που ανέβασα παρα το οτι ΚΑΙ οι 2 παιρνουνε αναβολικά και δεν θα τους άδειαζα και θα τους υποτιμουσα με την φράση "Βρες μας κανεναν προπονητη της προκοπης να μας δειξεις" δηλαδη αυτος που εχει γινει έτσι (και οχι μονο με τα αναβολικά) δεν ειναι προπονητης της προκοπης και ποιος ειναι τοτε ο μεσοκοπος κοιλαράς που κάποτε σκοτωνε λιοντάρια στον Αμαζόνιο και τωρα διηγείται ιστοριες;;;

Και ο Σβατζενέγκερ έχει πάθει καρδιά και εχει υποβληθει σε επεμβαση αυτο τι σημαινει οτι πρέπει να τον ακυρώσουμε σαν αθλητή; ο φιλος σου ο epote τον οποιο υποστηριζεις μπηκε και μου εξαπέλυσε προσωπική επιθεση (χωρις πιο πριν να τον έχω αναφέρει) επειδη έγραψα οτι αν έβλεπα αυτους τους 2 στο εγκλημα της Ροδου να ενοχλουν την κοπελα θα επενεβαινα και θα τους πετούσα στη θάλασσα. Και οντως αυτο θα έκανα ειτε με θεωρει τσιρο ειτε οχι που δεν με ενδιαφέρει και η γνώμη του. Τέλοςπαντων. Επειδη τον ανέφερες.

Δεν είπα υποτίμησα τη γνώμη του αναβολάκια, απλά έδειξα ένα λάθος στο συλλογισμό σου. Ούτε με ενδιαφέρει η προσωπική σου κόντρα με τον epote.


Γνωμη μου προσωπική.

Σεβαστή, αλλά λανθασμένη και επικύνδινη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Δεν είπα υποτίμησα τη γνώμη του αναβολάκια, απλά έδειξα ένα λάθος στο συλλογισμό σου. Ούτε με ενδιαφέρει η προσωπική σου κόντρα με τον epote.




Σεβαστή, αλλά λανθασμένη και επικύνδινη.


Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει. Γιατι οταν εγω γράφω οτι θα τους πετούσα στη θάλασσα και ο άλλος την πέφτει σε μενα αντι να πει ναι ρε φιλε καλα θα εκανες και εγω αν ήμουν εκει και σε έβλεπα θα χωνομουν παρα αρχισαμε πάλι τις ουδετεροτητες σε στυλ και μη κανεις το μάγκα στο δρομο και το ενα και το άλλο εκανα εγω το μάγκα; εγω θα πηγαινα να βοηθησω κάποιον που δέχεται τέτοια άσχημη επιθεση. Αυτο το λάθος στο συλλογισμο γιατι δεν το επισημανες; ο λογος που γυμναζομαστε αδερφε ειναι ΚΑΙ αυτος να μπορέσεις κάποια στιγμή να αμυνθεις αν χρειαστει και πάντα μέσα στα πλαισια της νομιμοτητας.


Έλα οποιος θέλει μια μέρα να κάνουμε σάκο και στο καπάκι κατα τη διάρκεια κάμψεις και μετά ξανα και σάκο να δουμε ποιος κάνει προπονηση 15χρονου κοριτσιου. Αλλα κάποιοι κρινουν χωρις να ξέρουν αυτο δεν ειναι λάθος συλλογισμος; αυτο δεν θα το επισημάνεις;

Δεν ειναι καθολου επικινδυνη. Εφοσον δεν έχω κάποιον γνωστη διπλα μου που να με επιβλέπει ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ασκησης επιλέγω να μην την κάνω. Γιατι αν στο πάγκο έχεις να προσέξεις 2 πράγματα ενω εισαι ανάσκελα σε αυτη την άσκηση έχεις να προσέξεις 10. Επιλογη μου λοιπον να μην την κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι αναβολικά και να πάρει κάποιος αν δεν κάνει σωστη προπονηση και διατροφη δεν θα έχει αποτελεσματα. Προσωπικά επειδη έχω μάθει να εκτιμάω και δεν ειμαι για να πετάω πορδές απο την εξέδρα χωρις να έχω ασχοληθει με κάτι θαυμαζω και τους 2 αυτους που ανέβασα παρα το οτι ΚΑΙ οι 2 παιρνουνε αναβολικά και δεν θα τους άδειαζα και θα τους υποτιμουσα με την φράση "Βρες μας κανεναν προπονητη της προκοπης να μας δειξεις" δηλαδη αυτος που εχει γινει έτσι (και οχι μονο με τα αναβολικά) δεν ειναι προπονητης της προκοπης και ποιος ειναι τοτε ο μεσοκοπος κοιλαράς που κάποτε σκοτωνε λιοντάρια στον Αμαζόνιο και τωρα διηγείται ιστοριες;;;

Σαφέστατα, ένας φουσκωτός δεν είναι απαραίτητα καλός προπονητής ή ακόμα και μη άσχετος. Στο βίντεο είδα ένα αναβολιασμένο άνθρωπο(με πολλά αντιαισθητικά τατουάζ) να κάνει πρόγραμμα για αναβολιασμένους με 10χρόνια + προπόνησης και ξέρω ότι θα το βλέπουν αυτό άνθρωποι που δε μπορού΄ν να κάνουν 5 έλξεις και νομίζουν ότι εφαρμόζει γι' αυτούς. Επίσης 2-3 ασκήσεις τις έκανε αρκετά λάθος(π.χ. στα lat pulldowns στην αρχή οι αγκώνες του δεν είανι ακριβώς κάθετοι στο έδαφος επομένων και επιβαρύνει τους ώμους και δεν γυμνάζει τόσο καλά την πλάτη). Τέτοιοι άνθρωποι δεν μπορούν να βοηθήσουν κανέναν εκτός από αυτούς που είναι στην ίδια κατάσταση.

Καλός προπονητής είναι αυτός που μπορεί να πάρει έναν αρχάριο και να τον βοηθήσει να:
1) Διορθώσει όποια imbalances, σφυξίματα κλπ ώστε να μπορέσει να κάνει τις βασικές ασκήσεις.
2) Του μάθει να εκτελεί τις κινήσεις με ασφαλή και αποτελεσματικό τρόπο.
3) Τον βάλει και του εξηγεί το πρόγραμμα που θα τον πάει από αρχάριο σε intermediate. Η πρόοδος είναι αντικειμενική και για τους περισσότερους ανθρώπους ναι είσαι ακόμα αρχάριος αν δεν κάνεις τα κιλά σου πάγκο και 1.5-2Χ deadlift.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Καλα εντάξει. Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top