Υγιεινή διατροφή

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γλυκο έχω να φαω από τα Χριστουγεννα που έφαγα ένα μελομακαρονο και αυτό επειδή με κέρασαν και ντράπηκα να πω «όχι».
Δεν τρως καθόλου γλυκά; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν τρως καθόλου γλυκά; :eek:


Δεν τρώω καθολου κρυσταλλική ζάχαρη. Δλδ τη λευκή. Αυτή που σίγουρα βάζουν τα μαγαζιά στα γλυκα τους για να μειώσουν το κόστος αφού είναι πιο φτηνή από τη καστανη.

Όταν θελω κάτι γλυκο τρώω σταφίδες, μέλι ή φτιάχνω μπισκοτάκια χωρίς ζάχαρη φυσικά.
Στο τσακίρ κέφι άντε να φαω ένα, όντως ένα, κομμάτι μαύρη σοκολάτα με 70% κακάο Παυλιδη.

Δεν το κάνω από άποψη. Ούτε γυμνάζομαι. Ούτε six pack έχω :P

Αν με ρωτάς πως μπορώ; Όλα τα μπορούμε όταν επιβάλλεται!

Η λευκή ζάχαρη είναι τόσο κακιά όσο το να τρως το λίπος από το κρέας ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά θα πω την αμαρτία μου, σκότωσα χτες ένα λουκάνικο λαγού, δυο μπύρες, ένα μπέργκερ medium με δεν ξέρω τι άλλο πάνω, πατάτες και για τελείωμα ένα μικλσεικ κίντερ μπουένο.

Νομίζω δεν πρέπει να τρώω όλη την εβδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Aυτο ρε παιδια που μετά απο φαγοποτι με κοψιδια κτυπάτε και μια τουρτα σοκολατα ή μιλκσεηκ δεν μπορω να το καταλαβω. Εμενα θα μου ρχοταν να ξεράσω. Οχι απο την αηδια αλλα δεν πάει.

Δηλαδη τρωω φαγητο ξερω γω δεν μπορω μετά να φάω και γλυκο. Πρωτα ομως θα μπορουσα να φαω γλυκο (οχι τα σιροπιαστα) και μετα απο καμια ωρα κτυπάω και φαγητο.

Ενταξει με μια φορά δεν έγινε και τιποτα. Μην αγχωνεσαι. Αφου γουσταρες καλα εκανες και το έφαγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Aυτο ρε παιδια που μετά απο φαγοποτι με κοψιδια κτυπάτε και μια τουρτα σοκολατα ή μιλκσεηκ δεν μπορω να το καταλαβω. Εμενα θα μου ρχοταν να ξεράσω. Οχι απο την αηδια αλλα δεν πάει.

Δηλαδη τρωω φαγητο ξερω γω δεν μπορω μετά να φάω και γλυκο. Πρωτα ομως θα μπορουσα να φαω γλυκο (οχι τα σιροπιαστα) και μετα απο καμια ωρα κτυπάω και φαγητο.

Ενταξει με μια φορά δεν έγινε και τιποτα. Μην αγχωνεσαι. Αφου γουσταρες καλα εκανες και το έφαγες.

Συμφωνώ μαζί σου. Συνήθως δεν τρώω. Αλλά έτρωγαν όλοι οι άλλοι και θα ήταν παράξενο να καθόμουν στο τραπέζι χωρίς να πάρω και εγώ κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου. Συνήθως δεν τρώω. Αλλά έτρωγαν όλοι οι άλλοι και θα ήταν παράξενο να καθόμουν στο τραπέζι χωρίς να πάρω και εγώ κάτι...


Κοτοπουλάκι με μερικές ψητές πατατουλες τυπε υπάρχουν επιλογες και εξω να βγεις αμα δεν θές να χαλασεις την διατροφη σου. Και αν κάποιος περιεργος αρχισει τις ερωτησεις του λές οτι αυτο θές να φάς και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοτοπουλάκι με μερικές ψητές πατατουλες τυπε υπάρχουν επιλογες και εξω να βγεις αμα δεν θές να χαλασεις την διατροφη σου. Και αν κάποιος περιεργος αρχισει τις ερωτησεις του λές οτι αυτο θές να φάς και τέλος.


Δε θα ξαναφάω τόσο γιατί μετά πραγματικά ήμουν τόσο φουλ που αισθανόμουν άσχημα.

Κοτόπουλο ή μοσχάρι θα φας έξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Δε θα ξαναφάω τόσο γιατί μετά πραγματικά ήμουν τόσο φουλ που αισθανόμουν άσχημα.

Κοτόπουλο ή μοσχάρι θα φας έξω;


κοιταξε εξαρταται που θα πάς. Εντάξει αμα πας στα goodys ρε φιλε δεν μπορεις να φάς τιποτα που να μη χαλασει το προγραμμα - διατροφη σου. Αν ομως πάς σε ενα νορμαλ εστιατοριο εννοειται οτι εχεις πολλές επιλογές. Ακομα και στα ΙΚΕΑ έχεις επιλογές κους κους σολομος - κεφτεδακια λαχανικων , πουρες - οσπρια (ρεβυθια - φασολια) κτλπ



και στα εβερεστ ακομα μπορεις να πάρεις κατι καλο πχ ψωμι ολικης θα ζητησεις οχι βουτυρο (του το ειχα πει 10 φορές τις προαλλες) θα βαλεις μέσα κοτοπουλο ή μπιφτέκι , καλαμποκι , αυγά , μανιτάρια αμα θές και τυροσαλάτα ή μονο τομάτα.


κοτοπουλο θα έπαιρνα ναι με πατατες ψητες αν ειχε ή λαχανικά. Εντάξει ρε φιλε δεν τρωμε ολοι σαβουρα αυτο εγραψα και χθές. Τι να κάνουμε τωρα ο καθενας αναλογα πως έχει μάθει εχω πάρει προγραμμα εβδομαδιαιου μαγειριου απο σπιτι το οποιο στο δικο μου δεν θα εμπαινε ποτε. Δευτερα σπετσοφαι Τριτη μουσακας Τεταρτη αρνι με πατατες Πεμπτη πασττσιο και πάει λεγοντας.

Δεν μαγειρευω εγω τέτοια πράγματα. Ουτε μοσχάρι τρωω το θεωρω βαρυ κρέας. Κοτοπουλάκι και χοιρινο καμια φορά. Και πολύ ψάρι , τονος (αν και δεν ειναι πάντα καλος) - τσιπουρα - σαρδελα και λαχανικα στον ατμο ή βραστα ή ψητά. Οσπρια - μακαρονια - ρυζι.


Το μονο κακο πάντως με τα μαγειρια ειναι οι ζάχαρες που βάζουν μεσα σε σάλτσες κτλπ για να νοστιμισουν το φαγητο. Ε ειναι ευκολη λυση τώρα δεν θα κατσει το εστιατοριο να σου ψησει εσενα τα λαχανικά στο γκριλ και να σου φτιαξει και σαλτσουλα με κάπαρη! Η ευκολη λυση ελα εδω χωσε ζάχαρη να νοστιμησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσπαθώ Devil να κάνω ένα σωστό πρόγραμμα αλλά είναι λίγο δύσκολο. Από Μάρτιο λέω να ξεκινήσω γυμναστήριο οπότε ίσως το πάρω πιο θερμά μετά, γιατι θα έχω παραπάνω motivation για καλύτερη διατροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Προσπαθώ Devil να κάνω ένα σωστό πρόγραμμα αλλά είναι λίγο δύσκολο. Από Μάρτιο λέω να ξεκινήσω γυμναστήριο οπότε ίσως το πάρω πιο θερμά μετά, γιατι θα έχω παραπάνω motivation για καλύτερη διατροφή.


Στο θέμα της διατροφής ο περισσότερος κόσμος (και εγώ μαζί :P ) έχουμε bounded rationality. Παρ' όλο που γνωρίζουμε ότι μακροπρόθεσμα κάποιες διατροφικές επιλογές είναι βλαβερές, λόγω βραχυπρόθεσμης απόλαυσης το αγνοούμε! :birthday:

Το σημαντικό νομίζω είναι να ασχολούμαστε λίγο παραπάνω με την ενημέρωση γύρω από τη διατροφή. Να μάθουμε δηλαδή να συνδυάζουμε τις σωστές ομάδες στο φαγητό μας (κάτι που βοηθά στην πέψη αλλά και στην καλύτερη λήψη των ωφέλιμων στοιχείων από τις τροφές) αλλά να αφιερώνουμε χρόνο στο να προετοιμάζουμε οι ίδιοι τι θα φάμε.

Είναι και χαλαρωτικό το μαγείρεμα, it's fun!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στο θέμα της διατροφής ο περισσότερος κόσμος (και εγώ μαζί :P ) έχουμε bounded rationality. Παρ' όλο που γνωρίζουμε ότι μακροπρόθεσμα κάποιες διατροφικές επιλογές είναι βλαβερές, λόγω βραχυπρόθεσμης απόλαυσης το αγνοούμε! :birthday:

Το σημαντικό νομίζω είναι να ασχολούμαστε λίγο παραπάνω με την ενημέρωση γύρω από τη διατροφή. Να μάθουμε δηλαδή να συνδυάζουμε τις σωστές ομάδες στο φαγητό μας (κάτι που βοηθά στην πέψη αλλά και στην καλύτερη λήψη των ωφέλιμων στοιχείων από τις τροφές) αλλά να αφιερώνουμε χρόνο στο να προετοιμάζουμε οι ίδιοι τι θα φάμε.

Είναι και χαλαρωτικό το μαγείρεμα, it's fun!


Έχω ξεκινήσει λίγο μαγείρεμα και ο ίδιος, απλά πράγματα μην φανταστείς τίποτα τρομερό. Είναι fun αλλά αν είσαι απροετοίμαστος πιάνει πολύ χρόνο! Αν ξέρεις τι θέλεις και μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα δουλειές βγαίνει σε κάτω από ώρα ένα πλήρες ωραίο γεύμα, αλλά για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο πρέπει να το κάνεις καθημερινά νομίζω.

Όσον αφορά τη διατροφή, είναι μια απόφαση, απλά θα πρέπει να έχεις κάποιο βραχυπρόθεσμο στόχο να σε κρατάει στο σωστό δρόμο. Πχ όταν γυμνάζομαι, επειδή ήδη κάνω θυσίες (κούραση, χρόνος κλπ) αισθάνομαι ότι για να μην πάει χαμένο όλο αυτό θα πρέπει να ακολουθήσω και μια σωστή διατροφή και κάπου κάπου να έχω κάποια cheat days.

Όταν δεν γυμνάζομαι όμως... Πάει το τραίνο! Είτε τρώω σαβούρες είτε όχι, δεν μου κάνει κάποια διαφορά, αφού έτσι και αλλιως δεν είμαι σε κατάσταση που αλλάζω τις συνήθειες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει λίγο μαγείρεμα και ο ίδιος, απλά πράγματα μην φανταστείς τίποτα τρομερό. Είναι fun αλλά αν είσαι απροετοίμαστος πιάνει πολύ χρόνο! Αν ξέρεις τι θέλεις και μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα δουλειές βγαίνει σε κάτω από ώρα ένα πλήρες ωραίο γεύμα, αλλά για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο πρέπει να το κάνεις καθημερινά νομίζω.

Όσον αφορά τη διατροφή, είναι μια απόφαση, απλά θα πρέπει να έχεις κάποιο βραχυπρόθεσμο στόχο να σε κρατάει στο σωστό δρόμο. Πχ όταν γυμνάζομαι, επειδή ήδη κάνω θυσίες (κούραση, χρόνος κλπ) αισθάνομαι ότι για να μην πάει χαμένο όλο αυτό θα πρέπει να ακολουθήσω και μια σωστή διατροφή και κάπου κάπου να έχω κάποια cheat days.

Όταν δεν γυμνάζομαι όμως... Πάει το τραίνο! Είτε τρώω σαβούρες είτε όχι, δεν μου κάνει κάποια διαφορά, αφού έτσι και αλλιως δεν είμαι σε κατάσταση που αλλάζω τις συνήθειες μου.

Το cheat day εννοείται πρέπει να υπάρχει, δεν είμαστε ρομπότ. Απλά και εκεί να υπάρχει κάποιο μέτρο. Διάβαζα κάπου, ότι ορισμένοι "αστέρες" του Hollywood κάνουν κάτι σαν νηστεία 3-4 μέρες την εβδομάδα, δηλαδή τρώνε πάρα πολύ αυστηρά και προσεγμένα, σε μικρές ποσότητες, έτσι ώστε τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας να μπορούνε να τρώνε άφοβα ό,τι θέλουν.
Δεν είναι αυτό υπερβολή;

Αυτό με το χρόνο είναι μεγάλη αλήθεια, για αυτό και κάποιες φορές παίζει δυστυχώς και το ταπεράκι από την κατάψυξη. Ναι, θέλει καθημερινά και θέλει και πειραματισμό, να βρεις γεύσεις που σου αρέσουν, να δοκιμάζεις πράγματα. Να 'ναι καλά ο Άκης και το site του :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Έχω ξεκινήσει λίγο μαγείρεμα και ο ίδιος, απλά πράγματα μην φανταστείς τίποτα τρομερό. Είναι fun αλλά αν είσαι απροετοίμαστος πιάνει πολύ χρόνο! Αν ξέρεις τι θέλεις και μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα δουλειές βγαίνει σε κάτω από ώρα ένα πλήρες ωραίο γεύμα, αλλά για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο πρέπει να το κάνεις καθημερινά νομίζω.

