Συζητήσεις για την φιλοξενία blogs

Blog providers
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 4)

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
θελω να κάνω ένα Blog.

Αφενώς γιατι στο msn έχω 143 επαφές που ακόμα και 5 να με ρωτάνε τι κανω, ταυτόχρονα, πελαγώνω.
Ειδικά όταν ειναι σε 5 διαφορετικές γλώσσες και ακόμα χειρότερα όταν βαριούνται και θέλουν λίγο chat.
Απο την αλλη, το θέλω για να γραφω χωρις καμια απολύτως λογοκρισία αυτό που σκεφτομαι.

Δε λέω, καλες ειναι και οι "Σκέψεις", στο αντίστοιχο ποστ, αλλα μαρεσει να ναι ολα λιγο πιο συμαζεμενα.

εχω δει οτι υπάρχουν πολλα σαιτ για να κανει καποιος blog και κανα δυο φορες εχω μπει και σε καποιων μελων του στεκιου.

επειδη ομως δε σκαμπάζω και πολλα, θα ηθελα να μου προτεινετε εσεις που ηδη εχετε, η εσεις που εχετε ακουσει και ξερετε κατι παραπανω, ποιος ειναι ο καλυτερος blog provider, διορθώστε με αν το λεω λαθος.

μίλε γκράτσιε!:)

---
Σημείωση editor: Για τα blogs υπάρχουν τα εξής θέματα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
θα σου προτεινα το blogspot (της google). Και πλουσιο σε δυνατότητες και αρκέτα εύχρηστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εχεις εσυ εκει? αν και, η αληθεια ειναι οτι ξερω πολλους που εχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η συντήρηση ενος blog κατα την γνωμη μου πρεπει να γινετει προσεχτικα και γενικα απαιτει πολυ χρονο, αυτη την στιγμη ουτε εχω την διαθεση ουτε τον χρονο να συντηρω ενα blog
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Η συντήρηση ενος blog κατα την γνωμη μου πρεπει να γινετει προσεχτικα και γενικα απαιτει πολυ χρονο, αυτη την στιγμη ουτε εχω την διαθεση ουτε τον χρονο να συντηρω ενα blog
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κανόνες και "πρέπει" για να έχει κάποιος blog.Είναι προσωπική σελίδα, στην οποία μπορεί να γράφει αν θέλει, όποτε θέλει, ό,τι θέλει.Δεν πρέπει ο στόχος του blog να είναι να γίνει δημοφιλές, αλλά να εκφράζει τις σκέψεις του κατόχου του.
Δεν ξέρω για άλλους providers αλλά από το blogspot δεν έχω κανένα παράπονο.Και το worldpress είναι αρκετά δημοφιλές.
Στο blogspot η διαδικασία είναι και πολύ εύκολη, έττσι ώστε και κάποιος άσχετος όπως εγώ, να μη συνατάει κανένα πρόβλημα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον faith! blogger και worldpress είναι τα καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν κανόνες και "πρέπει" για να έχει κάποιος blog.Είναι προσωπική σελίδα, στην οποία μπορεί να γράφει αν θέλει, όποτε θέλει, ό,τι θέλει.Δεν πρέπει ο στόχος του blog να είναι να γίνει δημοφιλές, αλλά να εκφράζει τις σκέψεις του κατόχου του.
Δεν ξέρω για άλλους providers αλλά από το blogspot δεν έχω κανένα παράπονο.Και το worldpress είναι αρκετά δημοφιλές.
Στο blogspot η διαδικασία είναι και πολύ εύκολη, έττσι ώστε και κάποιος άσχετος όπως εγώ, να μη συνατάει κανένα πρόβλημα.:P

+1
Η διαφορα ειναι οτι στο blogspot μπορεις να "πειραξεις" λιγο των κωδικα, ενω το worldpress δεν εχει αυτην την δυνατοτητα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmavidis

Νεοφερμένος

Ο xmavidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
τι εννοείς; εννοείς στον server του wordpress? Αν εννοείς το script μπορείς να αλλάξεις τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ μόλις απέκτησα blog και βρήκα το blogspot πολύ εύχρηστο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μμμμμ..ενδιαφερον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Το δικό μου blog ή το blogspot; :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoLoReS

Νεοφερμένος

Η DoLoReS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το blogspot εχει παρα πολλές δυνατότητες και ειναι ιδιαίτερα ευχρηστο και απλό.

(καλη αρχή ! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Καλησπερίζω το forum. 'Εχουμε πολλούς μήνες τώρα κάποιο blog για την μουσική και την λογοτεχνία στην Msn. Ενα μείον είναι ότι το msn space είναι κάπως αργό, ένα άλλο είναι ότι υπάρχουν πολλοί περιορισμοί ως προς το τί θεωρούν κόσμιο και τι όχι (όταν για παράδειγμα πήρα ένα email που μου έγραφαν ότι ακόμα κι ένα πίνακα μοντέρνας τέχνης που απεικόνιζει γυμνή την θεά Αθηνά ή καλλιτεχνικές φωτογραφίες του Newton θεωρούν γυμνό και πρέπει να μην τις δημοσιεύουμε).
Αυτή την εποχή συζητάμε σοβαρά με κάποιο φίλο να στήσουμε ένα άλλο blog που θα το χρησιμοποιήσουμε κυρίως για επαγγελματική προβολή - διαφήμιση. Γνωρίζετε αν επιτρέπετε η επαγγελματική διαφήμιση σε BLOG, και αν ναι ποιό BLOG θα ήταν το καλύτερο πιστεύετε ? Γνωρίζω το blogspot.com, τίποτα παραπάνω. Χρειαζόμαστε κάτι που να είναι αισθητικό, εντυπωσιακό, γρήγορο
στο φόρτωμα, αλλά κυρίως κάτι που να επιτρέπει επαγγελματική διαφήμιση. Μια από τις βασικές προυποθέσεις για να επιλέξουμε είναι η αναγνωσιμότητα από 'Ελληνες. Το BLOG μας θέλουμε να διαβάζεται κυρίως από 'Ελληνες, αλλά σκεφτόμαστε ότι το blogspot.com για παράδειγμα δεν έχει πολλούς 'Ελληνες χρήστες.

Παρακαλώ θα ήθελα την άποψη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Κανεις μεγάλο λάθος αν θεωρείς οτι το blogspot δεν εχει πολλούς Έλληνες users... Για εμένα είναι το κορυφαίο, μαζί με το wordpress.org/ και δεν νομίζω να έχουν κανένα είδους περιορισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κανεις μεγάλο λάθος αν θεωρείς οτι το blogspot δεν εχει πολλούς Έλληνες users... Για εμένα είναι το κορυφαίο, μαζί με το wordpress.org/ και δεν νομίζω να έχουν κανένα είδους περιορισμό!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την άμεση απάντηση. Σημειώνω και το wordpress. Για τους χρήστες του blogspot το λέω επειδή κάνοντας πριν ένα χρόνο μια έρευνα χρηστών με προφίλ δεν θυμάμαι να βρήκα πολλούς, αλλά ίσως να μην θυμάμαι καλά. Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο : Θέλουμε να βρούμε ένα τρόπο όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα να μας βρίσκουν τυχαία, να μην τους παραπέμπουμε εμείς σώνει και καλά να πάνε να το διαβάσουν. To blogspot όντως για μένα είναι το καλύτερο αισθητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
για να δεις το πλήθος των Ελλήνων bloggers τόσο στο wordpress, όσο και στο blogspot, δεν έχεις παρά να πας μια βόλτα από κορυφαία sites "συνάντησης" ελλήνων bloggers, όπως το sync.gr ή το mpouligator.com.

Ούτε το blogspot, αλλά ούτε και το wordpress έχουν κάποιο περιορισμό στις διαφημίσεις. Αλλά, αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, σας προτείνω να αγοράσετε ένα domain name και χώρο σε έναν server και εκεί να στήσετε μηχανή wordpress (από το wordpress.org). Έτσι θα μπορείτε να έχετε κορυφαία ποιότητα σε posts και σε λειτουργικότητα του blog (σε αυτό υστερεί αρκετά το blogspot κατά τη γνώμη μου), εύκολη πρόσβαση στο template, ώστε να βάλετε τις διαφημίσεις εκεί που θέλετε, αλλά κ πλήρη έλεγχο των δεδομένων του blog (unique hits, feed reads κτλ).

ΑΛΛΑ, αν ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ να έχετε δικό σας server και πάλι στην περίπτωσή σας θα σας πρότεινα το wordpress.com για free hosting, γιατί όπως είπατε θέλετε να σας επισκέπτονται τυχαία Έλληνες bloggers. Το wordpress.com, με το που δηλώσεις ως γλώσσα σου τα ελληνικά, αμέσως σε φέρνει σε επαφή με όλα τα άλλα ελληνικά blogs, μέσω του πίνακα ελέγχου που δείχνει ποια καινούργια blogs έχουν δημιουργηθεί, ποια καινούργια posts έχουν γίνει, αλλά και ποια είναι αυτά με τα περισσότερα hits στην ελληνική wordpress μπλογκόσφαιρα.

Όπως κατάλαβες είμαι φανατικός υπέρ του wordpress και κατά του blogspot για πάρα πολλούς λόγους, οπότε ίσως χρειάζεται να ακούσεις κ κάποιον υποστηρικτή του blogspot πριν αποφασίσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
για να δεις το πλήθος των Ελλήνων bloggers τόσο στο wordpress, όσο και στο blogspot, δεν έχεις παρά να πας μια βόλτα από κορυφαία sites "συνάντησης" ελλήνων bloggers, όπως το sync.gr ή το mpouligator.com.

Ούτε το blogspot, αλλά ούτε και το wordpress έχουν κάποιο περιορισμό στις διαφημίσεις. Αλλά, αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, σας προτείνω να αγοράσετε ένα domain name και χώρο σε έναν server και εκεί να στήσετε μηχανή wordpress (από το wordpress.org). Έτσι θα μπορείτε να έχετε κορυφαία ποιότητα σε posts και σε λειτουργικότητα του blog (σε αυτό υστερεί αρκετά το blogspot κατά τη γνώμη μου), εύκολη πρόσβαση στο template, ώστε να βάλετε τις διαφημίσεις εκεί που θέλετε, αλλά κ πλήρη έλεγχο των δεδομένων του blog (unique hits, feed reads κτλ).
........

Εδώ ο Mario έχει απόλυτο δίκιο!!! ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τελικα κι εγω blogger...
ειναι πολυ ευχρηστο, ακομα και για ατομα που δε σκαμπαζουν πολλα απο τετοια :P
ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
ωχ τώρα το είδα.... σόρρυ μονάχος!!! ;)

ps. δοκίμασε και το www.yooblog.gr ειναι βασισμένο σε wordpress !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top