Ένταξη σε wireless δίκτυo

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Με απλά λόγια το ΑΡ παίζει το ρόλο του HUB (εντέξει στο περίπου...) που έχουμε στο LAN.
Το bridge χρησιμοποιήται για να "γεφυρώσει" δύο συνδέσεις/δίκτυα.
Χμμ αρά εγώ για AP κοιτάω σωστά;
τα υπόλοιπα είναι γενικά σωστά..[font=Verdana, Arial].[/font]
Γιατί γενικώς;

Δλδ ο όλο το θέμα θα σου στοιχίσει μόνο 150 ;
68.62 + 47.95? + pigtail
Μόνο αυτά; Τι άλλο χρειάζομαι;
Τι pigtail πρέπει να πάρω;

edit: σαν accespoint το e-shop πουλάει το 3com 11g δλδ μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό μιας καιτο έχω σαν adsl router;
[font=Verdana, Arial] [/font]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Χμμ αρά εγώ για AP κοιτάω σωστά;

Ακριβώς!


Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Γιατί γενικώς;

Δλδ ο όλο το θέμα θα σου στοιχίσει μόνο 150 ;
68.62 + 47.95? + pigtail
Μόνο αυτά; Τι άλλο χρειάζομαι;
Τι pigtail πρέπει να πάρω;

edit: σαν accespoint το e-shop πουλάει το 3com 11g δλδ μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό μιας καιτο έχω σαν adsl router;
[font=Verdana, Arial] [/font]

Γενικώς, γιατί το τι pigtail θα χρειαστείς εξαρτάται από το τι ΑΡ θα πάρεις!
(κάθε ΑΡ μπορεί να έχει διαφορετικό βύσμα)

Το 3com δεν το ξέρω σαν ΑΡ και δεν έρω αν κάνει... Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεις ότι δεν σου κάνει, τότε παίρνεις άλλο.

Προσωπική άποψη:
Απέφυγε το Linksys! (δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά από αυτά που έχω δει και ακούσει όσο καιρό ασχολούμαι με το αντικείμενο, είναι μεν πολύ ισχυρό μηχάνιμα και κάνει παπάδες, αλλά μπορεί να σου βγάλει την πίστη με τις παραξενιές του! Δεν είναι τυχαίο ότι στο φόρουμ του TWMN υπάρχει ολόκληρο section αφιερομένο στο συγκεκριμένο μηχάνημα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Ακριβώς!




Γενικώς, γιατί το τι pigtail θα χρειαστείς εξαρτάται από το τι ΑΡ θα πάρεις!
(κάθε ΑΡ μπορεί να έχει διαφορετικό βύσμα)

Το 3com δεν το ξέρω σαν ΑΡ και δεν έρω αν κάνει... Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεις ότι δεν σου κάνει, τότε παίρνεις άλλο.

Προσωπική άποψη:
Απέφυγε το Linksys! (δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά από αυτά που έχω δει και ακούσει όσο καιρό ασχολούμαι με το αντικείμενο, είναι μεν πολύ ισχυρό μηχάνιμα και κάνει παπάδες, αλλά μπορεί να σου βγάλει την πίστη με τις παραξενιές του! Δεν είναι τυχαίο ότι στο φόρουμ του TWMN υπάρχει ολόκληρο section αφιερομένο στο συγκεκριμένο μηχάνημα!)

Τι προτεινεις να πάρω ; d-link; τα cisco ειναι πολυ ακριβα για εμενα; Υπάρχει ap που να μην δέχετε εξωτερική κεραία; Αν πως τα ξεχωρίζω; Νομίζω ότι αυτό που έχω δεν δεχετε ...Τι πρέπει να προσέχω στην επιλογη ap;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
στο εδώ δίκτυο χρησιμοποιούμε κυρίως, d-link( πιο πολύ το 810), linksys(το wrt54g) και cisco(350 series).

Τα d-link είναι αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι.(συχνά μάλιστα γίνονται και ομαδικές παραγγελίες)
Τα linksys είναι σαφώς καλύτερα αλλά έχουν ταλαιπωρίσει κόσμο,
Τα cisco είναι τα καλύτερα από όλα, και πλέον τα χρησιμοποιούν στα περισσότερα ΑΡ εδώ. Αλλά είναι και τα πιο ακριβά!

Γενικά νομίζω ότι στα περισσότερα η κεραία βγαίνει και στη θέση της βάζεις εσύ αυτή που θες.

Εγώ πιστεύω πως το d-link θα σε καλύψει, αλλά αν βρεις το linksys σε καλύτερη τιμή, πάρτο! Τώρα αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά να πάρεις ένα από τα καλύτερα ΑΡ πάρε ένα cisco.

Η επιλογή είναι δικιά σου. Εγώ απλά σου λέω τι ξέρω...

Καλό θα ήταν να κάνεις μια βόλτα από τα site των ασύρματων δικτύων διαφόρων πόλεων για να δεις πολλές απόψεις. Μπορεί κάπου να δεις και κάτι τελείως διαφορετικό με αυτά που λέω εγώ!!!

εδώ θα βρεις λινκ για τα περισσότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
στο εδώ δίκτυο χρησιμοποιούμε κυρίως, d-link( πιο πολύ το 810), linksys(το wrt54g) και cisco(350 series).

Τα d-link είναι αυτά που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι.(συχνά μάλιστα γίνονται και ομαδικές παραγγελίες)
Τα linksys είναι σαφώς καλύτερα αλλά έχουν ταλαιπωρίσει κόσμο,
Τα cisco είναι τα καλύτερα από όλα, και πλέον τα χρησιμοποιούν στα περισσότερα ΑΡ εδώ. Αλλά είναι και τα πιο ακριβά!

