Θα αφήνατε τη δουλειά σας πριν βρείτε άλλη;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όντως.
Εκεί δεν έχεις άδικο.

Πάντως ως ψυχολογικό τεστ, μη φαντάζεσαι και τίποτα τρομερό.
Το ότι σε ρωτάνε αν έχεις χόμπυ ή πως σε φαντάζεσαι σε 10 χρόνια, στην κατηγορία αυτή εμπίπτει.

Και τώρα σας αφήνω γιατί έχω να κάνω συνέντευξη σε ένα υποψήφιο :P
Ναι, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε τέτοιες μικρές επιχειρήσεις, δεδομένου ότι δεν κάνουν τέτοια "μαθήματα", δεν αποκτούν όλοι τον ίδιο τρόπο σκέψης αλλά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την προσωπικότητα του/της/των εκάστοτε ιδιοκτητη/ριας/ων.

Σα γενική θεωρία αυτό που λες με εκφράζει, αλλοίμονο. Αλλά θυμάμαι πολύ έντονα την απελπισία και το μπέρδεμα του προηγούμενου θέματος...
Συμφωνώ σε αυτό, γι'αυτό άλλωστε και της είπα αρχικά να μείνει λίγο ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν είναι να πειραματιστεί πάντως κάποιος με τις δουλειές, ας το κάνει όταν ακόμα μπορεί. Όσο δεν υπάρχουν υποχρεώσεις που δεν θα του επιτρέπουν αργότερα να έχει την επιλογή να είναι "ριψοκίνδυνος!"

Το 2μηνο είναι μια περίοδος δοκιμής και για τον εργοδότη αλλά και για τον εργαζόμενο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
..... η μαμά μου λέει πως δεν χάνω και τίποτα φοβερά χρήματα ακόμα και 2 μήνες να κάνω να βρω κάτι άλλο και πως βασικά δεν έχω άλλες επιλογές, έτσι όπως είναι η κατάσταση. Εσείς τι θα κάνατε; Χελπ!!

Το καλό με τις δουλειές του κ..ου, είναι ότι δεν χρειάζεσαι ούτε προσόντα ούτε προυπηρεσία ούτε τίπότα. Για κάθε μία που αφήνεις σε κυνηγάνε 10 αφεντικά να σε προσλάβουν σε μια άλλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Για να κάνω πάντως και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου (είναι και επίκαιρό μιας και λέμε για δικηγόρους εδώ :D) τα δοκιμασμένα μονοπάτια είναι μονοπάτια που ακολούθησαν πολλοί, και ποτέ δεν πετυχαίνουν οι πολλοί, αλλά οι λίγοι που τολμούν να ακολουθήσουν τα λιγότερο "δοκιμασμένα" μονοπάτια και χαράζουν τα δικά τους μέσα από αγριόχορτα. :)

(πωπω πόσο λυρικά το είπα, φτου μου :lol: )

Προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό το απόφθεγμα:
Two roads diverged in a wood, and I--
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference.Robert Frost, The Road Not Taken
US poet (1874 - 1963)
Εγώ όμως το συμπέρασμα που βγάζω με βάση αυτό είναι άλλο (αν κατάλαβα καλά την άποψή σου:hmm:). Ο δύσκολος δρόμος εν προκειμένω είναι αν μείνει στην δουλειά, και αυτό θα ήταν που θα έκαναν οι πολλοί για να μην ταλαιπωρούνται. Και αν το κάνει αυτό για κάνα 6μηνο, όχι μόνο δεν θα μετρήσει αρνητικά που έφυγε, αλλά θα μετρήσει και θετικά που ήταν συνεπής σε μια δουλειά με τόσο βάρβαρες συνθήκες.


Υ.Γ.
Συμφωνώ σε αυτό, γι'αυτό άλλωστε και της είπα αρχικά να μείνει λίγο ακόμα.

Τελικά το ίδιο λέμε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αυτόν τον ορυμαγδό απαντήσεων δεν τον περίμενα :P Ούτε τόσοι πολλοί να λένε να μη το κάνω! Θυμάμαι τι έλεγα πριν να πιάσω τη δουλειά, αλλά τότε ήμουν εντελώς άσχετη και έλεγα και μ@λ@κίες με το συμπάθειο (πχ το Ταμείο βγαίνει από το μέρισμα του ΔΣΑ που τότε δεν το ήξερα :P)
Πριν συνεχίσω να σας ενημερώσω πως εγώ σήμερα παραιτήθηκα για λόγους απόστασης. Τους ευχαριστήσα πολύ για την ευκαιρία, τους είπα πως λυπάμαι πολύ που φεύγω, αλλά ειλικρινά δεν αντέχω άλλο. Και νομίζω πραγματικά πως αυτό είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω στη παρούσα φάση (είναι οι Υδρο-χάοι να μη πάρουν φόρα με τις αλλαγές, μετά τις κάνουν για πλάκα :P) Και στις 17.00 είχα ραντεβού σε ένα άλλο γραφείο που δουλεύει μια γνωστή μου, στο οποίο ο τύπος δίνει 500 ευρώ σε ασκούμενες (εμένα είπε θα δει τι θα κάνει) και το ωράριο είναι 9-6 ακατέβατα (οκ, εκτός εξαιρέσεων) και είναι και καρακέντρο. Και του είπα πως δουλεύω κάπου που είμαι πολύ ευχαριστημένη, αλλά είναι πολύ μακριά και δεν μπορώ να είμαι 3 ώρες την ημέρα στον δρόμο μόνο για να πάω και να έρθω. Κι έδειξε να συμφωνεί απόλυτα μαζί μου.
Δεν ξέρω αν πήρα την δουλειά, ξέρω μόνο πως αν δεν έφευγα από εκεί, θα φρικάριζα. Κι αυτό μου φτάνει.
δεν έχω διαβάσει τι σου απάντησαν οι άλλοι αλλά θα σου απαντήσω απευθείας ΟΧΙ.-
είναι πολύ κακό για το μέλλον σου να το κάνεις αυτό... κι ας έχω να σε δω κάτι μήνες και να πιούμε καφέ κι ας είσαι όλο υποσχέσεις για το ΣουΚου :P

πρόσεξε με...

- Καλημέρα σας ήρθα για την συνέντευξη, είμαι η ασκούμενη Δικηγόρος Ντίνα Τάδε
- Καλημέρα σου... για πες μου, έχεις καθόλου προϋπηρεσία?
- Βεβαίως... δύο μήνες!
- Και γιατί μόνο δύο μήνες, γιατί έφυγες απ το άλλο γραφείο?
- Ε... γιατί ήταν μακρυά.. και δούλευα τρελλές ώρες :redface:
- ....... :blink:... Δεσποινίς... δικηγόρος θέλετε να γίνετε... :mastigio.... ΘΑ σας ειδοποιήσουμε...

Φευγεις εσύ και περιμένεις.... και μετά αυτός μιλάει με τον συνεργάτη του...
"μα είναι δυνατόν????????? τι περίεμενε????????? ότι θα την περιμένουμε με στρωμένα ροδοπέταλα να γίνει δικηγόρος???"


Λυπάμαι Ντινάκι μου.... ξέρω πολύ καλά τι περνάς, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλοι (ή έστω οι περισσότεροι) έχουμε περάσει από εκεί...
Βρες πρώτα τουλάχιστον κάτι πιο κοντά (αν μπορείς με τα ωράρια που δουλεύεις) και μετά κάντην... διαφορετικά κάνε υπομονή μερικούς μήνες ακόμα ή βρες ένα ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ ΨΕΜΜΑ να πεις στην επόμενη συνέντευξη που θα πας :/:

Το τρελές ώρες δεν το είπα, διότι πολύ απλά αυτό ΔΕΝ ήταν ποτέ πρόβλημα. Το αληθινό πρόβλημα που έχω πει σε όλους είναι για την απόσταση. Κι ακόμα κι αυτοί στο Χαλάνδρι μου είπαν πως το περίμεναν. :redface:
Mια μικρή παρατήρηση μόνο: το "έχω λεφτά για 1 χρόνο" δεν είναι και ό,τι πιο άνετο. Είμαι 8 μήνες απλήρωτη (γραφειοκρατία δημοσίου θα τα πάρω, αλλά...) και είχα καβάντζα αντίστοιχη με τη δική σου και ... ειλικρινά τον άλλο μήνα δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο, αν δεν με πληρώσουν, και δεν είμαι άνθρωπος που κάνει τρελά έξοδα.

Απλά keep that in mind too... Ότι τα έξοδα είναι τραγικά δλδ...

όχι ότι με τα 400 ευρώ σώζεσαι αλλά... βγάζεις την ασφάλεια σου ρε παιδί μου τουλ...

Η ασφάλεια βγαίνει από τον ΔΣΑ. Τα άλλα ..ε, όπως παλεύονται τώρα, θα παλευτούν γενικά. :)

Ολα ομορφα και καλα...αλλα το θεμα της Ντινας ειναι η αποσταση..και δεν ειναι τραγικο στην οποια συνεντευξη να φανει ειλικρινης και να το πει..Ειναι πολυ νορμαλ...δε θα την κατακρινει κανεις οταν αναφερει οτι κανει 1 1/2 ωρα να παει και 1 1/2 να γυρισει..
Ποσο τραγικο ειναι πια να πει κανεις κατι τετοιο? Οκ, δεν εχω κανει ποτε σε τμημα διευθυνσης προσωπικου, αλλα τραγικο δε μου φαινεται...
Δε θελει να αφησει τη δουλεια της για περισσοτερα χρηματα ή λιγοτερο φορτο εργασιας....αλλα λογω αποστασης....

Μες στο μυαλό μου είσαι λέμε.. :confused::P

Επίσης το να πει ότι ο λόγος που έφυγε ήταν η απόσταση φοβάμαι ότι θα μετρήσει εις βάρος της στην επομενη συνέντευξη. Δεδομένου ότι η βασική δουλειά των ασκουμενων είναι να τους τρέχουν όλη μέρα, πήγαινε εδώ πήγαινε εκεί, μια στο δικατήριο, μια στο πρωτοδικείο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, συνεπώς αν πει ότι την ενοχλούσαν οι μετακινήσεις κατά πασα πιθανότητα θα είναι μεγάλο φάουλ.

Δεν έχω πρόβλημα να τρέχω εδώ κι εκεί ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ όλη μέρα (εκεί άλλωστε είναι οι περισσότερες υπηρεσίες), αλλά είναι εντελώς διαφορετικό μετά να γυρνάω στο Κέντρο (και να κάνω δέκα λεπτά) από το να πρέπει να πάω Χαλάνδρι (και να κάνω μια ώρα). Σκέψου πως μια φορά είχα πάρει λάθος έγγραφο κι από Μοναστηράκι πήγα Χαλάνδρι να το πάρω (και το γραφείο ΔΕΝ είναι κοντά στο μετρό, θέλω και λεωφορείο) και μετά γύρισα Μοναστηράκι ξανά για να το πάω εκεί που θέλω, για να πάω μετά κέντρο κέντρο να κάνω μια άλλη δουλειά και μετά να ξαναγυρίσω Χαλάνδρι για να πάω στο γραφείο και να ξαναφύγω βέβαια το απόγευμα να πάω σπίτι μου.. :/: Δεν σου λέω πως ήμουν το βράδυ.. :/:

Πάντως οκ, το επιβεβαιώσα. Είμαι θεοπάλαβη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
.........Πριν συνεχίσω να σας ενημερώσω πως εγώ σήμερα παραιτήθηκα για λόγους απόστασης. Τους ευχαριστήσα πολύ για την ευκαιρία, τους είπα πως λυπάμαι πολύ που φεύγω, αλλά ειλικρινά δεν αντέχω άλλο. Και νομίζω πραγματικά πως αυτό είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να κάνω στη παρούσα φάση

Πάνω που είχα αρχίσει να ανησυχώ μήπως έφτιαχνες προυπηρεσία για σκλαβα...

Αλήθεια η προυπηρεσία είναι υποχρεωτική στους δικηγόρους; Τι σοι στάτους είναι αυτό με τα 400 ευρώ το μήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
H Καγίρα προϋπηρεσία πρέπει να μαζέψει πρώτα, Buggs. Γι' αυτό και το θέμα, δες εδώ.

Μπράβο Καγίρι, που ανοίγεις ήδη νέες προοπτικές! Με το καλό να βρεθείς σε άλλο γραφείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για μενα παντως μονο θεοπαλαβη δεν εισαι.....εκτος εαν και οι δυο ειμαστε οι εξαιρεσεις του κανονα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Διάβασα το εισαγωγικό κι ακόμη δεν κατάλαβα. Για να ασκήσεις το επάγγελμα, να πάς π.χ σε μια εταιρία σαν νομιιός σύμβουλος ή ακόμη καλύτερα σαν ανεξάρτητος διικηγόρος, πρέπει να έχεις προυπηρεσία; και πόσο καιρό;

Αν πρέπει είναι προφανές ότι όσοι την παρέχουν δεν θα την πλήρωναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
I quote:

Η πρακτική είναι ενάμισι χρόνο, αφού τελειώσεις την σχολή, προκειμένου να μπορέσεις να δώσεις εξετάσεις για την άδεια δικηγορίας. Εγώ τυπικά στα χαρτιά, αυτή την πρακτική την έχω κάνει, γι' αυτό και μπόρεσα να δώσω και εξετάσεις. Το θέμα είναι πως είναι πολύ εύκολο για κάποιον συνάδελφο να εντοπίσει πως ουσιαστικά δεν ξέρω τίποτα, γι' αυτό και δεν έχω μπει στη διαδικασία να δηλώσω ψευδώς πως έχω κάνει άσκηση.

Αυτή τη στιγμή θεωρούμαι νέα δικηγόρος (όχι ακόμα δλδ, σε κάνα δίμηνο που θα έχω την άδεια στα χέρια μου), που σημαίνει πως μπορώ και να υπογραφω (που ένας ασκούμενος δεν μπορεί) και επιπλέον είμαι πλέον υποχρεωμένη να έχω Ταμείο Νομικών, αν θέλω να δουλεύω ως δικηγόρος. Απλά επειδή εγώ δεν ξέρω την δουλειά καθόλου σχεδόν, έχω αποδεχτεί το ενδεχόμενο σε κάποιο γραφείο να με προσλάβουν ως ασκούμενη (κι ας μου δίνουν μόνο 300 ευρώ, τουλάχιστον να πληρώνω το ταμείο και να έχω 150 ευρώ χαρτζιλίκι) για κάποιο χρονικό διάστημα (που εγώ το υπολογίζω στο εξάμηνο) και μετά να αρχίσουν να με πληρώνουν κανονικά σαν νέο δικηγόρο. Άλλωστε το ότι η άσκηση είναι ενάμισι χρόνο κι όχι μικρότερη, είναι κυρίως για να μπορούν να εξυπηρετούνται οι , μη πω τι είναι τώρα, στις δουλειές τους, πληρώνοντας ελάχιστα, για περισσότερο χρόνο!

