Ομιλείτε Αγγλικά

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είναι σωστή η φράση "A light-emitting diode, usually called an LED" όσον αφορά το bold; Δηλαδή είναι an και όχι a επειδή αναφέρεται στο E του emitting; Και αν ναι, ποιος είναι ο κανόνας; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να είναι a ,αλλά όπως το γράψει κανείς..Αναλόγως που θα αναφερθεί πάει νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είναι σωστή η φράση "A light-emitting diode, usually called an LED" όσον αφορά το bold; Δηλαδή είναι an και όχι a επειδή αναφέρεται στο E του emitting; Και αν ναι, ποιος είναι ο κανόνας; :worry:

που το είδες αυτό?!?!?!? "usually called a LED" αν και ίσως θα έπρεπε να το παραλείψεις εντελώς "usually called LED"

[δεν υπάρχει κανένας απόλύτως λόγος να επηρεάζεται από το emitting το άρθρο(!)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν πάλι θέλω να πω an Interior Designer, είναι σωστό ως an ή a;

Το κείμενο το είδα στην wiki και μου χτύπησε, εξού και η απορία.

Άρα ο κανόνας είναι ότι πάντα εξαρτάται από την επόμενη λέξη αν θα είναι a ή an έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αν πάλι θέλω να πω an Interior Designer, είναι σωστό ως an ή a;

Το κείμενο το είδα στην wiki και μου χτύπησε, εξού και η απορία.

Άρα ο κανόνας είναι ότι πάντα εξαρτάται από την επόμενη λέξη αν θα είναι a ή an έτσι;

απολύτως ... όταν η επόμενη λέξη αρχίζει με φωνήεν τότε an, όταν αρχίζει με σύμφωνο a!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν αρχίζει από φωνήεν που ακούγεται για σύμφωνο...:worry:

π.χ. a union

ακούγεται "γιου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι, αλλά όταν αρχίζει από φωνήεν που ακούγεται για σύμφωνο...:worry:

π.χ. a union

ακούγεται "γιου"...

ακριβώς, ξέχασα να διευκρινίσω ότι πρόκειται για έναν φωνητικό κανόνα. Για λόγους ευφωνίας, δηλαδή για να μην υπάρχει "κενό" ανάμεσα στην άρθρωση της πρώτης και της δεύτερης λέξης, μπαίνει το n. Εδώ έρχεται αυτό που λες nininau, ότι δηλαδή σε αυτή τη λέξη το u ακούγεται σαν σύμφωνο π.χ. university, όμως σε άλλη περίπτωση an urban legend που ακούγεται ως ου, το άρθρο μπροστά παίρνει το ν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Είναι σωστή η φράση "A light-emitting diode, usually called an LED" όσον αφορά το bold; Δηλαδή είναι an και όχι a επειδή αναφέρεται στο E του emitting; Και αν ναι, ποιος είναι ο κανόνας; :worry:

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ!!!!
Οταν διαβαζεις την προταση, θα πεις: Γιουζουαλι κολντ εν ΕΛ Ι ΝΤΙ
και οχι εν ΛΕΝΤ.
Οποτε ακολουθειται απο ΦΩΝΙΕΝ κιετσι ΠΡΕΠΕΙ να εχει το n.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κι εγω με Νατασα συμφωνω. Δεν ειναι an λογω του emitting, αλλα επειδη το L προφερεται ΕΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ρε τσούπρες ολόκληρο Phd (καλά το μισό τμήμα του είναι για Nir :P) για Infrared [με laser και leds] κάνω και μιλάω και με εργαστήρια στα ...εξωτερικά και δεν υπάρχει ένας που να μου την έχει πει τη δίοδο EΛ Ι ΝΤΙ...
όλοι "λεντ" μου τη λένε :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν ξερω πως τη λενε στην καθημερινοτητα, αλλα formally ειναι ελιντι οποτε formally θα γραφεται an LED.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βλέπω οι απόψεις διίστανται, αλλά νομίζω ότι μου αρέσει η εξήγηση της Ciby για τον φωνητικό κανόνα που συμφωνεί με αυτό που λέει η Νατάσα με την οποία συμφωνεί η io-io :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
fan οι απόψεις δεν διίστανται για το πότε ισχύει το a vs an (ή το an vs a, όπως θέλεις δέστο). Ο κανόνας που δόθηκε πιο πάνω προφανώς και είναι σωστός!

Οι απόψεις διίστανται σχετικά με το πως διαβάζεται η λέξη "LED" :P

io-io thx, ομολογώ δεν το είχα ξανακούσει ποτέ ότι formally είναι "ελ ι ντι" και δεν είχε τύχει να μου το πει ποτέ κάποιος έτσι! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
fan οι απόψεις δεν διίστανται για το πότε ισχύει το a vs an (ή το an vs a, όπως θέλεις δέστο). Ο κανόνας που δόθηκε πιο πάνω προφανώς και είναι σωστός!

Οι απόψεις διίστανται σχετικά με το πως διαβάζεται η λέξη "LED" :P

io-io thx, ομολογώ δεν το είχα ξανακούσει ποτέ ότι formally είναι "ελ ι ντι" και δεν είχε τύχει να μου το πει ποτέ κάποιος έτσι! :confused:

Η λέξη αυτή έχει τελείες ανάμεσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και εγω συμφωνω με ιο-ιο...για το φορμαλ της καταστασης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
αν εννοείς η λέξη "LED" σε paper τουλάχιστον που είναι ότι πιο "επίσημο" την έχω δει μέσα γραμμένη την αναφέρουν ως "LED" όχι ως "L.E.D"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ρε παιδια αρχικα λεξεων ειναι το LED...δεν εχει και τοση σημασια εαν το γραφουν LED ή L.E.D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Εφ οσον κιολας στο αποσπασματακι που εβαλε ο fandago πριν απο το LED λεει και A light-emitting diode σημαινει οτι ειναι και διαβαζεται ως αρχικα και οχι ως λεξη. Με ξενιζει κιεμενα πολλες φορες να βλεπω στα αγγλικα αρχικα λεξεων με το an μπροστα αλλα αν σκεφτεις πως θα ηταν αν το διαβαζες ακουγεται σωστο.

Edit: Οσοι παιζουν ονλαιν παιχνιδια οπως WoW, DotA κλπ θα εχουν προσεξει οτι ναι μεν εσυ εχεις στο μυαλο σου το ΑοΕ (Area of Effect) ως αοε, αλλα αν ακουσεις καποιον ξενο να το λεει στο teamspeak ας πουμε το λεει ει οου ι κ.ο.κ για διαφορες αλλες συντομογραφιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
αν εννοείς η λέξη "LED" σε paper τουλάχιστον που είναι ότι πιο "επίσημο" την έχω δει μέσα γραμμένη την αναφέρουν ως "LED" όχι ως "L.E.D"

Κοίτα, δεν ξέρω τι είναι αυτό, από τη συζήτηση όμως κατάλαβα ότι πρόκειται για αρχικά λέξεων. Αν τα πεις όπως είναι οι φθόγγοι, δηλαδή ως ελιντι, που προφανώς είναι και το επίσημο, όπως λένε και τα κοριτσιά, τότε καταλαβαίνεις γιατί χρησιμοποιείται το an. Το θέμα είναι ως "λεντ" το χρησιμοποιούμε μόνο εμείς ή και ένας ξένος, στην καθημερινή επικοινωνία θα το πει έτσι. Θέλω να πω αν είναι ευρύτερα γνωστό ως "λεντ", τότε στον προφορικό λόγο μπορείς νομίζω να χρησιμοποιήσεις το a, πάλι για λόγους ευφωνίας. Στον γραπτό λόγο ισχύει το an. Αν όμως είναι γνωστό ως "ελιντι", τότε το an είναι μονόδρομος, γιατί απλά μόνο εμείς το χρησιμοποιούμε "για εσωτερική κατανάλωση" ως "λεντ" και άρα αν θες είναι λίγο "λαθος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πάντως ούτε κι εγώ όλα τα χρονια στο πανεπιστημιο, σε συνεδρια κλπ άκουσα ποτε κανέναν να το λέει με αρχικά. Ούτε καν μου είχε περάσει ποτε από το μυαλό ότι μπορεί κάποιος να έλεγε το λεντάκι κάπως αλλιώς εκτος από λεντάκι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top