Έρευνα: Στην τελευταία θέση της ΕΕ η Ελλάδα στην ισότητα των φύλων

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Μου αρέσει που τίθεται το θέμα της άδειας εγκυμοσυνης η οποία "επιβαρύνει" τους άντρες, αλλά στην άδεια στράτευσης τουμπεκί. Χμ.
Επίσης στις πολιτισμένες χώρες όντως δικαιούται πατρική άδεια ο πατέρας αλλά εδώ το θέμα είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.


Κοπελα μου στην άδεια ανατροφης τέκνου οι γυναικες πληρώνεστε κανονικα το ξέρεις αυτο;

Ε αν σου πω τωρα οτι το ξερω λογω εμπειριας θα πεις οτι ειμαι ψώνιο και επιδειξιας κτλπ κτλπ!

Στο στρατο δεν πληρωνομαστε ειναι μια αγγαρεια. Και μάντεψε στο Ισραηλ πάνε και οι γυναικες φαντάροι.

Μια χαρα ειστε στην Ελλαδα ολιβια μην παραπονιέστε κιολας.

Ξέρεις ότι δε σε δέχονται στη δουλειά αν δεν έχεις πάει φαντάρος στην Ελλάδα;


Μα εκτος αυτου δεν πληρώνεσαι και σαν φαντάρος. Απλα σε ταϊζουν σε κοιμιζουν και εισαι ενα φάντασμα που περιφέρεται και σε χωνουν οι μονιμοι που κάποιοι ειναι τεμπέληδες και βρηκαν ευκαιρια να λουφάρουν.

Μου αρέσει που τίθεται το θέμα της άδειας εγκυμοσυνης η οποία "επιβαρύνει" τους άντρες, αλλά στην άδεια στράτευσης τουμπεκί. Χμ.
Επίσης στις πολιτισμένες χώρες όντως δικαιούται πατρική άδεια ο πατέρας αλλά εδώ το θέμα είναι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.


Στην Ελλάδα ολα για τις οικογένειες γινονται ειναι πολυ ισχυρος δεσμος και καλα κάνει. Αλλα εχω ακουσει και στο στρατο το "Ας πάει μετάθεση στα νησια ένας που ειναι εργενης και δεν εχει υποχρεωσεις"

αρα χωνεται ο εργενης ο μλκας. Δηλαδη επειδη δεν παντρευτηκε; αυτος δεν μπορει να έχει μια αρρωστη μάνα ή εναν πατερα να περιθάλψει δεν το καταλαβαινω αυτο. Μονιμως να χωνουμε άλλους ρε φιλε. Τους τα έχω πει και δεν τους άρεσαν. Ε καλυτερα απο το να με χώνεις καλυτερα να μη μου λες καλημέρα. Χέστηκα.


Τερμα λοιπον ο καθενας ας κοιτάξει τη πάρτη του και τα συμφέροντα του αφου δεν μπορουμε να βγάλουμε άκρη εδω μέσα σε αυτη τη χωρα εννοω. Ο καθενας λοιπον ας κοιτάξει τη πάρτη του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι Αννούλες τι κάνουν και τα ριχνουν ολα στους άντρες;;; γιατι δεν διαπαιδαγωγούν αυτες σεξουαλικά τους άντρες; ποιο κράτος ολα απο το κράτος τα περιμένουμε. Το κράτος ειμαστε εμεις. Ενταξει και οι γυναικες φέρετε ευθυνη για την κατασταση που επικρατει στους άντρες ολα ειναι μεσα σε ενα πλαισιο αλληλεπιδράσεων.

Οσο για τα δικαιωματα που έγραψες αν έφτασες στο σημειο να συμφωνεις με τον εποτέ... χαιρω πολύ για την συζητηση που κάνουμε. Ο τύπος προσέβαλε τον @fockos ο οποιος εκτος απο γιατρος ειναι ενα απο τα καλυτερα παιδιά εδω μέσα επειδη απλά έγραψε τη γνώμη του.

Κατα τα άλλα μπορεις να μου εξηγησεις γιατι να πρέπει εγω να επωμιστω το κενο πχ της συναδέλφου που θέλει να γεννησει και να πάρω και δικη της δουλεια; για 18 μηνες άδεια;;;; και άντε να γινει έτσι και να το σεβαστουμε -αν και δεν ειναι σιγουρο οτι κάποια θα το αναγνωρισει μετά αυτο και επειδη κυκλοφορει μεγάλη αχαριστια στο κοσμο εγω πλέον δεν θέλω να αφηνω εκκρεμοτητες ή συμφωνουμε σε κάτι συνεργατικά εξαρχής και με στηριζεις σε στηριζω ή δεν συνεργαζομαστε- μετά μη βγαινετε και γράφετε οτι ειστε αδικημένες στην Ελλάδα γιατι εγω τουλάχιστον μπορω να σου δωσω 5 συγκεκριμένα παραδειγμα με γυναικες μέσα απο την δουλειά μου οι οποιες ειναι σε ευνοϊκο καθεστώς. Και αμα τσακωθεις και μαζι τους και δικιο να έχεις θα βγεις εσυ ο μαλακας.

Οχι θεωριες ουτε ερευνες. Οπως έγραψε και ο @fockos εμπειριες σαν εργαζομενοι.


Εγω τέλος πλέον βοηθάω οποιον συνεργάζεται. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμένος για τιποτα και οι περισσοτεροι -περισσοτερες κοιτάνε τη πάρτη τους οποτε μη μου γράφεις για δικαιωματα. Γιατι λιγοι σεβονται και τα δικαιώματα των άλλων.

Λοιπόν επειδή ετοιμάζομαι να βγω θα απαντήσω μόνο σε αυτό :
Μαναμ πώς είναι δυνατόν το 13 χρόνο να εκπαιδεύσει το άλλο 13χρονο? Πάμε καλά εδώ μέσα?
Εννοείται οτι η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση αφορά ολα τα άτομα και μεσα σε αυτή η μεσω της κοινωνιολογίας πχ μπορούν να προστεθούν θέματα ισότητας καί ταυτοτητας φύλου
Τα υπόλοιπα αύριο! Καλό βράδυ
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανώνυμε, δεν ισχύει σε πολλές δουλειές αυτό που λες. Αυτή τη στιγμή από τη δουλειά μου λείπουν 2 λεχωνες και 2 φαντάροι.
Ντεβιλ που κόλλησες το οικονομικό δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Εγώ είπα ότι όπως ακριβώς κάποια λείπει για ένα διάστημα και θεωρείς ότι οι υπόλοιποι επιβαρύνεστε, έτσι ακριβώς συμβαινει και όταν ο άλλος λείπει φαντάρος. Δεν μίλησα γενικά για τον στρατό, μάθε να διαβάζεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ετοιμάζομαι να βγω θα απαντήσω μόνο σε αυτό :
Μαναμ πώς είναι δυνατόν το 13 χρόνο να εκπαιδεύσει το άλλο 13χρονο? Πάμε καλά εδώ μέσα?
Εννοείται οτι η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση αφορά ολα τα άτομα και μεσα σε αυτή η μεσω της κοινωνιολογίας πχ μπορούν να προστεθούν θέματα ισότητας καί ταυτοτητας φύλου
Τα υπόλοιπα αύριο! Καλό βράδυ


Ναι μια χαρά πάμε. Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ο άντρας πρέπει μονιμως να κατηγορειται οτι δεν έχει σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση οι γυναικες δηλαδη έχουνε που τους κάνεις ένα φλέρτ και ειναι έτοιμες να σε δειρουν; τελοςπαντων θα αρχισουμε πάλι τις ιδιες συζητησεις που έχουμε ξανακάνει.

Η εκπαιδευση έρχεται με την τριβή. Ουτε απο τα βιβλια θα μάθεις για το σέξ. Για το σέξ μαθαινεις οταν ιδρώνεις την φανέλα και γράφεις "χιλιομετρα" μαθαινεις δηλαδη

- Τον εαυτο σου , τι σου αρέσει.
- Μαθαινεις πως να συμπεριφέρεσαι σε μια παρτενέρ και να την ικανοποιεις.
- Μαθαινεις να εισαι γενικά καλος στο κρεβάτι και να κάνεις καλο σέξ.

Με τα βιβλια και τις έρευνες ...... που μας έχουνε πρηξει κάποιοι εδω μεσα δεν γ@@@μησε κανεις ! Σορρυ τα λέω έτσι χύμα.
Αλλα πρέπει λιγο να αναλαβει και ο καθενας τις ευθυνες του οπως έλεγε και ο Mikeus σε ενα βιντεο μην λέτε οι γυναικες με ανοιχτα τα ποδια αυτο εδω ειναι το .... βρές ακρη. Ανοιξτε το στοματάκι και πειτε και καμια κουβέντα !
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ανώνυμε, δεν ισχύει σε πολλές δουλειές αυτό που λες. Αυτή τη στιγμή από τη δουλειά μου λείπουν 2 λεχωνες και 2 φαντάροι.
Ντεβιλ που κόλλησες το οικονομικό δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Εγώ είπα ότι όπως ακριβώς κάποια λείπει για ένα διάστημα και θεωρείς ότι οι υπόλοιποι επιβαρύνεστε, έτσι ακριβώς συμβαινει και όταν ο άλλος λείπει φαντάρος. Δεν μίλησα γενικά για τον στρατό, μάθε να διαβάζεις.


Οι λεχώνες είναι η δουλειά τους αν δε πας φαντάρος μπαίνεις μέσα φυλακή.
Λες να έχουμε επιλογή;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Ανώνυμε, δεν ισχύει σε πολλές δουλειές αυτό που λες. Αυτή τη στιγμή από τη δουλειά μου λείπουν 2 λεχωνες και 2 φαντάροι.
Ντεβιλ που κόλλησες το οικονομικό δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Εγώ είπα ότι όπως ακριβώς κάποια λείπει για ένα διάστημα και θεωρείς ότι οι υπόλοιποι επιβαρύνεστε, έτσι ακριβώς συμβαινει και όταν ο άλλος λείπει φαντάρος. Δεν μίλησα γενικά για τον στρατό, μάθε να διαβάζεις.


Εσυ μάθε να διαβαζεις ολιβια και κάτι πέραν απο τα δικά σου γνωμικά. Ειμαι 32 χρονων και εκτος του οτι δουλευω έχω τελειωσει και 2 σχολές εσυ ακομα εισαι φοιτητρια. Λιγος σεβασμος στους μεγαλυτερους δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Στη δική μου τη δουλειά κανεις δεν λειπει για φαντάρος. Τις έχουν εκπληρωμένες τις στρατιωτικές υποχρεώσεις οποτε μάντεψε , δεν έχεις αντιβαρο να ισορροπησεις την κατασταση. Καλα κανεις και φευγεις να γεννησεις και να φροντισεις το παιδάκι σου αλλα μην έρχεσαι μετά και μου λες οτι ειστε και αδικημένες.

