Ομιλείτε Ελληνικά

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπερδευω το παρατατικο με τον αοριστο...ξερω την θεωρια...αλλα οταν μιλαω δεν μου βγιαινει:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μπερδευω το παρατατικο με τον αοριστο...ξερω την θεωρια...αλλα οταν μιλαω δεν μου βγιαινει:confused:

Καλέ μην αγχώνεσαι καλέ!! Τα ελληνικά σου, όσο μπορώ να τα κρίνω από εδώ, είναι πολύ καλά!!!!! Δεν ξέρω αν έχεις λεξικό από δίπλα ή σου παίρνει πολλή ώρα να γράψεις κάτι, αλλά αν μιλάς όπως γράφεις, είσαι φοβερή!!

Και, ναι, κάποια πράγματα απλά τα μπερδεύεις για καιρό... μέχρι να φας ξε-κόλλημα! Απλά έτσι είναι... Κι εγώ τα κάνω με τα γερμανικά...! ;)

Παιδάκια; Κάτι άλλο...

Δεύτερο πρόσωπο πληθυντικού: κάνετε. θέλετε.
Το -αι είναι παθητική φωνή τρίτου προσώπου ενικού. (αυτός γίνεται).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καλα τα παω...με το λεξικο διπλα ... και την κορυ μου ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Καλα τα παω...με το λεξικο διπλα ... και την κορυ μου ...:D

κόρη με "η" :)

Όλα τα θηλυκά τελειώνουν σε "α" ή "η"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
κόρη με "η" :)

Όλα τα θηλυκά τελειώνουν σε "α" ή "η"
Εκτός απο μερικές ξένες λέξεις και ονόματα, πχ "Βίκυ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παράθεση:Mea culpa.


Ευγενικά σου μίλησαν, μη βρίζεις.
χαχαχαχα.Εδω κ.ανουμε μάθημα ελληνικής γραμματικης τα λατινικα μας λειψανε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
κορη...:) οκ Απουσιαζε οταν εγραψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά; Ο μυς, οι μύες. Του μυός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Τώρα που θυμήθηκα κι εγώ κάτι:
Λέμε ο επικεφαλής,του επικεφαλής, οι επικεφαλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το δάσος - τα δάση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκτώββββββριος, όχι Οκτώμμμβριος. Προφορά, δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Επειδή το ακούω πολύ τελευταία: "Μέτρον άριστον" το παν δεν υφίσταται.
Εγώ έχω απορίες προφοράς(κι όμως ελληνίδα είμαι):
1) γαλάζιο : γαλάζΙο ή γαλάζγιο;
2) ράμπα: ράmπα, ράmbα, ή ράba;
και γενικά για ξένες λέξεις που ελληνικοποιούνται εφόσον υπάρχει ο αντίστοιχος ελληνικός φθόγγος η προφορά διατηρείται ή λέμε ό,τι διαβάζουμε;
πχ: ballad: μπαλάΝda, μπαλάDα;

Α! και όταν λέμε οτιδήποτε και γράφουμε ό,τι με κόμμα παρακαλώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ε!!! Η μπαλάντα είναι από το γαλλικό Ballade, άρα γιατί να γίνει μπαλάνννντα?

Και ειδικά αν προφέρεται εμφατικά και με στόμφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Γιατί η ομάδα της Αγγλίας Leeds διαβάζεται Lints κι όχι Lids?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Γιατί η ομάδα της Αγγλίας Leeds διαβάζεται Lints κι όχι Lids?

αν ορθογραφικά το Leeds είναι σωστό (είμαι κι ελαφρώς άσχετη με τα αθλητικά :redface:),τότε η σωστή προφορά είναι Lids.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
αν ορθογραφικά το Leeds είναι σωστό (είμαι κι ελαφρώς άσχετη με τα αθλητικά :redface:),τότε η σωστή προφορά είναι Lids.. :)

Επειδή έχει πάει μία από τις καλύτερές μου φίλες εκεί τώρα...
Μην ακούτε τους αθλητικογράφους, βιάζονται να ανακοινώσουν γκολ και τους έχει μείνει ο πανικός να προφέρουν Μακμάναμαν...

Lids είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
τελικά γαλαζγιο ή γαλάζιιιιιο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Επειδή έχει πάει μία από τις καλύτερές μου φίλες εκεί τώρα...
Μην ακούτε τους αθλητικογράφους, βιάζονται να ανακοινώσουν γκολ και τους έχει μείνει ο πανικός να προφέρουν Μακμάναμαν...

Lids είναι!

και το ι μακρυ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
τελικά γαλαζγιο ή γαλάζιιιιιο;;;

γαλαζιο!!

Να επαναφερω τη συζητηση για τους ασθενεις και οδοιπορους. Καποιος ειπε οτι δεν ειναι οδοιποροι αλλα κατι αλλο που δεν θυμαμαι και σημαινει εγγυος?? Ισχυει? Γιατι εβλεπα Ποιος θελει να γινει εκατομμυριουχος (σοβαρη πηγη:P) και το ειχαν οδοιποροι....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ασθενεις και οδοιποροι ειναι η εκφραση.
Επισης, δεν ειναι "εγγυος" αλλα εγΚυος :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top