The Tree of Life (2011)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σκηνοθετημένο από τον Terrence Malick (The Thin Red Line) το The Tree of Life είναι μια αρκετά αντιφατική ταινία που έχει διχάσει αρκετό κόσμο. Πρωταγωνιστούν δύο μεγάλα ονόματα του Hollywood o Sean Penn και ο Brad Pitt. Για την υπόθεση της ταινίας δεν ξέρω πολλά μιας και δεν την έχω δει ακόμα και το trailer δεν βοηθάει πολύ.

Διαβάζοντας από δω και από κεί η ταινία περιγράφεται κατάλληλη αποκλειστικά για σινεφίλ, ενώ πολλοί δήλωσαν ότι τη βρίσκουν αργή σε υπερβολικό βαθμό και βαρετή. Πάντως, ο Sean Penn είναι εξαιρετικός ηθοποιός και ο Malick επέστρεψε μετά από έξι χρόνια στις ταινίες οπότε πιστεύω ότι αξίζει τουλάχιστον αν τη δούμε και να κρίνουμε μόνοι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

φαίνεται σκοτεινή ταινία θα μου αρεσει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Την είδα τελικά και δεν...
Ο Sean Penn παίζει ελάχιστα, η ταινία δεν είναι ακριβώς βαρετή, αλλά δεν έχει πλοκή ουσιαστικά και αφήνει ένα σωρό ερωτήματα αναπάντητα. Δεν έχει όσο διάλογο θα ήθελα και είναι πολύ συνδεδεμένη με θρησκεία κλπ. (κάτι που ΔΕΝ περίμενα) οπότε τα όποια μηνύματα της δεν με άγγιξαν. Πέρα από μέρικες δυνατές σκηνές δεν έχει κάτι άλλο.
Επίσης, στην αρχή της ταινίας έπαθα πλάκα. Μετά από λίγες σκηνές, ξαφνικά έδειχνε κάτι πολύ περίεργα... Προσπαθούσε να δείξει τη δημιουργία του κόσμου και μια τεράστια σκηνή έδειχνε κάτι υπερφυσικές εικόνες με ρεύματα ενέργειας, με εκρήξεις και ηφαίστεια, με δεινοσαύρους, με έμβρυα, με κομήτες... Στο τελείως άσχετο. Και η σκήνη ήταν απελπιστικά μεγάλη. Οι ουσιαστικοί πρωταγωνιστές πάντως είναι κάτι πιτσιρικάδες, οι οποίοι μπορώ να πω κάνουν καλή δουλειά.
Γενικά πολύ απογοητευμένη. Περίμενα πολύ περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Nαι οντως!!και εγω απογοητευτικα,την περιμενα αλλιως..ηταν και παρα πολυ βαρετη!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top