Ολο αδικημένες ειστε στην Ελλάδα οι γυναικες το ξέρουμε αυτο. Και η άλλη που την έβαλε στο γραφειο του ο Υπουργάκος επειδη ειχε μπουτάρες και τσιμπάει μισθάρα μεγαλυτερη και απο τη δική μου, και αυτη αδικημένη ειναι ξέρω. Αλλα εγω ειμαι ο σεξιστης μετά!


Βλεπω το επιχειρημα με το Ισραηλ οτι στρατευονται ακομα και οι γυναικες το ξεχάσαμε.

Οι λεχώνες είναι η δουλειά τους αν δε πας φαντάρος μπαίνεις μέσα φυλακή.
Λες να έχουμε επιλογή;


Λοιπον άκου παράδειγμα απο το στρατο επειδη λένε για αδικιες και σεξισμους.

Γνωστος μου στρατιωτικος (αρα δεν έχει να εκπληρώσει θητεια) πηγε σε μια επαρχια. Το ιδιο με αυτον μετα απο ενα χρονο πηγε και μια άλλη. Αυτη έχει φυγει και αυτος ειναι ακομα εκει :loltooth:

Με άδεια ανατροφής τέκνου (εδω και 1 χρονο) και συνεχιζεται και μετά θα πάρει και μετάθεση για να ειναι κοντά στον άντρα της στην Αθήνα!

Ο άλλος ειναι εκει 3 χρονια και συνεχιζει. Σου λέει το κράτος εσυ φιλε μου ουτε παιδι έχεις ουτε γυναικα εισαι εργένης αρα εισαι κακομοιρης! Μεινε εδώ να ακους κάθε βράδυ τους λύκους , επαρχια! Και οσο μένει επαρχια ειτε πρέπει να τακιμιάσει με μια απο εκει ειτε θα συνεχιζει να ειναι εργένης!

Επειδη λένε για αδικιες. Σε ενα μπάρ πάνε... εκτος του οτι μπαινουν τσάμπα τις κερνάνε γυρω γυρω και ποτά. Στην Ελλαδα αυτο Ιανουαριος 2018 στο Γκαζι συγκεκριμενα στο Β κλάμπ. Μιλουσα με μια κοπελα και πρέπει να την ειχανε κεράσει αυτη και την παρέα της 3 ποτά στη σειρά! Βεβαια εντάξει δεν τα πινανε απο ενα σημειο κ μετά αλλα σου λέω.

Σε μια διαφωνια ειναι γυναικα η άλλη. Εσυ θα βγεις ο μισογυνης ο κομπλεξικος γενικά ο απροσαρμοστος :loltooth:

εγω θα τα γραφω εδω μεσα και ας με αντιπαθείτε !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Ναι μια χαρά πάμε. Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ο άντρας πρέπει μονιμως να κατηγορειται οτι δεν έχει σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση οι γυναικες δηλαδη έχουνε που τους κάνεις ένα φλέρτ και ειναι έτοιμες να σε δειρουν; τελοςπαντων θα αρχισουμε πάλι τις ιδιες συζητησεις που έχουμε ξανακάνει.

Η εκπαιδευση έρχεται με την τριβή. Ουτε απο τα βιβλια θα μάθεις για το σέξ. Για το σέξ μαθαινεις οταν ιδρώνεις την φανέλα και γράφεις "χιλιομετρα" μαθαινεις δηλαδη

- Τον εαυτο σου , τι σου αρέσει.
- Μαθαινεις πως να συμπεριφέρεσαι σε μια παρτενέρ και να την ικανοποιεις.
- Μαθαινεις να εισαι γενικά καλος στο κρεβάτι και να κάνεις καλο σέξ.

Με τα βιβλια και τις έρευνες ...... που μας έχουνε πρηξει κάποιοι εδω μεσα δεν γ@@@μησε κανεις ! Σορρυ τα λέω έτσι χύμα.
Αλλα πρέπει λιγο να αναλαβει και ο καθενας τις ευθυνες του οπως έλεγε και ο Mikeus σε ενα βιντεο μην λέτε οι γυναικες με ανοιχτα τα ποδια αυτο εδω ειναι το .... βρές ακρη. Ανοιξτε το στοματάκι και πειτε και καμια κουβέντα !

Προφανώς όταν λέει για σεξουαλική αγωγή/διαπαιδαγώγηση κ.ο.κ. εννοεί στοιχειώδη ζητήματα υγιεινής/ασφάλειας/συμπεριφοράς, όχι κρατικά χρηματοδοτούμενο tutorial "Πως να γαμάτε σαν τον Γκουσγκουνη"...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Νομίζω ότι δε διάβασες όλο το ποστ μου . Δες εκει που γραφω για την παιδεία . Ακόμα θέτοντας αυστηρότερες ποινές για υποθέσεις βιασμού και σεξουαλικής παρενοχλισης. Υπάρχουν άπειρα πραγματα που μπορεί να κάνει. Επίσης δες πως η ΕΕ προωθεί την ισότητα των φύλων μέσω youth exchange και training courses όχι μόνο για νέους αλλά και για εκπαιδευτικούς αλλά και διαφορες εκστρατείες που κάνει
Αυστηρές ποινές για βιασμό το δέχομαι, αν και νομίζω ότι είναι ήδη πολύ αυστηρές. Σεξουαλική παρενόχληση (όπως ακριβώς και το μπούλινγκ) είναι κάτι γενικό και δύσκολα μπορεί να διώχθεί ποινικά με αυστηρές ποινές. Μήπως θα σου άρεσε ένας νόμος που απαγορεύει το καμάκι σε δημόσιους χώρους και στους χώρους εργασίας; Φαντάζομαι πώς όχι. Αν έχεις ένα προιστάμενος που σου την πέφτει συνέχεια το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ενημέρωσεις τους ανωτέρους και αν δεν κάνουν τίποτα να παρετηθείς και να βρεις άλλη δουλειά.

