Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τα βακτήρια και μικρόβια μια χαρά μένουν.
Ε καλά, και λίγα μικρόβια δεν κάνουν κακό, αυξάνουν τις αντιστάσεις του οργανισμού. Άλλο βέβαια αν έχεις μωρά που περπατάνε ξυπόλιτα, μπουσουλάνε κλπ. Εκτός αυτού, από μικρόβια στο πάτωμα δεν πέθανε κανείς. Εξάλλου, χαλάκια για τα πόδια δεν έχετε; Εμείς έχουμε ένα στην κάτω εξώπορτα, ένα πριν τις σκάλες και ένα στην πόρτα. Σκουπίζω τα πόδια μου τρεις φορές. Δε διανοούμαι να έχω φωνάξει κόσμο στο σπίτι, να έχει βάλει κάποιος τα καλά του παπούτσια, καλσόν οι γυναίκες κλπ και να απαιτώ να τα βγάλουν εκτός αν το θέλουν οι ίδιοι. Αν δε θέλω βρώμα στο σπίτι μου, δε φωνάζω κανέναν και τέλος. Εξάλλου αν έχεις σκύλο ή γάτα έχεις συνηθίσει όσο νά 'ναι σε μια ελαφριά βρωμιά. :loltooth:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε καλά, και λίγα μικρόβια δεν κάνουν κακό, αυξάνουν τις αντιστάσεις του οργανισμού. Άλλο βέβαια αν έχεις μωρά που περπατάνε ξυπόλιτα, μπουσουλάνε κλπ. Εκτός αυτού, από μικρόβια στο πάτωμα δεν πέθανε κανείς. Εξάλλου, χαλάκια για τα πόδια δεν έχετε; Εμείς έχουμε ένα στην κάτω εξώπορτα, ένα πριν τις σκάλες και ένα στην πόρτα. Σκουπίζω τα πόδια μου τρεις φορές. Δε διανοούμαι να έχω φωνάξει κόσμο στο σπίτι, να έχει βάλει κάποιος τα καλά του παπούτσια, καλσόν οι γυναίκες κλπ και να απαιτώ να τα βγάλουν εκτός αν το θέλουν οι ίδιοι. Αν δε θέλω βρώμα στο σπίτι μου, δε φωνάζω κανέναν και τέλος. Εξάλλου αν έχεις σκύλο ή γάτα έχεις συνηθίσει όσο νά 'ναι σε μια ελαφριά βρωμιά. :loltooth:
Όπως είπε η Elieen πιο πάνω συνήθως είμαστε πιο δεμένοι με τους ανθρώπους που επισκεπτόμαστε από ότι με τα παπούτσια μας, και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω εφόσον κάποιος στο σπίτι του ζει έτσι και το ξέρεις είτε να μην είσαι προετοιμασμένος πως θα ζητήσει να βγάλεις τα παπούτσια ή να είναι τόσο σημαντικό για εσένα που να μη θες να πας για ένα τόσο ηλίθιο λόγο (για να στο πάω στην ανάποδη από αυτό που λες). Ειδικά όταν υπάρχουν χαλιά στο σπίτι το θεωρώ τεράστια γαϊδουριά να πατήσω με τις μπίχλες από έξω γιατί σε αντίθεση με το πλακάκι δεν καθαρίζεται το ίδιο εύκολα.
Και επίσης εσύ τώρα το πας στο πάρα πολύ επίσημο εγώ σκέφτομαι σε φάση πάω για καφέ σε καμιά φίλη μου που παίζει να αράξω στον καναπέ -εφόσον νιώθω σαν στο σπίτι μου- και είναι πολύ άνετα να μη φοράω παπούτσια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ε καλά, και λίγα μικρόβια δεν κάνουν κακό, αυξάνουν τις αντιστάσεις του οργανισμού. Άλλο βέβαια αν έχεις μωρά που περπατάνε ξυπόλιτα, μπουσουλάνε κλπ. Εκτός αυτού, από μικρόβια στο πάτωμα δεν πέθανε κανείς. Εξάλλου, χαλάκια για τα πόδια δεν έχετε; Εμείς έχουμε ένα στην κάτω εξώπορτα, ένα πριν τις σκάλες και ένα στην πόρτα. Σκουπίζω τα πόδια μου τρεις φορές. Δε διανοούμαι να έχω φωνάξει κόσμο στο σπίτι, να έχει βάλει κάποιος τα καλά του παπούτσια, καλσόν οι γυναίκες κλπ και να απαιτώ να τα βγάλουν εκτός αν το θέλουν οι ίδιοι. Αν δε θέλω βρώμα στο σπίτι μου, δε φωνάζω κανέναν και τέλος. Εξάλλου αν έχεις σκύλο ή γάτα έχεις συνηθίσει όσο νά 'ναι σε μια ελαφριά βρωμιά. :loltooth:

Εγώ δεν έχω τόσο θέμα με τα μικρόβια,όμως πραγματικά μου αρέσει να μην μπαίνει η βρωμιά στο σπίτι.Το θέμα δεν είναι να μπει και μετά να την διώχνουμε,το θέμα είναι να μην μπει.Δεν μου αρέσει η αποστείρωση ούτε και την εφαρμόζω.Μικρόβια και βακτήρια υπάρχουν μέσα στο σπίτι και θα υπάρχουν. Το ποντικόσκατο γιατί θα πρέπει να το φιλοξενώ η την ροχάλα του γείτονα;:laugh:
Και είναι και θέμα φιλοσοφίας που μου αρέσει ιδιαίτερα.

Απο εκεί και πέρα δεν κατηγορώ ούτε κοροιδεύω αυτούς που δεν το εφαρμόζουν.

Όμως θεωρώ γυφτιά να βλέπεις τα παπούτσια έξω απο το σπίτι και να το παίζεις κινέζος.

Αρκεί βέβαια εμείς που εφαρμόζουμε το ''παπούτσια έξω'' να έχουμε απο πριν ενημερώσει τους φίλους ότι αυτό ισχύει.
Και λέω ''φίλους'' και όχι καλεσμένους,διότι εγώ δεν μιλάω για όταν έχω καλεσμένους,δηλαδή κανά δύο φορές τον χρόνο.
Στους καλεσμένους δεν λέω ποτέ τίποτα.Αλλα αυτό θα γίνει λίγες φορές τον χρόνο.

Μιλάω για συγγενείς και φίλους που έρχονται πολύ πιο συχνά στο σπίτι και δεν μου έρχονται για να δείξουν το καλσόν και την γόβα.Διότι δεν μιλάμε για γιορτή ή πάρτυ.Εκεί ,ξαναλέω , δεν το εφαρμόζω.
Αλλά στην καθημερινή μου ζωή , θα την ζω με τους κανόνες που θέλω εγώ , βέβαια και όχι με τους κανόνες των άλλων.Και μια χαρά το δέχονται σε πληροφορω.:)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ε καλά, και λίγα μικρόβια δεν κάνουν κακό, αυξάνουν τις αντιστάσεις του οργανισμού. Άλλο βέβαια αν έχεις μωρά που περπατάνε ξυπόλιτα, μπουσουλάνε κλπ. Εκτός αυτού, από μικρόβια στο πάτωμα δεν πέθανε κανείς. Εξάλλου, χαλάκια για τα πόδια δεν έχετε; Εμείς έχουμε ένα στην κάτω εξώπορτα, ένα πριν τις σκάλες και ένα στην πόρτα. Σκουπίζω τα πόδια μου τρεις φορές. Δε διανοούμαι να έχω φωνάξει κόσμο στο σπίτι, να έχει βάλει κάποιος τα καλά του παπούτσια, καλσόν οι γυναίκες κλπ και να απαιτώ να τα βγάλουν εκτός αν το θέλουν οι ίδιοι. Αν δε θέλω βρώμα στο σπίτι μου, δε φωνάζω κανέναν και τέλος. Εξάλλου αν έχεις σκύλο ή γάτα έχεις συνηθίσει όσο νά 'ναι σε μια ελαφριά βρωμιά. :loltooth:


Σε πολλές χώρες βγάζουν τα παπούτσια και καλά κάνουν.Σκεψου κάποιος να έχει ένα παιδί.Θα σου άρεσε το μωρό να παίζει κάτω στο πάτωμα που έχει πατήσει ο άλλος από έξω;Εμένα όχι.Δεν είναι δύσκολο να βγάλει κανείς τα παπούτσια θέμα συνήθειας είναι.Βεβαια άντε να το εξηγήσεις αυτό στην χώρα του αραμπα (Ελλάδα) που το 70% πετάει σκουπίδια στους δρόμους.

Το ότι σκουπίζεις τα πόδια στο χαλί δεν σημαίνει ότι φεύγουν τα μικρόβια.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Όσο το σκέφτομαι , ποτέ στο πατρικό μου δεν έχουμε ζητήσει από τους επισκέπτες να βγάλουν τα παπούτσια, ούτε εγώ στο φοιτητικό μου σπίτι. Κι εμείς τα βγάζουμε όταν θέλουμε να χαλαρώσουμε τελείως, δε θα βγούμε από το σπίτι για αρκετή ώρα , κλπ. Πότε δε με προβλημάτισε το ζήτημα της "βρωμιάς" που φέρνουν τα παπούτσια. Τρία χαλάκια έχουμε μέχρι την εξώπορτα και τα υπόλοιπα θα τα πάρει η σφουγγαρίστρα. Τώρα , όταν πηγαίνω σε ξένο σπίτι, ομολογώ πως κοιτάω τι κάνει ο οικοδεσπότης και πράττω ανάλογα. Αλλά στο δικό μου, δεν κάθομαι να τους πω να βγάλουν ή να μη βγάλουν. Ο,τι θέλουν.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ ο τρόπος που μεγάλωσα ήταν οτι ο επισκέπτης έχει δίκιο και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει (σχεδόν) στο σπίτι σου, ίσως είναι άλλη η νοοτροπία που έχουν οι δικοί μου. Δηλαδή θυμάμαι τους δικούς μου να "μαλώνουν" με επισκέπτες επειδή ήθελαν να βγάλουν τα παπούτσια για να μη μας βρωμίσουν κι εκείνοι έλεγαν "μα σε παρακαλώ, δεν υπάρχει πρόβλημα, θα καθαρίσουμε, σε παρακαλώ μη βγάζεις τα παπούτσια σου". Γενικά η νοοτροπία ήταν οτι από τη στιγμή που έρχεσαι σπίτι μου οφείλω να σε περιποιηθώ και να σε κάνω να νιώσεις όμορφα κι όχι να σού βάλω κανόνες, το ίδιο κι όταν πηγαίναμε εμείς επίσκεψη κάπου. Οπότε μάλλον ήταν άλλη η ανατροφή μου και δεν μπορώ να φανταστώ να θυμώνω με τον επισκέπτη επειδή δεν γίνεται στρατιωτάκι μου να κάνει ό,τι γουστάρω εγώ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ ο τρόπος που μεγάλωσα ήταν οτι ο επισκέπτης έχει δίκιο και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει (σχεδόν) στο σπίτι σου, ίσως είναι άλλη η νοοτροπία που έχουν οι δικοί μου. Δηλαδή θυμάμαι τους δικούς μου να "μαλώνουν" με επισκέπτες επειδή ήθελαν να βγάλουν τα παπούτσια για να μη μας βρωμίσουν κι εκείνοι έλεγαν "μα σε παρακαλώ, δεν υπάρχει πρόβλημα, θα καθαρίσουμε, σε παρακαλώ μη βγάζεις τα παπούτσια σου". Γενικά η νοοτροπία ήταν οτι από τη στιγμή που έρχεσαι σπίτι μου οφείλω να σε περιποιηθώ και να σε κάνω να νιώσεις όμορφα κι όχι να σού βάλω κανόνες, το ίδιο κι όταν πηγαίναμε εμείς επίσκεψη κάπου. Οπότε μάλλον ήταν άλλη η ανατροφή μου και δεν μπορώ να φανταστώ να θυμώνω με τον επισκέπτη επειδή δεν γίνεται στρατιωτάκι μου να κάνει ό,τι γουστάρω εγώ.


Αν ο επισκέπτης σέβεται τον χώρο που βρίσκεται θα το κάνει από μόνος του.Και στην Γερμανία οι περισσότεροι τα παπούτσια τα αφήνουν εκτός σπιτιού.Βεβαια αυτά δεν είναι για την Ελλάδα όπου δεν υπάρχουν κανόνες και ο καθένας κάνει ότι θέλει.Αν υπήρχαν κανόνες δεν θα ήταν οι Ελληνικές πόλεις γεμάτες σκουπίδια.Αυτο βέβαια είναι μεγάλη ιστορία.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αν ο επισκέπτης σέβεται τον χώρο που βρίσκεται θα το κάνει από μόνος του.Και στην Γερμανία οι περισσότεροι τα παπούτσια τα αφήνουν εκτός σπιτιού.Βεβαια αυτά δεν είναι για την Ελλάδα όπου δεν υπάρχουν κανόνες και ο καθένας κάνει ότι θέλει.Αν υπήρχαν κανόνες δεν θα ήταν οι Ελληνικές πόλεις γεμάτες σκουπίδια.Αυτο βέβαια είναι μεγάλη ιστορία.

Αμέσως να το αναγαγεις σε πρόβλημα συμπεριφοράς αποκλειστικά Ελλήνων, ότι είμαστε σκουπιδια δηλαδή. Πολύ κουραστηκο και ψιλοηλιθιο να κράζεις τους δίπλα και να εκθειάζεις τα έξω, όταν δεν ισχύουν κιόλας.

Δεν θα μείνεις πχ στην φιλοξενία που παρέχουμε σε φίλους, στη γενναιοδωρία να φάει και να είναι καλά, στο να κεράσουμε εμείς κλπ , ενώ αυτά ακούγεται, ότι δεν ισχύουν στις χώρες που εκθειάζεις, αλλα σε ορισμένα αρνητικά. Έλεος λολ


Και on topic, φίλοι, γνωστοί και γενικά άτομα που έρχονται συχνά σπίτι, εγώ αν είχα στρώσει χαλια θα τους έλεγα να βγάζουν παπούτσια. Θα τους έδινα να καταλάβουν. Ίσως όχι την ημέρα που ερχόντουσαν για πρώτη φορά, μην και είχαν τρύπια κάλτσα ή βρωμουσαν και ντρέπονταν. Μπορεί στο τέλος της επίσκεψης πχ "χάρηκα πολύ παιδια που τα είπαμε, αλλά προειδοποιω (χαριτολογώντας) την επόμενη φορά έξω τα παπούτσια"

Αυτοί θα έλεγαν "ας μας το έλεγες μην ντρέπεσαι σιγά κλπ" και ας χαίρονταν μερικοί από μέσα τους που γλίτωσαν κάτι ντροπιαστικό Χε

Τώρα για σπάνιες επισκέψεις, δεν θα έλεγα κάτι. Το θεωρώ ντροπή. Ο,τι θέλουν. Φυσικά βέβαια, αν έβρεχε πριν ή έβλεπα τα παπούτσια χάλια, δεν πα να μην είχα οικειότητα, δεν πα να βρωμουσαν τα πόδια του, δεν θα άφηνα κανέναν να γεμίσει τα χάλια με λάσπες. Αυταα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αμέσως να το αναγαγεις σε πρόβλημα συμπεριφοράς αποκλειστικά Ελλήνων, ότι είμαστε σκουπιδια δηλαδή. Πολύ κουραστηκο και ψιλοηλιθιο να κράζεις τους δίπλα και να εκθειάζει τα έξω, όταν δεν ισχύουν κιόλας.