Όσον αφορά τη διατροφή, είναι μια απόφαση, απλά θα πρέπει να έχεις κάποιο βραχυπρόθεσμο στόχο να σε κρατάει στο σωστό δρόμο. Πχ όταν γυμνάζομαι, επειδή ήδη κάνω θυσίες (κούραση, χρόνος κλπ) αισθάνομαι ότι για να μην πάει χαμένο όλο αυτό θα πρέπει να ακολουθήσω και μια σωστή διατροφή και κάπου κάπου να έχω κάποια cheat days.

Όταν δεν γυμνάζομαι όμως... Πάει το τραίνο! Είτε τρώω σαβούρες είτε όχι, δεν μου κάνει κάποια διαφορά, αφού έτσι και αλλιως δεν είμαι σε κατάσταση που αλλάζω τις συνήθειες μου.


Φιλε εγω μένω μονος μου! Οποτε για να φάω αναγκαστικά θα πρέπει να μαγειρέψω! Σημερα που έχω ρεπο πηγα για τρεξιμο πριν τωρα γυρισα εφαγα μια μπανανα (να με κρατησει) και θα πάω να μαγειρέψω.

Επιλογές ειναι πατάτες ψητές με αυγά ή ρυζι με αυγά ή ρυζι με κοτοπουλο αλλα επειδη ειμαι λιγάκι κουρασμενος θα προτιμήσω κάτι γρηγορο. Ρυζάκι βράσιμο ... μια σαλτσουλα στα γρηγορα και 2 αυγουλάκια να βράσουν ετσι σφιχτά που τα θέλω.

Σε μιση ώρα θα έχω φαγητό. Πρέπει να πλυνω και τα πιάτα ρε γαμωτο. Ευτυχως υπάρχουν και τα καθαριστήρια και πηγα μερικά ρουχα :loltooth: αυριο Κυριακη θα καθαρισω το σπιτι. Σκουπισμα.... σφουγγάρισμα κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε εγω μένω μονος μου! Οποτε για να φάω αναγκαστικά θα πρέπει να μαγειρέψω! Σημερα που έχω ρεπο πηγα για τρεξιμο πριν τωρα γυρισα εφαγα μια μπανανα (να με κρατησει) και θα πάω να μαγειρέψω.

Επιλογές ειναι πατάτες ψητές με αυγά ή ρυζι με αυγά ή ρυζι με κοτοπουλο αλλα επειδη ειμαι λιγάκι κουρασμενος θα προτιμήσω κάτι γρηγορο. Ρυζάκι βράσιμο ... μια σαλτσουλα στα γρηγορα και 2 αυγουλάκια να βράσουν ετσι σφιχτά που τα θέλω.

Σε μιση ώρα θα έχω φαγητό. Πρέπει να πλυνω και τα πιάτα ρε γαμωτο. Ευτυχως υπάρχουν και τα καθαριστήρια και πηγα μερικά ρουχα :loltooth: αυριο Κυριακη θα καθαρισω το σπιτι. Σκουπισμα.... σφουγγάρισμα κτλπ.


Δοκίμασε αντι να κάνεις πέντε γεύματα τη μέρα, να κάνεις ένα στο οποίο να τρως όλες τις θερμίδες σου και την υπόλοιπη μέρα μόνο νερό. Θα δεις μεγάλες διαφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δοκίμασε αντι να κάνεις πέντε γεύματα τη μέρα, να κάνεις ένα στο οποίο να τρως όλες τις θερμίδες σου και την υπόλοιπη μέρα μόνο νερό. Θα δεις μεγάλες διαφορές.


Μικρά και αρκετά γεύματα >> 1 μεγάλο που θα πάρεις όλες τις θερμίδες.
Δεν βοηθάς τον μεταβολισμό σου αν φας 1 φορά την ημέρα. (Ούτε το στομάχι σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μικρά και αρκετά γεύματα >> 1 μεγάλο που θα πάρεις όλες τις θερμίδες.
Δεν βοηθάς τον μεταβολισμό σου αν φας 1 φορά την ημέρα. (Ούτε το στομάχι σου).

Θενξ, την περίμενα την απάντηση βασισμένη σε data 50ετίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αν τρως λίγο και πολύ τότε ο μεταβολισμός λειτουργεί συνέχεια. Αλλά πολλοί λίγοι μπορούν να φάνε λίγο :D συνεπώς είναι καλή μέθοδος αλλά δύσκολα μπορεί να εφαρμοστεί.

O xaker περιγράφει μια νέα μέθοδο η οποία αποδίδει αλλά είναι περισσότερο βασανιστική Ο μεταβολισμός με το χρόνο μαθαίνει να λειτουργεί κυκλικά και να κρατάει ενέργεια οπότε άμεσα μπορείς να βρεις αποτέλεσματα. Απαίτεί όμως να μην τρως τπτ όλη την άλλη μέρα. Την έχω εφαρμόσει και αποδίδει.

Η συμβουλή μου είναι να τρώμε αλλά να κόβουμε στο ελάχιστο τους υδατάνθρακες ανάλογα με τις δουλειές που έχουμε να κάνουμε.
Είναι αρκετά βασανιστικό αλλά αποδίδει. Αν δηλαδη μια μέρα κάθεσαι σπίτι δεν παίρνεςι καθόλου υδατάνθρακες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,979 μηνύματα.
Οποτε τι έχουμε εδω; διάσταση ιατρικών αποψεων ;;;; :pardon:

Ωραιο πράγμα ο υδατάνθρακας (εξαρτάται και τον υδατάνθρακα)

εγω σήμερα έφαγα αρκετο αλλα πεινουσα σαν λύκος. Βεβαια έκανα το τρεξιματάκι μου το μεσημεράκι περιπου 45 λεπτά προπονηση (30 λεπτά τρεξιμο 10 λεπτά κοιλιακοι 5 λεπτά διατάσεις)

Πρωϊνο
50γρ κουάκερ
λιγο μέλι (ειναι του δάσους αυτο δεν πέφτει ευκολα και βαριέμαι)
σταφιδουλες και το κλασσικο γιαουρτάκι.

Δεκατιανο

100γρ ψωμι ολικής
50γρ τυρι χαμηλών λιπαρών


Μεσημέρι

μακαρονια 100γρ ολικης με κιμά

Απογευμα

1 μπανανα

Βραδυ

ρυζάκι (ζυμαρικο) με σάλτσα + 200γρ φιλέτο κοτοπουλο :D

συνολο 5 γευματα. Περιπου 2000 θερμιδες.

Οταν κάνεις κάτι δεν μπορεις να μην φάς πχ το πρωι στη δουλειά θελω οπωσδηποτε 2 γευματα το πρωινο (κατα τις 9) και το δεκατιανο κατα τις 12-1 και παλι το μεσημερι 3-4 με έχει κοψει η λορδα.


αποσταση έκανα περιπου 4.5 χιλιομετρα το μεσημερι.



Αυριο έχει στηθος θα κάνω 4-5 καλές ασκησεις. Θελω δυνατη προπονηση αυριο γιατι νιώθω νταβραντισμενος και κάπου πρέπει να εκτονωθώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως μου φαίνεται περίεργο που ο κόσμος μετρά σε γραμμάρια το φαγητό που τρώει,στα όρια του ψυχαναγκασμού..Εκτός και αν κάποιος είναι πολύ χοντρός ξέρω γω και ακολουθεί κάποιο πρόγραμμα δίαιτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν τρώω καθολου κρυσταλλική ζάχαρη. Δλδ τη λευκή. Αυτή που σίγουρα βάζουν τα μαγαζιά στα γλυκα τους για να μειώσουν το κόστος αφού είναι πιο φτηνή από τη καστανη.

Όταν θελω κάτι γλυκο τρώω σταφίδες, μέλι ή φτιάχνω μπισκοτάκια χωρίς ζάχαρη φυσικά.
Στο τσακίρ κέφι άντε να φαω ένα, όντως ένα, κομμάτι μαύρη σοκολάτα με 70% κακάο Παυλιδη.

Δεν το κάνω από άποψη. Ούτε γυμνάζομαι. Ούτε six pack έχω :P

Αν με ρωτάς πως μπορώ; Όλα τα μπορούμε όταν επιβάλλεται!

Η λευκή ζάχαρη είναι τόσο κακιά όσο το να τρως το λίπος από το κρέας ας πούμε.
Είναι σοκαριστικο το ότι έχεις περιορίσει την ζάχαρη σε τέτοιο βαθμό από επιλογή, αλήθεια! Εγώ εδώ και χρόνια έχω αντικαταστησει την ζάχαρη με το μέλι, δεν την χρησιμοποιώ πουθενά μα πουθενά. Βέβαια όταν βγαίνω και θέλω να φάω κάτι γλυκό, δεν θα πω όχι :angelnot: αλλά μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top