Η αντικοινωνικότητα του βολέματος

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
κι η απάντησή μου (negative) αφορούσε ακριβώς την ερώτησή σου η οποία ήταν

:)
Μάλλον θέλεις να παίξουμε με τις λέξεις......η ετ1 λοιπόν και η νετ δεν είχαν ποτέ μεγάλες ακροαματικότητες αλλά μόνο όταν έκανε η ετ1 μετάδοση της γιουροβίζιον....και είχε τόσο μεγάλη ακροαματικότητα για τον εξής απλό λόγο ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι ψυχαγωγικό αλλά διασκεδαστικό έως και αποχαυνωτικό.Και δεν υπάρχει τίποτα κακό στην διασκέδαση αλλά υπάρχει πρόβλημα όταν υπάρχει μόνο αυτή.....ή όταν αφορά το μεγαλύτερο μέρος μιας κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και το star ή το alter Μονοψήφια κάνουν (σε σύγκριση πχ με τον αντέννα ή το μεγκα ή ακόμα και τον άλφα. όχι δεν υποστηρίζω ότι αυτά τα 3 είναι η...επιτομή της ποιότητας αλλά δεν ασχολούνται και ...24/7 με τις εν λόγω... μπαστες).

Που θέλεις να καταλήξεις? Εκτός από το να μπούμε σε μια ατέρμονη και χαζή-κατ'εμέ- αντιπαράθεση σχετικά με το νόημα των λέξεων?

[το εν λόγω παιχνίδι λέξεων το έχω παίξει πολλάκις και Irl κ με κάποια μέλη εδώ και κατέληξα ότι αν ο άλλος θέλει να παρεξηγηθεί και να παρερμηνεύσει ό,τι και να του πω εγώ -και vice versa φυσικά- δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Οπότε αρνούμαι πλέον να το παίξω αν δεν σε πειράζει :)]

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι επιλογή μας να ανοίγουμε την tv και να βλέπουμε το όποιο star. Και είναι ακόμα περισσότερο δική μας επιλογή να θεωρούμε ότι αυτό που προβάλλεται εκεί είναι ο κανόνας.

Ναι... σταμάτησα το σφουγγάρισμα που έτυχε να κάνω εκείνη την ώρα για να ακούσω το "ρεπορτάζ" για τη γέννα της Ζυγούλη, αλλά με πολύ περισσότερο ενδιαφέρον έμαθα ότι κάποια μέλη εδώ εγγυμονούν/γέννησαν και με ακόμα μεγαλύτερο παρακολούθησα τη γέννηση της ανηψιών μου.

We choose to see what we want to see. Και απο καταστροφολογίες... άλλο τπτ ο κόσμος όλος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Χαίρομαι που δε επιθυμείς να παίξεις με τις λέξεις ή τουλάχιστον να σταματήσεις εδώ....και δεν θα μπορούσα να παρεξηγηθώ αφού δεν σε γνωρίζω....
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι για να μπορεί κάποιος να έχει επιλογή , γενικότερα , πρέπει πρώτα να έχει κρίση και παιδεία και σίγουρα το σήμερα δεν βοηθά και τόσο αν και υπάρχουν όλα τα μέσα.
Αν πάλι θες να καταλάβεις ποιο αναλυτικά την άποψη μου περί του θέματος ''Η αντικοινωνικότητα του βολέματος'' μπορείς να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ μου.....θα με συγχωρέσεις αλλά βαριέμαι να γράφω πάλι τα ίδια.:)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το Τίποτα

Κενό μες στα καινούρια σου τα ρούχα
Γεμάτη με ψαλίδια η ηθική σου
και χάνεις την εκτίμηση που σού 'χα
σαν νάτανε αρρώστια παιδική σου

Άρχοντας νιώθεις μες στην αφάνεια
σε γοητεύει η επιφάνεια
το πλαστικό σε συναρπάζει
και σαπουνόφουσκες σου τάζει

Ασφάλεια το μηδέν που σου παρέχει
Βολεύεσαι καλά στην πολυθρόνα
Μυρμήγκι ασ' το τζίτζικα να τρέχει
εσύ θα τόνε βγάλεις το χειμώνα

Άρχοντας νιώθεις μες στην αφάνεια
σε γοητεύει η επιφάνεια
το πλαστικό σε συναρπάζει
και σαπουνόφουσκες σου τάζει

Αδειάζεις στο μυαλό σου το πιστόλι
Γεμίζεις με ομίχλη την καρδιά σου
Το Τίποτα σκεπάζει αυτήν την πόλη
για νά 'χεις να διδάσκεις στα παιδιά σου


(Φυσικά δεν απευθύνεται προς κάποιον από τους συνομιλητές...)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι επιλογή μας να ανοίγουμε την tv και να βλέπουμε το όποιο star. Και είναι ακόμα περισσότερο δική μας επιλογή να θεωρούμε ότι αυτό που προβάλλεται εκεί είναι ο κανόνας.
Όντως.
Είναι επιλογή μας το να κάνουμε λάθη χωρίς να το καταλαβαίνουμε, επειδή το λάθος είναι πάντα αυτό που μοιάζει το ευκολότερο (και πολλές φορές είναι το ευκολότερο).
(Δεν αναφέρομαι στη περίπτωση που γράφει η Res στο post της, απλά προσπαθώ να γενικεύσω τη πρόταση στο quote.)

