Οι συντομεύσεις του Internet και η πραγματική μας ζωή

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τα πιο συνηθισμενα ακρωνυμα...

afk - away from keyboard
asap – as soon as possible
b4 - before
bbiab – be back in a bit
bbl – be back later
bc – be cool
bf – boyfriend
bfn – bye for now
brb – be right back
btdt – been there, done that
btw – by the way
cmiiw – correct me if Iʼm wrong
cu – see you
cya – see ya
eod – end of discussion
FAQ – frequently asked questions
fofl – falling on the floor laughing
fwiw – for what itʼs worth
fyi – for your information
g2g – got to go
gf – girlfriend
gg – good game
gl – good luck
gmta – great minds think alike
hand – have a nice day
h&k – hugs and kisses
hf – have fun
hth – hope that helps
iac – in any case
iagw – in a good way
ic – I see
ik- I know
imho – in my humble opinion

imnsho – in my not so humble
opinion
imo
– in my opinion
iow – in other words
irl – in real life
is – Iʼm sorry
j/k – just kidding
K – ok
l8r - later
lol – laugh out loud
nm – never mind
noyb – none of your business
np – no problem
omg – oh my Gosh
plz – please
ppl – people
qt – cutie
rl – real life
rotfl – rolling on the floor laughing
rotflol – rolling on the floor
laughing out loud
sysop
– system operator
thx – thanks
tma – take my advice
ttyl – talk to you later
ty – thank you
tuvm – thank you very much
u2 – you too
w8 – wait
w8am – wait a minute
wb – welcome back
wtg – way to go
y- why?
yw – youʼre welcome
?4u – question for you
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αχ!Μπράβο βρε Neraida!Να'σαι καλά!Εγώ πάντως κάτι τέτοιο χρειαζόμουν...
Μιας και δεν ασχολούμαι πολύ με τους υπολογιστές παρα μόνο για να καλύπτω κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες μου δεν χρησιμοποιώ ποτέ αυτές τις λέξεις ούτε σε συνομιλία μέσω υπολόγιστών πόσο μάλλον στην καθημερινή μου ζωή...

Γενικά μου φαίνεται πως δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος επικοινωνίας στην καθημερινή ζωή...Το πόσο άσχετη είμαι αποδεικνύεται από το εξής περιστατικό:
Ήμουν μια μέρα στην τάξη και έκανα μάθημα σε παιδάκια Α' Γυμνασίου!Οπότε κάποια στιγμή πετάγεται ένα κοριτσάκι και φωνάζει:"ομιτζι και τρια λολ"...Εμένα φυσικά μου φάνηκε ότι μίλαγε κινέζικα και πως να της κάνω παρατήρηση αφού δεν είχα καν καταλάβει τι έλεγε...;Επιπλέον δεν ήθελα να την ρωτήσω τι σημαίνει αυτό που είπε γιατί αφ'ενός θα περνιόμουν για πολύ άσχετη κι αφ'ετέρου τα παιδάκια σε αυτή την ηλικία αφορμή ψάχνουν για να διακόψουν το μάθημα...:whistle:

Περιττό να σας πω ότι μέχρι πριν διαβάσω τα παραπάνω ψαχνόμουν για το τι αλαμπουρνέζικα μου είχε πει εκείνο το κοριτσάκι!Όπως καταλαβαίνεις είσαι πηγή γνώσης για μένα την ασχετη!:redface:Ευχαριστώ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Λόγω του wow είχα μάθει να χρησιμοποιώ και λεκτικά κάποιες συντομογραφίες - για χάρη συντομίας. Πχ. lol, brb, m8, ftw κλπ κλπ. Τότε που έπαιζα τα χρησιμοποιούσα πολύ. Τώρα πια το μόνο που μου έχει μείνει είναι το λολ, που το λέω όταν κάτι δε μου φαίνεται τόσο αστείο ώστε να γελάσω, αλλά σχετικά αστείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τα πιο συνηθισμενα ακρωνυμα...

afk - away from keyboard
asap – as soon as possible
b4 - before
bbiab – be back in a bit
bbl – be back later
bc – be cool
bf – boyfriend
bfn – bye for now
brb – be right back
btdt – been there, done that
btw – by the way
cmiiw – correct me if Iʼm wrong
cu – see you
cya – see ya
eod – end of discussion
FAQ – frequently asked questions
fofl – falling on the floor laughing
fwiw – for what itʼs worth
fyi – for your information
g2g – got to go
gf – girlfriend
gg – good game
gl – good luck
gmta – great minds think alike
hand – have a nice day
h&k – hugs and kisses
hf – have fun
hth – hope that helps
iac – in any case
iagw – in a good way
ic – I see
ik- I know
imho – in my humble opinion

imnsho – in my not so humble
opinion
imo
– in my opinion
iow – in other words
irl – in real life
is – Iʼm sorry
j/k – just kidding
K – ok
l8r - later
lol – laugh out loud
nm – never mind
noyb – none of your business
np – no problem
omg – oh my Gosh
plz – please
ppl – people
qt – cutie
rl – real life
rotfl – rolling on the floor laughing
rotflol – rolling on the floor
laughing out loud
sysop
– system operator
thx – thanks
tma – take my advice
ttyl – talk to you later
ty – thank you
tuvm – thank you very much
u2 – you too
w8 – wait
w8am – wait a minute
wb – welcome back
wtg – way to go
y- why?
yw – youʼre welcome
?4u – question for you