Γενικά νομίζω ότι στα περισσότερα η κεραία βγαίνει και στη θέση της βάζεις εσύ αυτή που θες.

Εγώ πιστεύω πως το d-link θα σε καλύψει, αλλά αν βρεις το linksys σε καλύτερη τιμή, πάρτο! Τώρα αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω αλλά να πάρεις ένα από τα καλύτερα ΑΡ πάρε ένα cisco.

Η επιλογή είναι δικιά σου. Εγώ απλά σου λέω τι ξέρω...

Καλό θα ήταν να κάνεις μια βόλτα από τα site των ασύρματων δικτύων διαφόρων πόλεων για να δεις πολλές απόψεις. Μπορεί κάπου να δεις και κάτι τελείως διαφορετικό με αυτά που λέω εγώ!!!

εδώ θα βρεις λινκ για τα περισσότερα...
άκομη και τα linksys το συζητάμε άσχετα με αν σου βγαζει την πίστη; οταν λέμε σου βγαζουν την πιστη δεν εννουμε οτι εχουν προβλήματα αλλά ειναι δυσκολα στις ρυθμήσεις ή στον τροπο λειτουργιας;
γμτ d-link δεν μου έχουν κάτσει καθόλου καλά... δεν ξέρω γιατι... τεσπα θα ψαξω και αλλό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τελίκα ολή η απόπειρα απέτυχε το δύκτιο που είχα σκόπο να συνδεθώ κοιμάτε στην κυριολεξία :(

Αλλή ερώτηση,
Εχώ ένα 3com 11g μπορεί κάποιος σε απόσταση 500 μέτρων να συνδεθεί με μια απλή κάρτα και αν χρειαστεί και μια κεραία σε εμένα . Δυστυχώς δεν υπάρχει οπτική επαφή αλλα δεν μα χωρίζουν πολυκατοικιας παρα μόνο δεντρα (!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τελίκα ολή η απόπειρα απέτυχε το δύκτιο που είχα σκόπο να συνδεθώ κοιμάτε στην κυριολεξία :(

Αλλή ερώτηση,
Εχώ ένα 3com 11g μπορεί κάποιος σε απόσταση 500 μέτρων να συνδεθεί με μια απλή κάρτα και αν χρειαστεί και μια κεραία σε εμένα . Δυστυχώς δεν υπάρχει οπτική επαφή αλλα δεν μα χωρίζουν πολυκατοικιας παρα μόνο δεντρα (!)

Δύσκολο το βλέπω! Τα δέντρα έχουν μεγάλη απορρόφηση...

Αλλά ακόμα και αν καταφέρει να συνδεθεί σε εσένα, θα υπάρχει το εξής πρόβλημα:
Αυτός θα έχει μια κεραία με μεγάλο κέρδος οπότε εσύ (το 3com) θα τον "ακούς" (δλδ θα λαμβάνεις δεδομένα) κανονικά...
αλλά αυτός δεν θα ακούει εσένα! Αυτό γιατί η ισχύς εκπομπής σου είναι μικρή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρά πρέπει να έχω και εγώ κεραία και μιας και στο 3com 11g δεν γίνεται να προσθέσεις, δεν μπορώ να κάνω τπτ , σωστά :( ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λογικά το 3com πρέπει να έχει μια μικρή κεραία.
Με μια εγχείριση μπορείς να βγάλεις αυτήν και στη θέση της να βάλεις μια άλλη...
(δεν θα σου το πρότεινα βέβαια, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει σαν λύση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Λογικά το 3com πρέπει να έχει μια μικρή κεραία.
Με μια εγχείριση μπορείς να βγάλεις αυτήν και στη θέση της να βάλεις μια άλλη...
(δεν θα σου το πρότεινα βέβαια, αλλά να ξέρεις ότι υπάρχει σαν λύση)
Έχει 2 κεραίες των 5 το πολύ cm ... Φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο και δεν αξίζει γιατι μπορεί να καταστρέψω το router .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν είναι τραγικά δύσκολο.
Να μην σου πω ότι οι κεραίες αυτές μπορεί να είναι με βύσμα πάνω στο router οπότε να βγαίνουν απλά και έχεις έτοιμη την υποδοχή για την νέα κεραία!(πχ. τα dlink που λέγαμε είναι έτσι)

Αλλά αν δεν είναι, πρέπει να ανοίξεις το μηχάνημα, να ξεκολλήσεις την κεραία και στη θέση της να κολλήσεις ένα βύσμα στο οποίο θα μπεί η νέα κεραία! Αρκετή μανούρα δηλαδή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χμμ Thanks θα δώ τι θα κάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Νομίζω υπάρχει και αντάπτορας για να κολλήσεις την κεραία στο AP. θα το ψάξω λίγο και θα σου πώ πώς να τον ζητήσεις.
Τελος πρέπει να κοιτάξεις οτι παίζει το συγκεκριμένο AP με εξωτερική κεραία. Τα περισσότερα παίζουν, αλλά το DLink AP 900 πχ απο μία εκδωση και μετα (σατανική η dlink) εκπέμπει μόνο απο την εσωτερική κεραία και μονο λαμβάνει απο την εξωτερική (το κάνανε για να πουλήσουν το outdoors μοντέλο που δεν το φέρνει κανεις στην ελλάδα απο ότι ξέρω).
Τελος δες το https://wiki.awmn.org/ για περισσότερες πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
Νομίζω υπάρχει και αντάπτορας για να κολλήσεις την κεραία στο AP.
Αν βρείς κάτι πες και τιμή αν μπορείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top