Εμπρός στα φοροεισπρακτικά μέτρα...

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Βγήκα σήμερα με την παρέα μου και πήγα σε κάποιο από τα καλοκαιρινά μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη. Φεύγωντας, βλέπω έναν κύριο με μπλε πουκάμισο να κάνει νόημα σε κάποιο ταξί στη μέση του δρόμου. Τελικά κατάλαβα πως ήταν τροχονόμος. Σταματάω λοιπόν πιό κάτω σίγουρος ώντας πως δεν έχω πιεί και τίποτα φοβερό (1 ποτό και αυτό πριν 2,5 ώρες). Σταματάω λοιπόν και το μηχάνημα βγάζει 0,28 με όριο 0,24. Ξαναδοκιμάζω και βγάζει 0,29. Μου λέει λοιπόν ευγενέστατα ο τροχονόμος πως αν ήθελα θα μπορούσα να περιμένω να ξαναδοκιμάσω μετά από 15'. Κάνω τα σχετικά καλοπιάσματα κ πιστεύω πως τον πείθω να με αφήσει αν βγει λιγότερο. Τελικά το τρίτο βγαίνει 0,27. Ο τροχονόμος, αφού έχω εξαντλήσει ό,τι μου έρχεται στο μυαλό, μου βάζει πρόστιμο 78 ευρώ. Εγώ εν το μεταξύ είμαι εντελώς νυφάλιος. Από αστεία η κατάσταση αρχίζει να γίνεται τραγική και σπαστική. Οπότε, αφού βλέπω πως δεν γίνεται τίποτα για να τους μεταπείσω καταλήγω στον εξής λογικό συλλογισμό: "Αφού σύμφωνα με το μηχάνημά σας είμαι μεθυσμένος πώς μου επιτρέπετε να οδηγήσω???" Απάντηση: "Η κλήση σας θα εξοφληθεί από τα ΕΛΤΑ".. Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός που ζητησα να με αφήσουν να φύγω ενώ είχα βγει πάνω από το όριο-ενώ ήμουν εμφανώς νυφάλιος και λογικός-, αλλά πιστεύω πως αυτή η φοροεισπρκτική παρωδία πρέπει κάποτε να σταματήσει. Έχω βρεθεί και σε άλλα αλκοτέστ και τα πράγματα ήταν εμφανώς πιό χαλαρά.. Και κάνω την απλή ερώτηση: Αν εγώ ήμουν πράγματι μεθυσμένος και σκότωνα τους 2 ανθρώπους που κουβαλούσα μαζί μου ποιόν θα βάρυνε η ευθύνη "κα Πολιτεία"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δε ξέρω για την αξιοπιστία των αλκοτεστ (αλλά και πάλι, πόσο μεγάλη απόκλιση μπορεί να έχουν?), φαντάζομαι όμως, ότι αν ήσουν πάνω από κάποιο όριο (πολύ μεγαλύτερο από αυτό που είχες εσύ), δεν θα σε άφηναν να οδηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
To 1 ποτό είναι 1 ποτό.
Εσένα μπορεί να σε κάνει να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται γύρω σου, κάποιον άλλον να μην του κάνει τίποτα.

Τα όρια όμως είναι ίδια για όλους :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ναι μπορεί το 1 ποτό να είναι 1 ποτό και άλλους να τους πιάνει κι άλλους όχι...
ΑΛΛΆ.....

έχει δίκιο ο maik να μιλάει για φοροεισπρακτικά μέσα!
το θέμα τους δεν είναι να μην σκοτωθείς εσύ ή οι επιβάτες σου γιατί είσαι μεθυσμένος, το θέμα τους είναι να σου κοψουν το ροζ χαρτάκι....γιατί όντως αν του "άξιζε" η κληση θα ήταν μεθυσμένος... άρα γιατί τον αφήνουν να οδηγήσει?;)

το θέμα τους δεν είναι να μην σκοτωθείς που τρέχεις αλλά να σου δώσουν το ροζ χαρτάκι, γιαυτό και περιμένουν κυριολεκτικά κρυμμένοι να σε πιάσουν....

αν το θέμα τους ήταν να σε σωσουν θα φροντιζαν να υπάρχει ΠΡΟΛΗΨΗ ώστε να μην υπάρχουν παραβάτες και όχι να κρυβονται για να πιασουν τους παραβάτες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δε βγαίνει άκρη με την τροχαία.Είναι φορές που νομίζει κανείς ότι το τελευταίο που τους νοιάζει είναι η ασφάλεια στους δρόμους.Πχ στις εθνικές οδούς τα μπλόκα είναι στημένα σε συγκεκριμένα σημεία.Τί νόημα έχει αυτό?Περνάς μια δυο φορές, ξέρεις πού είναι και την επόμενη φορά τρέχεις όσο θες στον υπόλοιπο δρόμο και σταματάς στα συκερκιμένα 2-3 σημεία.
Αποτέλεσμα, είναι να πέρνουν κλήση για ταχύτητα κάποιοι που πάνε με 90 όταν το όριο είναι 80 και άλλοι που πάνε με 200 σε όλη τη διαδρομή, αλλά ξέρουν πού είναι τα μπλόκα, περνάνε σαν κύριοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top