Η εκπαίδευση ως λύση προτείνεται σε όλες τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει λύση. Δεν έχει νόημα η χώρα να σπαταλήσει κονδύλια για εκπαίδευση γιατί αργά η γρήγορα θα πλησιάσει τα νούμερα των άλλων χωρών της Ε.Ε. και αυτά τα χρήματα θα καταλήξουν σε φεμινιστικά κινήματα που στη σύγχρονη Ευρώπη δεν έχουν λόγο υπάρξης. Μη ξεχνάμε ποια ήταν η θέση της γυναίκας πριν 100 χρόνια και ποια τώρα. Επίσης η πληροφορία στην Ελλάδα είναι ελεύθερη. Έχουμε netflix, google κ.λπ. όπως η Αμερική και η υπόλοιπη Ε.Ε. Όταν όλες οι top σειρές έχουν δεσμούς ομοφυλόφιλους κ.λπ. Άρα ο Έλληνας είναι θέμα χρόνου να συμβιβαστεί. Αυτό είναι καλύτερο από καθε μορφής συμβατικής εκπαίδευσης.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Προφανώς όταν λέει για σεξουαλική αγωγή/διαπαιδαγώγηση κ.ο.κ. εννοεί στοιχειώδη ζητήματα υγιεινής/ασφάλειας/συμπεριφοράς, όχι κρατικά χρηματοδοτούμενο tutorial "Πως να γαμάτε σαν τον Γκουσγκουνη"...


Εγω θυμάμαι οτι υπηρχάν τέτοια μαθηματα ή εστω ενας καθηγητης μας ειχε πει μερικά πράγματα παλαιοτερα αλλα να σου πω και κάτι ρε φιλε και έστω οτι κάποιος ξεκινάει να τα λέει θα πάει κανενα βλαμενο θα τα σφυριξει στην μάνα του και αυτη θα κάνει παραπονα στον διευθυντη μετά. Πάς να κανεις το καλο και βρισκεις το μπελά σου εδω περα δεν ειναι απλά τα πράγματα.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Την άδεια ανατροφής μπορεί να την πάρει είτε ο πατέρας είτε η μητέρα, οπότε στην πραγματικότητα η "έξτρα" άδεια που παίρνει η γυναίκα και κάθεται είναι 3 μήνες κύησης και 2 μήνες λοχείας, κάτι αρκετά λογικό δεδομένης της κατάστασής της στο 3ο τρίμηνο και όταν το μωρό είναι ακόμα νεογνό. Δεν νομίζω και ότι διασκεδάζει με το ορμονικό κοκτέιλ της στο 3ο τρίμηνο της κύησης και στην λοχεία, ούτε με τις σωματικές αλλαγές, που είναι και τα 2 αναπόφευκτα αν πρόκειται να γεννήσει. Και εντάξει 5 μήνες απουσίας νομίζω δεν συγκρίνονται με 18 μήνες σερί.
Απλά στην Ελλάδα είναι αρκετά προχωρημένη σκέψη να γυρίσει η γυναίκα μετά από 2 μήνες στην δουλειά και να καθίσει ο πατέρας στο σπίτι έναν χρόνο να πληρώνεται και να μεγαλώνει το παιδί. Και είναι προχωρημένη σκέψη αφενός γιατί ο άντρας θεωρεί αυτονόητο ότι η γυναίκα θα καθίσει σπίτι, αφετέρου γιατί η γυναίκα θεωρεί αναμενόμενο να καθίσει αυτή στο σπίτι. Μετά δημιουργείται αυτός ο φαύλος κύκλος της γκρίνιας από τον αντρικό πληθυσμό ότι η γυναίκα κάθεται σπίτι και πληρώνεται για να μεγαλώνει παιδιά ενώ οι άντρες συνάδερφοι καλύπτουν το κενό της. Φίλε αν έχεις κότσια κάτσε εσύ σπίτι και στείλε την γυναίκα σου στην δουλειά της, ή ζήτα εσύ το μειωμένο ωράριο που δικαιούται αντί γι αυτήν. Θα το κάνεις; Ας γίνει και ας δούμε μετά, θα γκρινιάζουν οι γυναίκες συνάδερφοι ότι ο άλλος κάθεται σπίτι και πληρώνεται; Στην θεωρία μπορούμε να λέμε πολλά.

