Μαμά που δεν έχει πει ποτέ σ'αγαπάω

evelina_

Νεοφερμένος

Η evelina_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αυτή είναι η δική μου. Δεν μου έχει πει ποτέ ότι μ αγαπάει. Είμαι 29 χρόνων και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με την μαμά μου... Κάνω ψυχοθεραπεία αλλά η ψυχολόγος δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα να καταλάβω.. Είναι ένα θέμα που γενικά θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Αυτή είναι η δική μου. Δεν μου έχει πει ποτέ ότι μ αγαπάει. Είμαι 29 χρόνων και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με την μαμά μου... Κάνω ψυχοθεραπεία αλλά η ψυχολόγος δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα να καταλάβω.. Είναι ένα θέμα που γενικά θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον..


Δεν κατάλαβα;Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε αγαπάει.
 

evelina_

Νεοφερμένος

Η evelina_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Πώς εισαι τοσο σιγουρος; :P Εγώ δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά.. Το ότι δεν το λέει μπορεί να συμβαίνει επειδή δεν το νιώθει..


Ίσως να είναι ο χαρακτήρας της!Πως σου φέρεται γενικά;
 

evelina_

Νεοφερμένος

Η evelina_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ίσως να είναι ο χαρακτήρας της!Πως σου φέρεται γενικά;


Την ενδιαφέρει πολύ αν θα φάω (ακόμα), και αν θα φέρω εις πέρας τα διάφορα ζητήματα της καθημερινότητας, είτε έχουν να κάνουν με σπουδές, δουλειά ή ακόμα κ δουλειές του σπιτιού πχ, αλλά πέρα από αυτά τα πρακτικά θέματα νιώθω ότι μου λείπει κ μου έλειπε η συναισθηματική υποστήριξη, και αυτό το καταλαβαίνω περισσότερο παρατηρώντας άλλες μαμάδες. Και πιο πολύ χθες που λόγω της ημέρας διάβαζα διάφορα για τις μαμάδες και μου φαίνονταν εντελώς ξενα.

Λοιπόν για παράδειγμα χτες το βραδυ (που την πήρα εγώ τηλέφωνο) και μιλήσαμε της είπα ότι ειμαι στεναχωρημένη, με ένα θέμα όχι καινούργιο, με απασχολεί γενικά αλλά χτες με είχε ρίξει πολύ. Αυτή τώρα θεωρεί ότι το συζητήσαμε χτες και ειναι οκ. Στην πραγματικότητα εγώ μιλούσα και με τα χίλια ζόρια της έπαιρνα μισή κουβέντα για το θέμα. Πιστεύω ότι οποιαδήποτε άλλη μαμά θα είχε πάρει ήδη τηλέφωνο σήμερα να δει πώς είμαι. Η έστω να πάρει μέχρι το βράδυ. Αυτή είναι η απορία μου, έχω την αίσθηση οτι οι άλλες μαμάδες έχουν διαφορετική αντιμετώπιση.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σου, Εβελίνα.

Καταλαβαίνω το παράπονο και την ανεπάρκειά της προς εσένα αλλά το να λες πως δεν σ' αγαπάει είναι μεγάλη κουβέντα. Το εάν σε νοιάζεται, θα το δεις σε πολλά πράγματα, απ' το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο. Σίγουρα το πιο ωραίο και σωστό είναι να λαμβάνουμε την προσοχή και την αγάπη των γονιών μας ολοκληρωμένα, να το πω έτσι, μα ας μην ξεχνάμε πως είναι κι αυτοί άνθρωποι. Έχουν τα δικά τους βιώματα, που τους έχουν στιγματίσει αντιστοίχως, και πιθανώς να χαίρουν κι οι ίδιοι βοήθειας. Πιθανόν κι η ίδια, ως παιδί, να μην άκουσε ποτέ της το «σ' αγαπώ» και να μην μπορεί/ξέρει να το εκφράσει με λόγια αλλά το εκφράζει με έναν δικό της τρόπο. Ίσως εάν την παρατηρούσες περισσότερο και προσπαθούσες να την αφουγκραστείς πρώτα ως άτομο, βάζοντας στην άκρη τον ρόλο της προς εσένα, να καταλάβαινες γιατί λειτουργεί έτσι. Νομίζω πως αυτό είναι κι ένα βασικό σημείο προς εσένα, για να βρεις την γαλήνη μέσα σου.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ίσως καμιά φορά η λύση δεν είναι να καταλάβεις και να ερμηνεύσεις κάτι αλλά να το αποδεχτείς και να μπορέσεις να συνεχίσεις τη ζωή σου. Η ψυχολόγος σίγουρα δεν μπορεί να μπει στο μυαλό της μητέρας σου και να σού δώσει απαντήσεις για το γιατί. Η ψυχολόγος θα σε βοηθήσει να συνεχίσεις τη ζωή σου ΑΚΟΜΑ και ΑΝ η μητέρα σου δε σού δίνει αυτά που θα ήθελες.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Οταν καποιοι δεν σου λενε σ' αγαπω, δεν σημαινει οτι δεν σε αγαπανε. Δεν θυμαμαι να ακουσα απο τους γονεις μου αυτη την λεξη, ουτε εγω την εχω πει. Δεν χρειαστηκε να ακουστει αυτη η λεξη γιατι και εγω το ηξερα οτι με αγαπουν και αυτοι το ηξεραν οτι τους αγαπω. Προσωπικα, δεν λεω σχεδον ποτε αυτη την λεξη γιατι θεωρω οτι δεν εχει νοημα. Μια αγκαλια ισοδυναμει με χιλιαδες "σ' αγαπω", το ιδιο και αλλες πραξεις και θυσιες που κανουν για εμας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Αυτή είναι η δική μου. Δεν μου έχει πει ποτέ ότι μ αγαπάει. Είμαι 29 χρόνων και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει με την μαμά μου... Κάνω ψυχοθεραπεία αλλά η ψυχολόγος δεν με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα να καταλάβω.. Είναι ένα θέμα που γενικά θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον..


Αν σου λειπει η αγάπη! Σε αγαπάω εγώ. Και αν θές έλα να σου δωσω και μια αγκαλιά! :D
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Πάντως δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις - γενικά μιλώντας- που δεν υπάρχει αγάπη ανάμεσα στα μέλη της οικογένειας, απλά μια συνήθεια, μια ρουτίνα ίσως και μια υποχρέωση.
 

AlexandraAnt

Νεοφερμένος

Η AlexandraAnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και ο μπαμπάς μου δεν μου έχει πει ποτέ ότι με αγαπάει αλλά το ξέρω ότι μ'αγαπαει και ότι χωρίς τα παιδιά του δεν μπορεί από την αγάπη που πήρα με πράξεις από αυτόν. Κι ας μη το λέει. Κάποιοι άνθρωποι δεν εκφράζονται με λόγια αλλά με πράξεις! ????
 

QueenMab

Νεοφερμένος

Η QueenMab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και ο μπαμπάς μου δεν μου έχει πει ποτέ ότι με αγαπάει αλλά το ξέρω ότι μ'αγαπαει και ότι χωρίς τα παιδιά του δεν μπορεί από την αγάπη που πήρα με πράξεις από αυτόν. Κι ας μη το λέει. Κάποιοι άνθρωποι δεν εκφράζονται με λόγια αλλά με πράξεις! ????
Το ίδιο κι εγώ, δεν μας το λέει ο μπαμπάς αλλά τον φωνάζουμε γλυκούλη γιατί είναι πολύ ευαίσθητος και ας το παίζει και καλά αυστηρός μπαμπάς :panwkatw:
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Αν δεν το πεις το σ'αγαπώ στα παιδιά σου , δύσκολα θα το πείς σε οποιονδήποτε άλλον. Εκτός αν η μάνα είναι τύπου "Πισπιρίγκου", ειδική περίπτωση ανθρώπου.

Βέβαια υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν χωρίς να εκδηλώνονται, δείχνουν δηλαδή την αγάπη τους μόνο με πράξεις. Δεν θα σε αγκαλιάσουν και ίσως να μην ακούσεις ποτέ και την λέξη σ'αγαπω σπό τα χείλη τους.

Μακρυά από μας :lol:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,138 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα;Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε αγαπάει.
Αυτο που λες δεν παιζει.Καθημερινα ακουμε για μητερες πχ που σκοτωσαν τα παιδια τους ή τα εξεδιδαν..βλεπε κολωνο.Οχι οτι ισχυει εδω..αλλα αυτο που λες ειναι στερεοτυπο και δεν υφισταται.

Στο ερωτημα της θεματοθετριας...αν και παλιο το θεμα θα απαντησω γενικα.Υπαρχει και το ενδεχομενο να σου λεει συνεχεια οτι σε αγαπαει..και απλα να αγαπαει τον εαυτο της.Μια απολυτα ναρκισιστικη,εγωπαθης και τυραννικη μητερα.ΝΑΙ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕς ΕΚΕΙ ΕΞΩ
Η αγαπη δεν ειναι ΤΥΡΑΝΝΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΕΙΣΑΙ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΦΕΡΟΜΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ.Ουτε εκβιαζεις την αγαπη.
Το να σου λεει ακομα και η μανα σου οτι σε αγαπαει..αν σε τυρανναει..δεν ειναι αγαποη..ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top