Αλλαγή ήχου από συγκροτήματα...θετικό ή αρνητικό

abs0lut

Νεοφερμένος

Ο sotiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αναφέρομαι στην συνήθεια που εχουν πολλα συγκροτήματα να αλλάζουν τον <ήχο> τους,ακόμα και το μουσικό είδος οπου ανοίκουν με την πάροδο του χρόνου.Να πειραματίζονται δηλαδη και να εξερευνουν διαφορετικες μουσικες κατευθυνσεις cd με cd.
π.χ. οι arctic monkeys οπου τα δυο πρώτα τους αλμπουμ ειχα ενα συγκεκριμένο ακουσμα,μια ιδιαίτερη ενέργεια και καποια χααρακτηριστικα.την εποχη εκείνη ήταν ενα απο τα αγαπημενα μου συγκροτήματα και ειδικά τα fluorescent adolescent και mardy bum αποτελουν ακομα και σήμερα 2 απο τα αγαπημενα μου κομματια.το τρίτο τους αλμπουμ,οποιος το εχει ακουσει θα καταλαβει,εχει εντελως διαφορετικη μουσικη ταυτοτητα.Εμενα αυτο δεν με ενθουσίασε και αντιθέτως,με απομακρυνε σε εναν βαθμο απο το συγκροτημα
.Εσεις πως βλεπετε τετοιες παρομοιες ενεργειες?Αποτελει για εσας θετικο η αρνητικο χαρακτηριστικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το πιο "γνωστό" παράδειγμα, Anathema
Από σε

Πιστεύω πίσω από τον ήχο για εμένα κρύβετε το πραγματικό νόημα της μουσικής. Ο συνθέτης, ασχέτως τι μέσα έχει στην διάθεση του, μπορεί να περάσει αυτό που θέλει. Σαφώς π.χ. κάποιες φόρες αυτό που θέλει να περάσει, το περνάει πιο εύκολα με κιθάρα και άλλες φόρες π.χ. με βιολί.

Ο πειραματισμός στον ήχο για εμένα δεν είναι κάτι που φοβάμαι. Ένα συγκρότημα μπορεί να χαλάσει διατηρώντας την ίδια μουσική ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abs0lut

Νεοφερμένος

Ο sotiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σιγουρα.βεβαια παραδειγμα που αποδεικνυει το αντιθετο ειναι οι AC/DC οι οποιοι τοσες δεκαετιες εχουν τον ιδιο ηχο και δεν εχει χρειαστει να παιξουν ουτε μια μπαλαντα..
βεβαια και εγω ειμαι συμφωνος με εσενα και σιγουρα απο την στιγμη που ενα συγκροτημα αλλαζει κατευθυνσεις εχεις να περιμενεις πιο πολλα απο αυτο...παντως οι arctic monkeys με εξεπληξαν και πιστευω πως ηταν νωρις για να αλλαξουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοείται θετικό.Δίνει αφορμή για ωραία comment sections στο youtube και γενικότερα στο ιντερνετ :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top