OpenOffice.org vs Microsoft Office: Όνειρο ή πραγματικότητα

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγώ βασικά είμαι σίγουρος αλλά ποίες η διαφορές; Γιατι αλλάξαν;
Είναι το OASIS format. Απο τη σελίδα του openoffice
Beginning with version 2.0 OpenOffice.org uses the open standard OASIS OpenDocument XML format as the default file format. The OASIS OpenDocument format is a vendor and implementation independent file format, and thus guarantees freedom and independence.
In addition to OpenOffice.org itself, the open source office suite KOffice as well as OpenOffice.org derivatives like the StarOffice software support the OASIS OpenDocument file format. The OASIS OpenDocument file format is also one of the file formats recommended by the European Commission.
Επιτέλους κάποιοι παιρνουν σοβαρά το free information infrastructure. H απάντηση είναι οτι είναι πιο standard. To 1.1.5 διαβαζει το OASIS (η 2.0 ειναι ακόμα beta)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Επιτέλους κάποιοι παιρνουν σοβαρά το free information infrastructure.
Αυτό όμως δεν νομίζω να αλλάξει κάτι, για τον άπλο λόγο ότι όλοι βαριούνται να ψάξουν και θα αναζητήσουν την πιο εύκολη λύση, του word...

Γενικά, πρέπει να αλλάξουν πολλά και στους ανθρώπους έτσι ώστε να μιλάμε για μη-microsoft πρότυπα

Όπως είπες και έσυ άλλωστε, δεν θα γίνει εύκολα κάτι τέτοιο για τον απλό λόγο

Αρχική Δημοσίευση από gademis:
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ 5000 ΑΤΟΜΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ WORD ΠΑΡΑΝΟΜΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η microsoft αρνείτε να υποστηρίξει OpenDoc στο office 12 .... :(
Περίσσοτερα εδώ
Ωστόσο σε αυτό το αρθό λέει μάλλον, για αυτό δημιουργήθηκε και αυτή η διαμαρτυρία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτο το αρθρο το OpenOffice ειναι πιο ευαλωτο σε επιθεσεις, ειδικα αν μιλαμε για μακροεντολες. Αυτο ειναι ενα σοβαρο πλην για το OpenOffice, αφου δεν μπορει να ειναι πληρες οσο το MS τουλαχιστον να ηταν ασφαλες! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τι να τα κάνεις όλα αυτά όταν την διπλωματική πρέπει να την κάνεις ντε και καλά στο office αλλιώς παίζει και να μην την παρουσιάσης!
Το Office έχει κάποια πολύ ψαγμένα κόλπα αλλά επαγγελματικά! Τα ευρείας αποδοχής πράγματα τα κάνει εξίσου καλά και το Open! Προσωπικά δεν μάρεσε και ποια είμαι και σε μια φάση που βαριέμαι να μαθαίνω καινούργια πράγματα. Περιμένω την 2 και βλέπουμε!
Όπως είπε και η Michell μην τυφλωνόμαστε από το open source αλλά βασικά για πολλούς άλλους λόγους που είναι offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Το Office έχει κάποια πολύ ψαγμένα κόλπα αλλά επαγγελματικά! Τα ευρείας αποδοχής πράγματα τα κάνει εξίσου καλά και το Open! Προσωπικά δεν μάρεσε και ποια είμαι και σε μια φάση που βαριέμαι να μαθαίνω καινούργια πράγματα. Περιμένω την 2 και βλέπουμε!

Για αυτο το λόγο χτησιμοποιώ το OO. Έχει βγει το OpenOffice 2 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ελαχιστοποιήσει τα M$ προγράμματα από το PC μου και έχω βρει την ησυχία μου!
Βάλε ένα Thunderbird να δεις την υγειά σου!

Πάντως φοβάμαι για ιό, ξέρεις, από αυτούς που εκμεταλεύονται την contact list σου και στέλνουν mails...αλλά αν είναι έτσι λογικά πρέπει να έχεις 6 contacts και αν τους ρωτήσεις να σου πουν πως κάτι έλαβαν, σωστά? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
To outlook δεν μπορεί σε καμία περίπτωσή να φτάσει το Thunderbird. Βασικά το πρόκειται για διαφορετικά προγράμματα. Μόνο Outlook Express VS. Thunderbird μπορεί να υπάρξει ...

Δυστυχώς τα M$ προγράμματα δεν μπορούν εύκολα να ξεπεραστούν.