Γενικά ο γυναικείος πληθυσμός δεν διαμαρτύρεται γιατί της δίνουν άδεια ανατροφής με αποδοχές. Διαμαρτύρεται γιατί α) θεωρείται αυτονόητο ότι θα είναι αυτή που θα την πάρει και β) γιατί παρότι θεωρείται αυτονόητο ότι θα την πάρει αυτή, μετά ακούγονται πικρίες του στυλ "κοίτα την τυχερή, 18 μήνες θα κάνει να γυρίσει στην δουλειά". Δηλαδή υπάρχει μια αυτοαναίρεση που στο κέντρο της είναι μια λεχωίδα που στην τελική μπορεί και να ήθελε να γυρίσει στην δουλειά αλλά παίζει να μην την ρώτησε και κανένας σοβαρά αν το να κάτσει σπίτι είναι ο απώτερος στόχος της.
Υπάρχουν γυναίκες που εκμεταλλεύονται στο έπακρο αυτές τις άδειες; Σαφώς, αλλά δεν είναι όλες, και δεν ξέρω καν αν είναι η πλειοψηφία. Οπότε τέτοιες γενικεύσεις ξέρω γω, είναι λίγο υπερβολικές;

Το παράδειγμα με την βυσματία που παίρνει διπλάσιο μισθό από τον μέσο εργαζόμενο γιατί είναι μ***άρα, είναι το ίδιο με τον γλείφτη άντρα συνάδερφο, ή το παραταξιακό σκυλάκι ή ή ή, σε μια λίστα με ανθρώπους που για τους Χ,Ψ λόγους παίρνουν μισθό που δεν θα έπρεπε να δικαιούνται. Δεν έχει να κάνει με το φύλο απαραίτητα. Στην τελική αν ο Χ διευθυντής έβαλε υποδιευθύντρια την Ψ γκομενάρα που το μοναδικό της προσόν είναι η εμφάνιση, για να την παίρνει μάτι όποτε θέλει, φταίει μόνο η Ψ που το έπαιξε σωστά και καθόλου ο Χ που σκέφτηκε με το λάθος κεφάλι όταν το έκανε;

Το παράδειγμα με την στράτευση στο Ισραήλ είναι άτοπο. Και στην Σαουδική Αραβία οι γυναίκες κυκλοφορούν με μπούρκες. Μήπως δεν θα έπρεπε να διαμαρτύρεται η μέση Ελληνίδα για ό,τι την απασχολεί, γιατί μπορεί να κυκλοφορεί με σορτς και μίνι;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Το παράδειγμα με το Ισραηλ ειναι ακριβως ενα δικαιο και παράδειγμα ισοτητας αλλα δεν το δέχεσαι επειδη δεν σε συμφέρει οχι μονο εσένα.

Γενικα στην Ελλαδα αντρες-γυναικες ειμαστε οτι μας συμφέρει.

Οι γυναικες ειναι ικανες και αυτες να πάνε στρατο. Οποτε γιατι απο το να πηγαινουν οι άντρες 9 μηνες να μην πηγαιναν 4.5 μηνες οι άντρες και αλλους 4.5 οι γυναικες. Γιατι ειμαστε στην Ελλάδα και οι νομοι ακομα ειναι οπως και η νοοτροπια μας!

Για αυτο και ειναι μεγάλη αποφαση να φυγει κάποιος απο εδώ. Σου λεει δεν γουστάρω να υπακούω σε τέτοιους νομους. Και εντάξει δεν ειναι το προβλημα οι γυναικες. Αμα δεις τι νομους έχουν βγαλει οι συνδικαλιστες. Με το αμετάθετο σε οσους υπηρετουν για να ειναι στο σπιτι τους.

Γενικα ειναι αυτο που έγραψα καθενας στην Ελλάδα ψάχνει να βολευτει ! Δεν τον ενδιαφέρει ουτε ο διπλανος του ουτε κανεις. Και εντάξει ας πάρει μια γυναικα 18 μηνες άδεια κυησεως και ανατροφης τέκνου να φέρουν άτομο ομως στη θέση της. Να πάρουν κάποιον που δεν εχει φυγει ποτε απο το σπιτάκι του και κάθε βράδυ βολτάρει στην πρωτευουσα και να τον φέρουν 18 μηνες στη θέση της.

Ετσι γινομαστε ολοι και πιο ενωμενοι και πιο συναδελφοι και πιο σεβασμιοι στα δικαιωματα μας. Μονο έτσι οχι με τις θεωριες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ειναι λογικο στα αθληματα να ειναι ξεχωριστα αντρες και γυναικες λογω διαφορετικης σωματικης κατασκευης. Ομως στο ΣΚΑΚΙ που ειναι καθαρα εγκεφαλικο γιατι τα πρωταθληματα ειναι χωριστα ανδρων και γυναικων;;; Και αυτο δεν συμβαινει μονο στην Ελλαδα. Και γιατι οι γυναικες δεν διαμαρτυρονται;;; Παραδεχομαστε οτι ειμαστε διαφορετικου μυαλου απο τους αντρες;;;

Ας βάλουν τα όρια των γυναικών και στους άντρες. Μια γυναίκα 1.70 είναι ικανή για μια θέση εργασίας και η ο άνδρας με το ίδιο ύψος ανίκανος;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι λογικο στα αθληματα να ειναι ξεχωριστα αντρες και γυναικες λογω διαφορετικης σωματικης κατασκευης. Ομως στο ΣΚΑΚΙ που ειναι καθαρα εγκεφαλικο γιατι τα πρωταθληματα ειναι χωριστα ανδρων και γυναικων;;; Και αυτο δεν συμβαινει μονο στην Ελλαδα. Και γιατι οι γυναικες δεν διαμαρτυρονται;;; Παραδεχομαστε οτι ειμαστε διαφορετικου μυαλου απο τους αντρες;;;


Γιατι οι άντρες είναι τόσο καλύτεροι στο σκάκι που το 99.9%+ των γυναικών δεν θα έχει λόγο να πάει καν. Το σκάκι μόνο για γυναίκες είναι το μόνο που πράγμα που κρατάει τις γυναίκες στο σκάκι.


Οι διάφορες βιολογικε΄ς διαφορές μεταξύ των (μοναδικών) 2 φύλων οφείλεται γι' αυτήν τη διαφορά στην επίδοση του νοητικού αθλήματος που λέγεται σκάκι.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το παράδειγμα με το Ισραηλ ειναι ακριβως ενα δικαιο και παράδειγμα ισοτητας αλλα δεν το δέχεσαι επειδη δεν σε συμφέρει οχι μονο εσένα.

Γενικα στην Ελλαδα αντρες-γυναικες ειμαστε οτι μας συμφέρει.

Οι γυναικες ειναι ικανες και αυτες να πάνε στρατο. Οποτε γιατι απο το να πηγαινουν οι άντρες 9 μηνες να μην πηγαιναν 4.5 μηνες οι άντρες και αλλους 4.5 οι γυναικες. Γιατι ειμαστε στην Ελλάδα και οι νομοι ακομα ειναι οπως και η νοοτροπια μας!

Για αυτο και ειναι μεγάλη αποφαση να φυγει κάποιος απο εδώ. Σου λεει δεν γουστάρω να υπακούω σε τέτοιους νομους. Και εντάξει δεν ειναι το προβλημα οι γυναικες. Αμα δεις τι νομους έχουν βγαλει οι συνδικαλιστες. Με το αμετάθετο σε οσους υπηρετουν για να ειναι στο σπιτι τους.

Γενικα ειναι αυτο που έγραψα καθενας στην Ελλάδα ψάχνει να βολευτει ! Δεν τον ενδιαφέρει ουτε ο διπλανος του ουτε κανεις. Και εντάξει ας πάρει μια γυναικα 18 μηνες άδεια κυησεως και ανατροφης τέκνου να φέρουν άτομο ομως στη θέση της. Να πάρουν κάποιον που δεν εχει φυγει ποτε απο το σπιτάκι του και κάθε βράδυ βολτάρει στην πρωτευουσα και να τον φέρουν 18 μηνες στη θέση της.

Ετσι γινομαστε ολοι και πιο ενωμενοι και πιο συναδελφοι και πιο σεβασμιοι στα δικαιωματα μας. Μονο έτσι οχι με τις θεωριες.
(Παρένθεση:Εγώ είμαι υπέρ της κατάργησης της υποχρεωτικής στράτευσης και της δημιουργίας στρατού από εθελοντές άντρες/γυναίκες με βασική 12μηνη εκπαίδευση. Αυτό που γίνεται τώρα με τον στρατό είναι μια κοροϊδία από την αρχή ως το τέλος).

Επίσης συμφωνώ ότι όταν κάποιος είναι να λείψει για παραπάνω από 6 μήνες, το σωστότερο θα ήταν να προσλαμβάνεται επικουρικά ένα άτομο ακόμα για να καλύψει το κενό. Στις υπηρεσίες ο φόρτος ίσως δεν φαίνεται τόσο μεγάλος, αλλά σε μεγάλες εταιρείες ή σε νοσοκομεία, ακόμα και ένας να λείψει προκαλείται χάος. Το ξέρω γιατί το ζούμε καθημερινά.
Παρ' όλα αυτά κοινός παρονομαστής σε όλα αυτά είναι ότι απλά κατηγορούμε το λάθος άτομο κάθε φορά γιατί είναι το ιδανικό εξιλαστήριο θύμα. Οι άντρες κατηγορούν την γυναίκα συνάδερφο που λείπει 1,5 χρόνο από την δουλειά και κάνουν υπερωρίες, και οι γυναίκες κατηγορούν τους άντρες ότι είναι γουρούνια και δεν μπορούν να τις κατανοήσουν. Δεν φταίει ούτε ο ένας ούτε η άλλη εν προκειμένω. Και σένα αν σου δώσουν άδεια 1 χρόνο με αποδοχές το πιθανότερο είναι ότι θα την πάρεις, όσο αλτρουιστικά και να σκέφτεσαι και όσο και αν σου αρέσει η δουλειά σου.
Από την άλλη δεν βλέπω να γίνεται κάποια σοβαρή προσπάθεια για ισότιμη κατανομή των αδειών μέσα στο ζευγάρι, μένουμε μόνο στα δεδομένα και στην επακόλουθη γκρίνια. Και μου φαίνεται λίγο ειρωνικό να σου πω την αλήθεια, ο άντρας που σιχτιρίζει την συνάδερφό του γιατί λείπει με άδεια ανατροφής, να λέει στην δική του γυναίκα να καθίσει στο σπίτι 1 χρόνο...
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσυ μάθε να διαβαζεις ολιβια και κάτι πέραν απο τα δικά σου γνωμικά. Ειμαι 32 χρονων και εκτος του οτι δουλευω έχω τελειωσει και 2 σχολές εσυ ακομα εισαι φοιτητρια. Λιγος σεβασμος στους μεγαλυτερους δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Στη δική μου τη δουλειά κανεις δεν λειπει για φαντάρος. Τις έχουν εκπληρωμένες τις στρατιωτικές υποχρεώσεις οποτε μάντεψε , δεν έχεις αντιβαρο να ισορροπησεις την κατασταση. Καλα κανεις και φευγεις να γεννησεις και να φροντισεις το παιδάκι σου αλλα μην έρχεσαι μετά και μου λες οτι ειστε και αδικημένες.

Ολο αδικημένες ειστε στην Ελλάδα οι γυναικες το ξέρουμε αυτο. Και η άλλη που την έβαλε στο γραφειο του ο Υπουργάκος επειδη ειχε μπουτάρες και τσιμπάει μισθάρα μεγαλυτερη και απο τη δική μου, και αυτη αδικημένη ειναι ξέρω. Αλλα εγω ειμαι ο σεξιστης μετά!


Βλεπω το επιχειρημα με το Ισραηλ οτι στρατευονται ακομα και οι γυναικες το ξεχάσαμε.
Πόσες φορές παίζει να μου έχεις απαντήσει αυτή τη βλακεία; Δεν με νοιάζει ούτε πόσο χρονών είσαι (ίσα ίσα θα δικαιολογούνταν να γράφεις αυτά που γράφεις μονο αν ήσουν μικρότερος) ούτε τι σχολές έχεις τελειώσει. Μόρφωση =/= παιδεία.
Θα στο πω τελευταία φορά, ούτε με ξέρεις, ούτε ξέρεις τι κάνω στη ζωή μου, ούτε τίποτα. Κόψε τις υποθέσεις γιατί μόνος σου εκτίθεσαι. Ο σεβασμός δεν απαιτείται και σίγουρα δεν απαιτείται επειδή είσαι...μεγαλυτερος.

Στη δικιά σου τη δουλειά δεν με νοιάζει που δεν λείπεις για φαντάρος. Σε πολλές δουλειές, λείπεις. Αυτό ήταν το ποιντ μου.
Άμα θέλεις αν ποτέ κάνεις παιδιά κάτσε εσύ στο σπίτι να τα φροντίζεις. Ξέρεις ότι μπορείς, έτσι; Ή απλά σε νοιάζει να μη κάθονται οι άλλες;
Το επιχείρημα για το Ισραήλ δεν το σχολίασα επειδή δεν ήταν επιχείρημα στη κουβέντα που είχαμε. Ήταν κάτι άσχετο σε συζήτηση που άνοιξες μόνος σου και στην οποία δεν με νοιάζει να εμπλακώ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρ' όλα αυτά κοινός παρονομαστής σε όλα αυτά είναι ότι απλά κατηγορούμε το λάθος άτομο κάθε φορά γιατί είναι το ιδανικό εξιλαστήριο θύμα. Οι άντρες κατηγορούν την γυναίκα συνάδερφο που λείπει 1,5 χρόνο από την δουλειά και κάνουν υπερωρίες, και οι γυναίκες κατηγορούν τους άντρες ότι είναι γουρούνια και δεν μπορούν να τις κατανοήσουν. Δεν φταίει ούτε ο ένας ούτε η άλλη εν προκειμένω. Και σένα αν σου δώσουν άδεια 1 χρόνο με αποδοχές το πιθανότερο είναι ότι θα την πάρεις, όσο αλτρουιστικά και να σκέφτεσαι και όσο και αν σου αρέσει η δουλειά σου.
Από την άλλη δεν βλέπω να γίνεται κάποια σοβαρή προσπάθεια για ισότιμη κατανομή των αδειών μέσα στο ζευγάρι, μένουμε μόνο στα δεδομένα και στην επακόλουθη γκρίνια. Και μου φαίνεται λίγο ειρωνικό να σου πω την αλήθεια, ο άντρας που σιχτιρίζει την συνάδερφό του γιατί λείπει με άδεια ανατροφής, να λέει στην δική του γυναίκα να καθίσει στο σπίτι 1 χρόνο...


Κανείς δεν κατηγορεί τις γυναίκες που τους δίνεται αυτό το άδικο πλεονέκτημα και το παίρνουν.

Στην περίπτωση που η γυναίκα δουλεύει στο δημόσιο, τότε η χρηματοδότηση της κατά την απουσία της για εγγυμοσύνη αποτελεί ληστεία από τις τσέπες του λαού.

Στην περίπτωση όμως που η γυναίκα δεν παίρνει τα λεφτά της από το κράτος, τότε κανείς δε μπορεί να κατηγορήσει κανέναν πέραν της εταιρίας. Όποιος δεν γουστάρει πάει σε άλλη.

Όταν όμως κρίνουμε εταιρίες που δεν δίνουν άδεια για εγγυμοσύνη ή και ανθρώπους που δηλώνουν ότι δεν θέλουν να τις πληρώνουν... γινόμαστε φασίστες.

Απλά στην Ελλάδα είναι αρκετά προχωρημένη σκέψη να γυρίσει η γυναίκα μετά από 2 μήνες στην δουλειά και να καθίσει ο πατέρας στο σπίτι έναν χρόνο να πληρώνεται και να μεγαλώνει το παιδί. Και είναι προχωρημένη σκέψη αφενός γιατί ο άντρας θεωρεί αυτονόητο ότι η γυναίκα θα καθίσει σπίτι, αφετέρου γιατί η γυναίκα θεωρεί αναμενόμενο να καθίσει αυτή στο σπίτι.


Είμαι υπέρ αυτής της επιλογής αν το ζευγάρι συμφωνεί. Παρόλαυτά, η στάση μου υπέρ της προσωπικής ελευθερίας δεν αναιρεί πως αυτή η επιλογή είναι αδαής και καταστροφική.

Ο άνδρας δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί μόνος του και πόσο μάλλον στα πρώτα χρόνια.

Δεν είναι καθόλου καλό για τη μητέρα και για το παιδί να μένουν χωριστά πολλές ώρες.

Η ψυχολογία της γυναίκας θα καταστραφεί όσο δεν πάει.

Γενικά τα προβλήματα που προκύπτουν απ' αυτό είανι τραγικά...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
οπως έλεγε και ο Mikeus σε ενα βιντεο

Χαχα μιλάμε για επιστημονική πηγή, όχι αστεία! Πιο μαλάκα τύπο δεν ξέρω! Γλοιώδης. Αναρωτιέμαι αν με τις μαλακίες που λέει θα του κάτσει ποτέ καμιά σοβαρή κοπέλα. Μόνο χαζογκόμενες επειδή είναι και καλά διάσημος. Ξεράσογλου. (σόρρυ για το οφφ)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Πόσες φορές παίζει να μου έχεις απαντήσει αυτή τη βλακεία; Δεν με νοιάζει ούτε πόσο χρονών είσαι (ίσα ίσα θα δικαιολογούνταν να γράφεις αυτά που γράφεις μονο αν ήσουν μικρότερος) ούτε τι σχολές έχεις τελειώσει. Μόρφωση =/= παιδεία.
Θα στο πω τελευταία φορά, ούτε με ξέρεις, ούτε ξέρεις τι κάνω στη ζωή μου, ούτε τίποτα. Κόψε τις υποθέσεις γιατί μόνος σου εκτίθεσαι. Ο σεβασμός δεν απαιτείται και σίγουρα δεν απαιτείται επειδή είσαι...μεγαλυτερος.

Στη δικιά σου τη δουλειά δεν με νοιάζει που δεν λείπεις για φαντάρος. Σε πολλές δουλειές, λείπεις. Αυτό ήταν το ποιντ μου.
Άμα θέλεις αν ποτέ κάνεις παιδιά κάτσε εσύ στο σπίτι να τα φροντίζεις. Ξέρεις ότι μπορείς, έτσι; Ή απλά σε νοιάζει να μη κάθονται οι άλλες;
Το επιχείρημα για το Ισραήλ δεν το σχολίασα επειδή δεν ήταν επιχείρημα στη κουβέντα που είχαμε. Ήταν κάτι άσχετο σε συζήτηση που άνοιξες μόνος σου και στην οποία δεν με νοιάζει να εμπλακώ.


Εσυ κοψε τις επιπληξεις και τις υποδειξεις "Μάθε να διαβαζεις" σε μενα γιατι ειναι αστειες. Θα μου πεις εσυ να μάθω να διαβαζω; :loltooth: οταν εγω διάβαζα και έδινα πανελλαδικες εσυ ησουν μωρο :D

Το επιχειρημα του Ισραηλ δεν σας συμφέρει για αυτο. Εκει υπάρχει ισοτητα αντρες-γυναικες πάνε στρατο. Οχι εδω που δεν σας έχουμε τη στρατιωτικη θητεια σαν υποχρέωση και φτιάχνετε και θρεντ περι ισοτητας ή ψαχνετε ερευνες για τα δικαιωματα δηθεν που καταπατούνται.

Χαχα μιλάμε για επιστημονική πηγή, όχι αστεία! Πιο μαλάκα τύπο δεν ξέρω! Γλοιώδης. Αναρωτιέμαι αν με τις μαλακίες που λέει θα του κάτσει ποτέ καμιά σοβαρή κοπέλα. Μόνο χαζογκόμενες επειδή είναι και καλά διάσημος. Ξεράσογλου. (σόρρυ για το οφφ)

Σε κάποια ειχε δικιο αλλα δεν σας συμφέρει οποτε δεν του το αναγνωριζετε.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ψαχνετε ερευνες για τα δικαιωματα δηθεν που καταπατούνται.

Εσύ έχεις λυσσάξει να βγάλεις τις έρευνες, με συγκεκριμένη μεθοδολογία, πληθυσμό-στόχο και μεγάλο αριθμό δείγματος, υποδεέστερες από προσωπικές σου εμπειρίες στην δουλειά, και εμάς δεν μας συμφέρει να αναγνωρίσουμε τι καλά που κάνει το Ισραήλ και βάζει τις γυναίκες για φανταρικό; :whistle:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Εσύ έχεις λυσσάξει να βγάλεις τις έρευνες, με συγκεκριμένη μεθοδολογία, πληθυσμό-στόχο και μεγάλο αριθμό δείγματος, υποδεέστερες από προσωπικές σου εμπειρίες στην δουλειά, και εμάς δεν μας συμφέρει να αναγνωρίσουμε τι καλά που κάνει το Ισραήλ και βάζει τις γυναίκες για φανταρικό; :whistle:


Εντάξει αμα δεν θές μην τις δέχεσαι. Εγω απο εκεινο που έχω παρατηρησει στη δουλειά ειναι πως μια χαρα τις φροντιζουμε και τις προσέχουμε τις γυναικες. Αυτο έχω δει εγώ. Αμα δεν θες μην το δέχεσαι δεν τρέχει κατι εντάξει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top