Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,649 μέλη και 2,466,511 μηνύματα σε 78,302 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 521 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνοτουρκική Φιλία!

Θα θέλατε να είστε σαν αδέρφια με τους Τούρκους;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 94)
Ναι, θα ήθελα!
50
53,19%
Όχι βέβαια!
27
28,72%
ΔΞ/ΔΑ
17
18,09%

Devil

Επιφανές Μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,063 μηνύματα.

O Devil !!! έγραψε: στις 20:30, 23-01-19:

Μην περιμένετε να μπώ σε τέτοιες λεπτομέρειες, εργάζομαι τη μιση μέρα και δεν έχω τοσο ελευθερο χρονο απο το να απασχολούμαι με τα εσωτερικά της Τουρκιας. Εγω βλέπω εναν Ερντογαν ο οποιος ως προς την εξωτερική του πολιτική ειναι πολυ εχθρικος εναντιον της Ελλάδας αυτο και μονο ειναι το κεντρικο σημειο και αυτο αρκεί. Ολα τα αλλα ειναι για μενα τουλάχιστον αχρειαστες λεπτομέρειες που δεν με ενδιαφέρουν. Και στον Σεισμο του 1999 η Ελλαδα έστειλε βοηθεια στον μεγάλο σεισμο της Τουρκιας. Αυτα ειναι άλλα θέματα.
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Unseen skygge

Διάσημο Μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 747 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε: στις 20:55, 23-01-19:

methexys προσωπικα ειχα αρκετα διαφορετικες εμπειριες με τουρκους απο προγραμματα ανταλλαγης που εχω συμμετεχει. Καταρχας να πω οτι ηταν ισως απο τα ατομα που ειχαμε την λιγοτερη επικοινωνια και παντα εβρισκα τον εαυτο μου να ταιριαζει κατα πολυ περισσοτερο με παιδια απο την ισπανια ή την βουλγαρια που μοιαζουμε σε πολλα πραγματα καθως ειμαστε γειτονες. Οσον αφορα τους τουρκους δεν αντεχα ποτε τις κοπελες απο την τουρκια ΚΑΘΟΛΟΥ ομως. Γενικα ειμαι ενας ανθρωπος που δεν με ενοχλει να πιστευει καποιος αλλα αν μου το δειχνει καθε 20 λεπτα με τον τροπο του λυπαμαι αλλα δεν ταιριαζουμε καθολου οποτε παμε για αλλα. Θυμαμαι μια χρονια μια φιλη μου που φιλοξενουσε μια τουρκαλα και ειχε φρικαρει την ζωη της. Εκτος απο οτι δεν μπορουσαν να συννενοηθουν επειδη δεν μιλουσε και καλα αγγλικα ειχε την μαντιλα, προσευχοταν βραδιατικα και αλλα τετοια. Ελεος η τουρκια ειναι μια χωρα που οσο αναπτυγμενη ειναι πολεμικα τοσο πισω εχει μεινει κοινωνικα.
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,731 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 13:15, 01-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
methexys προσωπικα ειχα αρκετα διαφορετικες εμπειριες με τουρκους απο προγραμματα ανταλλαγης που εχω συμμετεχει. Καταρχας να πω οτι ηταν ισως απο τα ατομα που ειχαμε την λιγοτερη επικοινωνια και παντα εβρισκα τον εαυτο μου να ταιριαζει κατα πολυ περισσοτερο με παιδια απο την ισπανια ή την βουλγαρια που μοιαζουμε σε πολλα πραγματα καθως ειμαστε γειτονες. Οσον αφορα τους τουρκους δεν αντεχα ποτε τις κοπελες απο την τουρκια ΚΑΘΟΛΟΥ ομως. Γενικα ειμαι ενας ανθρωπος που δεν με ενοχλει να πιστευει καποιος αλλα αν μου το δειχνει καθε 20 λεπτα με τον τροπο του λυπαμαι αλλα δεν ταιριαζουμε καθολου οποτε παμε για αλλα. Θυμαμαι μια χρονια μια φιλη μου που φιλοξενουσε μια τουρκαλα και ειχε φρικαρει την ζωη της. Εκτος απο οτι δεν μπορουσαν να συννενοηθουν επειδη δεν μιλουσε και καλα αγγλικα ειχε την μαντιλα, προσευχοταν βραδιατικα και αλλα τετοια. Ελεος η τουρκια ειναι μια χωρα που οσο αναπτυγμενη ειναι πολεμικα τοσο πισω εχει μεινει κοινωνικα.
Εγώ πάλι έχω εντελώς διαφορετικά βιώματα με τους Τούρκους απ' όσο ήμουν στη Γερμανία. Οι Τούρκοι ήταν το μεγαλύτερο γκρουπ φοιτητών που είχαν έρθει με ανταλλαγή, το οποίο είναι λογικό, δεδομένου ότι στη Γερμανία υπάρχει μεγάλη μειονότητα. Θα έλεγα με βεβαιότητα ότι ήταν η εθνικότητα που ταίριαζε περισσότερο με τους Έλληνες, καθώς είναι δύσκολο να παραβλέψει κανείς τις ομοιότητες στον τρόπο ζωής (400 χρόνια ήταν αυτά). Ούτε μία κοπέλα δεν φορούσε μαντίλα, αλκοόλ έπιναν, ενώ είχαμε πολύ καλές σχέσεις, μολονότι ήταν περίοδος που ο Ερντογάν προέβαινε σε συνεχείς προκλήσεις εναντίον της Ελλάδας. Είναι σημαντικό όμως να πω ότι αυτή είναι μόνο μια μικρή πλευρά της Τουρκίας που γνώρισα. Η συντριπτική πλειονότητα, αν όχι όλοι, ήταν από τις περιοχές της Κωνσταντινούπολης, της Σμύρνης και των παραλίων, οι οποίες είναι σαφώς πιο εξευρωπαισμένες και γενικά τους αρέσει η Ελλάδα. Εξάλλου, είναι λογικό όσοι αποφασίζουν να λάβουν μέρος σε ένα διεθνές πρόγραμμα να είναι πιο κοσμοπολίτες. Δεν μπορώ βέβαια να αγνοήσω το εσωτερικό της Τουρκίας, στο οποίο κυριαρχεί η μαντίλα, ο σκοταδισμός και η έχθρα απέναντι στην πατρίδα μας, καθώς και τα αντικρουόμενα εθνικά συμφέροντα που νομοτελειακά μας οδηγούν σε επιφυλακή. Πρέπει απλά να έχουμε κατά νου ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι στην Τουρκία το ίδιο και υπάρχουν μεγάλες διαφορές στον τρόπο ζωής ανά περιοχή.
7
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,490 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 10:48, 02-02-19:

Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας αλλά στο τόπικ με το Μακεδονικό γράφατε στα θετικά ότι θα κόψουμε το πλοκάμι της Τουρκίας στα Βαλκάνια υπονοόντας το ως κάτι που πρέπει να γίνει επειδή είναι κακό οι Τούρκοι να έχουν συμμάχους.
1
Παράθεση

Himela

Συντονίστρια

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε: στις 11:35, 02-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Οι Τούρκοι είναι φίλοι μας αλλά στο τόπικ με το Μακεδονικό γράφατε στα θετικά ότι θα κόψουμε το πλοκάμι της Τουρκίας στα Βαλκάνια υπονοόντας το ως κάτι που πρέπει να γίνει επειδή είναι κακό οι Τούρκοι να έχουν συμμάχους.
Όλοι είναι φίλοι μας μέχρι να μην είναι.
1
Παράθεση

paskmak

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 597 μηνύματα.

O paskmak έγραψε: στις 11:38, 02-02-19:

Αλλο οι διαπροσωπικές σχέσεις, αλλο οι πολιτικοί.

Το πρόβλημα με πολλούς Τούρκους απλούς πολίτες, ειναι ότι έχουν φασιστική-μουσουλμανική νοοτροπία (είμαστε μουσουλμάνοι, αρα και οι «καλύτεροι»). Συνδυασμένο με «πατριωτισμό».

Κατά Τ αλλά, υπάρχουν και νορμαλ άνθρωποι.
Παράθεση

charmander

Δραστήριο Μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O charmander έγραψε: στις 05:07, 04-02-19:

1
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φιλία και προδοσία - Από Xaroulitaaaaa
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-13 στις 04:42.
    • Φιλία και συμφέρον - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-08-12 στις 14:42.
    • Φιλία; - Από Σπυρακος (^^)
      Το θέμα έχει λάβει 28 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-08-11 στις 02:22.
    • Απο τη φιλία πως πας στο ερωτικό; - Από Speedy
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση ...επι προσωπικού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-04-11 στις 22:27.
    • Φιλία και αρρώστεια - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-10-07 στις 12:41.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα