Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,827 μέλη και 2,472,855 μηνύματα σε 78,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 566 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Ο Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

O Ιππολύτη έγραψε: στις 16:45, 26-08-19:

Εγώ ζητάω από τους περισσότερους επισκέπτες σπίτι μου να τα βγάλουν ειδικά το χειμώνα με τα χαλιά, τα οποία τα πλένω μια φορά τον χρόνο. Το να πατάει κάποιος με παπούτσια σε χαλί είναι από τα μεγαλύτερα pet peeves μου. Συν ότι δε μου αρέσει πολύ να φοράω παντόφλες, μ' αρέσει να περπατάω μες στο σπίτι μου ξυπόλητη και γι' αυτό το θέλω καθαρό.

Αντίστροφα, όταν πηγαίνω εγώ ως επισκέπτης σε άλλο σπίτι βγάζω τα παπούτσια μου δίπλα από την εξώπορτα σχεδόν πάντα, ή σίγουρα κάνω την κίνηση κι αν με σταματήσουν και μου πουν πως δεν πειράζει εκτιμώ τις συγκεκριμένες περιστάσεις/πρόσωπα/σπίτι.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

vxrc

Νεοφερμένος

Ο vxrc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O vxrc έγραψε: στις 22:02, 26-08-19:

Στο δικό μου σπίτι οι επισκέπτες θέλω να φοράνε τα παπούτσια τους.
Σε σπίτια άλλων απλά σέβομαι τους κανόνες τους, αν μου πουν ή δω ότι μέσα δεν φοράμε παπούτσια θα τα βγάλω χωρίς πολλά πολλά.

Πάντως στην Κρήτη δεν τα βγάζουμε (τουλάχιστον σε όσα σπίτια είχα πάει ως τα 18) και όταν πήγα Θεσσαλονίκη φοιτητής δυσκολεύτηκα πάρα πολύ. Γιατί πέραν της συνήθειας έχω και παραξενιές που κάνουν trigger την αηδία μέσα μου.
Για παράδειγμα αηδιάζω αν για κάποιο λόγο το πόδι βγει απ το παπούτσι και πρέπει να βάλω την ίδια κάλτσα. Πόσο μάλλον να κάνω βόλτες ένα σπίτι και μετά να βάλω την ίδια κάλτσα μέσα στο παπούτσι. Και αηδιάζω φουλ με την "ποδαρίλα".

Μου έχουν τύχει οι εξής φάσεις:

• Οικοδεσπότης λέει στους καλεσμένους ότι μέσα στο σπίτι του δεν φοράμε παπούτσια (δεκτό). Άσπρες κάλτσες εγώ. Μέχρι να φύγουμε όλη η πατούσα είχε διαγραφεί με πια απόχρωση του καφέ πάνω στην άσπρη κάλτσα. (αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές)

• Να έχουμε πάει για ταινία και να καθόμαστε στον καναπέ κάμποσα άτομα χωρίς κάλτσες και να βρωμάει ανυπόφορα.

• Να μαγειρεύουν στην κουζίνα, και ξαφνικά να πατάω με κάλτσα πάνω στο νερό...

Τέλος πάντων, μετά από μια φάση ξεκίνησα να στροφάρω και πλέον έχω πάντα 2 ζευγάρια κάλτσες στο σακίδιο σε περίπτωση επίσκεψης. Προσπαθούσα λίγο πριν φύγω από το σπίτι να τις βάζω κρυφά μην προσβληθεί κανείς, πλέον μου έφυγε η ντροπή.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια