Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είχες 3 επιλογές:

Μμ!? Για να δω..

Πρώτον, να με αγνοήσεις.

Μπαα, δεν είναι του στιλ μου όταν υπάρχει απάντηση σε κάτι που 'χω πει, δεν την αφήνω όσο μαλακία και να 'ναι (τι!? Α, για τη δική σου ρωτάς? Ε, στο όριο θα την έβαζα, εκεί στο συλλογισμό που είπες για τους αδύναμους and whatnot πάει ο εγκέφαλος όμως, by far η γενίκευση/ηλιθιότητα της βδομάδας μου ξερωγώ. :P)

Δεύτερον να με βρίσεις (θα επιβεβαίωνε τα όσα είπα)

Μπαα, επίσης δεν είναι του στιλ μου. Δεν έχεις καταλάβει κάτι, κρίμα για την ψυχανάλυση κάτω.

Ο τύπος που θα 'ρθει στα ξέκαρφα να σε πει μαλάκα --χωρίς τίποτ' άλλο μετά-- είναι, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, μεγαλύτερος μαλάκας από σένα (ό,τι κι αν έχεις κάνει η πει). Δε βρίζω απλά για να βρίσω χωρίς context. Θα ήταν το ίδιο πράγμα με αρνητική ψήφο ξερωγώ, κάτι ακόμα πιο ηλίθιο κι απ' τις απαντήσεις αυτού του θέματος.

Απλά γράφω όπως μιλάω, όπως θα μιλούσα αν αυτή η συζήτηση ήταν προφορική. Ε, κι αυτός ο λόγος είναι ένα πράγμα, έχει ροή που δεν χαλάει και συνέχεια που δε θέλω να κόψω απλά για να 'μαι εντάξει με τα δικά σου standards αισθητικής ή άλλες τέτοιες βλακείες.

Βρισιές θα υπάρχουν στο κείμενο, προφανώς, όπως βρισιές θα υπήρχαν και σ' αυτά που θ' άκουγες αν, ξανά, μιλούσαμε αντί να γράφουμε. Αλλά όχι μόνες τους, έτσι, απλά για να σε βρίσω. Δε βγαίνει έτσι, βρισιές χωρίς αυτά που θέλω να πω, χωρίς πλαίσιο.

Τρίτον, να απαντήσεις όπως απάντησες, με βελτιωμένο επίπεδο δηλαδή, πράγμα που και πάλι με επιβεβαιώνει γιατί η προσπάθειά σου να ανέβεις επίπεδο σημαίνει ότι αυτό υπάρχει κρυμμένο, απλά εσύ χρησιμοποιείς το άλλο το μπινελικοεπίπεδο. Επειδή στην είπα άγρια, ανασκουμπώθηκες και προσπάθησες να μου δείξεις ότι δεν είσαι έτσι (πράγμα μάταιο στρατηγικά, διότι αυτό που πάμε με πάθος να καλύψουμε, είναι και αυτό που συνήθως ισχύει).

Χρηματιστής δεν είσαι, ή παριστάνεις τέλος πάντων? Πού σκατά έμαθες να ψυχολογείς? Ααα, η εμπειρία? :P (αυτό το smiley το εννοώ)

Μου την είπες άγρια? Στρατηγική? ΩΩ! Κι ένας κανόνας γενικός, απ' αυτά τ' αξιώματα που πετάς θα 'ναι, για πάθη και κάλυψη.

Get real. :P

Δε μου την είπες γιατί απλά δεν είπες τίποτα. Έβγαλες όλους όσους βρίζουν αδύναμους και μαλάκες και δεν ξερωγώ τι άλλο, ότι αποφεύγουν τα δύσκολα και μπλα μπλα μπλα χωρίς να στηρίζεις ΤΙΠΟΤΑ. Απλές γενικευτικές παπαριές που, μπορεί να ισχύουν για σένα, ναι, φυσικά, μπράβο, αλλά μην τις πετάς έτσι στον κόσμο σα γενικές αλήθειες, ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ ΝΕΥΡΩΝΕΣ.

Την άλλη φορά έβγαλες τη Μαρία ρηχή και πέταξες φιλοσοφικομπούρδα σου ότι θα μάθει απ' τη ζωή και και και απλά επειδή είπε ότι δε γουστάρει τους ψηλούς.

Δηλαδή νταξ, πώς απαντάς σ' αυτά λογικά? Θα σου πω, ή δεν απαντάς, που είπες κι εσύ κι όλα καλά ή απαντάς και φαίνεσαι μαλάκας (αυτό που κάνω τώρα).

Η σοφή επιλογή θα ήταν να με αγνοήσεις και να κρατήσεις το στόμα σου κλειστό, παρά να το ανοίξεις και να διώξεις κάθε αμφιβολία για ότι σε θεωρεί το κοινό, όπως πάνω κάτω (πολύ παραφρασμένο) έχει πει και ο M. Twain.

Ρε φίλε το ξανάπαμε, το συγκεκριμένο κοινό δε με νοιάζει κι ούτε είχε αμφιβολίες εξαρχής γι' αυτό που με θεωρούσε. Την άποψή τους ενισχύω απλά με κάθε μήνυμα. Αποδοχή προφανώς δεν ψάχνω εδώ, αλλά το στόμα δεν κλείνει, ντάξει val-- μπορώ να σε λέω κι εγώ βαλ ε? Ντάξει βαλ? :P

Εγώ κάλμ είμαι "ο τύπος". Εσύ μήπως θες να σου φτιάξω κανα κοκταίηλ να ηρεμήσεις; Σε βλέπω έχεις χάσει λίγο την ψυχραιμία σου...:P

Γάλα θέλω, γάλα. Γάλα και μπισκότα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Προσωπικα,βριζω οταν κατι δε μου κανει..
Ενταξει το ''μαλακα'',το χρησιμοποιω σαν προσφωνηση και οχι σαν βρισια οπως και πολυς κοσμος.οταν μιλαω με οικεια μου προσωπα.
Εχω ξεφυγει παντως απ τα ορια και ενω καποιος μπορει να σεβεται τα θεια,εχω ριξει χριστοπαναγιες αν και μετα ζητησα συγνωμη γιατι δεν εχω το δικαιωμα να συνεχιζω κατι ,αν καποιον τον ενοχλει, και μου το χει επισημανει κοσμος.
Θεωρω οτι το βρισιμο εκπορευεται απ τις καταστασεις,τον χαρακτηρα, την ψυχολογια.Καλο ή κακο δεν το λεω,σαφως δεν δειχνει ελειψη παιδειας,ισως ορισμενοι το κανουν χωρις να χρειαζεται και για να πεισουν οτι εχουν παραπανω δυναμισμο ή οντας ψυχολογικα πιεσμενοι.
Στο γηπεδο,για παραδειγμα,που εχω μια αλφα πειρα,πολυς κοσμος το κανει κοινως για να ξεκαυλωσει και φυσικα οταν βρισει παιχτες προπονητες και διαιτητη χωρις να φταινει,μετα ξενευριαζει απο ολα οσα του συνεβησαν σπιτι.Δεν το λεω καλο κατι τετοιο,απλα το επισημαινω.
Σε προσωπικο επιπεδο τωρα,νομιζω οτι τα παραπανω που εχω αναφερει(ψυχολογια,καταστασεις,χαρακτηρας) ειναι ανασταλτικοι παραγοντες.Παντως, θεωρω οτι οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια,οποτε για να βριζει καποιος(αντρα,γυναικα δεν εχει σημασια) ,κατι σημαντικο εχει συμβει σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Στον προφορικό μου λόγο δεν βρίζω σχεδόν καθόλου, ούτε καν το μ**άκας δεν λέω. Γενικά αποφεύγω να μιλάω άσχημα γιατί δεν μου φαίνεται όμορφο. Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου να ακούω άτομα να βρίζουν και να μιλάνε με βρισιές. Ακόμα και όταν χάνω την ψυχραιμία μου βρίζω πολύ mild. Στον γραπτό λόγο δεν βρίζω καθόλου με εξαίρεση τον γραπτό λόγο σε forum και email/im (στο fb δεν βρίζω καθόλου) μεταξύ πολύ κοντινών μου προσώπων. Χρησιμοποιώ συνήθως mild λεξιλόγιο, όπως πχ μ**άκας, γ***σετα. Ο λόγος που το κάνω έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο γραπτός λόγος είναι πιο απρόσωπος και τυπικός. Όταν προσθέτεις μερικές βρισιές αποκτά μια οικειότητα (έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον). Εννοείται πως δεν εννοώ να βρίσεις τον συνομιλητή σου, αλλά να χρησιμοποιείς βρισιές πάνω στην συζήτηση: πχ: "- πώς είσαι; -γ***σετα!" vs "-πώς είσαι; -έχω μια μικρή δυσφορία."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Διαβαζωντας αυτο το θεμα συνιδοιτοποιησα ποσο χαρουμενος ειμαι για την ηλικια μου και το "attitude" μου!

Οποιος θιγετε απο μια βρισια και περιμενει "καθαρο λεξιλογιο" και πληθυντικο για να νιωσει οτι τον σεβονται το μονο που καταφερνει να αποστασει απο εμενα ειναι θλιψη...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Εμένα πάλι επιτρέψτε μου ποιητική αδεία, να αλλάξω το ερώτημα του θέματος καταθέτοντας την προσωπική μου εμπειρία:

"Γιατί να χρειάζεται να βρίσουμε;"

Αν υπάρχει ένα πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη μετά από την όση και όποια αλληλεπίδραση είχα με διάφορους ανθρώπους, είναι το γεγονός ότι η γλώσσα μας μας δίνει όλα τα εργαλεία που χρειαζόμαστε για να πούμε τα πάντα και προσωπικά δεν έχω παράπονο καθώς δεν έμεινα ποτέ από εφόδια γραπτά ή προφορικά, όταν οι συνθήκες με οδήγησαν καλώς ή κακώς να καυτηριάσω καταστάσεις, να χαρακτηρίσω συμπεριφορές, να ειρωνευτώ, να χλευάσω, να επιτεθώ σε κάποιον ή να τον προσβάλλω με αρκούντως επώδυνους χαρακτηρισμούς χωρίς να καταφύγω ποτέ σε "συνήθεις" βρισιές, βωμολοχίες ή σε φρασεολογία που αναφέρεται σε γενετήσιες συμπεριφορές.
(Ειδικά δε η συγκεκριμένη φρασεολογία έχει δαιμονοποιηθεί και κρυφτεί από την κοινωνική ζωή ως ταμπού από τα κρατούντα θρησκευτικά κυρίως και συνακόλουθα κοινωνικά συστήματα, εξ ου και η χρήση της να χαρακτηρίζεται ως "κακή".)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κακό δεν είναι να βρίζεις, κακό είναι να'σαι ''μαλάκας'' σαν άνθρωπος.
Θέλω να πω, αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε κακοπροαίρετους που δε βρίζουν αλλά είναι παλιάνθρωποι και στους φωνακλάδες που γαβγίζουν αλλά δε δαγκώνουν, θα επέλεγα τους δεύτερους.
Παρ'ολ'αυτά, αν βγάλουμε απέξω αυτή την γενικευμένη θεωρία μου, γενικά δε βρίζω, αν και είναι μερικές λεξούλες -οπως στην πρώτη φράση μου- που μου βγαίνουν αυθορμήτως ασχέτως αν έχω θυμώσει ή όχι. Κι οχι απευθυνόμενη σε καποιον. Για να πω δηλαδη σε καποιον ''εισαι μαλάκας'', θα θέλει να το ακούσει. Οταν είμαι θυμωμένη, εκφράζω τον θυμό μου διαφορετικά, είτε με το γάντι που λέμε, είτε με τη συμπεριφορά μου. Αν πω κάποια άχρηστη λέξη της ''μοδας'', θα'ναι πάνω σε συζητήσεις ανέμων κι υδάτων με άτομα που με γνωρίζουν καλά.
Δε μου αρέσει ανθρώπους ν'ακούω να χυδαιολογούν, είτε με λόγο είτε χωρίς. Το να χάσει κάποιος κάποια στιγμή την ψυχραιμία του είναι απολύτως φυσιολογικό. Θαρρώ όμως πως υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να εκφραστεί ο θυμός, όπως αποχή απο την κουβέντα κι έπειτα συζήτηση. Κι αν δεν υπάρχει περιθώριο συζήτησης, πλήρης απομάκρυνση. Δηλαδή δε μπαίνω στη διαδικασία να συζητήσω με άτομα που βρίζουν σαν νταλίκες. Δεν ξέρω αλλα θεωρώ πως η χυδαιολογία ισως είναι απο τη μια μια κακή συνήθεια -λέξεις που έχουν πιάσει μόνιμη θέση στο στόμα κάποιου γιατί τα κόλλησε πχ απο κάπου κι αυτό διορθώνεται - ή τελικά χαμηλό επίπεδο, δηλαδή δεν ξέρεις να συζητάς. Γιατί το να βρίσεις κάποιον είναι το πιο εύκολο, το πιο ανώδυνο που όμως δεν υπολογίζεται - εγώ δηλαδή άτομα που τ'ακουω συνεχώς να βρίζουν κάποιον, δε μου εμπνέουν το σεβασμό. Το να επικοινωνήσεις όμως και να περάσεις τα μηνύματά σου με καλή χρήση της γλώσσας αλλά και του σώματος (συμπεριφορά), είναι πολιτισμός και σαφώς το πιο δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα αυτό είναι και το point τελικά, point που χάθηκε χοντρά εδώ μέσα. Οι βρισιές συνδέονται (ΜΟΝΟ, από μερικούς) με τα νεύρα. How come? Κι ενώ βγαίνει ίσως λογικά να πεις ότι όταν είσαι εκνευρισμένος θα βρίσεις, δεν είναι (τα νεύρα) και προϋπόθεση για να βρίσεις πάντα.

Άλλος βρίζει γιατί του αρέσει, άλλος γιατί έτσι μιλάει γενικά, έτσι σκέφτεται, έτσι γουστάρει, έτσι κάνει. Άλλος μπορεί όντως να 'ναι νευριασμένος ή άλλος μπορεί απλά να σιχαίνεται τη φάτσα σου ή ό,τι άλλο ξερωγώ. Υπάρχουν χίλιοι δυο λόγοι κι απ' τη στιγμή που σ' αυτούς υπάρχει και η ελεύθερη επιλογή είναι πώς το λένε, άκυρο, fail, μαλακία να 'ρθεις να πεις ότι ο κόσμος βρίζει γενικά ΜΟΝΟ όταν νευριάζει, ή ότι θα 'πρεπε να βρίζει μόνο τότε, ή ότι όσοι βρίζουν είναι κατώτεροι in terms of education/manners/whateverthefuckthatis.

Κράτα τους κανόνες σου για την πάρτη σου (να, δες το προηγούμενο μήνυμα παράδειγμα), δεν ισχύουν σε μένα, δεν ισχύουν απαραίτητα στον απέναντι, δεν ισχύουν αναγκαστικά για όλους. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να μιλάει οπωσδήποτε και να 'ναι, τελικά, καλύτερος από σένα ακόμα και με τους δικούς σου ορισμούς. Όλή αυτή η φούσκα που τσουβαλιάζει όλους όσους βρίζουν είναι, απλά, παραμύθιασμα και ψευδής ανωτερότητα. Δεν είναι ανώτεροι όσοι δε βρίζουν, και σε επίπεδο και σε εκπαίδευση και σε ό,τι άλλο. Δεν είναι καλύτεροι όσοι βρίζουν, επίσης σε επίπεδο blah blah.

Δεν ορίζεται ο καλύτερος αντικειμενικά, and spare me your fucking preaching. Το μόνο που βλέπω εγώ είναι επιλογές και/ή συνήκες που μπορεί να οδηγούν σε συγκεκριμένο σημείο με τον ένα ή τον άλλο ή τον παραπέρα λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
προσωπικα αν βρισω το κανω μονο με κολλητους μου σε φαση χαλαρη και παρεειστικη, εκει και μονο.
Στο γραπτο δεν βριζω ποτε γιατι δεν νομιζω να εχω τετοιο δικαιωμα και επιπλεον δεν ειναι του στυλ μου.
Πιστευω οτι το να χρησιμοποιεις βρισιες για οποιο λογο συνηθως γινεται γιατι αυτος που βριζει
ξερει ολες και ολες χιλιες λεξεις και οτι του λειπει θα συμπληρωθει με βρισια η ατακες.
Εαν εχεις ευρυ λεξιλογιο μπορεις να εκφρασεις την διαφωνια σου με παρα πολλες λεξεις που δεν ειναι βρισιες,
και εχουν καλυτερο αποτελεσμα.

Γενικα πιστευω οτι ειναι θεμα πως εχεις μαθει να χειριζεσαι το λογο και τιποτα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπα, περισσότερο θέμα φορμαλιστικού κομφορμισμού θα το 'λεγα. Συγκεκριμένα γι' αυτό που λες εσύ, το πώς χειρίζεται κάποιος τη γλώσσα είναι άσχετο με τις λέξεις καθαυτές που θα χρησιμοποιήσει για να σου πει αυτό που θέλει. Μπορεί να βρίζω ανά δύο γραμμές ξερωγώ αλλά να περνάω το ίδιο άνετα το μήνυμα που θα πέρναγε ο τύπος που μαθαίνει απ' έξω λεξικά. All in all, skill's different from the words per se.

Για τον κομφορμισμό τώρα, ε, εντάξει, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ αυτό που γίνεται τώρα με τις ταμπέλες και τις γενικεύσεις όταν από μικρό σε μαθαίνουν πώς ν' ακολουθείς πρότυπα συμπεριφοράς. Και δε λέω ότι αυτά τα πρότυπα είναι λάθος ή σωστά, δεν τα κρίνω τώρα, αλλά είναι πολύ στενά με τόσο μικρό έυρος που λίγο να ξεφύγεις --να, δες πίσω για τις γυναίκες που βρίζουν-- χαλάει η ωραία εικόνα που έχουν οι άλλοι στα κεφάλια τους.

Είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα με το διαχωρισμό ανάμεσα στο τι σε θέλουν να είσαι και στο είσαι τελικά. Σε πολλά σημεία σίγουρα ταυτίζεσαι μ' αυτό που θέλουν, αλλίως θα ζούσες σε σπηλιά. Αλλά το ίδιο σίγουρα δεν ταυτίζεσαι και παντού, υπάρχουν πάντα διαφορές και κομμάτια του χαρακτήρα σου που απλά δε θα κολλάνε με τα φορμαλιστικά πρότυπα γύρω αν δεν επιλέξεις να τ' αλλάξεις (and, of course, you're not obliged to change them mind that). Η κοινωνία θα 'χει πάντα τους συμβατικούς ορισμούς της και πάνω τους θα υπάρχουν πάντα generic generalizations. Το θέμα είναι όμως ότι τελικά το τι θα κρατήσεις και τι όχι είναι δικό σου θέμα κι όχι της κοινωνίας.

Έλα τώρα, είναι σα να λέμε ότι αυτός που οδηγάει Ferrari είναι αυτόματα καλύτερος από σένα τη στιγμή που, guess what!! Δεν ορίζεται αντικειμενικά ο καλύτερος! (ελπίζω να μην οδηγείς Ferrari)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μα μπορεί να μην είναι καν για την εικόνα που έχει η γυναίκα στο κεφάλι της! Το να μην θέλει να βρίζει επειδή πολύ απλά δεν της αρέσει δεν σου περνάει από το μυαλό? Ή μήπως αμφισβητείς το ενδεχόμενο να μην αρέσει σε κάποιον το βρισίδι? :confused: Δεν έχει να κάνει πάντα με το πώς θέλεις να σε βλέπουν και να σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι, αλλά με το πώς αντιλαμβάνεσαι και βλέπεις εσύ τον εαυτό σου.
Τώρα, αν όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να απενοχοποιήσουν κάποιοι με τέτοια μανία μάλιστα, το βρίσιμο, τότε πάμε ... αλλού! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Κωλοτρυπίδες. :P

(Πως να την πεις, πρωκτοπή?
Γιατί το άλλο φέρνει στο νου το παρα φύσιν?)

σημειολογικόν!


Το ερώτημα της αναρτησούλας έχει ασταθές ύφος και παιγνιώδες και ως εκ τούτου
είναι μια μικρή δοκιμασία για τον ερωτώμενο με απώτερο στόχο πιστεύω να δοκιμάσει
αν μπορεί να γελάσει με τον εαυτό του και το γεγονός της γραφής.
Πράγμα πολύ απελευθερωτικό μετα από χρόνια καθωσπρεπισμού και ορθοστασίας. :confused:


Τουέστιν "γιομίσαμε από καρνέ, αλλά καρνέ δεν εχουμε" που έλεγε και ο Κωνσταντάρας..
Πάντως είναι φανερή η απουσία κρίσεων για τις εκάστοτε απόψεις
και η ουροβόρος εξάντληση επιχειρημάτων στην ύπαρξη του ίδιου του ερωτηματέησον.:hmm:

Μπροστά στη χυδαιότητα, τέτοιες μέρες να μας ενημερώνουν για την τιμή της μετοχής
των σκουπιδιών τους κάποιοι, αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο συμβαίνει στον περίγυρο,
το ερωτηματολόγιο είναι αθώο παιχνιδάκι. :)

Αν γνώριζε κάποιος πως πολιτεύεται ο ΝΩΕΥΣ ή ο Great Chaos ή ο Ρεμπεσκές θα τον εύρισκε αυθεντικό ανάμεσα στον προφορικό και το γραπτό του λόγο. Και είναι σαφές ότι παρά την ροπή της ερώτησης να ψαρέψει τον ακκισμό του συμμετέχοντος, δεν ακκίζεται. Λίγο είναι αυτό; Τι βρήκα να πω τώρα, ε? :eek:

Και μου αφήσατε το δίλημα αν πρέπει να πάρω κόκκινο ή μαύρο πιπέρι για να βάλω στο στόμα μου.
Στην ερώτηση του θέματος που θέτεται αν είναι κακές οι βρισιές η απάντηση είναι:τις απολαμβάνω.

Στο μυαλό μου λάκων και σοβαρός και χωρατατζής καθόλου, δεν συναρτώνται.


Ξέρετε τι κατάλαβα;
ότι οι απόψεις των μη υβριζόντων ήταν εξαναγκασμένες, συνειδητά βέβαια για να μη τους
περάσει ο κόσμος για ασεβείς κι ανήθικους.

η ζωή θέλει και λίγο καλαμπούρι ε;

Το θέμα δεν είναι αν κάποιος που γράφει το δηλώνει ή δεν το δηλώνει με μπινελίκια.
Το θέμα επίσης δεν είναι αν κάποιος είναι ή δεν είναι υβριστής.
Ποιο είναι το θέμα; Το κείμενο είναι το θέμα.
Προσωπική άποψη βουτηγμένη στην υποκειμενικότητα μέχρι ασφυξίας.

Εν πάσει περιπτώσει, αν το ομόφωνο αίτημα της συντεχνίας ΤΩΝ ΗΘΙΚΟΛΟΓΟΥΝΤΩΝ είναι
να βάλω στην ταυτότητά μου το αντίστοιχο "ο καλός ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΖΕΙ"
να το βάλω και να κάνω και το σταυρό μου.
Να ανάψω και ένα κερί καλού-κακού. Δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται,
μπορεί να εκραγεί κανένα μπινελίκι μου και να θρηνήσουμε θύματα χωρίς να έχουμε αυτουργό.

Αυτό κι αν θα είναι πρόβλημα…
Τα υπόλοιπα θα ήθελα πολύ να τα πούμε από κοντά. Αλλά δεν σας βλέπω..
Αν οι απαντήσεις είναι μονότονες, οι κρίσεις είναι πληκτικές.
(κι ένα μπινελικάκι, τουλάχιστον ένα, σπάει συχνά τους κρίκους της ανίας)

Είσθε μια όασις μέσα στην βαρεμάρα του αναμενόμενου… :P

Αλλά… τον στίχο:
"Κι αν δεν σε είχα γκόμενα και μούσα, έτσι όπως σε γαμώ θα σε γαμούσα"
τον χάνει αυτός που δε βρίζει γιατί έχει βάλει απαγορευτικά στα λιμανόλεξά του.
Αναρωτιέμαι πόσα λιβάνια θα' καιγε στο ανάγνωσμα,
ή απλώς θα άλλαζε σελίδα μειδιώντας? :D


..γιατί σε λίγο θα καταντήσουμε να λέμε ότι για να μην βρίζουμε
θα πρέπει να κρύβουμε τον πόνο μας μέσα στη σιωπή
ή να τον εκφράζουμε με λέξεις κρύσταλλα και που να βρεις μουράνο
σήμερα όταν κατακλυζόμαστε από σκουριασμένα?

"Δεν θέλω να έχω σαν γραφιάς αυτό που δεν μπορώ σαν άντρας"
που θα'λεγε κι ο Λαλιώτης (ο συγγραφέας).
Απέναντι σ’ αυτό, βάλτε όλη τη γαμο-λογία και βγάλτε συμπέρασμα. ;)

” Όλοι με μια στιγμή συμβιβασμού υπάρχουμε ” που λέει και ο ποιητής .
Θα ήταν καλό να μάθουμε να ακούμε . Κάτι θέλουν να πουν όλα.


υγ. Γι αυτό κι εγώ σας έβαλα εξαρχής τη λέξη κωλοτρυπίδα για τον επίλογο…
Κι επειδή ξέρετε όλοι από διαφήμιση σας λέω: Από μία (γνώμη) έχουν όλοι.


καλό μεσημέρι γαμιοσάλιαγκες

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μα μπορεί να μην είναι καν για την εικόνα που έχει η γυναίκα στο κεφάλι της! Το να μην θέλει να βρίζει επειδή πολύ απλά δεν της αρέσει δεν σου περνάει από το μυαλό? Ή μήπως αμφισβητείς το ενδεχόμενο να μην αρέσει σε κάποιον το βρισίδι? :confused: Δεν έχει να κάνει πάντα με το πώς θέλεις να σε βλέπουν και να σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι, αλλά με το πώς αντιλαμβάνεσαι και βλέπεις εσύ τον εαυτό σου.
Τώρα, αν όλη αυτή η συζήτηση γίνεται για να απενοχοποιήσουν κάποιοι με τέτοια μανία μάλιστα, το βρίσιμο, τότε πάμε ... αλλού! :)

Δεν κατάλαβα τι λέει το μήνυμα, ειλικρινά, no sarcasm. :P

Σε ποιον αναφέρεσαι? Σε μένα, αυτό το 'πιασα ναι, αλλά μου μιλάς για ποια ακριβώς? Για τη mindcirus? Κατάλαβες ότι στο δικό μου μήνυμα λέω απλά ότι το δικό της είναι αυτό που θα 'θελα γενικά να δω στο θέμα, ναι? Μηνύματα που παρουσιάζουν προσωπικές απόψεις σαν καθαρά αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ: προσωπικές απόψεις κι όχι κανόνες κι αξιώματα. Ότι, well, Μ'ΑΡΕΣΕ το μήνυμά της?

Τώρα αν κάτι χάνω, care to elaborate?


Ξέρετε τι κατάλαβα;
ότι οι απόψεις των μη υβριζόντων ήταν εξαναγκασμένες, συνειδητά βέβαια για να μη τους
περάσει ο κόσμος για ασεβείς κι ανήθικους.​

Αυτό είναι όμως το άλλο άκρο κάπως απ' τη δική τους γενίκευση [λένε ότι όσοι βρίζουν είναι αδύναμοι κι αυτοί οι γαμάτοι που προτιμούν το δύκολο δρόμο (fuck, pleaaase, το γράφω και γελάω :P) ε, κι εσύ λες το αντίστροφο λίγο πολύ, ότι όλοι στην άλλη μπάντα (αυτών που δε βρίζουν/δε γουστάρουν το βρίσιμο) είναι καθωσπρεπιστές]. Ίσως έχει δόση αλήθειας τελικά, δεν ξέρω (κομφορμισμός στην προηγούμενη σελίδα).

Γενικά όμως νομίζω είναι η ίδια μαλακία να τσουβαλιάσεις όλο τον κόσμο που δε βρίζει και πεις γι' αυτόν τις μαλακίες που λέει αυτός για σένα. Εγώ, τουλάχιστον, το αντιμετωπίζω (το "μη-βρίσιμο") σαν καθαρά συνειδητή επιλογή, γι' αυτό και θα τους πω σεξιστές όταν τους φανεί παράξενο να βρίζει μια γυναίκα και μαλάκες όταν θα 'ρθουν να βγάλουν εμένα κι όποιον άλλο βρίζει ηλίθιο/αδύναμο/whatever απλά επειδή δεν συμφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα.

Έχει να κάνει και με τον τρόπο που θα το πουν βασικά. Είναι άλλο να 'ρθει κάποιος και να με πει ό,τι γουστάρει στα πλαίσια της κριτικής του σ' αυτά που λέω --τότε δε θα μ' ενοχλήσει καθόλου Ό,ΤΙ και να πει-- κι άλλο να 'ρθει με υφάκι ανωτερότητας και να μου πετάξει αυτά που πιστεύει αυτός στη μούρη σαν γενικές αλήθειες που ισχύουν πάντα και για όλους και, ΩΩ, η φωτισμένη elite τις διακρίνει μόνο.

Please, spare us all your crappy generalizations.

Το θέμα δεν είναι αν κάποιος που γράφει το δηλώνει ή δεν το δηλώνει με μπινελίκια.
Το θέμα επίσης δεν είναι αν κάποιος είναι ή δεν είναι υβριστής.
Ποιο είναι το θέμα; Το κείμενο είναι το θέμα.
Προσωπική άποψη βουτηγμένη στην υποκειμενικότητα μέχρι ασφυξίας.


Current faith in humanity:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι λέει το μήνυμα, ειλικρινά, no sarcasm. :P

Σε ποιον αναφέρεσαι? Σε μένα, αυτό το 'πιασα ναι, αλλά μου μιλάς για ποια ακριβώς? Για τη mindcirus? Κατάλαβες ότι στο δικό μου μήνυμα λέω απλά ότι το δικό της είναι αυτό που θα 'θελα γενικά να δω στο θέμα, ναι? Μηνύματα που παρουσιάζουν προσωπικές απόψεις σαν καθαρά αυτό ΚΑΙ ΜΟΝΟ: προσωπικές απόψεις κι όχι κανόνες κι αξιώματα. Ότι, well, Μ'ΑΡΕΣΕ το μήνυμά της?

Τώρα αν κάτι χάνω, care to elaborate?
όχι, έτσι θα σε αφήσω!:P

Ως έναυσμα στην απάντησή μου, υπήρξε η δική σου πρόταση στην περίπτωση που έθεσες με τις γυναίκες και το βρίσιμο, εν ολίγοις, αυτό :
--να, δες πίσω για τις γυναίκες που βρίζουν-- χαλάει η ωραία εικόνα που έχουν οι άλλοι στα κεφάλια τους.
Δεν μιλάω δηλαδή ακριβώς για κανέναν... Τα υπόλοιπα ναι, τα κατάλαβα. Προσπάθησε και εσύ να μείνεις λοιπόν στην ουσία του μηνύματός μου - και αν θες απάντησε σε αυτή! ;)

Current faith in humanity:
Μπα, τι μας λες? Από πότε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

смертной пилюле

Νεοφερμένος

Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.


Σάντοου, εμείς δεν είμαστε πασόκ ή νου δου.
Την ορθότητά του καθένας στο εσώρουχό του, έεεετσι.



για αρχή, να χορέψω

έτσι για να καταλαγιάσω την μπινελικοργή.

Μην καταντήσουμε το θέμα
γωνιά των γ@μι@δων και κάποιοι
θεωρήσουν ότι θέλουμε εξορκισμό,
ας θεωρήσουν στο φινάλε, στην πουτσ@ μας. :P
(συγνώμη για το "εξορκισμός")

Επειδή η τέχνη είναι η επινόηση του εαυτού μας απ’ τον καιρό του Μπωντλέρ,
βλέπω τις λέξεις σαν δόλωμα στη σιωπή που τις περιβάλλει.
Σιωπές πάμε να πιάσουμε γι'αυτό και αποτυγχάνουμε συνεχώς
είτε βρίζοντας είτε με λεξοκαυλοχάδια.

Αν τελικά υπάρχει ένα πρόβλημα μ' αυτές τις υποτιθέμενες "απρεπείς" εκφράσεις
-προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχουν τέτοιες-
είναι επειδή οι πιο πολλοί επικεντρώνονται (γιατί άραγε?) σ'αυτές,
ενώ θα μπορούσαν σε τόσα άλλα να σταθούν (π.χ. στο πως μασάει την τσίχλα ή
πως προφέρει το σίγμα ή πως κοκκινίζει όταν λέει τη λέξη "πίπα" και 1002)
ή έστω να σταθεί σε ένα ύψωμα και να κλείνει στο χέρι της τον ήλιο
ρίχνοντας και μερικά χαριτωμένα χαμόγελα as a ruler of the sun light, let's say. :redface:
Εδώ τίθεται το ερώτημα αν τελικώς επιλέγονται ακριβώς για το θόρυβο
που θα προκαλέσουν ή γιατί είναι αναγκαίες ως συνιστώσες διαλόγου…

Η σεμνοτυφία ως κριτήριο επιλογής των λέξεων είναι άκρως αντι-λογοτεχνική
και αντιρεαλιστική, παραπέμπει δε σε προ-προγονικές καταστάσεις γραφής.
Από την άλλη μια άμετρη παράθεση γαμολογιών ως στοιχείο πρόκλησης
θα μεταμορφωνόταν σε στρακα-στρούκα που μετά από λίγο κανένα δε θα ξάφνιαζε.

Νομίζω, πως αν πρέπει να κριθεί κάποιος "ασυνήθιστα τολμηρός" in use of terms (shadowfax virus),
θα έπρεπε να κριθεί ως προς την νοηματική του δικαίωση,
την αισθητική του μπολιάσματος του λόγου με λεξιλόγιο "του δρόμου"
-σκεφτείτε πόσο πετυχημένα το διαχειρίστηκε στα ποιήματά της αυτό η Γώγου-
την πρωτοτυπία του νοήματος-εικόνας κτλ.

Οι βωμολοχίες και οι γαμολογίες δε με πειράζουν καθόλου και πιέζομαι με τους καθωσπρεπισμούς.
Αφήστε ρε τις λέξεις να γίνουν κορμί άνευ όρων.:redface:

βέβαια, το κοκό πουλάει πάντα κι ανά τους αιώνας,
σε αυτή την παγίδα ας μη πέσουμε εκτός
και πουλάμε λέξεις σε πουγγί και σε δεμάτια,
για να βγάλουμε τα προς το ζην.
Δεκτόν!


ψ. shadow, μου θυμίζεις έντονα την φράση:
"η με γενικές απόλυτες και ισόκωλα αντί να παμε μπρος πάμε πισόκωλα" που έλεγε ο Μαβίλης..

:P:P:P

ψ2. Μολονότι η λέξη "ταμπού" εκφράζει μια συγκεκριμένη ιδιότητα και όχι κάποια συγκεκριμένα πρόσωπα,
τα πρόσωπο είναι εντούτοις σε μένα γνωστά.


Γι’ αυτό και τους αφιερώνω ένα στίχο από την αγαπημένη μου ποιητική
συλλογή "Τα ημερολόγια μιας γκέι γκέισσας":

"Χωρίς ταμπού πηδιόσουνα
και πάντοτε αφηνόσουνα-
σε μένα."




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν μιλάω δηλαδή ακριβώς για κανέναν... Τα υπόλοιπα ναι, τα κατάλαβα. Προσπάθησε και εσύ να μείνεις λοιπόν στην ουσία του μηνύματός μου - και αν θες απάντησε σε αυτή! ;)

Ε μα την ουσία προσπαθώ να βρω, μη φωνάζεις. Κατάλαβα, νομίζω, τι λες αλλά μάλλον μιλάμε παράλληλα. :P

Δεν είπα ότι κάποια/κάποιος δε μπορεί να έχει την επιλογή να ΜΗ βρίζει, με τον ίδιο τρόπο που κάποια/κάποιος έχει την επιλογή να το κάνει. Hell, αυτή την επιλογή υπερασπίζομαι δυο σελίδες τώρα, ότι όλα στην τελική έχουν να κάνουν με την ελευθερία μου (τη δική σου, τη δική του, whatever) να εκφράζομαι όπως γουστάρω ΧΩΡΙΣ ο τρόπος που θα διαλέξω να 'ναι ενδεικτικός για τίποτα παραπάνω απ' αυτήν ακριβώς την επιλογή μου καθαρά. Όταν με δεις (βλέπεις) να βρίζω το ΜΟΝΟ που θα μπορείς να συμπεράνεις για μένα απ' αυτό το χαρακτηριστικό αποκλειστικά (=βρισιές) θα 'ναι ότι απλά επιλέγω να βρίζω κι ότι έχω ένα μοναδικό (όλοι έχουν) τρόπο έκφρασης. Ούτε ότι είμαι αμόρφωτος, ούτε ότι είμαι αντικειμενικά (wait what!?) κατώτερος από σένα, ούτε ότι ΕΣΥ είσαι καλύτερη ή πιο γαμάτη ή πιο σπουδαία επειδή ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ (κι εσύ) να μη βρίζεις, ούτε ούτε ούτε.

Φυσικά μπορείς να με πεις μαλάκα (οπ! δε βρίζεις είπαμε) --anw, you get the point, μπορείς να με θεωρήσεις άξεστο, κακό, αγενή, άθλιο and so on and so forth (όλα αυτά με τους δικούς σου ορισμούς πάντα όμως, αυτή είναι η διαφορά) και τελικά να μη μ' έχεις φίλο, να με διώξεις απ' την παρέα και να κάθομαι στη γωνιά μου όταν όλα τα παιδάκια θα 'στε στην παιδική χαρά. Cool, no problem, no problem at all, ο τρόπος που θα με αντιμετωπίσεις είναι καθαρά δικό σου θέμα κι άμεση συνάρτηση της συμβατότητας(!?) της συμπεριφοράς μου με τα δικά σου "πρότυπα"/ορισμούς. Γι' αυτό δε μπορώ να κάνω κάτι, τα πάντα γύρω κρίνονται συνειδητά ή ασυνείδητα, κι αυτό είναι απ' τα μόνα αξιώματα που θα δεχτώ, ότι η συμπεριφορά μας, έτσι ακριβώς όμως γενικά κι αόριστα, επηρεάζει οτιδήποτε πέρα από μας, είτε αυτό είσαι εσύ συγκεκριμένα είτε αυτό είναι κάποιο μεγαλύτερο σύνολο επαγωγικά.

Βοηθητικά και πιο σύντομα βλέπεις αυτό αν θες.

Εγώ, τουλάχιστον, το αντιμετωπίζω (το "μη-βρίσιμο") σαν καθαρά συνειδητή επιλογή, γι' αυτό και θα τους πω σεξιστές όταν τους φανεί παράξενο να βρίζει μια γυναίκα και μαλάκες όταν θα 'ρθουν να βγάλουν εμένα κι όποιον άλλο βρίζει ηλίθιο/αδύναμο/whatever απλά επειδή δεν συμφωνούμε στο συγκεκριμένο θέμα.

Οπότε για τη δική μου κριτική συγκεκριμένα, λέω τον naousa για παράδειγμα, μαζί μ' όποιον άλλο λέει τις γυναίκες που βρίζουν αηδιαστικές, σεξιστή. Όποιον είπε σ' αυτό το θέμ-- όποιον λέει γενικά μάλλον ότι απ' τα βρισίδια βγαίνουν ΕΥΚΟΛΑ και ΓΕΝΙΚΑ συμπεράσματα για τον άνθρωπο που τα πετάει κυρίως brainwashed conformist και σε δεύτερο επίπεδο αδαή/επιπόλαιο/stupid-at-the-point-where-I'm-just-too-bored-to-care-about-his-ignorance. Κι όποιον πιστεύει ότι όσοι δε βρίζουν είναι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ανώτεροι απ' αυτούς που το κάνουν, ότι οι πρώτοι είναι οι γαμιάδες της ζωής κι οι δεύτεροι τα παράσιτα κι ότι τελικά οι μεν έχουν βρει κάποιο βαθύτερο νόημα και οι δε ακόμα ψάχνονται, well, κοινούς, καθημερινούς, τόσο-συνηθισμένους-κι-όμως-ακόμα-άπειρα-τραγικούς μαλάκες.

Επιλογή τους είναι, προφανώς. Επιλογή του naousa να μη γουστάρει αυτές που βρίζουν, επιλογή της/του "ελεύθερο πνεύμα" να έχει ένα τόσο ειρωνικό nick τη στιγμή που πετάει τούβλα φάσης "όσοι βρίζουν δεν έχουν παιδεία" κι επιλογή/δικαίωμα του οποιουδήποτε να πιστεύει οτιδήποτε για οποιονδήποτε.

Δεν έχω πρόβλημα με το δικαίωμα καθαυτό, ούτε μ' αυτούς να το εκφράζουν. Hell, ας μη μιλήσουν ποτέ με τύπισσες που βρίζουν κι ας θεωρούν τους εαυτούς τους όσο ανώτερους γουστάρουν. 2 τα θέματα όμως από δω.

1) Το ότι σέβομαι αυτό το δικαίωμα στη διαφορετικότητα δε σημαίνει ότι δε μπορώ και να κρίνω τις επιλογές τους --τα 'χουμε ξαναπεί, μην τα λέμε πάλι. All in all, έχεις την ελευθερία να πεις και να επιλέξεις ό,τι γουστάρεις, κι εγώ την υποχρέωση να σεβαστώ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Εκεί τελειώνει η συμφωνία, το τι άποψη θα σχηματίσω μετά γι' αυτά που θα πεις και το τι, κατεπέκταση, θα πω γι' αυτά που θα πεις/κάνεις είναι κάτι που δεν ελέγχεις --γιατί μπορώ να πω ό,τι γουστάρω και να κρίνω ό,τι θέλω όπως θέλω.

2) Συγκεκριμένα για κάτι μικρό μέσα σ' όλο αυτό, μπορεί οποιοσδήποτε να θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο απ' οποιονδήποτε, see the corner over there? Go check how much I care. Αλλά όταν αρχίσει ο πρώτος να λέει μαλακίες και να γενικεύει και να πετάει πίπες που υποτίθεται ισχύουν καθολικά και καλύπτουν κι άλλους εκτός απ' αυτόν και, ακόμα χειρότερα, μόνο λίγοι μπορούν να διακρίνουν αυτές τις αλήθειες και να τις ακολουθούν, ε, τότε υπάρχει πρόβλημα. Γιατί, βλέπεις, αρχίζεις και συμπεριλαμβάνεις κι άλλους στη φαντασία σου και παίρνει και μένα η μπάλα, εμένα που, θυμάσαι, δε σε ξέρω και στ' αρχίδια μου τι λες/τι πιστεύεις (ή μπορεί κι όχι στ' αρχίδια μου, ανάλογα, το κρίνω αναλόγως αν δεν το θεωρώ χάσιμο χρόνου).

Άλλη μία, κράτα τα για την πάρτη σου. Όσο ξεκαθαρίζεις τα όρια και καταλαβαίνεις ότι αυτό που πιστεύεις, αυτό που λες κι αυτό που κάνεις ταιριάζει και ισχύει ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είμαστε εντάξει, βγες και πες ότι είσαι όσο γαμάτος θες. Απλά μην ξεκινήσεις παπαριές που πιάνουν κι άλλους, μαζί και μένα. Πολύ γράψιμο, λίγος χρόνος, μαλάκας εσύ για να τον χάσω. Clear? Clear. :P

Μπα, τι μας λες? Από πότε?:P

Ε άνοιξη έρχεται σε λίγο, αλλάζει ο καιρός, θα στεγνώνουν τα ρούχα, βερμούδες, παραλίες μπλα μπλα.. Αλλάζει κι η διάθεση. :P

ps γιατί μετά και το μήνυμα του *ρωσικό nick??* είν' ανοιχτό ακόμα το θέμα? Καταλληλότερο κλείσιμο δε βρίσκεις, κλείστε το, άντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Μπα, περισσότερο θέμα φορμαλιστικού κομφορμισμού θα το 'λεγα. Συγκεκριμένα γι' αυτό που λες εσύ, το πώς χειρίζεται κάποιος τη γλώσσα είναι άσχετο με τις λέξεις καθαυτές που θα χρησιμοποιήσει για να σου πει αυτό που θέλει. Μπορεί να βρίζω ανά δύο γραμμές ξερωγώ αλλά να περνάω το ίδιο άνετα το μήνυμα που θα πέρναγε ο τύπος που μαθαίνει απ' έξω λεξικά. All in all, skill's different from the words per se.


οσους πανεπιστημιακους ετυχε να γνωριζω, δεν χρησιμοποιουσαν τυπικες βρισιες ουτε ενας!!!
Δυστυχως καλως η οχι, το ποσο αναπτυγμενο λεξιλογιο εχεις, τοσο βοηθαει στο να εκφραστεις χωρις μια χμμμ περιεργη λεξη.
Δεν εχει σημασια γιατι και πως αλλα αυτο εχω δει να συμβαινει στατιστικα μιλωντας.

Το πανεπιστημιακο αξιωμα το εβαλα για να μπορεσω να στοχοποιησω μια συγκεκριμενη ομαδα και μονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...:P:P:P .... Ειναι τοσο κακο να βριζουμε? ....

:hmm::hmm::hmm:: Μα δεν είναι κακό! Αν ήταν, δεν θα ακούγονταν τα γνωστά ουαιϊκά μπινελίκια δια στόματος του Θεανθρώπου!:P Βέβαια, γι' αυτό τον σταύρωσαν, οι τότε καθυβριζόμενοι ηθικολόγοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γιατι ενοχλει τους αλλους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Κοιτάξτε, εμένα προσωπικά δεν μ'ενοχλεί τι γλώσσα χρησιμοποιεί ο καθένας αρκεί να μην προσβάλλει τον συνομιλητη του. Αλλά δεν καταλαβαίνω την τελευταία "μόδα" που οι γυναίκες προσπαθούν να αντιγράψουν κάποιες αντρικές εκφράσεις, όταν απευθύνεται μια γυναικα σε μια άλλη , π.χ έλα ρε μαλάκα...Εντάξει ο καθένας μιλάει όπως θέλει απλά δε βγάζει νόημα...Αφού η λέξη είναι αρσενική και προφανώς απευθύνεται σε άντρες... Δηλαδή ας πούμε ότι μιλάνε 2 γυναίκες μεταξύ τους, είναι δυνατόν να πεί η μία : Ρε συ, πήρα το μαλάκα την Σουλα τηλεφωνο και δεν το σηκώνει ο μαλάκας...:laugh:
Σόρρυ για τις απανωτές "βρισιές",:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top