Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,640 μέλη και 2,466,234 μηνύματα σε 78,278 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 447 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Greeklish, απειλή ή φαινόμενο των καιρών;

Τί πιστεύετε για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
Είναι απειλή για τη γλώσσα μας
31
67,39%
Αποτελούν παροδικό φαινόμενο, χωρίς ιδιαίτερη σημασία
7
15,22%
Είναι μέρος της εξέλιξης της γλώσσας
4
8,70%
ΔΞ/ΔΑ (Εδώ καιγόμαστε, τα greeklish μάς μάραναν; )
4
8,70%

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,047 μηνύματα.

H sophie_96 Πίστεψε ότι μπορείς και θα γίνει! έγραψε: στις 18:05, 14-07-18:

Τα greeklish ή συντομογραφίες συντακτικού χαρακτήρα έτσι όπως μας το είχε πει μία φιλόλογος στο σχολείο, πιστεύω ότι αποτελούν πραγματική απειλή για την γλώσσα. Τα παιδιά και όχι μόνο δυστυχώς δεν μαθαίνουν ορθογραφία ή την μαθαίνουν με λάθος τρόπο, διακρίνονται από λεξιπενία ήδη και γενικά παρατηρείται σε ένα μεγάλο ποσοστό αποστροφή από το διάβασμα εξωσχολικών βιβλίων. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τα greeklish πιστεύω ότι είναι καταστροφικά γιατί στο τέλος θα ξεχάσουμε και την γλώσσα μας. Δεν χρησιμοποιώ ποτέ greeklish, παρά μόνο αν πρέπει να απαντήσω κάπου άμεσα και βιάζομαι. Γενικότερα προτιμώ και θέλω να γράφω ολόκληρες τις προτάσεις και τις λέξεις είναι και πιο ευανάγνωστα αλλά και η ελληνική γλώσσα είναι πανέμορφη και είναι κρίμα να την κακοποιούμε είτε με τα greeklish ή με οποιαδήποτε άλλη μορφή . .
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,218 μηνύματα.

O jj! έγραψε: στις 19:40, 14-07-18:

Η φιλόλογος παίζει να μην ήξερε τι της γίνεται για να ονομάσει τα Greeklish έτσι
1
Παράθεση

sophie_96

Διακεκριμένο μέλος

H sophie_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,047 μηνύματα.

H sophie_96 Πίστεψε ότι μπορείς και θα γίνει! έγραψε: στις 19:41, 14-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Η φιλόλογος παίζει να μην ήξερε τι της γίνεται για να ονομάσει τα Greeklish έτσι
έχεις ένα Point !
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ExoticAura

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Zeitgeist - Το πνεύμα των καιρών - Από bisbirikos
      Το θέμα έχει λάβει 72 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-02-14 στις 01:32.
    • RFID: Απειλή ή λύση; - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Τεχνολογία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-08-11 στις 16:03.
    • Απειλή στη σχέση - Από Pure_Seduction
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-11 στις 11:11.
    • Το καζίνο της γειτονιάς: Μια κοινωνική απειλή; - Από DreamsRevenge
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-10 στις 23:06.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα