Οξύμωρα χαρακτηριστικά

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο τίτλος.
Αναφέρετε χαρακτηριστικά του εαυτού σας που είναι αντιφατικά μεταξύ τους και σας κάνουν να απορείτε πως ενώ έχετε το ένα σας συμβαίνει και το άλλο.


Προσοχή μην αρχίσετε να γράφετε "ενώ είμαι έξυπνος έκανα την τάδε βλακεία....", καταρχήν δεν ξέρουμε αν είστε έξυπνοι αυτό το δηλώνετε εσείς:P κατά δεύτερον όλοι έχουμε άτυχες στιγμές κι υπάρχει κι άλλο θέμα για αυτό.Εδώ αναφέρουμε πράγματα που αποτελούν μόνιμη κι επαναλαμβανόμενη κατάσταση κι έρχονται σε λογική αντίφαση.



Για παράδειγμα όπως αναφέρω κάπου αλλού ενώ έχω πολύ δυνατή μνήμη
κι όχι μόνο σε γεγονότα αλλά και αριθμομνήμων σε σημείο ο τηλεφωνικός μου κατάλογος να είναι σχεδόν άδειος αφού καλώ εκ μνήμης τα νούμερα, είμαι αρκετά αφηρημένη.
Αντίφαση ακόμα και μέσα στην αφηρημάδα μου ενώ μπορεί να κυκλοφορώ ξεχνώντας να έχω μαζί τα κλειδιά,λεφτά,δίπλωμα κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω πράγματα αφού ποτέ δεν ξεχνάω που τα έχω αφήσει.
Ένα άλλο είναι πως ενώ έχω αυξημένη παρατηρητικότητα με προδίδει σε ό,τι αφορά χρώματα.Για παράδειγμα αν δω ένα αμάξι πιο πιθανό είναι να θυμάμαι το μοντέλο και τον αριθμ.κυκλοφορίας παρά το χρώμα του ή πχ. ένα κουτάκι τσίχλες θα μπορώ να θυμηθώ άνετα το σχήμα,μέγεθος,πως λεγόταν,τι έγραφε, τα σχέδια που είχε, την διάταξη των σχεδίων (σε πιο προχωρημένες καταστάσεις από που το αγόρασα,πότε,πόσο,σε ποιους έδωσα τσίχλες,πότε τελειώσαν,που το πέταξα, τι άλλο συνέβη τις μέρες εκείνες κλπ)αλλά θα δυσκολευτώ πολύ στο χρώμα. Μπορώ να ξεχωρίσω σε ποια ομάδα χρωμάτων ανήκε αλλά δεν θα πω με βεβαιότητα αν πχ ήταν κόκκινο ή πορτοκαλί.
'Εχω κι άλλα αλλά θα συνεχίσω αν εκτεθεί και κανείς άλλος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ενώ σε κάποια θέματα είμαι υπερβολικά συναισθηματική, σε κάποια άλλα είμαι φανατικά υπερ του ορθολογισμού.
(κατάλαβα σωστά το θέμα; )

Κλέφτρα, έχω την εντύπωση οτι αριθμομνήμων είναι αυτός που μπορεί να κάνει πολύπλοκες μαθηματικές πράξεις χωρίς χαρτί και μολύβι (δεν είμαι σίγουρη όμως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Κλέφτρα, έχω την εντύπωση οτι αριθμομνήμων είναι αυτός που μπορεί να κάνει πολύπλοκες μαθηματικές πράξεις χωρίς χαρτί και μολύβι (δεν είμαι σίγουρη όμως).

Σίγουρα για να το κάνει αυτό είναι αριθμομνήμων.
Συνήθως αριθμομνήμονες καλούμε όλους τους ανθρώπους που έχουν την δυνατότητα να θυμούνται αριθμούς σαν να τους βλέπουν γραμμένους.
Τώρα στο τι επίπεδο θα φτάσει ο καθένας (σαν το παράδειγμα που δίνεις) είναι πέρα απο έμφυτο και θέμα εξάσκησης.
Για παράδειγμα το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων μπορεί να πολλαπλασιάσει ή να διαιρέσει στο μυαλό του ένα διψήφιο αριθμό με ευκολία, αν εξασκηθεί θα προχωρήσει σε 3ψηφιο κοκ ώσπου να καταλήξει στο μέγιστο επίπεδο πολυπλοκότητας(για το άτομο του).
Υποτίθεται πως ισχύει και το αντίθετο, δλδ αν βάζεις το μυαλό σου να "τεμπελιάζει" πολύ.Πχ. κάτι απλό το νούμερο του σπιτιού σου που σίγουρα το ξέρεις απ΄έξω, αν αρχίσεις να το καλείς απο τον κατάλογο του κινητού σου χωρίς να το κοιτάζεις υποτίθεται πως με τον καιρό θα αρχίσεις να δυσκολεύεσαι να θυμηθείς κάποιο ψηφίο του.
Βέβαια όλα αυτά είναι εντελώς θεωρητικά κι ο καθένας αποδίδει εκεί που εξασκείται περισσότερο για παράδειγμα ο Τζων Τάραμας πολύ αμφιβάλλω αν είχε την ικανότητα να λύσει ένα μαθηματικό πρόβλημα όμως ήταν αριθμομνήμων και μπορούσε να θυμηθεί όλα τα φύλλα της τράπουλας και για αυτο εκδιώχθηκε απο όλα τα καζίνο(κι αν σου ακούγεται απλό δεν είναι γιατί στο καζίνο παίζουν με 8 τράπουλες 52 φύλλων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ είμαι ΠΟΛΥ οξύμωρη σε θέματα θάρρους και ντροπής. Ας πούμε ακαδημαϊκά ντρέπομαι πάρα πολύ να σηκώσω το χέρι μου σε μεγάλα αμφιθέατρα ή συνεδροσεμινάρια, αλλά είμαι πρώτη για παρουσιάσεις 8) (κι ας ξέρω ότι εκτίθεμαι ολοκληρωτικά) και συζήτηση στην τάξη (σήμερα ο καθηγητής μου είπε :"Είναι η πρώτη φορά που μένεις σιωπηλή τόση ώρα", κι αυτό ήταν μισή ώρα μαθήματος πρωινιάτικα!:P )

Επίσης όταν παίζει κάτι ερωτικό με τα αγόρια της ηλικίας μου είμαι πολύ cool και λέω ότι μου έρχεται, ενώ αντίστοιχα αν αισθάνομαι κάτι για έναν μεγαλύτερο (35 ας πούμε!), φέρομαι σαν ΗΛΙΘΙΑ. Το πιο χαρακτηριστικό είναι στο προηγούμενο εξάμηνο που μου άρεσε έναν 40παρά τύπος και κάθε φορά που μου απηύθυνε τον λόγο κοκκίνιζα, έκανα σαρδάμ και κοίταζα αλλού και σε σημείο γελοιοποίησης.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άλλο ένα αντιφατικό χαρακτηριστικό μου είναι οτι λατρεύω τα μαθηματικά, αλλά λατρεύω και κάποιες εικαστικές τέχνες (πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική). Συνήθως η κλίση στις θετικές επιστήμες συνεπάγεται και αδιαφορία για τις τέχνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Άλλο ένα αντιφατικό χαρακτηριστικό μου είναι οτι λατρεύω τα μαθηματικά, αλλά λατρεύω και κάποιες εικαστικές τέχνες (πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική). Συνήθως η κλίση στις θετικές επιστήμες συνεπάγεται και αδιαφορία για τις τέχνες...

Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αλλά αν είναι όντως έτσι τότε κι εγώ μάλλον έχω αντιφατικό το ότι είμαι μαθηματικός και παίζω κιθάρα και τραγουδάω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Άλλο ένα αντιφατικό χαρακτηριστικό μου είναι οτι λατρεύω τα μαθηματικά, αλλά λατρεύω και κάποιες εικαστικές τέχνες (πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική). Συνήθως η κλίση στις θετικές επιστήμες συνεπάγεται και αδιαφορία για τις τέχνες...

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, ξέρω πάρα πολλά άτομα με κλίση στις θετικές επιστήμες που αγαπάνε πολύ την τέχνη! Άλλωστε όσον αφορά την αρχιτεκτονική δεν χρειάζεται ένας συνδυασμός θετικού μυαλού και καλαισθησίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό, ξέρω πάρα πολλά άτομα με κλίση στις θετικές επιστήμες που αγαπάνε πολύ την τέχνη! Άλλωστε όσον αφορά την αρχιτεκτονική δεν χρειάζεται ένας συνδυασμός θετικού μυαλού και καλαισθησίας;
Χμμ ναι, έχεις δίκιο, αναφέρομουν περισσότερο σε τέχνες όπως γραφιστική, διακοσμητική κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άλλο ένα αντιφατικό χαρακτηριστικό μου είναι οτι λατρεύω τα μαθηματικά, αλλά λατρεύω και κάποιες εικαστικές τέχνες (πχ γραφιστική, διακοσμητική, αρχιτεκτονική). Συνήθως η κλίση στις θετικές επιστήμες συνεπάγεται και αδιαφορία για τις τέχνες...
Κι ο Μαθηματικός μου στο λύκειο, ήθελε μικρός να γίνει ή μαθηματικός ή ... φιλόλογος :blink:
Τελικά έγινε μαθηματικός, αλλά ασχολείται και με την ποίηση, διαβάζει βιβλία και είναι και πάρα πολύ καλός στη δουλειά του.. :D

Είναι από τα άτομα που εκτιμώ πολύ :)




Δεν ξέρω αν κολλάει με το συγκεκριμένο που 'πες, αλλά είναι λίγο αντιφατικό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Α... Αυτό το θέμα μου πάει γάντι... :P
Αισθάνομαι διαρκώς πως υπάρχουν 2 άτομα μέσα μου σε μια διαρκή πάλη.
Ένα τρομερά ευαίσθητο άτομο, σε σημείο απελπισίας και ένα εκνευριστικά λογικό και αυστηρό. [smilie=4,18,25]
Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να παίρνω αποφάσεις γρήγορα και εύκολα, όσο η εκάστοτε περίσταση απαιτεί...
Και δυστυχώς όχι μόνο... [smilie=4,36,14]

Μια άλλη μου αντίφαση, αν και δεν ξέρω πόσο ταιριάζει εδώ είναι πως μέχρι τα 24 μου άκουγα και αγαπούσα πολύ την χορευτική ξένη μουσική. :worry:
House, trance, techno και γενικώς ότι είχε beat ήταν η καλύτερή μου.
Ξαφνικά και χωρίς να έχω επηρεαστεί από κάποιον, το γύρισα στην Metal περνώντας σχεδόν από όλα τα είδη της. [smilie=4,29,1]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αισθάνομαι διαρκώς πως υπάρχουν 2 άτομα μέσα μου σε μια διαρκή πάλη.

Μήπως είσαι "the incredible Hulk"?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ενώ είμαι καλή με όλους και δίνω εμπιστοσίνη και φροντήδα σε όποιον με χρειαστεί μπορεί να έρθει κάποιος κλέγοντας και να του βάλω τις φωνές και να ουρλιάζω ότι πρέπει να είναι δυνατός όταν μετά απο λίγο δώ ότι δεν πέρνει απο φωνές γύνομαι κουβερτούλα και αγγαλιάζω τον άλλο, μετά πάλι απο 1 ώρα ξαναβάζω τις φωνές γιατί δεν πέρνει απο λόγια, αυτό μπορεί να κρατήσει ώρες, δεν ξέρω γιατί αλλα πάντα το κάνω για το καλό άλλα ο εαυτός μου φωνάζει πάλι για καλό:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
ενώ γενικότερα είμαι πολύ ακατάσταση και δεν έχω πολύ υπομονή στο γραμμικό σχέδιο, που προετοιμάζομαι για εξετάσεις, τα πάω πολύ καλά κι κανένας δεν το πίστευε, ούτε εγώ η ίδια δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Off topic με αφορμη την απαντηση της suspiria.
Πραγματικα δεν εχετε ιδεα ποσο σας ζηλευω και ποσο σας θαυμαζω ολους εσας που ειστε καλοι στην "ζωγραφικη" να το πω χοντρα χοντρα.;)
Γενικα ολους εσας που εχετε "χερι" ρε παιδι μου.Σχεδιο, γραμμικο ελευθερο κτλ κτλ.
Πραγματικα σας θαυμαζω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Off topic με αφορμη την απαντηση της suspiria.
Πραγματικα δεν εχετε ιδεα ποσο σας ζηλευω και ποσο σας θαυμαζω ολους εσας που ειστε καλοι στην "ζωγραφικη" να το πω χοντρα χοντρα.;)
Γενικα ολους εσας που εχετε "χερι" ρε παιδι μου.Σχεδιο, γραμμικο ελευθερο κτλ κτλ.
Πραγματικα σας θαυμαζω.:D

Να το συνεχίσω λίγο το off topic?
Το γραμμικό δεν είναι θέμα 'χεριού', τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ.
Είναι θέμα χάρακα και υπολογισμών. Το ελεύθερο νομίζω θέλει κάποια στοιχεία χαρακτήρα (πχ παρατηρητικότητα) τα οποία θα βγουν μετά και στο χέρι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
xmmm, let me think...
Θα σου πω με βεβαιότητα ολόκληρο το βιβλίο Ιστορίας του κορμού της Γ' Λυκείου (λέξη λέξη!) αλλά για να κάνω ένα install που το έχω κάνει άλλες 200 φορές θέλω να κοιτάξω τις οδηγίες...

Έχω δέσει ολομόναχη όλα τα έπιπλα του σπιτιού μου (ΙΚΕΑ γαρ!) αλλά... έχω σπάσει ακαθόριστα μεγάλο αριθμό ποτηριών πλένοντας πιάτα :redface:

Θυμάμαι τα γενέθλια του τελευταίου άσχετου που έτυχε να μου τα πει αλλά μη με ρωτήσεις το τηλέφωνο του σπιτιού μου... θα ... κολλήσω.

Δώσε μου κολλητήρι και σου έφτιαξα την πιο λεπτομέρια κόλληση που πρέπει αλλά ... μη με βάλεις να περάσω κλωστή σε βελόνα... Θα με περιμένεις για ώρες :P

Αυτά μου ρχονται για την ώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Ενώ σε κάποια θέματα είμαι υπερβολικά συναισθηματική, σε κάποια άλλα είμαι φανατικά υπερ του ορθολογισμού.
(κατάλαβα σωστά το θέμα; )

Κλέφτρα, έχω την εντύπωση οτι αριθμομνήμων είναι αυτός που μπορεί να κάνει πολύπλοκες μαθηματικές πράξεις χωρίς χαρτί και μολύβι (δεν είμαι σίγουρη όμως).

κάτι μου θυμίζει αυτό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top