Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,821 μέλη και 2,472,176 μηνύματα σε 78,626 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 219 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τράπεζες: Πρακτικές στα όρια της νομιμότητας

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,181 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 02:55, 13-03-09:

Lorien για να μην υπάρχει πληθωρισμός θα έπρεπε να μην χρησιμοποιούμε σαν μέσο ανταλλαγής κάτι με διπλή αξία. Στο νόμισμα έχουμε, όπως φάνηκε ότι γνωρίζεις, την πραγματική αξία και την ονομαστική αξία.

Πολύ περιληπτικά ξεχνάς την βραβευμένη με Nobel ερμηνεία της σχέσης, με αρνητική κλίση, μεταξύ του πληθωρισμού και της ανεργίας (αν σε ενδιαφέρει ψάξε για καμπύλη Phillips) των Friedman και Phelps αλλά και τον ρόλο της θεωρίας της λανθασμένης αντίληψης.

Σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις τα παραπάνω, είναι ανούσιο να τα γράψω, ακόμη και περιληπτικά, αφού αποτελούν θέματα διαπραγμάτευσεις ολόκληρων βιβλίων, όποτε ναι ... πρέπει να διαβάσεις για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Ωστόσο ένα "οικονομικό" ερώτημα που περικλύει όλα όσα σε απασχολούν και είναι αντίστοιχο του "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;" :

Αρχική Δημοσίευση από The Wall Street Journal
Τι συνέβη πρώτα η αύξηση του μισθού ή η άνοδος των τιμών;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια