Μουσική παιδεία

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ενας γνωστος μου λεει : "Ενας ροκας δεν θα ακουσει Pitbull. Γιατι σαν ροκας δεν πατας σε club, δεν βλεπεις εννοειται mtv και mad.Βεβαια υπαρχουν και τα αλλα ατομα που πρεπει καποιος να τους πει οτι δεν ειναι ροκαδες"

Προσωπικα διαφωνω, γιατι αν εχεις μουσικη παιδεια θα ακουσεις και αλλα ειδη μουσικης εκτος απο αυτην που αγαπας περισσοτερο.
Θα βγεις εξω και θα ακουσεις και τον Pitbull, και την Βανδη αμα τυχει.Δηλαδη καποιος για να ειναι ροκ πρεπει να μην βγαινει σε club και μπουζουκομαγαζα να κανει την πλακα του? Εγω προσωπικα αγαπω την ροκ μουσικη, αλλα θα ακουσω κι ενα τραγουδακι που δεν ειναι ροκ αλλα μ'αρεσει. Το να μενεις σε ενα μονο ειδος, οπως ξαναειπα, δειχνει ελλειψη μουσικης παιδειας.

Συμφωνειτε ή διαφωνειτε? Και γιατι?

Υ.Γ. : Το θεμα το ανοιγω για να κανουμε συζητηση, οχι για να τσακωθουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενας γνωστος μου λεει : "Ενας ροκας δεν θα ακουσει Pitbull. Γιατι σαν ροκας δεν πατας σε club, δεν βλεπεις εννοειται mtv και mad.Βεβαια υπαρχουν και τα αλλα ατομα που πρεπει καποιος να τους πει οτι δεν ειναι ροκαδες"

Προσωπικα διαφωνω, γιατι αν εχεις μουσικη παιδεια θα ακουσεις και αλλα ειδη μουσικης εκτος απο αυτην που αγαπας περισσοτερο.
Θα βγεις εξω και θα ακουσεις και τον Pitbull, και την Βανδη αμα τυχει.Δηλαδη καποιος για να ειναι ροκ πρεπει να μην βγαινει σε club και μπουζουκομαγαζα να κανει την πλακα του? Εγω προσωπικα αγαπω την ροκ μουσικη, αλλα θα ακουσω κι ενα τραγουδακι που δεν ειναι ροκ αλλα μ'αρεσει. Το να μενεις σε ενα μονο ειδος, οπως ξαναειπα, δειχνει ελλειψη μουσικης παιδειας.

Συμφωνειτε ή διαφωνειτε? Και γιατι?

Υ.Γ. : Το θεμα το ανοιγω για να κανουμε συζητηση, οχι για να τσακωθουμε :)

Ο γνωστος σου ειναι μαλλον απο τα κολλημενα ατομα που καπος του εκατσε οτι πρεπει να ειναι ροκας (ειτε λογο image, ειτε λογο μιας καπιας "ιδεολογιας" ειτε δεν ξερω και εγω γιατι) και οτιδηποτε αλλο το απορυπτει, οπως αν ειναι τυχει να ακουει εντεχνο ολα τα αλλα θα τα θεωρουσε κατωτερα κλπ....
Τετιες συμπεριφορες υπαρχουν νωρις στην εφηβεια, αλλα συνεχισουν να υπαρχουν για καπια χρονια, κατα την αποψη μου δειχνουν καπιο προβλημα...
Εκτος αυτου, για ρωτα τον γνωστο σου, αν εμενε σε καμια μικρη πολη που να μην εχει μαγαζι αντιστοιχου υφους, τι θα εκανε; Θα μετακομιζε μονο για να μπορει να βγαινει σε ροκαδικα, η μηπος δεν θα εβγαινε ποτε απο το σπιτι του;