Ποία σουίτα μπορεί να συγκριθεί με το office 2007;

Τα microsoft word, excel , powerpoint, outlook θα παραμείνουν για πολύ καιρό ακόμη στην κορυφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποία σουίτα μπορεί να συγκριθεί με το office 2007;

Αν πω Open Office θα με βαρέσεις? :redface:
(Δεν έχει mail όμως οπότε δεν συνεχίζω εδώ την συζήτηση. :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοιτά το OpenOffice σίγουρα μπορεί να αντέξει την χρήση ένος απλού home user ή μαθητή ... Αλλά σε καμία περιπτώση δεν μπορεί να φτάσει το διαμάντη Office 2007 ή MS Office 2003

Δυστυχως έχει πολύ δρόμο ακόμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, πάντως ο μέσος χρήστης στην ουσία θα ήταν μια χαρά και με το Open Office. Mόνο θέμα συνήθειας και πλύσης εγκεφάλου είναι, που το 98% (?) χρησιμοποιεί το Office.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ότι το 98% χρησιμοποιεί office είναι θέμα ευκολίας και θέμα μην σωστής ενημερώσεις

Αν κάποιος βάλει ΟpenOffice θα πρέπει να μάθει να χρησιμοποιει τα odt και τα pdf. Πιστεύεις ότι για τον 50% που χρησιμοποιούν PC είναι τόσο εύκολο όσο για εμας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι δεν είναι ΓΜΤ! :mad: :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να σας πω εγώ που έχω μαστεριά στο θέμα καθώς έχω δει την λειτουργηκότητα του MS Office από την προγραμματιστική πλευρά 4 χρόνια πριν όταν προγραμματίζα για το πρόγραμμα "Ευρεία Επιμόρφωση".

Το Word,Excel κάνουν παπάδες όπως επίσης και το VIsio που είναι ενσωματωμένο στην 2007 έκδοση. Έχοντας κάνει 2 διπλωματικές μέχρι τότε και θεωρώντας ότι έχω καλή γνώση απλά να σας πω ότι δεν είχα ιδέα. Κάνει καφρίλες που το open λίγο που ασχολήθηκα δεν έκανε.

Πρέπει να ξέρετε ότι κατά το R&D του 2007 ρωτήθηκαν έμπειροί χρήστες τι θα θέλατε ακόμα να κάνει το Office και 7/10 στις απαντήσεις ήταν λάθος καθώς υπήρχαν ήδη από την XP έκδοση απλά είναι χωμένες κάπου. Και γιαυτό διαφημίζεται τόσο το νέο interface του 2007 που πρακτικά καταργεί toolbars και μενού και εισάγει κάτι που λέγεται ribbon.

Όμως η Isiliel έχει δίκιο όταν λέει ότι οι απλοί χρήστες δεν πρόκειται να τα δούν ποτέ. Κια γιαυτό και η MS στην βασική έκδοση του 2007 πρακτικά δεν θα έχει τίποτα μέσα. Το ολόκληρο 2007 νομίζω έρχετε με 12 πρόγραμματα και όχι απλά πράγματα.

To Open OFfice είναι καλό και θα γίνει καλύτερο από την στιγμή που και η MS υιοθέτησε το στάνδαρ φορμάτ για την αποθήκευση αρχείων που είναι εννιάιο και ανεξάρτητο της εταιρίας. Αλλά σε κάθε περίπτωση πάντα θα ακολουθεί την σουίτα της MS κατά την γνώμη. Το R&D θέλει σοβαρά φράγκα και χρόνο και είναι από τα πράγματα που χαρακτηρίζουν το εμπορικό development.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως εγώ λάτρεψα το MS office όταν ασχολήθηκα σοβαρά με το OpenOffice ... :P

Πάντως κάτι που έχει το OpenOffice και το λατρεύω είναι το convert to pdf. Βέβαια με κάποιες γραμματοσειρές έχει πρόβλημα αλλά εντάξει.

Υ.γ.: Το ελληνικό 2007 πότε βγαίνει στην αγορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
(Πιστεύω πως δικαίως μου ανήκει πλέον ο τίτλος της ξεθάφτρας:clapup::P)

Αγόρασα σήμερα laptop και επειδή έχω τα γνήσια microsoft office 2003, 2007 πήρα το laptop με open office προκειμένου να μην πληρώσω για κάτι το οποίο το έχω ήδη!
Ωστόσο δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά τους (υπάρχει δηλαδή διαφορά; ).
Στο πολυκατάστημα που ρώτησα σχετικά με τα open office και πιο αξίζει να πάρω, μου είπαν κάτι ότι δεν είναι σε εικονίδια κτλ (δεν κατάλαβα τι λέγαμε:redface:).

Για πείτε τσακάλια, τι παίζει;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν υπηρχε διαφορα στην τιμη καλα εκανες..αν οχι κακα εκανες:P

γιατι το open office μπορεις να το κατεβασεις και να το βαλεις ελευθερα οποτε θες.ενω το office οχι τοσο ευκολα νομιμα και με ενημερωσεις κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(Πιστεύω πως δικαίως μου ανήκει πλέον ο τίτλος της ξεθάφτρας:clapup::P)

Αγόρασα σήμερα laptop και επειδή έχω τα γνήσια microsoft office 2003, 2007 πήρα το laptop με open office προκειμένου να μην πληρώσω για κάτι το οποίο το έχω ήδη!
Ωστόσο δεν ξέρω ποια είναι η διαφορά τους (υπάρχει δηλαδή διαφορά; ).
Στο πολυκατάστημα που ρώτησα σχετικά με τα open office και πιο αξίζει να πάρω, μου είπαν κάτι ότι δεν είναι σε εικονίδια κτλ (δεν κατάλαβα τι λέγαμε:redface:).

Για πείτε τσακάλια, τι παίζει;:)

Εξαρτάται τί τύπος είσαι...
Το open office είναι η λιτή, (πολύ λιτή όμως!:(), λειτουργική εκδοχή του ms. Ικανοποιητικός αριθμός λειτουργιών (σάμπως το ms το εκμεταλλευόμαστε πλήρως?:hmm:) χωρίς τους γαλάζιους φραμπαλάδες του ms 7. Εάν τώρα σαπίζεις στη δουλειά και θέλεις και το spectacle της υπόθεσης, ναι, ms (όπου ms = microsoft office εγώ παρασύρομαι γιατί δουλεύω το professional και δύσκολα θα δούλευα σε open office γιατί έχω συνηθίσει)
Οι ιδιαιτερότητες τους,
Π.χ. το open office έχει το math ειδικό για επεξεργασία μαθηματικών τύπων,
αλλά το ms έχει το publisher (στο pro) που κάνει αααχχχ τα πάντα (δημοσιεύσεις, sites, έντυπα, ό,τι δεν μπορεί να κάνει κάποιος με corel που δεν το ξέρει κιόλας)
και βέβαια το ms έχει το outlook που συνδέεται με όλα τα προγραμματα της αγίας οικογένειας:P... (αυτή η λειτουργία του mailing μας έχει κλείσει το σπίτι...)

Για να μην τα πολυλογώ, αφού είχες ήδη ms office, ψάξτο, πειραματίσου ;) και θα δεις τί σου ταιριάζει και τί οχι ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αν υπηρχε διαφορα στην τιμη καλα εκανες..αν οχι κακα εκανες:P

γιατι το open office μπορεις να το κατεβασεις και να το βαλεις ελευθερα οποτε θες.ενω το office οχι τοσο ευκολα νομιμα και με ενημερωσεις κλπ..
Eίχε διαφορά αλλά μικρή (40 ?)
Εξαρτάται τί τύπος είσαι...
Το open office είναι η λιτή, (πολύ λιτή όμως!:(), λειτουργική εκδοχή του ms. Ικανοποιητικός αριθμός λειτουργιών (σάμπως το ms το εκμεταλλευόμαστε πλήρως?:hmm:) χωρίς τους γαλάζιους φραμπαλάδες του ms 7. Εάν τώρα σαπίζεις στη δουλειά και θέλεις και το spectacle της υπόθεσης, ναι, ms (όπου ms = microsoft office εγώ παρασύρομαι γιατί δουλεύω το professional και δύσκολα θα δούλευα σε open office γιατί έχω συνηθίσει)
Οι ιδιαιτερότητες τους,
Π.χ. το open office έχει το math ειδικό για επεξεργασία μαθηματικών τύπων,
αλλά το ms έχει το publisher (στο pro) που κάνει αααχχχ τα πάντα (δημοσιεύσεις, sites, έντυπα, ό,τι δεν μπορεί να κάνει κάποιος με corel που δεν το ξέρει κιόλας)
και βέβαια το ms έχει το outlook που συνδέεται με όλα τα προγραμματα της αγίας οικογένειας:P... (αυτή η λειτουργία του mailing μας έχει κλείσει το σπίτι...)

Για να μην τα πολυλογώ, αφού είχες ήδη ms office, ψάξτο, πειραματίσου ;) και θα δεις τί σου ταιριάζει και τί οχι ... :)
Μάλιστα!:)
Δεν το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς λόγους πχ, αλλά ερασιτεχνικά! Οπότε πιστεύω να μην αντιμετωπίσω ιδιαίτερο πρόβλημα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Eίχε διαφορά αλλά μικρή (40 ?)

Μάλιστα!:)
Δεν το χρησιμοποιώ για επαγγελματικούς λόγους πχ, αλλά ερασιτεχνικά! Οπότε πιστεύω να μην αντιμετωπίσω ιδιαίτερο πρόβλημα!

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!:D

Για €40, δε λέει (δεν ανακατεύομαι και σε οικονομικά βέβαια)
Αλλά, γιατί να πληρώσεις για το open office αφού κατεβαίνει δωρεάν?:hmm:
Στη διάθεση σου,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top