Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα του αγοραζες πχ ο,τι ηθελε?
μπαμπα..
ολοι στο σχολειο φορανε Nike adidas κλπ,και εγω ντρεπομαι να παω,,θα μου παρεις και μενα μαρκες?

δεν ιενσι ηθικης αλλα στρεβλης ανασφαλους ψυχολογιας,,,,

τετοια επιφανειακα ατομα καταρρεουν πολυ ευκολα σε δυσκολιες,,απλα αδυναμοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αμα έχει για να ξοδεύει, οχι μόνο ηθικό είναι, αλλά επιβάλλεται.
Να πέσει και λίγο χρήμα στην αγορά, μπάς και...πάρει μπρός :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
alοgisto ξοdi eiς χαlepοuς kaιρουs
κεφάλαιο "Γυναίκες"
εναλλακτικός τίτλος "πεταμένα λεφτά".

(προσφέροντας ως αντιπαροχή, ποτά σε μπαρ, δαχτυλίδια μονόπετρα,
γαμήλια οικονομική και κοινωνική αποκατάσταση)

πάντα στο νου μου' ρχεται η εικόνα ενός
σοφού νταβατζή που έχει μια γυναίκα συνήθως
μαζί του (no budget story), φορώντας τα ωραία
χαβανέζικα πουκάμισα, ένα είδος προνομιούχου υπαλλήλου
με μπόνους ερωμένης, που του κάνει κάθε τόσο τα τρελά της,
κλαίει ακαίρως και χωρίς συγγνωστή αφορμή, καταρρέει στα
καλά καθούμενα και αρχίζει να σνιφάρει κοκαϊνη μπροστά σε ξένους,
ως μη όφειλε, απροβλέπτως μπατάρει συναισθηματικώς και αρχίζει
να τσιρίζει, και τέτοια, και όταν απειλεί ότι θα φύγει, ο φλεγματικός επαγγελματίας
την αποχαιρετάει ευγενικά. (σπανίως δε και με μπούφλες)
Και τότε πετάγεται απρόσμενα ο βοηθός του (συνήθως τσατσά ή ασσίσταντ νταβας)
κι έξω από κάθε επαγγελματική δεοντολογία και ηθική τον εκλιπαρεί:
αφεντικό, μην την αφήσεις να φύγει! ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ!

ΥΓ. Αυτό το τελευταίο, με παραπέμπει στο "φιλελληνικό" κίνημα του εξωτερικού
που διαδηλώνει μπροστά στις κάμερες σε διάφορες πόλεις:
Τους αγαπάμε τους έλληνες!
Μην τους διώχνετε, κακά αφεντικά!





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
ασ'τους εκει περνάνε ωραία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Τις αναγκες τις δημιουργουμε μονοι μας. Δεν μας τις δημιουργει το πορτοφολι μας. Απλα το πορτοφολι σου δινει ευκαιριες να κανεις πιο πολλα πραγματα. Πρεπει να εχεις την κριση να ξεχωριζεις ποια ειναι ωφελιμα απο αυτα και ποια οχι.Ποια τα χρειαζεσαι πραγματικα και ποια οχι. Ειτε εισαι πλουσιος, ειτε φτωχος.

Και για να καταλαβω τις ιδιες αναγκες δεν εχει ενας πλουσιος και ενας φτωχος? Η διαφορα ειναι απλα οτι ο πρωτος μπορει να τις ικανοποιησει. Ειτε γιατι ετυχε να γεννηθει πλουσιος και ο αλλος απλα φτωχος, ειτε γιατι ετυχε να του δοθουν καποιες ευκαιριες στη ζωη του και να πλουτισει.Δλδ ο φτωχος θελει να ειναι φτωχος? Αν του δινοταν και σε αυτον οι καταλληλες ευκαιριες στη ζωη του δε θα πλουτιζε?Και για να μην παρεξηγηθω δεν εννοω οτι ο στοχος μας ειναι να πλουτισουμε ολοι, αλλα τουλαχιστον αν τυχον βρεθουμε με καποια χρηματα στο χερι να μη φτανουμε και στα ορια της ασυδοσιας.
Ολα θα ηταν καλυτερα αν ισχυε
«Από τον καθένα ανάλογα με τις ικανότητές του, στον καθένα ανάλογα με τις ανάγκες του.» Καρλ Μαρξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Οκ. Αλλη μια ερωτηση αν μου επιτρεπεις. Καπου πηρε το ματι μου οτι θα γινεις συντομα μπαμπας (με το καλο παρεπιμπτοντως:)). Χωρις να θελω να κανω επικληση στο συναισθημα αλλα τι παραδειγμα θα ηθελες να δωσεις στο παιδι σου, συμφωνα με το δικο σου παντα συστημα αξιων...πανω σε αυτο το θεμα?
Τι θα του ελεγες δλδ για τα υλικα αγαθα? Ασχετα αν εσυ μπορεις να του τα προσφερεις ή οχι.Αυτο ειναι αλλο θεμα. Θα του αγοραζες πχ ο,τι ηθελε? Τι αντιληψεις θα ηθελες να ειχε το παιδι σου πανω σε αυτο το θεμα? Γιατι καλως ή κακως τα παιδια επηρεαζονται απο τους γονεις τους.

Νομίζω ναι.Θα του αγόραζα τα πάντα ώστε να είναι καλά.Αν αυτό θεωρήται ''αλόγιστο'' από κάποιους ας έχει.Σε ότι αφορά το σύστημα αξιών του.Τι να σου πώ.Δε νομίζω ότι θα μπορούσα να μπω σε ιδιαίτερα ηθικοπλαστική θέση.Προφανώς θα κάνω ότι μπορώ να προσφέρω απόλυτη άνεση ,σιγουριά και ασφάλεια και γερές πλάτες ώστε να μπορέσει να αντιμετωπίσει την κοινωνία με πλεονέκτημα από νωρίς.Εκ του ουκ ανευ αυτά.Θα σου πω από τον άλλο μήνα που θα αρχίζω να το βάζω στο τεστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Καλα βασικα ,η λεξη αλογιστα για την μεγαλη πλειοψηφια του λαου δεν ταιριαζει καν.Πως να ξοδεψεις αλογιστα οταν δεν εχεις;Επιπλεον,μην τρεφουμε και καμμια αυταπατη οτι η περιοδος της κρισης θα τελειωσει,αντιθετα ο λαος εχει χρεωκοπησει και αν ειναι να ανακαμψει το συστημα για λιγο ,θα φερει νεα δεινα αργοτερα,ακριβως γιατι τις κρισεις τις γεννα ο καπιταλισμος και οσο βασιλευει σα συστημα δε μπορουμε να περιμενουμε κατι αλλο.
Και λεω εγω τωρα,σε περιπτωση που καποιος εχει,προφανως ειναι για τα καλα μερος του συστηματος.Γιατι να εχει τυψεις λοιπον;Που απολυει εργαζομενους και γλυτωνει λεφτα;Που τους βαζει με ψιχουλα υπερωριες ξερω γω για να πετυχει αυξηση των κερδων του;Φυσιολογικο ειναι,αυτος ο τροπος σκεψης αρμοζει στους απανταχου ιμπεριαλιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι σημαίνει μωρέ ηθικό και ανήθικο;

εγώ πάντως αν είχα θα ξόδευα. Και όσο έχω ξοδεύω, αρκεί πάντα να καταλαβαίνει ο άλλος τι αγοράζει και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
θεωρώ ανήθικο κάποιος να ξοδεύει τόσα λεφτά (ακόμα κι αν τα έχει) σε καιρό κρίσης. Εσείς τι λέτε;:hmm:
Αν δεν τα έχει πως θα τα ξοδεύει? :confused:
Αλλά ας προχωρήσουμε στο το σημείο-κλειδί της αιτιώδους σχέσης μεταξύ ακριβής παπλωματοθήκης και φθηνού παπλώματος!
Η κρίση!!!!!!!! Το λέει και το γνωστό άσμα....Κρίσηηηηηηη με πιάνει κρίσηηηηηηηη!!!! Έτσι κι εγώ πιάνω το ακριβό μου μαξιλάρι, που είχα αγοράσει πριν την κρίση και το χώνω σε μια φθηνή μαξιλαροθήκη που αγόρασα, εν μέσω κρίσης, από ένα πανέρι στην λαϊκή της γειτονιάς μου στο Ζεφύρι και πλέον κοιμάμαι με καθαρή συνείδηση και πάντα με διπλωμένα και όχι απλωμένα πόδια, ώστε να μην προεξέχουν από το πάπλωμα-σημείο αναφοράς της....ηθικής μου!
Τράτζικ, που λέει και η Τασούλα γιατί δεν μπορεί ούτε στην βρύση της πλατείας του χωριού να...σκύψει για νερό, επειδή καραδοκεί από πίσω της ο Κίτσος με την....μπάρα που του έδωσε η vodafon, για να έχει απόλυτο έλεγχο της ηθικής του!

Συμβαίνουν σημεία και τέρατα, ειδικά στον εγκέφαλο όσων έχουν μπερδέψει τις ηθικοπολιτικές ενοράσεις του Μαρξ με τα...μπούτια τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
arka-skylos.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top