Απο εκει και περα, δεν ειναι μονο θεμα μουσικης παιδιας... Καπιος με μουσικη παιδια μπορει να καταλαβει 2 πραγματα παραπανω πισω απο ενα κομματι και μπορει να εκτημισει ενα κομματι ακομα και αν δεν του αρεσει (αυτο ομως δεν παει να πει οτι θα κατσει να το ακουει), η να καταλαβει οτι ενα κομματι που του αρεσει μπορει να μην εχει κατι μουσικα, απλα να του αρεσει για καπιων αλλων λογο. Ενα ατομο με μουσικη παιδια πχ, δεν θα παει σε ενα club η στα μπουζουκια απλα επειδη εχει μουσικη παιδια... Αλλωστε οταν η μουσικη κρυβετε πισω απο μια φωνη (που πολλες φορες παταει αλλου και αλλου) και ενα κορμι, δεν εχει να δεις κατι μουσικα... Θα παει ομως γιατι δεν ειναι κλειστομυαλος, γιατι αν η παρεα περναει καλα περναει καια αυτος καλα... Και γιατι στην τελικη δεν χρειαζετε να ειμαστε 24/7 επιλεκτικοι μεχρι αΐδιας...

Εγω προσωπικα θεωρω την μεταλ ως τον "χωρο μου", αλλα τα μεταλαδικα ειναι πλεων η τελευτεα επιλογη μου στην διασκεδαση... Ναι, ελιωσα για χρονια μεσα σε ενα μεταλαδικο και ενα ροκαδικο, μεχρι που συχαθικα να ακουω τα ιδια κομματια καθε φορα που εβγαινα, να βλεπω τις ιδιες φατσες και να πινω την ιδια μπυρα... Οχι οτι και τοτε πηγενα μονο εκει... Πλεων, θα μια στο τοσο σε μεταλαδικο, και τις περισσοτερες φορες θα βγω οπου γουσταρει η παρεα... Λογο παρεας τυχενει να ειναι ειτε ροκαδικο, ειτε μεταλαδικο, ειτε κουτουκοφαση, και δεν ξερω αν προτινε κανεις τα μπουζουκια αν θα πηγενα, ισως να το δοκιμαζα ισως να το φοβομουν :P) αν και σε "trendy" μπαρακι εχω παει, και σε club και σε latin (που δεν με ενδιαφερει καθολου σαν μουσικη)... Νομιζω εχω παει σε ολους τους τυπους μαγαζιων που προσφερει η πολη μου, εκτος απο μπουζουκια που δεν εχει κατσει προς το παρων. Ναι, δεν μπορω να πω, μ'αρεσει πιο πολη να πινω την μπυρα μου ακουγοντας metal, με διακοσμιση αντιστοιχου τυπου, αλλα καπου το βαριεμε και θελω μια αλλαγη, και περναω πιο καλα αν παμε 3-4 ατομα σε μια καφετερια η σε ενα πιο "trendy" μπαρ παρα αν παω μονος η με αλλων 1 στο μεταλαδικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Πίστευα μέχρι τώρα πως όταν λέμε μουσική παιδεία αναφερόμαστε σε μουσικές γνώσεις τύπου μουσικά όργανα, νότες κλπ, μάλλον έκανα λάθος.
Δεν θεωρώ λοιπον πως είναι θέμα παιδείας αλλά ιδεολογίας. Ο καθένας ακούει ότι τον εκφράζει και τον διασκεδάζει απο τη στιγμή που βάζει παρωπίδες και δεν συμμετέχει ούτε στην παρέα, είναι καθαρά θέμα δικό του.
Προσωπικά, είμαι ανοιχτή σε όλες τις προτάσεις, πάω παντού αρκεί να έχω καλή παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
16χρ. είναι και ο φίλος σου;
Γιατί αν είναι,τον δικαιολογώ απόλυτα.Έχει τη μαλάκυνση της εφηβείας.Δύσκολα χρόνια.
Αλλά σαν περίπτωση δε μου λέει κάτι,γιατί δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά....το πιο σίγουρο είναι,σε κανα 3-4 χρ.,να πουλάει τα σιντι του στο Μοναστηράκι.


Κατ'εμε,ο άνθρωπος που έχει μουσική παιδεία ακούει ποικίλες μουσικές.Όχι μόνο underground μουσικές,που τις ξέρουν αυτός,η μπάντα και άλλοι 15...το 80' [!!] :redface:
Ακούει μουσικές πολυεπίπεδες.
Μουσικές που ο δημιουργός τους εμπνεύστηκε για να γράψει.
Μουσικές που μιλάνε στην ψυχή του για χρόνια,γιατί πραγματικά είχαν κάτι να του πουν.
Μουσικές που τον μεγάλωσαν σα γονιός.
Μουσικές που τον κάνουν να σκέφτεται παραπάνω.
Μουσικές που εμπνεέουν και τον ίδιο για δημιουργία.

Δεν έχει σημασία αν θα είναι ροκ,κλασσική,λαϊκή,μέταλ ή οποιαδήποτε άλλη μουσική.
Σημασία έχει αν η μουσική που διατείνεσαι ότι σου προσφέρει παιδεία,όντως να σε εφοδιάζει και να φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Μουσική παιδεία? (Λέω να καταγράψω μερικές σκέψεις αφού μου ήρθαν)

Αρχικά μουσική.
Η μουσική θυμίζει ίσως τον κύβο του Ρούμπικ. Υπάρχουν τόσοι και τόσοι συνδυασμοί μέχρι να τον λύσεις καθώς επίσης,τόσα και τόσα συναισθήματα καθώς τον λύνεις. Κανένας δεν είναι λάθος αρκεί να σε βγάζει στο τέλος. Έτσι λοιπόν, η μουσική αποτελείται από διάφορα είδη, κανένα δε χαρακτηρίζεται καλύτερο ή χειρότερο, αρκεί "να σε βγάζει στο τέλος"(του καθενός), δηλαδή να σου αρέσει, να σε διασκεδάζει, να σου προσφέρει τα συναισθήματα που θέλεις και περιμένεις από αυτή(ο καθένας από μας, εννοείται).

Έπειτα παιδεία.
Ορισμός(ένας από τους ορισμούς για την ακρίβεια):Παιδεία είναι ένα σύστημα αγωγής, που έχει σαν σκοπό να διαμορφώσει προσωπικότητες αυθύπαρκτες, ανεξάρτητες και ολοκληρωμένες, ικανές να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις της συλλογικής ζωής. Δηλ. η παιδεία είναι ανθρωποπλαστικό ιδεώδες, που απέχει από κάθε χρησιμοθηρία και ωφελιμισμό.

Όλο μαζί: Μουσική Παιδεία.
Δηλαδή η μουσική που δημιουργείται έχοντας ως στόχο τη πνευματική και ηθική αγωγή των ακροατών και όχι το γνωστό σε όλους "να πουλήσει". Τώρα εδώ έχω ένα θέμα. Δηλαδή αυτό είναι σχετικό, γιατί δε μπορείς να ξέρεις πάντα και με σιγουριά για κάθε τραγούδι το σκοπό που δημιουργήθηκε και αν ο τραγουδοποιός ή ο καλλιτέχνης ήθελε να πουλήσει ή όχι. Αλλά anyway... Δε βγάζω άκρη, ούτε πρόκειται και δεν έχει νόημα η ανάλυση.

Το θέμα είναι να αγαπάς τη μουσική και όχι μόνο να το λες. Να το δείχνεις. Να τη σέβεσαι. Να μην είσαι κλειστόμυαλος και να μην το παίζεις καλύτερος 'η ανώτερος γιατί δεν είσαι. Όταν η μουσική που ακούς σου προσφέρει αυτό θέλεις εσύ, που χρειάζεσαι, που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα τότε δε τίθεται κανένα θέμα πια. Όταν ένα τραγούδι μελαγχολικό σου ξυπνάει συναισθήματα, όταν ένα τραγούδι δυνατό σου φτιάχνει τη διάθεση, όταν ένα τσιφτετέλι σε κάνει να γελάς και να χορεύεις, να περνάς καλά, να διασκεδάζεις(όπως συμβαίνει στη δική μου περίπτωση) τότε είσαι καλυμένος και δε χρειάζεσαι τη γνώμη κανενός να στο επιβεβαιώσει. :)

P.S. Ένα περίεργο συναίσθημα μέσα μου κάθε φορά που πρέπει να τη διαχωρίσω σε κομμάτια. Δηλαδή να διαλέξω είδος που μ αρέσει, τραγουδιστή που προτιμώ, μέρος που θα βγω και μπλα μπλα μπλα. Ναι μεν προτιμώ κάποια συγκεκριμένα είδη, κάποιους συγκεκριμένους καλλιτέχνες, αλλά μέχρι εκεί. Το τι θα ακούσει ο καθένας εξαρτάται από τον ίδιο και από κανέναν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
...Όταν στα 16 μου ρωτούσα κάποιον τί μουσική ακούει και μου απάντουσε ¨απ'όλα¨, μπορώ να πω καραστράβωνα που δεν είχε ένα πιο ¨σαφές¨ στίγμα...
Στο μυαλό μου υπήρχαν ξεκάθαρα κουτάκια με πολύ σαφείς διαχωριστικές γραμμές... : ¨Πας μη μεταλάς φλώρος¨...;)
Τώρα πια , όταν με ρωτάνε τί μουσική ακούω, απαντάω ¨απ'όλα¨...:P ;) (βρεε πώς αλλάζουν οι άνθρωποι...)
...Στα 16 μου θεωρούσα ότι η εμφάνισή μας πρέπει να ¨φωνάζει¨ (να μην πω διατυμπανίζει....) το μουσικό μας στίγμα...(τώρα πια όχι.. )

Είμαι υπέρ μιας πολυσυλλεκτικής αντιμετώπισης της μουσικής...
Η εξειδίκευση και η μονομέρεια, θεωρώ, βάζει φρένο και όριο στο εύρος της απόλαυσης και του μουσικού ταξιδιού...

(Δεν κρύβω όμως ότι ακόμα χαίρομαι να βλέπω μεταλλάκια σ'αυτές τις ηλικίες και δεν παρεξηγώ τον τρόπο που σκέφτονται... τους βγαίνει μια ¨κτητικότητα¨ με το είδος μουσικής που επέλεξαν , μην πω και ότι στραβώνουν όταν βλέπουν ¨ξέμπαρκα¨ άτομα να ακούν κομμάτια που θεωρούν ¨δικά τους¨, δικό τους ¨προνόμιο¨...μου είναι πολύ οικείος αυτός ο τρόπος σκέψης, αν και δεν τον ενστερνίζομαι πλέον!Αλλά έχει πλάκα όλο αυτό, τρυφερό μου φαίνεται!:P )
Επίσης γουστάρω πολύ το βλέμμα τους και σπάω πλάκα να κοιτάζουν με απορία σε κανα metropolis ¨τί δουλειά έχει η τύπισσα με τους paradise lost;; ¨ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
16χρ. είναι και ο φίλος σου;

Ειναι 18 βασικα :P
Εγω ελαφρως παρεξηγηθηκα με την αποψη του γιατι εμενα με εκφραζει απολυτα η ροκ μουσικη αλλα πολλες φορες θα τυχει να ακουσω και τον "Pitbull" , και τον Πλουταρχο βρε αδερφε! Αν η παρεα μου πει να βγουμε Οικονομοπουλο, θα παω και θα περασω πολυ καλα , δεν θα μεινω μονη μου στο σπιτι επειδη δεν ακουω Οικονομοπουλο.Που θα ακουσω κι αυτουνου 2-3 τραγουδακια.
Οταν με ρωτανε τι μουσικη ακους, απανταω ροκ, γιατι αυτη ειναι η μουσικη που με εκφραζει, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα βγω σε ενα club να περασω καλα με τους φιλους μου, οτι δεν θα χορεψω χιπ χοπ ή δεν θα τραγουδησω ενα καψουροτραγουδο ,που δεν ειναι του στυλ μου, αν χωρισω. (χτυπα ξυλο! :P )

Χωρις να ειναι σαφης ο ορισμος μου για την μουσικη παιδεια, θεωρω οτι μουσικη παιδεια εχει το ατομο που ξερει να ξεχωριζει τα ομορφοτερα και με τεχνη φτιαγμενα κομματια απο ολα τα ειδη. Δεν θα απορριψω ενα τραγουδι επειδη δεν ειναι ροκ.

Αν το ονομα του topic θεωρηθει ατυχες, ζητω απο τους διαχειριστες να το μετονομασουν οπως πιστευουν αυτοι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειναι 18 βασικα :P
Εγω ελαφρως παρεξηγηθηκα
Οταν με ρωτανε τι μουσικη ακους, απανταω ροκ.
Χωρις να ειναι σαφης ο ορισμος μου για την μουσικη παιδεια, θεωρω οτι μουσικη παιδεια εχει το ατομο που ξερει να ξεχωριζει τα ομορφοτερα και με τεχνη φτιαγμενα κομματια απο ολα τα ειδη. Δεν θα απορριψω ενα τραγουδι επειδη δεν ειναι ροκ.

Αν το ονομα του topic θεωρηθει ατυχες, ζητω απο τους διαχειριστες να το μετονομασουν οπως πιστευουν αυτοι. :)

Στα 18 εχει αρχισει να περναει τα ορια του προβληματικου που ελεγα νωριτερα...!
Εσυ παντος κακος περεξηγηθηκες, και κακος περιμενεις απο τον οπιονδηποτε να σου πει αν ειναι σωστο η λαθος αυτο που κανεις!
Οταν σε ρωτανε τι μουσικη ακους, οπως το καταλαβενω εγω, και οπως το ενοω οταν το ρωταω εγω, ενοειτε οτι δεν ειναι "τι κομματια εχει τυχει να ακουσεις", αλλα "Τι μουσικη ακους απο επιλογη, οταν θες να ακουσεις μουσικη" δλδ μονος σου, σπιτι σου, οταν θα πας καπου για την μουσικη και οχι για την παρεα η την φαση... Εγω πχ εχω βρεθει πολλες φορες σε μαγαζι που να παιζει jazz, η ελληνικα σκυλοποπ, αν με ρωτισεις ομως τι μουσικη ακουω θα σου πω "μεταλ, ροκ, ισως και λιγη hip-hop και ηλεκτρονικη". Μια στο τοσο θα βαλω λιγη τζαζ, η λιγη κλασσικη, η κανα ρεμπετικο, η κανα εντεχνο και παει λεγοντας (εκτος απο σκυλοποπ:P) αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ αραια για να σου πω οτι την ακουω... Ενω μεταλ ακουω καθε μερα, ροκ μπορει να μην ακουσω για αρκετο καιρο, αλλα ειναι βαθια στην ψηχη μου, hip-hop και ηλεκτρονικη δεν ακουω παραπολυ συχνα, αλλα τα ακουω αρκετα συχνα για να τα θεωρω απο τις "καλες" μου μουσικες.

Και επισης, να του πεις οτι στο mad εχει το TV War, εκτος και αν δεν ειναι αρκετα ψαγμενη εκπομπη για τα γουστα του, η αν ειναι τοσο ροκας που και την μεταλ την συχενετε, και οτι το MTV, το αμερικανικο τουλαχιστων, δεν ξερω για ευρωπη, εχει εκμπομπαρες, οπως το Headbangers Ball, που εχουν "σπρωξει" πολυ τοσο την μεταλ οσο και την ροκ.
Και στην τελικη αν δεν ακουσω pitbull, πως μπορω να ξερω οτι ειναι χαλια ωστε να τον κραξω;... Οταν καπιως κραζει την ροκ χωρις να εχει ακουσει σιγουρα τον λεει ασχετο κλπ... Μαλλον ομως και ο ιδιος δεν διαφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Στα 18 εχει αρχισει να περναει τα ορια του προβληματικου που ελεγα νωριτερα...!
Εσυ παντος κακος περεξηγηθηκες, και κακος περιμενεις απο τον οπιονδηποτε να σου πει αν ειναι σωστο η λαθος αυτο που κανεις!
Οταν σε ρωτανε τι μουσικη ακους, οπως το καταλαβενω εγω, και οπως το ενοω οταν το ρωταω εγω, ενοειτε οτι δεν ειναι "τι κομματια εχει τυχει να ακουσεις", αλλα "Τι μουσικη ακους απο επιλογη, οταν θες να ακουσεις μουσικη" δλδ μονος σου, σπιτι σου, οταν θα πας καπου για την μουσικη και οχι για την παρεα η την φαση... Εγω πχ εχω βρεθει πολλες φορες σε μαγαζι που να παιζει jazz, η ελληνικα σκυλοποπ, αν με ρωτισεις ομως τι μουσικη ακουω θα σου πω "μεταλ, ροκ, ισως και λιγη hip-hop και ηλεκτρονικη". Μια στο τοσο θα βαλω λιγη τζαζ, η λιγη κλασσικη, η κανα ρεμπετικο, η κανα εντεχνο και παει λεγοντας (εκτος απο σκυλοποπ:P) αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ αραια για να σου πω οτι την ακουω... Ενω μεταλ ακουω καθε μερα, ροκ μπορει να μην ακουσω για αρκετο καιρο, αλλα ειναι βαθια στην ψηχη μου, hip-hop και ηλεκτρονικη δεν ακουω παραπολυ συχνα, αλλα τα ακουω αρκετα συχνα για να τα θεωρω απο τις "καλες" μου μουσικες.

Και επισης, να του πεις οτι στο mad εχει το TV War, εκτος και αν δεν ειναι αρκετα ψαγμενη εκπομπη για τα γουστα του, η αν ειναι τοσο ροκας που και την μεταλ την συχενετε, και οτι το MTV, το αμερικανικο τουλαχιστων, δεν ξερω για ευρωπη, εχει εκμπομπαρες, οπως το Headbangers Ball, που εχουν "σπρωξει" πολυ τοσο την μεταλ οσο και την ροκ.
Και στην τελικη αν δεν ακουσω pitbull, πως μπορω να ξερω οτι ειναι χαλια ωστε να τον κραξω;... Οταν καπιως κραζει την ροκ χωρις να εχει ακουσει σιγουρα τον λεει ασχετο κλπ... Μαλλον ομως και ο ιδιος δεν διαφερει...

Ακριβως.. Προσφατα γνωρισα εναν τυπο που ακουει dubstep..Δεν ειχα ιδεα τι ειναι και τωρα ακουσα μερικα κομματια και δεν ειναι ασχημα.. Θα ηταν σαν να του ελεγα "Αφου δεν ειναι ροκ,δεν αξιζει" χωρις να ξερω καν τι ειναι dubstep :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι, η dupstep ας πουμε μια και την εφερες σαν παραδειγμα, ειναι κατι που και εγω δεν ειχα ασχολιθει, το ειχα δει σαν ορο, ηξερα οτι ειναι καπιο ειδος ηλετκρονικης μουσικης, αλλα δεν ηξερα πολλα περα απο αυτα, ουτε ειχα ακουσει. (αν με ρωτουσες την γνωμη μου για την dupstep θα σου ελαγα "δεν εχω ακουσει, δεν ξερω", και οχι "α δεν ειναι μεταλ, φτου κακα", για να γυρναμε και γυρο απο το θεμα μας)
Βρεθηκα ομως καπια στιγμη στο σπιτι ενος τυπα, ο οπιος καθοτανε στο pc του και σε ενα προγραμα δημιουργουσε ηχους. Σιγα-σιγα τα συνδεσε και εβγαλε εναν προτωγνωρο για μενα ηχο... Δωστου ερωτησης, ψαχνομαι και εγω σε τετιου ειδους δημιουργιας μουσικης και εν τελη ο τυπας προσπαθουσε να συνθεσει κατι δικο του αναμεσα σε dupstep και industrial αν καταλαβα καλα, δεν ξερω, δεν το ακουσα ποτε το αποτελεσμα. Οποτε, αφου του ειπα οτι δεν εχω ιδεα απο dupstep, μου ειπε οτι θα παει το ιδιο βραδυ σε ενα παρτυ dupstep, οποτε πηγα και εγω, και περασα πολυ καλα! Δεν μπορω να ακουω αυτην την μουσικη επι ωρες, αλλα μ'αρεσε σε εκεινο το παρτυ, και μ'αρεσει μια στο τοσο να ακουω κανα δυο κομματια.
Περα απο οτιδηποτε αφορα την dupstep σαν μουσικο ειδος, απο εκεινη την μερα εμαθα πολλα για ενα προγραμμα παραγωγης και επεξεργασιας μουσικης, περασα πολυ καλα σε μια ξενη πολυ με παιδια που αλλα δεν τα ηξερα καθολου και αλλα λιγο, ηπια της μπυρες μου με μια διαφορετικη ηχιτικη υποκρουση απο αυτα που εχω συνιθισει... Ενω αν ειχα το υφος και τις αποψης του γνωστου σου, μαλλον οταν τον εβλεπα να καθετε στο pc θα του ελεγα "ασε αυτα τα μηχανιματα του διαβολου! Η καλη μουσικη γραφετε σε οργανα, πιασε το μπασο να πιασω την κιθαρα να jamαρουμε", και τι πετυχενα;... Ειτε θα εμενα χωρις απρεα γιατι ολοι θα ητανε στο παρτυ, ειτε θα καθουμουν για αλλη μια φορα να παιζω την ιδια μουσικη, απλα με διαφορετικα ατομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι, η dupstep ας πουμε μια και την εφερες σαν παραδειγμα, ειναι κατι που και εγω δεν ειχα ασχολιθει, το ειχα δει σαν ορο, ηξερα οτι ειναι καπιο ειδος ηλετκρονικης μουσικης, αλλα δεν ηξερα πολλα περα απο αυτα, ουτε ειχα ακουσει. (αν με ρωτουσες την γνωμη μου για την dupstep θα σου ελαγα "δεν εχω ακουσει, δεν ξερω", και οχι "α δεν ειναι μεταλ, φτου κακα", για να γυρναμε και γυρο απο το θεμα μας)
Βρεθηκα ομως καπια στιγμη στο σπιτι ενος τυπα, ο οπιος καθοτανε στο pc του και σε ενα προγραμα δημιουργουσε ηχους. Σιγα-σιγα τα συνδεσε και εβγαλε εναν προτωγνωρο για μενα ηχο... Δωστου ερωτησης, ψαχνομαι και εγω σε τετιου ειδους δημιουργιας μουσικης και εν τελη ο τυπας προσπαθουσε να συνθεσει κατι δικο του αναμεσα σε dupstep και industrial αν καταλαβα καλα, δεν ξερω, δεν το ακουσα ποτε το αποτελεσμα. Οποτε, αφου του ειπα οτι δεν εχω ιδεα απο dupstep, μου ειπε οτι θα παει το ιδιο βραδυ σε ενα παρτυ dupstep, οποτε πηγα και εγω, και περασα πολυ καλα! Δεν μπορω να ακουω αυτην την μουσικη επι ωρες, αλλα μ'αρεσε σε εκεινο το παρτυ, και μ'αρεσει μια στο τοσο να ακουω κανα δυο κομματια.
Περα απο οτιδηποτε αφορα την dupstep σαν μουσικο ειδος, απο εκεινη την μερα εμαθα πολλα για ενα προγραμμα παραγωγης και επεξεργασιας μουσικης, περασα πολυ καλα σε μια ξενη πολυ με παιδια που αλλα δεν τα ηξερα καθολου και αλλα λιγο, ηπια της μπυρες μου με μια διαφορετικη ηχιτικη υποκρουση απο αυτα που εχω συνιθισει... Ενω αν ειχα το υφος και τις αποψης του γνωστου σου, μαλλον οταν τον εβλεπα να καθετε στο pc θα του ελεγα "ασε αυτα τα μηχανιματα του διαβολου! Η καλη μουσικη γραφετε σε οργανα, πιασε το μπασο να πιασω την κιθαρα να jamαρουμε", και τι πετυχενα;... Ειτε θα εμενα χωρις απρεα γιατι ολοι θα ητανε στο παρτυ, ειτε θα καθουμουν για αλλη μια φορα να παιζω την ιδια μουσικη, απλα με διαφορετικα ατομα...

Επισης με την λογικη του "παιδιου" (συνεχεια παει να μου ξεφυγει το ονομα του :P) , θα πρεπει να κανω παρεα μονο με παιδια που ακουνε την μουσικη που ακουω κι εγω, διαφορετικα οταν η παρεα μου θα βγαινει καπου , εγω θα πρεπει να απεχω γιατι ειμαι ροκου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επισης με την λογικη του "παιδιου" (συνεχεια παει να μου ξεφυγει το ονομα του :P) , θα πρεπει να κανω παρεα μονο με παιδια που ακουνε την μουσικη που ακουω κι εγω, διαφορετικα οταν η παρεα μου θα βγαινει καπου , εγω θα πρεπει να απεχω γιατι ειμαι ροκου :P

Α... Και δηλαδη στην περιπτωση μου πχ, που ενας απο τους καλητερους φιλους μου, ειναι μεταλας μεν, αλλα ακουει και ρεμπετικα και θα παει σε κουτουκι, μαζι με τους υπολιπους απο τους πιο καλους μου φιλους, που ακουνε metal και ροκ, αλλα τι να κανουμε, τους αρεσει να τρωνε μεζεδες και να ακουνε ρεμπετικα τοτε τι γινετε;... Παλι μονος δεν μενω;...Ελα ομως που και οι φιλοι μου ειναι "ροκαδες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ναι, η dupstep ας πουμε μια και την εφερες σαν παραδειγμα, ειναι κατι που και εγω δεν ειχα ασχολιθει, το ειχα δει σαν ορο, ηξερα οτι ειναι καπιο ειδος ηλετκρονικης μουσικης, αλλα δεν ηξερα πολλα περα απο αυτα, ουτε ειχα ακουσει. (αν με ρωτουσες την γνωμη μου για την dupstep θα σου ελαγα "δεν εχω ακουσει, δεν ξερω", και οχι "α δεν ειναι μεταλ, φτου κακα", για να γυρναμε και γυρο απο το θεμα μας)
SORRY είναι duBstep με Β όχι P. Ευχαριστώ, συνεχίστε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να μου πεις ότι δεν θα περάσεις καλά επειδή δεν σου αρέσει η μουσική κάπως πάει και έρχεται, αλλά επειδή είσαι "ροκάς" είναι απλά ανωριμότητα. Δικαιολογείτε στις μικρές ηλικίες, αλλά όταν συναντάς άτομα που είναι 20 και 40 και συνεχίζουν να τα πιστεύουν είναι σήμα κινδύνου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top