Small Basic: Νέα γλώσσα προγραμματισμού για παιδιά από τη Microsoft

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η Microsoft πρόσφατα ανακοίνωσε τη δημιουργία μιας νέας γλώσσας προγραμματισμού, σχεδιασμένη ειδικά για εύκολη εκμάθηση από παιδιά.

Αναλυτικό pdf για τη νέα γλώσσα

Η γλώσσα συνοδεύεται από δικό της IDE, με ιδιαίτερα όμορφο αισθητικά περιβάλλον, το οποίο παρά την απλότητα του, διαθέτει αρκετά από τα εξελιγμένα features που οι επαγγελματίες προγραμματιστές θεωρούν πλέον δεδομένα (πχ code suggest, intellisense).

smallbasicoct_2008.jpg

Απ'όσο διάβασα στο pdf, η γλώσσα υποστηρίζει features που δεν θα περίμενα να βρω σε μια παιδική γλώσσα προγραμματισμού (πχ fetching εικόνων από το Flickr και σχεδίαση fractals), αλλά και αναμενόμενα, όπως η κλασσική χελώνα (όπως στη Logo).

Η σύνταξη της δεν θυμίζει και πολύ BASIC, πιο πολύ μου φάνηκε σαν μια μείξη Java και Visual Basic. Σύμφωνα με τη Microsoft, ένα θετικό της είναι ότι περιέχει μόλις 14 δεσμευμένες λέξεις.

Προσωπικά μου κακοφάνηκε το ότι στο pdf προωθεί τόσο τη χρήση της Goto, πρακτική την οποία οι προγραμματιστές έχουν απορρίψει εδώ και δεκαετίες. Ωστόσο, από την άλλη σκέφτηκα ότι ούτως ή άλλως, όλα τα conditionals και τα loops, ουσιαστικά σε gotos μεταφράζονται (στην assembly), οπότε ίσως να είμαι υπερβολική.

Ένα άλλο αρνητικό που διάβασα είναι ότι αργεί τραγικά να κάνει compile (κάποιος ανέφερε για 20 δευτερόλεπτα!), πράγμα που αν είναι μια φορά αρνητικό για έναν ενήλικα προγραμματιστή, είναι εκατό φορές αρνητικό για ένα παιδί, που δεν έχει υπομονή και η προσοχή του αποσπάται εύκολα.

Όπως και να χει ωστόσο, θεωρώ ότι είναι μια αξιόλογη προσπάθεια και μακάρι να εισαχθεί στα σχολεία, αντικαθιστώντας τη Logo που διδάσκεται σήμερα (τουλάχιστον στα ελληνικά σχολεία), η οποία προσωπικά μου έμαθε τόσα για προγραμματισμό, όσα μου έμαθε η βιολογία στο δημοτικό για το σεξ :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonromero

Νεοφερμένος

Ο jonromero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ακριβώς το ίδιο project υπάρχει και εδώ, είναι από Έλληνες, το έχουμε εδώ και χρόνια, το χρησιμοποιούν σε πανεπιστήμια στην Ευρώπη, τρέχει ΠΑΝΤΟΥ και είναι OpenSource.

SmallBasic.sf.net.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top