Είναι στη φύση του ανθρώπου το να προτιμά το εύκολο από το δύσκολο. Συνήθως όμως το εύκολο είναι το λάθος, οπότε μπαίνουν και οι αρχές και αξίες του καθενός στο παιχνίδι της λήψης αποφάσεων. Είναι κάτι παραπάνω από προφανές όμως το ότι για κάθε εύκολη λύση που επιλέγει κάποιος κάνει και ένα βήμα πίσω, οπότε κάποιος που βολεύεται συνεχώς με την εύκολη λύση, στο τέλος θα καταντήσει μηδενικό.

Και κάποια στιγμή ίσως να σκεφτεί:
"Έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου, ή τόσο καιρό την παρατηρούσα να φεύγει;
Με ξέρει κανείς;


Υπάρχω;;;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
"Έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου, ή τόσο καιρό την παρατηρούσα να φεύγει;
Με ξέρει κανείς;


Υπάρχω;;;"

Δεν ειναι τραγικο, να φτασει ενας ανθρωπος να μην εχει καταφερει κατι στη ζωη του και σε κανεναν τομεα αυτης να μη νοιωθει "ορατος"?...Ποσο ομως κατι τετοιο χαρακτηριζει την πλεοψηφια, τον κανονα? Προσωπικα πιστευω καθολου...Μπορει να νοιωσει καποιος οτι σε καποιον τομεα της ζωης του θα μπορουσε να ειχε κανει, δωσει περισσοτερα, αλλα καπου αλλου θα τα ειχε παει καλυτερα...Σημασια εχει να βλεπουμε το ποτηρι ψισογεματο και οχι μισοαδειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Είναι στη φύση του ανθρώπου το να προτιμά το εύκολο από το δύσκολο.

Μιας και η Αμερική είναι στο προσκήνιο αυτές τις μέρες:

Η πείρα έχει αποδείξει ότι το ανθρώπινο είδος είναι περισσότερο πρόθυμο να υποφέρει, όταν πρόκειται για δεινά υποφερτά, παρά να διορθώσει την κατάσταση καταργώντας τις μορφές που έχει συνηθίσει.
ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ 4 ΙΟΥΛΙΟΥ 1776
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
.Σημασια εχει να βλεπουμε το ποτηρι ψισογεματο και οχι μισοαδειο...

Για να κριθεί αν ένα ποτήρι γεμάτο μέχρι τη μέση είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο, θα πρέπει να δούμε τι ήταν προηγουμένως. Αν λοιπόν πριν ήταν εντελώς άδειο, τώρα είναι μισογεμάτο. Αν ήταν όμως γεμάτο μέχρι το χείλος, τώρα είναι μισοάδειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οταν παραιτούμαστε απο τα ονειρά μας και βρίσκουμε τη γαλήνη,
γνωρίζουμε μια σύντομη περίοδο ηρεμίας, αλλά τα νεκρά όνειρα αρχίζουν
να σαπίζουν μέσα μας και να μολύνουν όλη μας την ατμόσφαιρα.
Αυτό που θελήσαμε να αποφύγουμε μέσα στον αγώνα - την απογοήτευση και την αποτυχία - γίνεται η μόνη κληρονομιά της ανανδρείας μας.

Οι βαθιές αλλαγές, και στον άνθρωπο και στην κοινωνία, συμβαίνουν σε πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα.
Τη στιγμή που το περιμένουμε λιγότερο, η ζωή πετάει μπροστά μας μια πρόκληση
για να δοκιμάσει το θάρρος και την επιθυμία μας για αλλαγή·
τη στιγμή αυτή καθόλου δεν ωφελεί να προσποιηθούμε ότι δε συμβαίνει τίποτα
ή να δικαιολογηθούμε λέγοντας ότι δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι.
Η πρόκληση δεν περιμένει.
Η ζωή δεν κοιτάζει πίσω.

PAULO COELHO
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για να κριθεί αν ένα ποτήρι γεμάτο μέχρι τη μέση είναι μισοάδειο ή μισογεμάτο, θα πρέπει να δούμε τι ήταν προηγουμένως. Αν λοιπόν πριν ήταν εντελώς άδειο, τώρα είναι μισογεμάτο. Αν ήταν όμως γεμάτο μέχρι το χείλος, τώρα είναι μισοάδειο...




Τώρα απευθύνεται...

Δε γνωριζω πως εσυ σκεφτεσαι και αντιλαμβανεσαι τις καταστασεις στη ζωη σου...αλλα εμενα μου εχουν μαθει να ειμαι αισιοδοξη...οταν πεφτω να σηκωνομαι...οταν αποτυγχανω καπου, να πεισμωνω να τα καταφερω καπου αλλου...Αυτη τη σημασια εχει για μενα το μισογεματο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top