Πω πω χρειάζομαι επειγόντως σεμινάρια συντομογραφιών, μόνο το lol και το omg ήξερα απ'ολα αυτά, που να τα χρησιμοποιήσω στην κανονική ζωή, εδώ δεν τα χρησιμοποιώ ούτε στο δίκτυο. Τεσπά wtf :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ξερω το φλκ (φιλάκια) που δεν εμαθα στο νετ, αλλα χρησιμοπουσα οταν ημουν νεα:P κι εστελνα 250 χιλιάδες μηνυματα τη μερα.:upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εμένα ακόμα με ενοχλούν αυτές οι συντομογραφίες.
Άντε κανένα cu, κανένα brb, κανά λολ τα καταλαβαίνεις και τα χρησιμοποιείς πότε πότε. Μετά από ένα σημείο όμως θα έχουμε και το λεξικό δίπλα στην οθόνη για αποκωδικοποίηση.

Πάντως αν μου γράφαν hand, εγώ θα καταλάβαινα τη μούτζα. :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν τις βολεύτηκα ποτέ...:(

Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι στα αγγλικά, γιατί να βαριόμαστε να γράψουμε μια λέξη ολόκληρη, γιατί να μη μπούμε στη διαδικασία να φτιάξουμε δικές μας συντομεύσεις σε τελική ανάλυση... να φανταστούμε, να δημιουργήσουμε.

Με κουράζουν οι συντομεύσεις γιατί θα ήθελα να διαβάζω τα νοήματα και τα συναισθήματα πίσω από τις λέξεις, όχι να ψάχνω την επιφάνεια. Το ίδιο ακριβώς με εκνευρίζουν τα greeklish που τα θεωρώ ακόμα περισσότερο επικίνδυνα για τους αποκλειστικούς σχεδόν χρήστες τους...

Εκτός εποχής ε? Ναι, αλλά με αγάπη για τη γλώσσα, για όσα εκφράζει, για τα νοήματα τα απλωμένα σε κιτρινισμένες σελίδες, ή σύγχρονες εκδόσεις (ακόμα και τώρα σε πολυτονικό ;) σύστημα) ή και για τις ιδέες που γυαλίζουν στην οθόνη.

Έρρωσθε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μ εδώ σταματήσαμε ν γράφουμε ολκλ τις λέξεις, ψάχνεις ν βρεις τ συναισθήματα;... :hmm::/:

Κάποτε πάντως στο chat κάποιος έκανε λάθος κι αντί να γράψει "μάκια" έγραψε "μακάι"
Μπορεί να μην είναι συντόμευση, πάντως επί πολύ καιρό χαιρετιόμασταν στέλνοντας μακάι δεξιά κι αριστερά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μ εδώ σταματήσαμε ν γράφουμε ολκλ τις λέξεις, ψάχνεις ν βρεις τ συναισθήματα;... :hmm::/:

(...) :P

Είδες?

Ιδανικός κι ανάξιος εραστής του τρελοβάπορου,
του χαμένου στου γλαυκού το γειτόνεμα.

Λυπάμαι αλλά δεν θα καθήσω ήσυχα στην αγορά
να περιμένω τους βαρβάρους.

Κράτησα τη ζωή μου.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Κι έτσι θα συνεχίσω.
Έχοντας στο κατάρτι μου βιγλάτορα
παντοτινό τον Ήλιο τον Ηλιάτορα.

Μ' αυτόν θα πορευτώ,
Αυτό μου φτάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όλα ωραία ρε παιδιά, εκείνο το gtp τι διάολο σημαίνει; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Μ εδώ σταματήσαμε ν γράφουμε ολκλ τις λέξεις, ψάχνεις ν βρεις τ συναισθήματα;... :hmm::/:

Κάποτε πάντως στο chat κάποιος έκανε λάθος κι αντί να γράψει "μάκια" έγραψε "μακάι"
Μπορεί να μην είναι συντόμευση, πάντως επί πολύ καιρό χαιρετιόμασταν στέλνοντας μακάι δεξιά κι αριστερά. :P

usermame ***** tI_n_h_patRida_maS_mhn_ein_oI_kampoi_******
says off topic :


Ο_Ο
R c t les ?

ε>ε>ε> pl pl :D

wtf ? eiSte oloi gegelol :O


Όλα ωραία ρε παιδιά, εκείνο το gtp τι διάολο σημαίνει;
omg !
pfffff ! Poso piSW eiSaI

means for the peos :D


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
omg t vlp i hristiani, pos grafete etsi ts le3eis?
dn pame kl. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top