Δεν θα μείνεις πχ στην φιλοξενία που παρέχουμε σε φίλους, στη γενναιοδωρία να φάει και να είναι καλά, στο να κεράσουμε εμείς κλπ , ενώ αυτά ακούγεται, ότι δεν ισχύουν στις χώρες που εκθειάζεις, αλλα σε ορισμένα αρνητικά. Έλεος λολ


Και on topic, φίλοι, γνωστοί και γενικά άτομα που έρχονται συχνά σπίτι, εγώ αν είχα στρώσει χαλια θα τους έλεγα να βγάζουν παπούτσια. Θα τους έδινα να καταλάβουν. Ίσως όχι την ημέρα που ερχόντουσαν για πρώτη φορά, μην και είχαν τρύπια κάλτσα ή βρωμουσαν και ντρέπονταν. Μπορεί στο τέλος της επίσκεψης πχ "χάρηκα πολύ παιδια που τα είπαμε, αλλά προειδοποιω (χαριτολογώντας) την επόμενη φορά έξω τα παπούτσια"

Αυτοί θα έλεγαν "ας μας το έλεγες μην ντρέπεσαι σιγά κλπ" και ας χαίρονταν μερικοί από μέσα τους που γλίτωσαν κάτι ντροπιαστικό Χε

Τώρα για σπάνιες επισκέψεις, δεν θα έλεγα κάτι. Το θεωρώ ντροπή. Ο,τι θέλουν. Φυσικά βέβαια, αν έβρεχε πριν ή έβλεπα τα παπούτσια χάλια, δεν πα να μην είχα οικειότητα, δεν πα να βρωμουσαν τα πόδια του, δεν θα άφηνε κανέναν να γεμίσεις τα χάλια με λάσπες. Αυταα


Τι δεν ισχυει απο αυτα που ειπα?Οταν το 70% παταει σκουπιδια στους δρομους τι περιμενεις?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μιλάω για συγγενείς και φίλους που έρχονται πολύ πιο συχνά στο σπίτι και δεν μου έρχονται για να δείξουν το καλσόν και την γόβα.Διότι δεν μιλάμε για γιορτή ή πάρτυ.Εκεί ,ξαναλέω , δεν το εφαρμόζω.
Αλλά στην καθημερινή μου ζωή , θα την ζω με τους κανόνες που θέλω εγώ , βέβαια και όχι με τους κανόνες των άλλων.Και μια χαρά το δέχονται σε πληροφορω.:)
Και το χειμώνα τι κάνεις δίνεις κοινόχρηστες παντόφλες ή τους αφήνεις να πατάνε με τη κάλτσα στο κρύο δάπεδο :/
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τι δεν ισχυει απο αυτα που ειπα?Οταν το 70% παταει σκουπιδια στους δρομους τι περιμενεις?

Το ότι μπορεί ένα μεγαλύτερο ποσοστό να πετάει σκουπίδια στην Ελλάδα, δεν έχει καμία θέση στο thread αυτό.

Εσύ λες "πετάμε σκουπίδια" -> δεν νοιαζόμαστε για κοινωνία -> δεν νοιαζόμαστε για αυτόν που μας καλεί σπίτι

Εγώ
Πάλι μπορώ να πω
"Σαν λαός φημιζομαστε ότι είμαστε στα δικά μας άτομα αρκετά γενναιόδωρα και περιποιητικα και ότι κερνάμε και δεν μας νοιάζει" -> άρα νοιαζόμαστε για αυτους και οπότε μας καλούς σπίτι και οπότε δεν μας καλούν

Τι καταφέραμε τώρα ακριβώς? Ποια η συσχέτιση με τα παπούτσια? Εκτός αν νομίζεις ότι όποιος πετάει σκουπίδι στο δρόμο σχεδόν πάντα δεν βγάζει παπούτσια και ότι αυτός που νοιάζεται για την περιποίηση των φίλων του σχεδόν πάντα βγάζει παπούτσια. Παρολογος και αβάσιμος ισχυρισμός.

Τώρα παίζει να κατάλαβες την άκυρη τοποθέτηση σου προηγουμένως ή όχι? Για να δούμε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το ότι μπορεί ένα μεγαλύτερο ποσοστό να πετάει σκουπίδια στην Ελλάδα, δεν έχει καμία θέση στο thread αυτό.

Εσύ λες "πετάμε σκουπίδια" -> δεν νοιαζόμαστε για κοινωνία -> δεν νοιαζόμαστε για αυτόν που μας καλεί σπίτι

Εγώ
Πάλι μπορώ να πω
"Σαν λαός φημιζομαστε ότι είμαστε στα δικά μας άτομα αρκετά γενναιόδωρα και περιποιητικα και ότι κερνάμε και δεν μας νοιάζει" -> άρα νοιαζόμαστε για αυτους και οπότε μας καλούς σπίτι και οπότε δεν μας καλούν

Τι καταφέραμε τώρα ακριβώς? Ποια η συσχέτιση με τα παπούτσια? Εκτός αν νομίζεις ότι όποιος πετάει σκουπίδι στο δρόμο σχεδόν πάντα δεν βγάζει παπούτσια και ότι αυτός που νοιάζεται για την περιποίηση των φίλων του σχεδόν πάντα βγάζει παπούτσια. Παρολογος και αβάσιμος ισχυρισμός.

Τώρα παίζει να κατάλαβες την άκυρη τοποθέτηση σου προηγουμένως ή όχι? Για να δούμε


Ναι οκ εγω το ειπα για τον εξης λογο.Οπως ειναι στην νοοτροπια του Ελληνα να πεταει σκουπιδια στους δρομους ετσι ειναι και η νοοτροπια να μην βγαζει τα παπουτσια στο σπιτι.Δεν καταλαβα γιατι ενοχληθηκες τοσο αλλα οκ.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι οκ εγω το ειπα για τον εξης λογο.Οπως ειναι στην νοοτροπια του Ελληνα να πεταει σκουπιδια στους δρομους ετσι ειναι και η νοοτροπια να μην βγαζει τα παπουτσια στο σπιτι.Δεν καταλαβα γιατι ενοχληθηκες τοσο αλλα οκ.

Είμαι από τα άτομα που σαν και εσένα δεν μπορώ άτομα να πετάνε σκουπίδια στον δρόμο. Απλά μου τη δίνει επίσης όταν πολλά άτομα συνέχεια βρίσκουν αφορμή να υποβιβασουν τους Έλληνες λες και όλοι οι άλλοι ειναι τέλειοι και αξιοθαύμαστοι. Σε διαβεβαιώνω πως δεν ισχύει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Είμαι από τα άτομα που σαν και εσένα δεν μπορώ άτομα να πετάνε σκουπίδια στον δρόμο. Απλά μου τη δίνει επίσης όταν πολλά άτομα συνέχεια βρίσκουν αφορμή να υποβιβασουν τους Έλληνες λες και όλοι οι άλλοι ειναι τέλειοι και αξιοθαύμαστοι. Σε διαβεβαιώνω πως δεν ισχύει.


Μα ουτε εγω εχω πει οτι οι αλλοι ειναι super απλα σε πολλα πραγματα ειναι περισσοτερο προσεκτικοι.Θα ηταν καλο να παρουμε παραδειγματα απο αυτες τις χωρες ετσι ωστε να γινουμε καλυτεροι.
 

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Νομίζω ότι ένα οικίο πρόσωπο οφείλει να σέβεται τους κανόνες του σπιτιού από τη στιγμή που υπάρχει οικιότητα και επίγνωση του τρόπου ζωής.
Ωστόσο θεωρώ λάθος έναν ξένο άνθρωπο να τον αναγκάσεις να βγάλει τα παπούτσια του. Ως εξαίρεση θα δεχόμουν αν το σπίτι είναι πλήρως καλυμμένο από χαλιά ή επρόκειτο να πατήσει σε σημεία που έχει χαλιά.
Αν υπάρξει η περίπτωση που πρέπει να βγάλει τα παπούτσια του, τότε η ιδανικότερη λύση είναι τα καλύμματα παπουτσιών, μιας χρήσης προφανώς.
Αν ο οικοδεσπότης δεν έχει, τότε δε πρέπει και να έχει κι απαιτήσεις. Όχι γυμνό πόδι, όχι με κάλτσες, όχι δικές του παντόφλες.

Αυτά περί μικρόβια και τέτοια τα βρίσκω εντελώς αστεία και λυπάμαι αν αυτό είναι το θέμα τους κι όχι η βρωμιά.
Όπως και κάτι άλλες, επίμονες, μπούρδες που ειπώθηκαν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Και το χειμώνα τι κάνεις δίνεις κοινόχρηστες παντόφλες ή τους αφήνεις να πατάνε με τη κάλτσα στο κρύο δάπεδο :/


Μα δεν έχω κρύο δάπεδο.Είναι στρωμένο το δάπεδο με ωραιότατα χαλιά,μαλακά και πεντακάθαρα.Παντόφλες έχω,αλλά δεν τις θέλουν.Τους αρέσει να χουχουριάζουμε με τα καλτσάκια μας στα χαλάκια και μάλιστα καθόμαστε και κάτω.Πραγματικά είναι πολύ όμορφα!
Κάποιοι το βλέπετε εντελώς λάθος.Για μένα βέβαια.
Δεν υπάρχει τίποτε πιο ωραίο απο το να πατάμε σε καθαρά μαλακά χαλιά με τα σωσωνάκια μας και να καθόμαστε κιόλας σε αυτά τα χαλιά.
Ε ,αν έμπαιναν με τα παπούτσια και όλες αυτές τις βρωμιές,σίγουρα τέτοιο χουχούριασμα δεν θα απολαμβάναμε.
Ο καθένας με τα χούγια του!:flowers:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εξάλλου αν έχεις σκύλο ή γάτα έχεις συνηθίσει όσο νά 'ναι σε μια ελαφριά βρωμιά. :loltooth:

Και στην ουρίλα και στην ορμονίλα, απ όλες τις νοστιμιές το αντράκι μου.:hehe:

Είναι στρωμένο το δάπεδο με ωραιότατα χαλιά,μαλακά και πεντακάθαρα.Παντόφλες έχω,αλλά δεν τις θέλουν.Τους αρέσει να χουχουριάζουμε με τα καλτσάκια μας στα χαλάκια και μάλιστα καθόμαστε και κάτω.Πραγματικά είναι πολύ όμορφα!

Πρέπει να είναι ωραία φάση, χαλί, κωλοκάθισμα, καλτσάκια, πίτσα στο κοντο τραπέζι και απέναντι σειρά σε binge-watching οι σεζόν.:)
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα περί ξένων κ μη οικείων προσώπων που λέτε... πόσοι βάζουν στην εποχή μας τέτοιους στο σπίτι?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτά τα περί ξένων κ μη οικείων προσώπων που λέτε... πόσοι βάζουν στην εποχή μας τέτοιους στο σπίτι?
Αν γιορτάζεις εσύ ή ο άντρας σου, ή αν μένεις με γονείς και γιορτάζει κάποιος γονιός, δεν θα καλέσεις κόσμο στο σπίτι; Θα έρθουν τα αδέλφια με τους συζύγους, τα ξαδέλφια με τους συζύγους, οι θείοι - θείες με τους συζύγους, κάνας φίλος ξέμπαρκος, κάνας γείτονας κλπ. Θα πεις σε όλους αυτούς να βγάλουν τα παπούτσια; Ή αν κάνεις ένα ρεβεγιόν για Χριστούγεννα ή Πρωτοχρονιά; Τα θεωρώ γελοία όλα αυτά. Αν δε θες να σού βρωμίσουν τα χαλιά, βγάλτα τα χαλιά εκείνη τη μέρα ή μην καλείς κανέναν και τελειώνει το θέμα.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχήν,δε λέω σε κανέναν να βγάλει τα παπούτσια.μάλιστα όταν μου λένε να τα βγάλω να μη λέρωσω? Λέω όχι σιγά.

Η ερώτηση μου ήταν άλλη κ έχει να κάνει καθαρά με την κλειστή κοινωνία μας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top