Και πάντως το δίμηνο είναι πάλι μικρό για να το δηλώσω σαν προϋπηρεσία, αν δεν με κρατήσει τελικά. Φαντάσου πως ήδη δηλώνω πως έχω κάνει 3 μήνες άσκηση (και όντως την έχω κάνει) και όλοι μου λένε πως δεν έχω εμπειρία.. :( Απλά επειδή τώρα δηλώνω πως έκανα άσκηση σε ένα άγνωστο δικηγόρο, ενώ μετά θα δηλώνω πως ήμουν σε ένα γραφείο με 6 δικηγόρους, ίσως να είναι κάπως διαφορετική η αντιμετώπιση που θα έχω, τι να σου πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Neraida αν είδες, οι περισσότεροι είπαν πως δεν θα έφευγαν. Εμένα αυτό μου φαίνεται το λιγότερο μαζοχιστικό. Από την άλλη όμως, είναι αρκετοί σε αριθμό, ώστε να σκεφτώ ότι μόνο εσύ κι εγώ κι ο Λόρι και λίγοι ακόμα έχουμε άλλη άποψη, άρα μήπως εμείς το έχουμε χάσει και δεν το 'χουμε καταλάβει; :P
Διάβασα το εισαγωγικό κι ακόμη δεν κατάλαβα. Για να ασκήσεις το επάγγελμα, να πάς π.χ σε μια εταιρία σαν νομιιός σύμβουλος ή ακόμη καλύτερα σαν ανεξάρτητος διικηγόρος, πρέπει να έχεις προυπηρεσία; και πόσο καιρό;

Αν πρέπει είναι προφανές ότι όσοι την παρέχουν δεν θα την πλήρωναν

Ασκούμενος είσαι ενάμισι χρόνο. Στον χρόνο αυτό ελπίζεις να πέσεις σε καλό δικηγόρο, ώστε να μη φτιάχνεις μόνο καφέδες και πηγαίνεις σούπερ μάρκετ για ψώνια (σοβαρολογώ). Σ' αυτό το διάστημα αν πληρωθείς 400 ευρώ ή 500, κάνεις και πάρτυ για την τύχη σου.
Αφού πάρεις την άδεια, υποτίθεται αυξάνεται ο μισθός σου, αλλά το μεγαλύτερο που έχω ακούσει είναι τα 800 ευρώ, αν δουλεύεις σε γραφείο (αλλάζει αν πχ δουλεύεις σε τράπεζα ή σαν δικηγόρος γενικά με πάγια αντιμισθία). Σε γενικές γραμμές τα πρώτα δύο χρόνια δεν σε παίρνει να έχεις απαιτήσεις και δύσκολα μπορείς να βρεις και δικούς σου πελάτες. Ισχύει δλδ αυτό που ισχύει σε όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα: στην αρχή κάνεις χρόνο να μάθεις καλά την δουλειά και να δικτυωθείς. Το πόσο όμως γρήγορα ή αργά θα γίνει αυτό, εξαρτάται και από σένα και από την τύχη και το πόσο μεγάλο κύκλο έχεις από πριν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χλωμό, θα έχω βρει άλλη δουλειά ως τότε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι που δε γνωρίζω:

Το εξάμηνο είναι η υποχρεωτική περίοδος που ένας δικηγόρος εργάζεται ως ασκούμενος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
1μισης χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ασκούμενος είσαι ενάμισι χρόνο. Στον χρόνο αυτό ελπίζεις να πέσεις σε καλό δικηγόρο, ώστε να μη φτιάχνεις μόνο καφέδες και πηγαίνεις σούπερ μάρκετ για ψώνια (σοβαρολογώ). Σ' αυτό το διάστημα αν πληρωθείς 400 ευρώ ή 500, κάνεις και πάρτυ για την τύχη σου.
Αφού πάρεις την άδεια, υποτίθεται αυξάνεται ο μισθός σου, αλλά το μεγαλύτερο που έχω ακούσει είναι τα 800 ευρώ, αν δουλεύεις σε γραφείο (αλλάζει αν πχ δουλεύεις σε τράπεζα ή σαν δικηγόρος γενικά με πάγια αντιμισθία). Σε γενικές γραμμές τα πρώτα δύο χρόνια δεν σε παίρνει να έχεις απαιτήσεις και δύσκολα μπορείς να βρεις και δικούς σου πελάτες. Ισχύει δλδ αυτό που ισχύει σε όλα τα ελεύθερα επαγγέλματα: στην αρχή κάνεις χρόνο να μάθεις καλά την δουλειά και να δικτυωθείς. Το πόσο όμως γρήγορα ή αργά θα γίνει αυτό, εξαρτάται και από σένα και από την τύχη και το πόσο μεγάλο κύκλο έχεις από πριν :)

Αφού την πρακτική την έκανες ο καλύτερος τρόπος να γλιτώσεις χρόνο είναι ο εξής:

Δηλώνεις ότι έχεις προυπηρεσία όση σε βολεύει στο δικ . γραφείο "μαμά" δίνοντας το τηλέφωνο της μαμάς σου. Κερδίζεις έτσι ενα μισθο της προκοπής μέχρι να μάθεις εκεί που θα σε πάρουν όσα θέλεις και, για όσα δεν ξέρεις κάνεις την "ξανθιά". Τι να κάνουμε στα έλεγαν στην προυπηρεσία σου αλλα δεν τα πιάνεις εύκολα η καημένη. Οι δικηγόροι που ξθα σε προσλάβουν δεν θα στεναχωρηθούην να σε περιλάβουν μςε τον οικτο και την κατανόηση τους αν κατα τα άλλα τα πας καλά.

Αλλοι δηλαδή που δεν ξέρουν τίπότα και είναΙ δικηγόροι επαγγελματίες χρόνια είναι καλύτεροι; Την ταινία Πιάσε με άν μπορείς την έχεις δεί; Αληθινή ιστορία είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν έκανα πρακτική πραγματική. Μόνο στα χαρτιά. Κι αυτό προσπαθώ να καλύψω τώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω ειχα σιγουρη δουλεια, δουλευα ομως ΠΑΡΑ πολλες ωρες χαωρις την καταλληλη αμοιβη, την παρατησα και εφυγα, εκανα 6 μηνες να βρω δουλεια παλι, αλλα τωρα που την βρηκα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μπορει να τρεχω ολη μερα αλλα μπαινω στον πελατη με το χαμογελο στο στομα και φευγω με το ιδιο χαμογελο, οχι οπως ημουν, με τα μουτρα κατω εμπαινα με τα μουτρα κατω εβγαινα.

εχει μεγαλη σημασια να εισαι ευχαριστημενος στην δουλεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μπράβο για την οποιαδήποτε απόφαση, αφού την πήρες._
Και με το καλό τα ωραία.


Ο καθένας κρίνει με τα δικά του βιώματα πάντα και μετά τα κάνει θεωρία :P


Εγώ ανέφερα ότι ανέφερα, γιατί όντως κάνω συνεντεύξεις για να προσλάβουμε κόσμο και μία φορά μόνο πήραμε κάποιον που έλεγε ότι είχε δουλέψει μόνο δύο μήνες και τα παράτησε, γιατί είχε το θράσσος να το πει (και γιατι χρειαζόμασταν κάποιον "χθες" μεταξύ μας :P).

Ίσως και να έχεις ένα δίκιο γιατί σε κάποια επαγγέλματα η "συνέχεια" έχει σημασία, σε κάποια λιγότερο ''καριερίστικα" ίσως η διαφορά να είναι μέτρια.

Και κάτι τελευταίο, όταν σκάσει κάποιος με ελάχιστους μήνες σε μία θέση, η πρώτη μας σκέψη είναι πάντα ότι τον έχουνε διώξει.
Έτσι έγινε και με τον προαναφερθέντα τυπά εν τέλει ο οποίος μετά από μια σχετική οικειότητα μας το εξομολογήθηκε (ευτυχώς δουλεύει μία χαρούλα πλέον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Φρικτό πράγμα η αγορά εργασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top