Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,057 μέλη και 2,442,515 μηνύματα σε 77,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Υγιεινή διατροφή

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,738 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 21:14, 15-03-19:

Ο άνθρωπος δεν ειναι κατασκευσμένος από την φύση του να τρώει πολλά γεύματα την ημέρα αλλά όποτε βρίσκει τροφή. Για αυτά τα παλιά χρόνια οι άνθρωποι τρώγανε μια φορά και μερικές φορές καθόλου γεύμα την ημέρα.

Όταν ένας οργανισμός από πολλά μικρά γεύματα την ημέρα τρώει ένα μεγάλο στην αρχή επειδή ο μεταβολισμός θα σταματήσει να λειτουργεί συνεχεία θα χοντρύνει αλλά στην θα προσαρμοστεί το αυτόματο νευρικό σύστημα και θα χάσει κιλά και λίπος.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,539 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 12:10, 16-03-19:

Καλα εκτος του οτι ειναι τελειως ανθυγιεινο αυτο που κάνεις και θα διαλυσεις τον οργανισμο σου.
Το σωμα μας οπως ολοι οι βιολογικοι οργανισμοι ειναι εξαιρετικα προσαρμοστικο. Το να μην φας 10 ωρες δεν θα σε σκοτωσει, ολες οι τροφοσυλεκτικες κοινωνιες (ακομα και συγχρωνες, δεν ειμαστε ολοι ο δυτικος πολιτισμος) τρωνε ετσι. Μετα απο μερικες μερες το σωμα θα προσαρμοστει και θα κραταει αποθεματα γλυκοζης και στο συκωτι και περιφεριακα για ακριβως αυτες τις καταστασεις. Δεν δουλευουμε με ρυθμο ωρων η ημερων αλλα βδομαδων.

Ρωτα εναν γιατρο να σου πει. (Οχι απο εδω μέσα εκτος και αν ειναι ο φοκος).
Effect of Alternate-Day Fasting on Weight Loss, Weight Maintenance, and Cardioprotection Among Metabolically Healthy Obese Adults: A Randomized Clinical Trial. JAMA Internal Medicine, May 2017.

Alternate-day fasting in nonobese subjects: effects on body weight, body composition, and energy metabolism. American Journal of Clinical Nutrition, January 2005.

The Obesity Code, by Jason Fung, MD (Greystone Books, 2016).

Intermittent fasting interventions for treatment of overweight and obesity in adults: a systematic review and meta-analysis. JBI Database of Systematic Reviews and Implementation Reports, February 2018.

Metabolic Effects of Intermittent Fasting. Annual Review of Nutrition, August 2017.

Early Time-Restricted Feeding Improves Insulin Sensitivity, Blood Pressure, and Oxidative Stress Even without Weight Loss in Men with Prediabetes. Cell Metabolism, May 2018.

Να πηγαινει κάποιος νηστικος γυμναστηριο 10 ωρες πρωτη φορά το ακούω
Aρα δεν εχεις πειρα. Το να κανεις γυμανστικη σου δινει εμπειρια στο δικο σου σωμα και στις συγκεκριμενες μεθοδους που χρησημοποιεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 16-03-19 στις 17:18. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
1
Παράθεση

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,309 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε: στις 00:40, 21-03-19:

Απορία νούμερο 2: πόσο σημαντικό είναι ένα post workout meal? Θέλω να το συνδιασω με το intermittent fasting αλλά όταν κάνω strength training καλό δεν θα ήταν να τρώω και λίγη πρωτεΐνη μετά;
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,539 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 02:36, 21-03-19:

πόσο σημαντικό είναι ένα post workout meal?
Εξαρταται απο το πως οριζεις το "σημαντικο". Δεν προκειται να δεις αμμεσα καποια ιδιαιτερη διαφορα αν το παραλειπεις. Παρολα αυτα οσον αφορα την σχετικη του αξια με αλλα γευματα ειναι αρκετα σημαντικο. Αν δεν θελεις να τρως λογο fasting τουλαχιστον παρε λευκινη/ισολευκινη. Ενα απο τα βασικα "προβληματα" μετα απο γυμναστικη (ειδικα με αντιστασεις) ειναι οτι το σωμα επειδη χρειαζεται πρωτεινη διασπα τον ανδρογονικο υποδοχεα που μειωνει την δραστικοτητα της τεστοστερονης. Χρειαζεσαι αμινοξεα διαθεσημα για να μειωσεις αυτο το φαινομενο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια