Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Α τωρα του ριχνεις το 50% γιατι σε συμφέρει. Για να μην παραδεχτεις οτι εσυ ησουν (απο την πλευρά σου πάντα) εκεινη που θα μπορουσε να το ανακοψει γιατι ετσι και αλλιως δικο σας ειναι το σώμα οτι θέλετε το κάνετε οποτε μπορειτε να αρνηθειτε και σε κάποιον να δεισδυσει χωρις προφυλακτικο για μενα ειναι απλο αλλα δεν το δέχεστε. Εντάξει. Οσο για τις δικαστικές αποφάσεις που δεν τηρουνται χαιρω πολύ σας εχω γραψει αρκετες φορες οτι σαν χωρα ειμαστε μπάχαλο.

ΑΛΛΑ και πάλι αν εφαρμοζόντουσαν νομοθεσιες των ΗΠΑ θα βγαινατε στους δρομους να διαδηλωσετε εναντιον τους. Την λυση δεν την θέλετε αλλα δεν σας αρκει και η παρουσα κατάσταση. Αν θές να φτιάξει το συστημα πάς σε πιο "δραστικα" συστηματα. Αλλα τι συστηματα εδω ενα ολοκληρο κράτος εκβιάζεται απο την απεργια πεινας του Κουφοντινα. Και η Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου ασκει αναιρεση στην αποφαση που έβγαλαν οι δικαστες για την οποια πέρυσι τους ειχε κάνει πειθαρχικη διωξη. Χωρα ειμαστε εμεις και κράτος... ο ένας κοιτάζει να αδειάσει τον άλλον. Ποιο δικαστικο συστημα. Δεν υπάρχει τιποτα.
Είναι ένα λάθος το οποίο το έκαναν δύο άνθρωποι και εσύ είσαι σίγουρος κιόλας ότι η ευθύνη είναι μόνο του ενός. Το ότι καμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι τελείως ασφαλής εκτός από τα παλάμη και μοναστήρι το έχεις καταρρίψει γιατί "εσένα δεν σου έτυχε". Έχουμε μόνο χαζούλες που πάνε ελεύθερα με α) ανεύθυνα καθίκια και β) καλά παλικάρια που αξίζει να κάνουν οικογένεια μαζί τους. Το ότι το δικαστικό σύστημα πάσχει, το ξέρεις. Τι θα κάνει η παρατημένη μάνα που δεν έχει λεφτά να πάρει γάλα και να κάνει εμβόλια στο μωρό της το ξέρεις κι αυτό? Το αν πετύχει η νομοθεσία της Αλαμπάμα καλύτερα να εξεταστεί με στοιχεία μετά από χρόνια όπως πρέπει.

Οι περισσοτερες πάτε και μπλεκετε με ολους τους ακατάλληλους και δεν δώσατε ποτε μια ευκαιρια σε κάποιον άλλο παρα τον απορριψατε με την μια επειδη "δεν ηταν απο την κοινη σας παρέα.... δεν φαινοτανε κουλ ... δεν σας έλεγε πάντα αυτα που θέλετε να ακουτε... ηταν απο το Ιντερνετ.... δεν εισασταν σε φαση και καλα.... ηταν πολυ ωραιος ... ειχε μεγαλυτερη ηλικια κτλπ κτλπ" και πολλες ακομα δικαιολογιες.

Αυτό το κόμπλεξ απόρριψης σου φταίει και για να μην το καταλάβεις κουνάς μισογυνίστικα το δάχτυλο γιατί σε απόρριψαν με τη μια και δεν σου έδωσαν ευκαιρία. Ότι εσύ δεν βάζεις όλες τις γυναίκες σε καλάθι ας πούμε, μόνο αυτές σε αδικούν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.
Είναι ένα λάθος το οποίο το έκαναν δύο άνθρωποι και εσύ είσαι σίγουρος κιόλας ότι η ευθύνη είναι μόνο του ενός. Το ότι καμία μέθοδος αντισύλληψης δεν είναι τελείως ασφαλής εκτός από τα παλάμη και μοναστήρι το έχεις καταρρίψει γιατί "εσένα δεν σου έτυχε". Έχουμε μόνο χαζούλες που πάνε ελεύθερα με α) ανεύθυνα καθίκια και β) καλά παλικάρια που αξίζει να κάνουν οικογένεια μαζί τους. Το ότι το δικαστικό σύστημα πάσχει, το ξέρεις. Τι θα κάνει η παρατημένη μάνα που δεν έχει λεφτά να πάρει γάλα και να κάνει εμβόλια στο μωρό της το ξέρεις κι αυτό? Το αν πετύχει η νομοθεσία της Αλαμπάμα καλύτερα να εξεταστεί με στοιχεία μετά από χρόνια όπως πρέπει.



Αυτό το κόμπλεξ απόρριψης σου φταίει και για να μην το καταλάβεις κουνάς μισογυνίστικα το δάχτυλο γιατί σε απόρριψαν με τη μια και δεν σου έδωσαν ευκαιρία. Ότι εσύ δεν βάζεις όλες τις γυναίκες σε καλάθι ας πούμε, μόνο αυτές σε αδικούν.


Για μενα η μεθοδος που χρησιμοποιώ ειναι 99-100% ασφαλής. Ως τωρα ηταν 100%.
Εσεις δεν το δέχεστε γιατι γενικά δεν δέχεστε κάποιες οτι κάποιος με αυτο που κάνει μπορει να έχει δικιο.

Δεν το ξέρω γιατι δεν θα της λύσω εγω ολα τα προβληματα. Εσυ αν ξέρεις κάποιον που θα ασχολιοταν με τα προβληματα των άλλων αμισθι φέρτον να λυσει και τα δικά μας. Ο καθενας έχει τα δικά του. Σου εγραψα και πριν μη κοιτάς να φορτώσεις στους αλλους τυχον δικη σου παράλειψη οχι γιατι δεν έχουν μεριδιο ευθυνης αλλα γιατι δεν έχει κανενα νοημα.

Αυτος που έχεις απεναντι σου μπορει να ειναι ένα καθικι και να πάει να σε μπλέξει σε οτιδηποτε σκατο κατασταση υπάρχει θα μασησεις και θα τον ακολουθησεις; αυτο σου εξηγησα αλλα δεν τους εδωσες σημασια.
Και να ξέρεις οτι και σε κάτι τέτοιο θα στηριζονταν στο δικαστηριο θα έδιναν συνυπαιτιοτητα αλλα τι σε ενδιαφέρει εσενα η αποφαση ενος δικαστηριου στο οποιο δυστυχως κατέληξες για να σου λυσουν ενα προβλημα το οποιο με ΔΙΚΗ ΣΟΥ πρωτοβουλια θα μπορουσε να μην υπάρχει ποτε; αυτο σου εξηγησα αλλα δεν του έδωσες σημασια.


Δεν ειμαι εγω μισογυνης. Μισο γυνης ειναι κάποιος που μισει τις γυναικες. Εγω εχω συνέχεια σχέσεις με αυτές. Μην πάς να μου φορτωσεις μια εικονα που δεν μου αναλογει. Αυτο πες το σε κανενα μιζερο και αστοιχειωτο τύπο που δεν έρχεται σε επαφη και ειναι κλεισμένος μπροστα απο εναν υπολογιστή..


Να μισησω εγω εσενα επειδη απορριπτεις στο έτσι και τι με ενδιαφέρει εμενα. Απο πιτα που δεν τρωω.... απλα σου λέω ξεκαθαρα τη σκέψη μου. Οποιαδηποτε μπλέκει με εναν αλητη και μετα παραπονιέται πιο πριν απέρριψε 3-4 καλές περιπτώσεις. Αυτο ειναι νομος και οχι δικο μου προβλημα απορριψης. Αν θες να μιλησουμε λιγο σοβαρά καλο ειναι να αποφευγεις τις προσωπικές επιθέσεις γιατι αν ξεκινησω και εγω εχω και εγω να πώ πολλα για εσάς (εχετε φάει και εσεις τις απορριψεις σας δεν ειμαι ο μονος) και δεν θα καταληξει πουθενά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τα αντισυλληπτικά ειναι άχρηστα για μενα. Μια χαρα κάνεις σεξ και με καποτούλα. Ετσι και αλλιώς δεν θα εμπιστευομουν κάποια που δεν ξέρω, και αμα έχει HIV; καταστραφηκε η ζωη σου. Ολοι ζουμε με κάποια ορια και δεν ειμαστε ανεξέλεγκτοι. Ας ειναι ενα οριο και αυτο (οχι σεξ χωρις προφυλακτικο με περιστασιακές συντροφους) μπορει να ειναι διαφορετική η αισθηση αλλα και οταν εισαι πολυ ερεθισμενος μια χαρα το απολαμβάνεις και με το λαστιχάκι.


Μου λέει ο άλλος έμεινα στην παραλια χωρις προφυλακτικο πάνω μου και δεν ειχα τι να κάνω. Ωραια βάλτην να σου κανει στοματικο ή μια ισπανικη και τελειωνε στο στηθος της και σεξ νέξτ ταίμ και αλλη φορα να μην εισαι βοδι. Με γυναικα βγαινεις πρέπει να εχεις και 1-2 προφυλακτικα σε περιπτωση που.....


Η το καλύτερο,όταν δεν έχεις προφύλαξη δεν κανείς καθόλου σεξ και κανείς την επόμενη μέρα.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν θεωρείς ότι η κοπελίτσα με δουλειά του ποδαριού, ελάχιστο μισθό και καμία βοήθεια είναι καλή ιδέα να φέρει ένα παιδί στον κόσμο που δεν θα μπορεί να του προσφέρει απολύτως τίποτα τόσο υλικά όσο και συναισθηματικά πάω πάσο και δεν έχω να κάνω περαιτέρω κουβέντα μαζί σου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για μενα η μεθοδος που χρησιμοποιώ ειναι 99-100% ασφαλής. Ως τωρα ηταν 100%.
Εσεις δεν το δέχεστε γιατι γενικά δεν δέχεστε κάποιες οτι κάποιος με αυτο που κάνει μπορει να έχει δικιο.

Δεν το ξέρω γιατι δεν θα της λύσω εγω ολα τα προβληματα. Εσυ αν ξέρεις κάποιον που θα ασχολιοταν με τα προβληματα των άλλων αμισθι φέρτον να λυσει και τα δικά μας. Ο καθενας έχει τα δικά του. Σου εγραψα και πριν μη κοιτάς να φορτώσεις στους αλλους τυχον δικη σου παράλειψη οχι γιατι δεν έχουν μεριδιο ευθυνης αλλα γιατι δεν έχει κανενα νοημα.

Αυτος που έχεις απεναντι σου μπορει να ειναι ένα καθικι και να πάει να σε μπλέξει σε οτιδηποτε σκατο κατασταση υπάρχει θα μασησεις και θα τον ακολουθησεις; αυτο σου εξηγησα αλλα δεν τους εδωσες σημασια.
Και να ξέρεις οτι και σε κάτι τέτοιο θα στηριζονταν στο δικαστηριο θα έδιναν συνυπαιτιοτητα αλλα τι σε ενδιαφέρει εσενα η αποφαση ενος δικαστηριου στο οποιο δυστυχως κατέληξες για να σου λυσουν ενα προβλημα το οποιο με ΔΙΚΗ ΣΟΥ πρωτοβουλια θα μπορουσε να μην υπάρχει ποτε; αυτο σου εξηγησα αλλα δεν του έδωσες σημασια.


Δεν ειμαι εγω μισογυνης. Μισο γυνης ειναι κάποιος που μισει τις γυναικες. Εγω εχω συνέχεια σχέσεις με αυτές. Μην πάς να μου φορτωσεις μια εικονα που δεν μου αναλογει. Αυτο πες το σε κανενα μιζερο και αστοιχειωτο τύπο που δεν έρχεται σε επαφη και ειναι κλεισμένος μπροστα απο εναν υπολογιστή..


Να μισησω εγω εσενα επειδη απορριπτεις στο έτσι και τι με ενδιαφέρει εμενα. Απο πιτα που δεν τρωω.... απλα σου λέω ξεκαθαρα τη σκέψη μου. Οποιαδηποτε μπλέκει με εναν αλητη και μετα παραπονιέται πιο πριν απέρριψε 3-4 καλές περιπτώσεις. Αυτο ειναι νομος και οχι δικο μου προβλημα απορριψης. Αν θες να μιλησουμε λιγο σοβαρά καλο ειναι να αποφευγεις τις προσωπικές επιθέσεις γιατι αν ξεκινησω και εγω εχω και εγω να πώ πολλα για εσάς (εχετε φάει και εσεις τις απορριψεις σας δεν ειμαι ο μονος) και δεν θα καταληξει πουθενά.


Για σένα και μέχρι τώρα. Κάνουμε όμως γενική συζήτηση και το εγώ σου και το εγώ μου δεν είναι καθολική αρχή της ανθρωπότητας. Σενάριο που δεν έχεις δίκιο σε κάποιο ζήτημα δεν παίζει, ε?

Εγώ λέω απλά ότι εφόσον ξέρεις ότι δεν πρέπει να κάνει καμία έκτρωση πρέπει να ξέρεις και πως αντιμετωπίζονται προβλήματα που πάνε πακέτο με την απαγόρευση. Δεν έχει νόημα να φορτώσω ευθύνη σε αυτόν που γκάστρωσε την Κούλα γιατί η παράλειψη ήταν όλη δικιά της και η ευθύνη όλη δικιά της και οι δικές της ορμόνες θα κάνουν τραλαλα.

Αν θες να μιλάς σοβαρά και να μη σε λένε μισογύνη κόψε τις γενικότητες "οι γυναίκες είστε αυτό και το άλλο" και μην απορρίπτεις έρευνες και πηγές γιατί "εσύδεντοξερειςεσεναδεσουετυχε". Συζήτηση μεταξύ αγνώστων έτσι γίνεται, με στοιχεία και όχι άμα κουνάμε δάχτυλα και λέμε στους άλλους ότι είναι εγωιστές και θέλουν να έχουν πάντα δίκιο (ΤΗΕ ΙRONY). Σχέσεις με γυναίκες μπορείς να έχεις και με 20 ευρώ την επίσκεψη υποθέτω, δε μου λέει κάτι αυτό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.
Τίποτα. Όσο για τον ώριμο άντρα που θα έρθει ω σαν ιππότης να αγαπήσει την παρατημένη μανούλα δεν σχολιάζω καν, άλλο σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
:)

Οταν έχετε τέτοια συμπλέγματα μετά μην κατηγορειτε εμενα ως μισογύνη. Και οτι δήθεν κρεμάω ταμπέλες. Μια χαρά έχετε και εσεις αρκετες ταμπελιτσες βάλει σε ολους τους άντρες. Εγραψα και πριν οτι δεν έχει νοημα να κάνουμε τέτοια κουβεντα αλλα αμα θέλετε έχω αρκετές ατάκες και για αυτήν.

Για σένα και μέχρι τώρα. Κάνουμε όμως γενική συζήτηση και το εγώ σου και το εγώ μου δεν είναι καθολική αρχή της ανθρωπότητας. Σενάριο που δεν έχεις δίκιο σε κάποιο ζήτημα δεν παίζει, ε?

Εγώ λέω απλά ότι εφόσον ξέρεις ότι δεν πρέπει να κάνει καμία έκτρωση πρέπει να ξέρεις και πως αντιμετωπίζονται προβλήματα που πάνε πακέτο με την απαγόρευση. Δεν έχει νόημα να φορτώσω ευθύνη σε αυτόν που γκάστρωσε την Κούλα γιατί η παράλειψη ήταν όλη δικιά της και η ευθύνη όλη δικιά της και οι δικές της ορμόνες θα κάνουν τραλαλα.

Αν θες να μιλάς σοβαρά και να μη σε λένε μισογύνη κόψε τις γενικότητες "οι γυναίκες είστε αυτό και το άλλο" και μην απορρίπτεις έρευνες και πηγές γιατί "εσύδεντοξερειςεσεναδεσουετυχε". Συζήτηση μεταξύ αγνώστων έτσι γίνεται, με στοιχεία και όχι άμα κουνάμε δάχτυλα και λέμε στους άλλους ότι είναι εγωιστές και θέλουν να έχουν πάντα δίκιο (ΤΗΕ ΙRONY). Σχέσεις με γυναίκες μπορείς να έχεις και με 20 ευρώ την επίσκεψη υποθέτω, δε μου λέει κάτι αυτό.


Στο συγκεκριμενο δεν έχω αδικο οχι. Διοτι με τους τροπους μου τοσα χρονια δεν συνεβη καμια ανεπιθυμητη οικογενεια. Οσο για τις γυναικες των 20 ευρω. Δεν τις έχω αναγκη βρισκω γυναικα οποια στιγμή το αποφασισω. Μηπως πάνε τιποτα φιλοι σου σε τέτοιες και τις έχεις κατα νου; :D
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Οταν έχετε τέτοια συμπλέγματα μετά μην κατηγορειτε εμενα ως μισογύνη. Και οτι δήθεν κρεμάω ταμπέλες. Μια χαρά έχετε και εσεις αρκετες ταμπελιτσες βάλει σε ολους τους άντρες. Εγραψα και πριν οτι δεν έχει νοημα να κάνουμε τέτοια κουβεντα αλλα αμα θέλετε έχω αρκετές ατάκες και για αυτήν.

Στο συγκεκριμενο δεν έχω αδικο οχι. Διοτι με τους τροπους μου τοσα χρονια δεν συνεβη καμια ανεπιθυμητη οικογενεια. Οσο για τις γυναικες των 20 ευρω. Δεν τις έχω αναγκη βρισκω γυναικα οποια στιγμή το αποφασισω. Μηπως πάνε τιποτα φιλοι σου σε τέτοιες και τις έχεις κατα νου; :D

Και ο μισογυνισμός από συμπλέγματα και κόμπλεξ πηγάζει. Και η αυθεντία περί των ωοθηκών όλου του κόσμου.

Άντε πάλι. Εσύ και οι τρόποι σου είσαι ένας άνθρωπος και οι τρόποι του. Δεν είναι όλοι καθρέφτης σου. Ε βρες ντε ποιος σε κρατάει? Και καλούς απογόνους, προγραμματισμένους ή μη. :flowers:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Και κάπου εδώ κάνεις τα πιο ιδανικά σενάρια. Το καθίκι πολύ πιθανό να μην έχει καμιά επίπτωση γιατί η χαζούλα δεν θα έχει λεφτά να χρυσοπληρώσει τον δικηγόρο και τα ελληνικά δικαστήρια πάνε με αναβολές επί αναβολών και υποθέσεις κρατάνε χρόνια ατελείωτα. Εν τω μεταξύ θα την έχεις υποχρεώσει να γεννήσει ένα παιδί στο οποίο δεν μπορεί να πάρει ούτε γάλα αλλά το μόνο σου κόλλημα είναι να γεννηθεί και μετά βλέπουμε (αλήθεια ποιος θα το μεγαλώσει και πως δεν μας απασχολεί ούτε φυσικά αν βρεθεί πεταμένο σε κάδο). Εδώ υπάρχουν άντρες παντρεμένοι που παρατάνε την οικογένεια τους και δεν δίνουν ούτε 5 ευρώ χαρτζιλίκι στα παιδιά τους. Η κολλητή μου στο σχολείο είχε να δει τον πατέρα της από τότε που τους παράτησε. Μάντεψε τι του έκαναν τα δικαστήρια: Τίποτα. Όσο για τον ώριμο άντρα που θα έρθει ω σαν ιππότης να αγαπήσει την παρατημένη μανούλα δεν σχολιάζω καν, άλλο σενάριο επιστημονικής φαντασίας.
Σπρώξτε και άλλες γυναίκες στην αυτοκτονία, μπορείτε. :)
Ειμαι μαζι σου στο να αναλαμβανουν οι ανδρες τις ευθυνες τους, αλλα σε παρακαλω, οχι συναισθηματικα πυροτεχνηματα. Και οι δυο πλευρες χανουν μεγαλη αξια στην αγορα νεου συντροφου απο το διαζυγιο, για τη γυναικα ο χρονος και τα "συναισθηματα" που χρεωνει στο παιδι απο την προηγουμενη σχεση τα στερειται ο εν δυναμει νεος ανδρας και τα δικα του παιδια, για τον ανδρα ο,τι λεφτα παρεχει σε maintenance τα στερειται η νεα γυναικα και τα δικα της παιδια συν ο κινδυνος να τη χωρισει και αυτη. Δεν αμφισβητω την περιπτωση της φιλης σου, δεν εχω δει σχετικα στατιστικα και αναλογιες, αλλα απ'οτι ξερω τα δικαστηρια στηριζουν αρκετα τη γυναικα και ειναι γενικα γεναιοδωρα στο κομματι των οικονομικων παροχων. Ομως, απο την αλλη πλευρα, υπαρχουν και οι γυναικες που χρησιμοποιουν την εγκυμοσυνη για να δεσμευσουν εναν ανδρα ή τα δικαστηρια. Δεν νομιζω πως χρειαζεται να λυσουμε διαφορικη εξισωση για το κατα ποσο ευθυνεται η καθε πλευρα, καθως νομιζω οτι το πραγματικα σημαντικο στοιχειο ειναι το ποιος επιβαρυνεται και αυτο το μερος πρεπει να σκεφτεται περισσοτερο πριν κανει κατι. Και δεδομενου οτι οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα και εχουν μικροτερη κλιση προς το σεξ συγκριτικα με τους ανδρες, η φυση δεν τις αδικει. Συνεχιζω να πιστευω οτι το θεμα ξεκιναει απο το πως εχει ενσωματωθει το σεξ στην κοινωνια, ειδικα στην κασουαλ πλευρα του, και μετα προσπαθουμε να μαζεψουμε τα σπασμενα. Στο τελος της ημερας, well, αυτες ειναι οι συνεπειες των επιλογων που κανουν καποιοι ανθρωποι, τι να κανουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.
Και ο μισογυνισμός από συμπλέγματα και κόμπλεξ πηγάζει. Και η αυθεντία περί των ωοθηκών όλου του κόσμου.

Άντε πάλι. Εσύ και οι τρόποι σου είσαι ένας άνθρωπος και οι τρόποι του. Δεν είναι όλοι καθρέφτης σου. Ε βρες ντε ποιος σε κρατάει? Και καλούς απογόνους, προγραμματισμένους ή μη. :flowers:

Κατα τα άλλα δεν υπήρξε κανενας μισογυνισμος. Εγω ανέφερα οτι κάποιες απλά δεν δινουν ευκαιριες να γνωρισουν και κάποιον άλλον πέρα απο την τυπική τους παρέα καλύτερα. Ανέφερα ενα γεγονος αυτο δεν ειναι προσβλητικο. Το οτι η φιλη σου ομως ενα ποστ πιο μετά έγραψε οτι δεν "Υπάρχουν πριγκιπες" και οτι ουσιαστικα υπονοησε πως ολοι ειναι γουρουνια που δεν θα γυριζαν να κοιτάξουν μια γυναικα με παιδάκι. Αυτο ειναι οντως μισο αντρισμος. Μια και την υποστηριζεις.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ειμαι μαζι σου στο να αναλαμβανουν οι ανδρες τις ευθυνες σου, αλλα σε παρακαλω, οχι συναισθηματικα πυροτεχνηματα. Και οι δυο πλευρες χανουν μεγαλη αξια στο απο το διαζυγιο, για τη γυναικα ο χρονος και τα "συναισθηματα" που χρεωνει στο παιδι απο την προηγουμενη σχεση τα στερειται ο εν δυναμει νεος ανδρας και τα δικα του παιδια, για τον ανδρα ο,τι λεφτα παρεχει σε maintenance τα στερειται η νεα γυναικα και τα δικα της παιδια συν ο κινδυνος να τη χωρισει και αυτη. Δεν αμφισβητω την περιπτωση της φιλης σου, δεν εχω δει σχετικα στατιστικα και αναλογιες, αλλα απ'οτι ξερω τα δικαστηρια στηριζουν αρκετα τη γυναικα και ειναι γενικα γεναιοδωρα στο κομματι των οικονομικων παροχων. Ομως, απο την αλλη πλευρα, υπαρχουν και οι γυναικες που χρησιμοποιουν την εγκυμοσυνη για να δεσμευσουν εναν ανδρα ή των γενναιοδωρια των δικαστηριων. Δεν νομιζω πως χρειαζεται να λυσουμε διαφορικη εξισωση για το κατα ποσο ευθυνεται η καθε πλευρα, καθως νομιζω οτι το πραγματικα σημαντικο στοιχειο ειναι το ποιος επιβαρυνεται και αυτο το μερος πρεπει να σκεφτεται περισσοτερο πριν κανει κατι. Και δεδομενου οτι οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα και εχουν μικροτερη κλιση προς το σεξ συγκριτικα με τους ανδρες, εδω τουλαχιστον η φυση δεν τις αδικει. Συνεχιζω να πιστευω οτι το θεμα ξεκιναει απο το πως εχει ενσωματωθει το σεξ στην κοινωνια, ειδικα στην κασουλ πλευρα του, και μετα προσπαθουμε να μαζεψουμε τα σπασμενα. Στο τελος της ημερας, well, αυτες ειναι οι συνεπειες των επιλογων που κανουν καποιοι ανθρωποι, τι να κανουμε.
Νομίζω ότι ξέρεις πως (δεν) λειτουργεί το δικαστικό σύστημα ειδικά στην Ελλάδα. Εκτός λοιπόν ότι η παρατημένη κοπέλα πιθανόν να μην έχει τα χρήματα να κυνηγήσει το "καθίκι" ακόμα και να τα διαθέσει πιθανόν να πάρει πολλά χρόνια η όλη ιστορία και εν τέλει να μη βγει άκρη ποτέ. Επίσης αυτό που δεν δίνουν χρήματα για τα παιδιά τους για παράδειγμα μετά από διαζύγια (ξαναλέω για το παιδί όχι για να κάνει διακοπές η μάνα του) γίνεται ακόμα και αν το δικαστήριο αποφασίσει να υπάρχει διατροφή. Δεν ήταν μόνο η φίλη μου σε αυτήν την κατάσταση ήταν πολλά παιδιά στον περίγυρο μου απλώς για το άτομο που ήταν πιο κοντά μου ξέρω καλύτερα. Δεν είναι τόσο ιδανικά όλα καλώς ή κακώς. Και εμένα το πόιντ μου είναι εξ αρχής ότι πρέπει να κάνει η εκάστοτε κοινωνία μερικά βήματα με πρώτο και καλύτερο την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών από μικρή ηλικία και να μη ντρέπονται να μιλήσουν για αυτά τα θέματα. Να κάνει σεξ έτσι το 16χρονο και να έχει λογική "σε μένα θα τύχει;". Να ξέρει ότι ναι μπορεί σε εσένα να τύχει και υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες. Η λύση δεν είναι η απαγόρευση της έκτρωσης και να κρύβουμε το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι. Ούτε μέθοδος αντισύλληψης εννοείται.
Απλώς για το τελευταίο που λες ναι είναι επιλογές sure αλλά το να καταδικάσεις ένα παιδί πεταμένο στα σκουπίδια ή μεγαλωμένο σε κατεστραμμένο περιβάλλον με τις περιπτώσεις που υπάρχουν το βρίσκω πολύ χειρότερο από το να "σκοτώσεις" ένα μάτσο κύτταρα λίγων εβδομάδων. Νομίζω πως αυτό θα το καταλάβεις γιατί δεν γράφεις αρλούμπες κυρίως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το οτι η φιλη σου ομως ενα ποστ πιο μετά έγραψε οτι δεν "Υπάρχουν πριγκιπες" και οτι ουσιαστικα υπονοησε πως ολοι ειναι γουρουνια

Η φίλη μου υπονοεί ότι όλοι είστε γουρούνια και εσύ ότι όλες ή είναι χαζούλες ή σκρόφες και υποστηρίζεις ότι πρέπει να είναι υποχρεωμένες να φέρνουν παιδιά στον κόσμο στις οποιεσδήποτε περιστάσεις και συνθήκες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.
Η φίλη μου υπονοεί ότι όλοι είστε γουρούνια και εσύ ότι όλες ή είναι χαζούλες ή σκρόφες και υποστηρίζεις ότι πρέπει να είναι υποχρεωμένες να φέρνουν παιδιά στον κόσμο στις οποιεσδήποτε περιστάσεις και συνθήκες.

Ε δεν ειναι πάντα ολες οι συνθήκες ιδανικές. Για αυτο και ξεχωριζουν οι μάγκες απο τους φλούφληδες.

Κάποιους η ζωη τους έδωσε μονο σκατά αλλα κατάφεραν να ανέβουν απο τον πάτο και να ξεφυγουν. Επέδειξαν ψυχη αντιμετωπισαν τους φοβους τους και νικησαν. Αυτοι ειναι οι μάγκες.

Δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω τα επιχειρηματα σας , αν έχουμε ενα παιδι που ξαφνικά αρρωστησει θα πρέπει να προτεινουμε αμεσως ευθανασια ας πουμε για να μην υποφέρει ή να σταθουμε στο πλευρο οσο και οπως μπορούμε ;

σε πειραξε το χαζουλα; οποια αφηνει κάποιον να την καβαλάει χωρις να ξέρει τις προθέσεις και την κατασταση του χωρις προφυλακτικο ειναι λιγο αφελής.

Ας κανει οσο σεξ γουστάρει με λαστιχάκι. Γλέντα οσο θές αρκει να προσέχεις και να μην κάνεις μαλακιες. Δεν θα σε πω πτανα ετσι και αλλιώς ειμαι απελευθερωμενος σε αυτά.

Υποστηριξα οτι η εκτρωση δεν πρέπει να ειναι η πρώτη επιλογή. Α μωρε εντάξει ας το ριξουμε ... δεν νιώθω τωρα έτοιμη..... και ας το κανει και αλλες 2-3 φορές. Τωρα αν εσυ αυτο το θεωρεις υπευθυνη στάση απο κάποια για μενα δεν ειναι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηρεμήστε λίγο, δεν χρειάζεται να τσακώνεστε. Ολοι ξέρουμε πως οι άντρες είναι γουρούνια και οι γυναίκες πουτανες.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Νομίζω ότι ξέρεις πως (δεν) λειτουργεί το δικαστικό σύστημα ειδικά στην Ελλάδα. Εκτός λοιπόν ότι η παρατημένη κοπέλα πιθανόν να μην έχει τα χρήματα να κυνηγήσει το "καθίκι" ακόμα και να τα διαθέσει πιθανόν να πάρει πολλά χρόνια η όλη ιστορία και εν τέλει να μη βγει άκρη ποτέ. Επίσης αυτό που δεν δίνουν χρήματα για τα παιδιά τους για παράδειγμα μετά από διαζύγια (ξαναλέω για το παιδί όχι για να κάνει διακοπές η μάνα του) γίνεται ακόμα και αν το δικαστήριο αποφασίσει να υπάρχει διατροφή. Δεν ήταν μόνο η φίλη μου σε αυτήν την κατάσταση ήταν πολλά παιδιά στον περίγυρο μου απλώς για το άτομο που ήταν πιο κοντά μου ξέρω καλύτερα. Δεν είναι τόσο ιδανικά όλα καλώς ή κακώς. Και εμένα το πόιντ μου είναι εξ αρχής ότι πρέπει να κάνει η εκάστοτε κοινωνία μερικά βήματα με πρώτο και καλύτερο την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των παιδιών από μικρή ηλικία και να μη ντρέπονται να μιλήσουν για αυτά τα θέματα. Να κάνει σεξ έτσι το 16χρονο και να έχει λογική "σε μένα θα τύχει;". Να ξέρει ότι ναι μπορεί σε εσένα να τύχει και υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες. Η λύση δεν είναι η απαγόρευση της έκτρωσης και να κρύβουμε το πρόβλημα κάτω από το χαλάκι. Ούτε μέθοδος αντισύλληψης εννοείται.
Απλώς για το τελευταίο που λες ναι είναι επιλογές sure αλλά το να καταδικάσεις ένα παιδί πεταμένο στα σκουπίδια ή μεγαλωμένο σε κατεστραμμένο περιβάλλον με τις περιπτώσεις που υπάρχουν το βρίσκω πολύ χειρότερο από το να "σκοτώσεις" ένα μάτσο κύτταρα λίγων εβδομάδων. Νομίζω πως αυτό θα το καταλάβεις γιατί δεν γράφεις αρλούμπες κυρίως.
Δεδομενου οτι τα δικαστηρια δεν σταματανε να λειτουργουνε μονο στις περιπτωσεις των διατροφων, ετερον εκατερον, αλλιως θα πρεπει να λαμβανουμε υποψη και το αν λειτουργει το συστημα υγειας. Δεν πολυδιαφωνω με το να εχουν τα ατομα μια ιδεα για το σεξ, αν και κρατω επιφυλαξεις για τι πως οριζεται το "απο μικρη ηλικια", αλλα ειναι ανεξαρτητο απο αυτο που λεω. Πιστευω οτι υπαρχει εμμεσα μια λογικη οτι, τωρα που εμαθες για το σεξ, ορμα, κανε οσο γουσταρεις, ομως ποτε δεν εισαι 100% ασφαλης και παντα μπορει να γινει κατι, οποτε περιοριζεις ουσιαστικα το effectivenes αυτης της λυσης. Εφοσον ομως δινεται τοση εμφαση στην υπαρξη πορων των γονιων, τοτε ας επικεντρωθουμε σε αυτη τη διασταση και να περιορισουμε τις εγκυμοσυνες χωρις να υπαρχει prior δεσμευση και commitment στη σχεση. Αυτος ηταν ο ρολος του γαμου, η επισημη δεσμευση και των δυο πλευρων, αλλα το διαλυσαμε γιατι muh progressive bullcrap. Εμμεσα, αυτο ειναι και το πιο απλο επιχειρημα που θα μπορουσε να κανει ενας ανδρας που αφησε καποια εγκυο εκτος γαμου, δεν υπηρξε καποια δεσμευση, δεν εχω καμια ευθυνη. Ξανα, δεν ειμαι φαν της κρατικης επιβολης και δεν θα γινω τωρα, αυτο που προσπαθω ειναι να μην χρειαζεται να φτανουμε στο σταδιο της εκτρωσης, να βρουμε μια λυση πιο πριν.

Κυτταρα ειναι το εμβρυο, εσυ, η οικογενεια σου και ολοι οι ανθρωποι, ειρωνικα αυτο ειναι απο τα καλυτερα επιχειρηματα υπερ του οτι και το εμβρυο ειναι ανθρωπος με δικαιωμα στη ζωη. Καταδικαζεις καποιον οταν του στερεις απο πριν με δικη σου αποφαση την πιθανοτητα να εχει ή να βρει την ευτυχια στη ζωη του, παρα το δυσκολο περιβαλλον του, καθως δεν ειναι 100% δεδομενο οτι θα ειναι δυστηχισμενος. Δεν ξερω, το βρισκω λιγο fucked up να ειμαστε κριτες της ζωης καπιου αλλου τοσο ακραια. Πιστευω οτι αυτο ειναι εμμεσα μια δικαιολογια του ατομου που κανει την εκτρωση για να δικαιολογησει την πραξη του, παρα ενδιαφερον για το καλο του παιδιου. Και γενικα το βρισκω λιγο περιεργο που στην εξισωση της εκτρωσης δεν λαμβανεται καθολου υποψη το welfare του εμβρυου, αλλα μονο της γυναικας και η ελευθερια επιλογων της, εκτος απο αυτη την δικαιολογια. Ξερεις, ναι μεν η κοινωνια συνεχεια σου δινει δικαιολογιες να εισαι μαλθακος, να μην αναλαμβανεις ευθυνες, και δεν φταις εσυ αλλα το συστημα και τετοια, αλλα νομιζω οτι θα ηταν αρκετα χρησιμο πολλες φορες απλα να αφησουμε τις μαλακειες, put our big boy/girl pants on, να σηκωσουμε το βαρος που μας εδωσε η ζωη και να κανουμε αυτα που πρεπει να κανουμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.
Κυτταρα ειναι το εμβρυο, εσυ, η οικογενεια σου και ολοι οι ανθρωποι, ειρωνικα αυτο ειναι απο τα καλυτερα επιχειρηματα υπερ του οτι και το εμβρυο ειναι ανθρωπος με δικαιωμα στη ζωη. Καταδικαζεις καποιον οταν του στερεις απο πριν με δικη σου αποφαση την πιθανοτητα να εχει ή να βρει την ευτυχια στη ζωη του, παρα το δυσκολο περιβαλλον του, καθως δεν ειναι 100% δεδομενο οτι θα ειναι δυστηχισμενος. Δεν ξερω, το βρισκω λιγο fucked up να ειμαστε κριτες της ζωης καπιου αλλου τοσο ακραια. Πιστευω οτι αυτο ειναι εμμεσα μια δικαιολογια του ατομου που κανει την εκτρωση για να δικαιολογησει την πραξη του, παρα ενδιαφερον για το καλο του παιδιου. Και γενικα το βρισκω λιγο περιεργο που στην εξισωση της εκτρωσης δεν λαμβανεται καθολου υποψη το welfare του εμβρυου, αλλα μονο της γυναικας και η ελευθερια επιλογων της, εκτος απο αυτη την δικαιολογια. Ξερεις, ναι μεν η κοινωνια συνεχεια σου δινει δικαιολογιες να εισαι μαλθακος, να μην αναλαμβανεις ευθυνες, και δεν φταις εσυ αλλα το συστημα και τετοια, αλλα νομιζω οτι θα ηταν αρκετα χρησιμο πολλες φορες απλα να αφησουμε τις μαλακειες, put our big boy/girl pants on, να σηκωσουμε το βαρος που μας εδωσε η ζωη και να κανουμε αυτα που πρεπει να κανουμε.

Ρεαλιστική προσεγγιση. Και εγω αυτης της αποψης ειμαι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως παιδιά όσοι υποστηρίζετε το επιχείρημα "ας μην αφήσουμε το έμβρυο να έρθει στην ζωή διότι θα μεγαλώσει δυστυχισμένο, φτωχό, σε ίδρυμα κτλ - να το προσέξετε λίγο", διότι αφενός υπονοείτε πως ο θάνατος είναι καλύτερος από μία σκληρή ζωή πράγμα που δεν ισχύει διότι υπάρχουν εκατομμύρια άτομα που ζουν πολύ σκληρές ζωές αλλά παρόλα αυτά δεν αυτοκτονούν προτιμώντας την σκληρή ζωή από το θάνατο και αφετέρου διότι το επιχείρημα σας αυτό μπορεί πολύ εύκολα να παραταθεί και να μετατραπεί σε "Ας τερματίσουμε την ζωή οποιουδήποτε κρίνουμε εμείς πως υποφέρει ή μπορεί στο μέλλον να υποφέρει." Το τελευταίο αν θέλετε να είστε διαλεκτικά ειλικρινείς δεν μπορείτε να το αντικρούσετε καθώς βασίζεται στην ίδια ακριβώς υπόθεση με το αρχικό επιχείρημα δηλαδή

"Μπορούμε και είναι σωστό να κρίνουμε το αν κάποιος άνθρωπος στο μέλλον θα ζήσει ή όχι με βάσει αυθαίρετες υποθέσεις για το πως θα είναι η ζωή του."

Και για να προλάβω τα "το έμβρυο είναι κύτταρο όχι άνθρωπος", δεν έχει καθόλου σημασία, διότι το αρχικό επιχείρημα είχε σαν βάση την μελλοντική δύσκολη ζωή του εμβρύου, όπου φυσικά θα ήταν άνθρωπος.


Τώρα όσον αφορά την έκτρωση πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια βασικά πράγματα.

1) Ως κοινωνία έχουμε αποφασίσει πως κάθε γονιός έχει βασική υποχρέωση να μεριμνήσει για την συντήρηση και ασφάλεια των παιδιών μέχρι αυτά να ενηλικιωθούν. Αυτό σημαίνει πως οι γονείς που αρνούνται να το κάνουν πέραν του ότι παρανομούν διαπράττουν και ανηθικότητα η οποία επιφέρει και πρέπει να επιφέρει κοινωνικό στίγμα.

2) Ο βασικός σκοπός του σεξ είναι η αναπαραγωγή και όχι η ευχαρίστηση. Αυτό σημαίνει πως όποιος κάνει σεξ αναλαμβάνει τον κίνδυνο να συλλάβει. Τώρα η λογική και η ηθική βέβαια, λέει πως εφόσον είχες σώας τα φρένας και αποφάσισες να κάνεις σεξ τώρα πρέπει να υποστείς τις συνέπειες των πράξεων σου, καθώς ήξερες εκ των προτέρων τους κινδύνους (όλοι τους ξέρουν) και παρόλα αυτά αποφάσισες πως άξιζε το ρίσκο.

3) Στον κόσμο πάντα θα υπάρχουν ευθυνόφοβοι και λοιποί αδύναμοι χαρακτήρες που θα κάνουν τα πάντα για να αποφύγουν τις συνέπειες των πράξεών τους.

Τα παραπάνω οδηγούν στα εξής συμπεράσματα :

1) Η έκτρωση θα πρέπει να είναι νόμιμη καθώς αν δεν είναι απλά θα γίνει με τους γνωστούς παράνομους και επικίνδυνους τρόπους που γινόταν παλαιότερα. Επί της ευκαιρίας, αυτή είναι και η βάση του επιχειρήματος για τη νομιμοποίηση των ναρκωτικών, οπότε όσοι είστε υπέρ του ενός και κατά του άλλου είστε τουλάχιστο διαλεκτικά ανειλικρινείς.

2) Η έκτρωση είναι κατά βάσιν μια ανήθικη πράξη είτε μας αρέσει είτε όχι, διότι όλοι συμφωνούμε πως ο γονιός που δεν μεριμνεί για το μέλλον των παιδιών του είναι ανήθικος και συνεπώς θα πρέπει να επιφέρει κοινωνικό στίγμα. Το κοινωνικό στίγμα να υπενθυμίσω είναι ο μοναδικός τρόπος που έχει η κοινωνία για να εφαρμόζει ηθικούς κανόνες. Χωρίς αυτό όλα πρέπει να ποινικοποιηθούν νομικά.


Επίσης όσοι είστε υπέρ της έκτρωσης και ταυτόχρονα κράζετε τους άντρες που παρατάνε τις εγκύους κάπου τα έχετε μπερδέψει νομίζω. Το κοινωνικό στίγμα που φέρανε οι άντρες που παρατούσανε έγκυες κοπέλες παλαιότερα βασιζότανε στο γεγονός πως δρούσε ως δικλίδα ασφαλείας για τις γυναίκες πάντα όμως σε συνεργασία με τα κοινωνικά στίγματα της ανύπαντρης γκαστρωμένης και της γυναίκας που το ρίχνει. Αυτά τα δύο δεν υπάρχουν πλέον, αλλά φυσικά το αντρικό παραμένει. Το γελοίο της υπόθεσης βέβαια είναι πως πλέον θεωρούμε ότι η γυναίκα είναι ικανή να πάρει αποφάσεις για τον εαυτό της, πράγμα που ισχύει και είναι σωστό αλλά όταν πάρει την λάθος απόφαση, δηλαδή να ανοίξει τα πόδια της στον άντρα που θα την παρατήσει και να μείνει έγκυος ξαφνικά η γυναίκα είναι το θύμα και ο άντρας το κάθαρμα. Αν λοιπόν κορίτσια θέλετε να σας θεωρούμε ως ίσα όντα, θα πρέπει να αναλαμβάνετε και τις ευθύνες των πράξεων σας και όχι να τα ρίχνετε στον άντρα, καθώς όταν αποφασίζετε να κάνετε σεξ το κάνετε ηθελημένα και ξέρετε πολύ καλά τις συνέπειες. Σήμερα ζούμε στην κοινωνία όπου η γυναίκα είναι σεξουαλικά απελευθερωμένη και δυναμική φεμινίστρια αλλά όταν κάνει την μαλακία και μείνει έγκυος με τον Λούι ξαφνικά είναι το παρατημένο θύμα. Λίγο ειρωνικό και υποκριτικό δεν νομίζετε?

Και για να ξεκαθαρίσω την στάση μου. Δεν είμαι υπέρ των αντρών που παρατάνε την άλλη έγκυο και την κάνουν. Το θεωρώ ανευθυνότητα και ανηθικότητα. Αλλά ταυτόχρονα δεν μπορώ να δω και την κοπελιά σαν το θύμα της υπόθεσης, διότι δεν γίνεται να θεωρείσαι ικανή να αυτοδιαθέτεις το κορμί σου όπως θέλεις αλλά όταν το διαθέσεις με το λάθος τρόπο να θεωρείσαι θύμα, δηλαδή πως κάποιος άλλος εκμεταλλεύτηκε την ανικανότητα σου να αυτοδιαθέσεις το κορμί σου. Πέρα για πέρα αντιφατικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,958 μηνύματα.
@hack3r ωραια τα ειπες φιλε :thumbsup:

Και εγω αυτης της αρχής ειμαι.

Αν και οταν κάνεις σέξ και πάρεις ολα τα αναγκαια μέτρα τοτε δεν προκειται η κοπελα να μεινει έγκυος. Οι περισσοτεροι ειναι ανώριμα που θέλουν να πηδήξουν χωρις προφυλακτικο. Σε αυτη τη περιπτωση μπορει τα προσπερματικά υγρά επισης να δημιουργησουν ζητημα.

Αν κάνεις σέξ με κάποια κοπέλα και τυχει κάτι και μεινει έγκυος.... εισαι υποχρεωμενος να την αποκαταστησεις αυτο ειναι το δικαιο και το ηθικο χωρις δικαστηρια και χωρις κάποια άλλη διένεξη. Εγω τουλαχιστον αυτο θα της έλεγα ακομα και αν δεν ειμασταν για να μεινουμε μαζι.... η μοιρα τα έφερε έτσι. Αλλωστε οταν κάναμε σέξ με ηθελε και αυτη την ηθελα και εγω.


Η έκτρωση δεν θα ηταν σε καμια περιπτωση μέσα στις επιλογές μας. Τουλαχιστον απο μένα.


Πραγματικα οσοι τις παρατάνε και φευγουν πως διάολο το κάνουν. Έχω έρθει αρκετες φορές σε αντιπαραθέσεις με γυναικες και δεν ειμαι καθολου ευκολος χαρακτηρας για αυτές. Αλλα κατι τέτοιο δεν θα μπορουσα να το κάνω ουτε σε εναν σκύλο. Να τον εγκαταλειψω δηλαδη στο δρομο να κοψει το λαιμο του ποσο μάλλον σε μια γυναικα που ειχαμε ερωτικές σχέσεις κ εμεινε έγκυος κιολας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεδομενου οτι τα δικαστηρια δεν σταματανε να λειτουργουνε μονο στις περιπτωσεις των διατροφων, ετερον εκατερον, αλλιως θα πρεπει να λαμβανουμε υποψη και το αν λειτουργει το συστημα υγειας. Δεν πολυδιαφωνω με το να εχουν τα ατομα μια ιδεα για το σεξ, αν και κρατω επιφυλαξεις για τι πως οριζεται το "απο μικρη ηλικια", αλλα ειναι ανεξαρτητο απο αυτο που λεω. Πιστευω οτι υπαρχει εμμεσα μια λογικη οτι, τωρα που εμαθες για το σεξ, ορμα, κανε οσο γουσταρεις, ομως ποτε δεν εισαι 100% ασφαλης και παντα μπορει να γινει κατι, οποτε περιοριζεις ουσιαστικα το effectivenes αυτης της λυσης. Εφοσον ομως δινεται τοση εμφαση στην υπαρξη πορων των γονιων, τοτε ας επικεντρωθουμε σε αυτη τη διασταση και να περιορισουμε τις εγκυμοσυνες χωρις να υπαρχει prior δεσμευση και commitment στη σχεση. Αυτος ηταν ο ρολος του γαμου, η επισημη δεσμευση και των δυο πλευρων, αλλα το διαλυσαμε γιατι muh progressive bullcrap. Εμμεσα, αυτο ειναι και το πιο απλο επιχειρημα που θα μπορουσε να κανει ενας ανδρας που αφησε καποια εγκυο εκτος γαμου, δεν υπηρξε καποια δεσμευση, δεν εχω καμια ευθυνη. Ξανα, δεν ειμαι φαν της κρατικης επιβολης και δεν θα γινω τωρα, αυτο που προσπαθω ειναι να μην χρειαζεται να φτανουμε στο σταδιο της εκτρωσης, να βρουμε μια λυση πιο πριν.

Κυτταρα ειναι το εμβρυο, εσυ, η οικογενεια σου και ολοι οι ανθρωποι, ειρωνικα αυτο ειναι απο τα καλυτερα επιχειρηματα υπερ του οτι και το εμβρυο ειναι ανθρωπος με δικαιωμα στη ζωη. Καταδικαζεις καποιον οταν του στερεις απο πριν με δικη σου αποφαση την πιθανοτητα να εχει ή να βρει την ευτυχια στη ζωη του, παρα το δυσκολο περιβαλλον του, καθως δεν ειναι 100% δεδομενο οτι θα ειναι δυστηχισμενος. Δεν ξερω, το βρισκω λιγο fucked up να ειμαστε κριτες της ζωης καπιου αλλου τοσο ακραια. Πιστευω οτι αυτο ειναι εμμεσα μια δικαιολογια του ατομου που κανει την εκτρωση για να δικαιολογησει την πραξη του, παρα ενδιαφερον για το καλο του παιδιου. Και γενικα το βρισκω λιγο περιεργο που στην εξισωση της εκτρωσης δεν λαμβανεται καθολου υποψη το welfare του εμβρυου, αλλα μονο της γυναικας και η ελευθερια επιλογων της, εκτος απο αυτη την δικαιολογια. Ξερεις, ναι μεν η κοινωνια συνεχεια σου δινει δικαιολογιες να εισαι μαλθακος, να μην αναλαμβανεις ευθυνες, και δεν φταις εσυ αλλα το συστημα και τετοια, αλλα νομιζω οτι θα ηταν αρκετα χρησιμο πολλες φορες απλα να αφησουμε τις μαλακειες, put our big boy/girl pants on, να σηκωσουμε το βαρος που μας εδωσε η ζωη και να κανουμε αυτα που πρεπει να κανουμε.
Δεν θα κάτσουμε να λύσουμε τώρα το δικαστικό σύστημα της Ελλάδας ξέρω και ξέρεις ότι λειτουργεί σε αισχρό βαθμό με αναβολές και η παρατημένη παίζει να μη βρει το δίκαιο της ποτέ (εφόσον δεν την αφήνεις να κάνει έκτρωση). Εναλλακτικά παίζει και να μη της περισσεύουν να χρυσοπληρώσει δικηγόρους ειδικά αν έχει και ένα παιδί να φέρει στον κόσμο και δεν της περισσεύει μία. Να μη πιάσουμε τι έξοδα έχει η έγκυος για να είναι ασφαλής παίζει να μη σε περνάνε καν από το μυαλό. Ξαναλέω πως ακόμα και σε πατεράδες που τους επιβλήθηκε διατροφή μετά από διαζύγια δεν την δίνουν τακτικά ή δεν δίνουν τίποτα και κανείς δεν τους πιάνει από το αυτί. Άπειρες περιπτώσεις. Όπως επίσης και με την απαγόρευση της έκτρωσης δεν σώζεις τα έμβρυα αλλά μένεις με νεκρές γυναίκες (για της οποίες δεν θα νοιαστεί κανείς), παιδιά πεταμένα σε ευφάνταστα σημεία (ακάλυπτους, τουαλέτες, κάδους) ή θα καταλήξουν σε ιδρύματα στα οποία ω θεοί κατά μεγάλο ποσοστό είναι χάλια και η κακοποίηση πάει σύννεφο.
Υπάρχει λόγος που επιτρέπεται η έκτρωση μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο και αυτό είναι ότι όντως είναι ένα ασχημάτιστο μάτσο κύτταρα (εν δυνάμει άνθρωπος) ούτε λίγο ολοκληρωμένος αντίθετα με εσένα και εμένα. Πλιζ μη παίζεις με τις λέξεις δεν έχει νόημα. Αν θες να το πάμε win-win θα πρέπει το ζευγάρι να αποφασίζει μαζί για το αν θα κρατήσει το παιδί κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το σωστό. Όχι ο κάθε τρίτος άσχετος όμως. Δεν γίνεται να κατακρίνεις τη γυναίκα που αποφάσισε να κάνει έκτρωση γιατί είναι συνείδηση ότι δεν μπορεί να το μεγαλώσει γιατί "δεν έχει εξουσία σε κάτι που μεγαλώνει μέσα της" και να δεχόμαστε να κάνει κάποιος άλλος κουμάντο στη μήτρα της. Το πιο λογικό είναι να αποφασίζουν άντρας και γυναίκα μαζί. Το να απαγορεύεται η έκτρωση συνολικά είναι εγκληματικό και απαράδεκτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top