Το αγόρι μου έχει παιδί με άλλη

MaryMary1995

Νεοφερμένος

Η MaryMary1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
Είμαι 24 χρονών και εδώ και λίγο καιρό βγαίνω με κάποιον ο οποίος είναι 5 χρόνια μεγαλύτερος μου. Περνάμε όμορφα μαζί, μου συμπεριφέρεται άψογα, έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και με κάνει να νιώθω πράγματα μετά από πολύ καιρό.
Το θέμα με αυτόν τον τύπο, είναι ότι έχει ένα παιδάκι. Ήταν με μια κοπέλα πριν κάποια χρόνια, προέκυψε το παιδί, προσπάθησαν να κρατήσουν τη σχέση τους, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν και πλέον έχει ο καθένας τη ζωή του. Η πρώην του με το παιδί, ζουν σε άλλη πόλη μερικές ώρες μακριά από την δική μας. Αυτός τους επισκέπτεται, όποτε βρίσκει ευκαιρία. Απ'ότι μου έχει πει η σχέση που έχει με την πρώην του είναι τυπική,μόνο και μόνο για να μπορεί να επικοινωνεί με τον γιο του. Επίσης, η κοπέλα πλέον είναι παντρεμένη με κάποιον άλλον άντρα.
Εγώ είμαι αρκετά κουλ με αυτό. Όταν είχα πρωτομάθει ότι είναι πατέρας, είχα φρικάρει λίγο αλλά πλέον δεν μου κάνει κάποια αίσθηση.
Το θέμα μου είναι, ότι σε όποιον δικό μου άνθρωπο(φίλους, οικογένεια) έχω αναφέρει την κατάσταση, η αντίδραση τους ήταν σε φάση "Που πας και μπλέκεις βρε κορίτσι μου;". Κατανοώ ότι ίσως η κατάσταση είναι λίγο περίεργη και προφανώς αυτός ο άνθρωπος έχει θέσει άλλες προτεραιότητες στη ζωή του, αλλά από τη στιγμή που έχει βρει τις ισορροπίες του, προσωπικά δεν το βλέπω σαν "μπλέξιμο".
Παρ'όλα αυτά με έχουν προβληματίσει κάπως...
Υπάρχει κάποιο "μπλέξιμο" που δεν μπορώ να δω;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι 24 χρονών και εδώ και λίγο καιρό βγαίνω με κάποιον ο οποίος είναι 5 χρόνια μεγαλύτερος μου. Περνάμε όμορφα μαζί, μου συμπεριφέρεται άψογα, έχουμε κοινά ενδιαφέροντα και με κάνει να νιώθω πράγματα μετά από πολύ καιρό.
Το θέμα με αυτόν τον τύπο, είναι ότι έχει ένα παιδάκι. Ήταν με μια κοπέλα πριν κάποια χρόνια, προέκυψε το παιδί, προσπάθησαν να κρατήσουν τη σχέση τους, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν και πλέον έχει ο καθένας τη ζωή του. Η πρώην του με το παιδί, ζουν σε άλλη πόλη μερικές ώρες μακριά από την δική μας. Αυτός τους επισκέπτεται, όποτε βρίσκει ευκαιρία. Απ'ότι μου έχει πει η σχέση που έχει με την πρώην του είναι τυπική,μόνο και μόνο για να μπορεί να επικοινωνεί με τον γιο του. Επίσης, η κοπέλα πλέον είναι παντρεμένη με κάποιον άλλον άντρα.
Εγώ είμαι αρκετά κουλ με αυτό. Όταν είχα πρωτομάθει ότι είναι πατέρας, είχα φρικάρει λίγο αλλά πλέον δεν μου κάνει κάποια αίσθηση.
Το θέμα μου είναι, ότι σε όποιον δικό μου άνθρωπο(φίλους, οικογένεια) έχω αναφέρει την κατάσταση, η αντίδραση τους ήταν σε φάση "Που πας και μπλέκεις βρε κορίτσι μου;". Κατανοώ ότι ίσως η κατάσταση είναι λίγο περίεργη και προφανώς αυτός ο άνθρωπος έχει θέσει άλλες προτεραιότητες στη ζωή του, αλλά από τη στιγμή που έχει βρει τις ισορροπίες του, προσωπικά δεν το βλέπω σαν "μπλέξιμο".
Παρ'όλα αυτά με έχουν προβληματίσει κάπως...
Υπάρχει κάποιο "μπλέξιμο" που δεν μπορώ να δω;


Πραγματικά δεν βρίσκω το πρόβλημα;Αν περνάς καλά εσυ και είναι και καλό παιδί τι σε ενδιαφέρει αν έχει 1 η 2 παιδιά;Πραγματικά αυτές είναι αντιλήψεις προ 20ου αιώνα.

Αυτά βέβαια ισχύουν αν όντως περνάς καλά μαζί του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εαν τσεκάρει η ΟΔ οτι είναι πραγματικό το προφίλ της θεματοθέτριας (επειδή βλέπω εγγραφή σήμερα και με το καλημέρα σας τέτοιο σοβαρό πρώτο μήνυμα), τότε θα απαντήσω στο θέμα.

Είναι πολύ σοβαρά αυτά τα θέματα και κανονικά θα πρέπει να το σκεφτούν πολύ καλά πριν απαντήσουν όσοι δεν έχουν εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις.

Εαν η φάση είναι legit, επιφυλάσσομαι να απαντήσω κάποια στιγμή σύντομα. :)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το παιδί έχει και έξοδα. Αν ο πατέρας του έχει καλό εισόδημα και μπορεί να χρηματοδοτεί την πρώην του όλα ok. Διαφορετικά είναι πρόβλημα που θα γίνει και δικό σου πρόβλημα.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Νομίζω ότι όντως το μόνο θέμα είναι το οικονομικό. Αν αυτό είναι λυμένο, τότε δεν βλέπω να υφίσταται κάποιο άλλο πρόβλημα. Πρόβλημα θα ήταν, για παράδειγμα, αν το παιδί ζούσε μαζί με τον πατέρα, τότε θα υπήρχαν άλλου είδους υποχρεώσεις και θα έπρεπε να αναρωτηθείς, αν το πράγμα προχωρούσε, αν θα ήθελες ή μπορούσες να ζεις με το παιδί κάποιου άλλου. Εφόσον δεν τίθεται, όμως, τέτοιο ζήτημα, και περνάτε καλά, δε νομίζω να είναι πρόβλημα αυτό...
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Slightly off topic αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να παρατηρήσεις με προσοχή αν και κατά πόσο νοιάζεται και ασχολείται αυτός με το παιδί του, αν φυσικά πάει για σοβαρό η σχέση. Έχω στην οικογένεια περίπτωση χωρισμένου με 2 παιδιά που αδιαφορεί πλήρως πλέον και είναι λες και έχει πάθει μετάλλαξη από την εποχή που τον γνώρισα και πήγαινε καλά ο γάμος του. Τα παιδιά ξεκάθαρα έχουν θέματα ψυχολογικά και οικονομικά και η όλη φάση τα πληγώνει πολύ.

Λοιπόν, πρόσφατα έμαθα ότι έχει σχέση και έτυχε να δω την κοπέλα η οποία φαίνεται πολύ γλυκιά και αρκετά νεότερη κιόλας και απλά απορώ τι του βρίσκει και γιατί μένει μαζί του.
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εάν σε προβληματίζει έστω και λίγο ..μη το συνεχίζεις. Αυτές είναι καταστάσεις για ανθρώπους που πραγματικά δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ θέμα. Αλλιώς παύουν να είναι υγιείς
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να εξετάσεις και τον λόγο που αυτός ο άντρας έχει παιδί με κάποια που δεν είναι μαζί, διότι αυτό λέει αρκετά είτε για το ποιόν του, ή για το ποιόν της κρίσης του.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ όντως μπλέξιμο το θεωρώ. Τι εννοώ;
Πες ότι έχετε κανονίσει ταξιδάκι οι δυο σας Σκ και παίρνει τηλ η πρώην του ότι ο μικρός ανεβάσει πυρετό. Εκείνος λοιπόν έχει δυο επιλογές. Η μια είναι να ακυρώσει το ταξίδι σας και η άλλη είναι να πάτε κανονικά αλλά να είναι σε αναμμένα κάρβουνα και πάνω από το κινητό για να μαθαίνει τις εξελίξεις ( αν είναι σωστός γονιός το παιδί πάει πρώτα και πάνω από όλα και όλους).
Επίσης, το οικονομικό θέμα όπως προαναφέρθηκε πολύ σωστά είναι ένα σοβαρό ζήτημα. Δεν θα το αναλύσω άλλο υποθέτω θα ειπωθεί πολλες φορές ακόμη.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πρέπει να εξετάσεις και τον λόγο που αυτός ο άντρας έχει παιδί με κάποια που δεν είναι μαζί, διότι αυτό λέει αρκετά είτε για το ποιόν του, ή για το ποιόν της κρίσης του.


37% των γαμων καταληγουν σε διαζυγιο. Θα ελεγε καποιος οτι κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως θα καταληξει ενας γαμος ή μια σχεση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
37% των γαμων καταληγουν σε διαζυγιο. Θα ελεγε καποιος οτι κανεις δε μπορει να ειναι σιγουρος πως θα καταληξει ενας γαμος ή μια σχεση.

Σιγουριά δεν υπάρχει στην ζωή αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η έκβαση ενός γεγονότος είναι απολύτως τυχαία. Λαϊκιστή υπάρχουν λόγοι που οδηγούν ένα γάμο σε διαζύγιο, οπότε όταν βλέπεις κάποιον διαζευγμένο υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας και να επιδεικνύει συγκεκριμένες συμπεριφορές από τον μέσο άνθρωπο.
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Σιγουριά δεν υπάρχει στην ζωή αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η έκβαση ενός γεγονότος είναι απολύτως τυχαία. Λαϊκιστή υπάρχουν λόγοι που οδηγούν ένα γάμο σε διαζύγιο, οπότε όταν βλέπεις κάποιον διαζευγμένο υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να έχει κάποια χαρακτηριστικά προσωπικότητας και να επιδεικνύει συγκεκριμένες συμπεριφορές από τον μέσο άνθρωπο.


Ειναι τοσοι πολλοι οι παραγοντες που δε μπορουν να σε οδηγησουν σε συμπερασματα του τυπου οι διαζευγμενοι ειναι ετσι ή παντρεμενοι ειναι αλλιως.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top