Έλληνες του εξωτερικού

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Και υπαρχουν και οι Ελληναρες, συνηθως με καταγωγη απο Β. Ελλαδα, μιλανε αθλια Ελληνικα, επαγγελματικα δεν κανουν τιποτα σοβαρο (ταβερνα ftw), στην πλειοψηφια τους ειναι σχεδον αμορφωτοι, δε συμπαθουν τις χωρες που τους δινουν ψωμι και αναλωνονται σε ηλιθιους πατριωτισμους οπως μπρελοκ με την Ελληνικη σημαια, τατουαζ με την Ελληνικη σημαια, θηκη κινητου κ.ο.κ. Οντας απολιτιστοι, δινουν τελειως λαθος εντυπωση για τους εν Ελλαδι Ελληνες κι οι ξενοι νομιζουν οτι ειμαστε σαν αυτους. Οταν ερχονται στην Αθηνα βλεπουν οτι στην πραγματικοτητα οι Ελληνες δεν ειμαστε σαν τους ομογενεις κυριως διοτι δε ζουμε στο 1960...
Συνήθως με καταγωγή από Β.Ελλαδα ;

Εξηγησε το λιγο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Συνήθως με καταγωγή από Β.Ελλαδα ;

Εξηγησε το λιγο ;

Ενα μεγαλο μερος των ομογενων που αυτη τη στιγμη κατοικουν στην Ευρωπη και δεν εχουν παει τα τελευταια 7-8 χρονια, εχουν καταγωγη απο χωρια της Β. Ελλαδας.

Χαρακτηρηστικα θα σου πω οτι απο το αεροδρομιο της Θεσ/νικης η μονη χωρα που εξυπηρετειται ολο το ετος με πολλους προορισμους ειναι η Γερμανια. Μοναχο, Φρανκφουρτη, Βερολινο, Ντισελντορφ, Στουτγκαρδη, Κολωνια/Βοννη, Νυρεμβεργη, Καρλσρουη, Ντορτμουντ και μπορει να ξεχναω και καμια. Και η κινηση ειναι O&D.

Αυτά που λες όμως DarthFederer δεν έχουν να κάνουν με το οτι είναι Έλληνες του εξωτερικού αλλά με το οτι έτυχε κάποιοι να είναι αμόρφωτοι, ακαλλιέργητοι ή/και φανατισμένοι με τη χώρα τους. Κάποιοι άλλοι επίσης είναι διακεκριμένοι επιστήμονες που παίρνουν βραβεία και κάνουν τη χώρα μας περήφανη. Αμόρφωτοι υπάρχουν και στην Ελλάδα, αμόρφωτοι υπάρχουν παντού. Τυχαίνει.

Καμια σχεση. Δεν τυχαινει, εχουν βαλει τη ζωη τους σε αυτες τις ραγες και συνεχιζουν ετσι και τα παιδια τους. Ειναι γκετοποιημενοι απο επιλογη. Πραγματικα οποιος ζησει απο κοντα την ομογενεια αλλαζει αρδην αποψη για το πως ειναι πραγματικα. Και δεν ηταν μονο στην πολη που εμενα εγω αλλα σε ολη τη Γερμανια το ιδιο διοτι το εχω συζητησει και με ατομα που ζουσαν σε αλλες πολεις και τα χαρακτηριστικα γνωρισματα της ομογενειας ηταν ακριβως τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Προσωπικά, με ενοχλεί η έπαρση ορισμένων εξ αυτών. Τύπου "εγώ ζω τώρα στο Λονδίνο κι εσύ φάε την σκόνη μου". Και το βλέπεις κι από νέα παιδιά, αυτό με ενοχλεί περισσότερο. Για δικούς μου, που είναι μια ζωή σε άλλη χώρα, δεν με εκπλήσσει καθόλου. Πάντοτε είχαν τέτοιες αντιδράσεις. Εγώ δεν ήθελα να το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι είναι θέμα ανθρώπου κι όχι τόπου καταγωγής ή τόπου κατοικίας. Για όσους λέτε οτι είναι επαρμένοι ή γκετοποιημένοι υπάρχουν άλλοι τόσοι που δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Είπα, ορισμένων εξ αυτών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ενα μεγαλο μερος των ομογενων που αυτη τη στιγμη κατοικουν στην Ευρωπη και δεν εχουν παει τα τελευταια 7-8 χρονια, εχουν καταγωγη απο χωρια της Β. Ελλαδας.

Χαρακτηρηστικα θα σου πω οτι απο το αεροδρομιο της Θεσ/νικης η μονη χωρα που εξυπηρετειται ολο το ετος με πολλους προορισμους ειναι η Γερμανια. Μοναχο, Φρανκφουρτη, Βερολινο, Ντισελντορφ, Στουτγκαρδη, Κολωνια/Βοννη, Νυρεμβεργη, Καρλσρουη, Ντορτμουντ και μπορει να ξεχναω και καμια. Και η κινηση ειναι O&D.



Καμια σχεση. Δεν τυχαινει, εχουν βαλει τη ζωη τους σε αυτες τις ραγες και συνεχιζουν ετσι και τα παιδια τους. Ειναι γκετοποιημενοι απο επιλογη. Πραγματικα οποιος ζησει απο κοντα την ομογενεια αλλαζει αρδην αποψη για το πως ειναι πραγματικα. Και δεν ηταν μονο στην πολη που εμενα εγω αλλα σε ολη τη Γερμανια το ιδιο διοτι το εχω συζητησει και με ατομα που ζουσαν σε αλλες πολεις και τα χαρακτηριστικα γνωρισματα της ομογενειας ηταν ακριβως τα ιδια.

Eτυχε να βρισκεσαι σε χωρα οπου οι περισσοτεροι, συμφωνα με τα λεγομενα σου ειναι απο Β. Ελλαδα. Εγω βλεπω τα ιδια σε αλλη χωρα (ζω 20 χρονια εξωτερικο) οπου η πλειοψηφεια των ομογενων ειναι απο Πελοποννησο και ειναι ακριβως οπως περιγραφεις τους Βορειοελλαδιτες.
Ξεχνας ομως κατι πολυ σημαντικο οταν κατηγορεις ολους αυτους τους ομογενεις ως αμορφωτους με χαλια ελληνικα. Οι ανθρωποι αυτοι εζησαν 1-2 πολεμους. Πολλοι απο αυτους λογω αθλιων συνθηκων καταφεραν να τελειωσουν μονο το δημοτικο και μετα επρεπε να εργαστουν για να συντηρησουν την οικογενεια τους. Οι αθλιες συνθηκες τους οδηγησαν να μεταναστευσουν στο εξωτερικο για καλυτερη τυχη και για να στελνουν περισσοτερα χρηματα στις οικογενειες τους. Δεν φταινε αυτοι που ειναι αμορφωτοι, ουτε ηταν επιλογη τους. Οταν μεταναστευσαν δεν γνωριζαν την γλωσσα της χωρας που θα τους φιλοξενουσε, οποτε ειναι λογικο να γκετοποιηθουν για λογους επιβιωσης. Δεν υπηρχαν προγραμματα εκμαθησης γλωσσας στην μορφη που απανταται σημερα. Οι περισσοτεροι αλλωστε δουλευαν ως εργατες και δεν χρειαζονταν να γνωριζουν απταιστα την γλωσσα. Επισης αντιμετωπισαν πολυ ρατσισμο και η γκετοποιηση ηταν αναποφευκτη. Επειδη εφυγαν απο την Ελλαδα σε καιρους πολυ πιο δυσκολους απο τους σημερινους (πχ πολλοι απο αυτους δεν ειχαν καν χρηματα για να φανε οταν εφτασαν εξωτερικο) και περασαν δυσκολες μερες για να σταθουν και παλι στα ποδια τους, νοσταλγουν εντονα την Ελλαδα και την αγαπουν περισσοτερο απο καθε αλλον, γι' αυτο και βλεπεις τατουαζ με σημαιες κτλ (εγω γιατι δεν τα βλεπω αυτα;). Θα διαφωνησω επισης οτι τα παιδια τους ειναι σαν αυτους. Καμια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συμφωνώ με Nelliel σε αυτό το ποστ. Στην τελική ο καθένας αγαπάει με διαφορετικό τρόπο την πατρίδα του. Για αυτούς τους ανθρώπους μπορεί να είναι κάτι σαν όνειρο η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Συμφωνώ με Nelliel σε αυτό το ποστ. Στην τελική ο καθένας αγαπάει με διαφορετικό τρόπο την πατρίδα του. Για αυτούς τους ανθρώπους μπορεί να είναι κάτι σαν όνειρο η Ελλάδα.
Μπορεί και εφιάλτης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top