Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Θα σε κάνω ριπόρτ για αυτά που γράφεις.:worry:

Να το το ινφράξιον...:P

Μ'εσένα δε βρίσκω άκρη. Δοκίμασε αυτό που σου λέω και θα δεις. Τη δουλειά τους και τη δουλιά σου. Δεν πρόκειται να σε ενοχλήσουν.

Φίλντα, Δε χρειάζεται να είσαι και ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος. Λίγη ψυχραιμία θέλει. Πριν αρχίσεις να τρέχεις ή να κοπανάς με την παντόφλα, σκέψου ότι θα φύγει και έτσι.

Και γλιτώνετε χαρτοπετσέτες και λερωμένα πατώματα. Μια φορά μόνο είδα κατσαρίδα τη νύχτα, και έπεσα και κοιμήθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μια φορά μόνο είδα κατσαρίδα τη νύχτα, και έπεσα και κοιμήθηκα.

Εγώ πάλι είδα 2-3 φορές και έψαχνα να βρω ναρκωτικά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Eγώ πάντως επιμένω. Δεν είναι ανάγκη να τις σκοτώνετε.

Aπλά πάρτε ένα ποτηράκι, σκεπάστε τις, βάλτε ένα χόντρό χαρτί από κάτω, βγάλτε το ποτήρι και με το χαρτί μετακινήστε τις κάπου μακριά. Αν είναι ιπτάμενες, απλά φύγετε και μην τις πειράξετε. ;)

Εξαιρούνται όσοι γουστάρουν τα χρατς και τα κριτς... :ela_xriste: :confused:

Καλέ τι λες;;; Ποιος έχει την ψυχραιμία να το κάνει αυτό;;; Και εκτός από αυτό, όσο είναι ζωντανή εκεί έξω θα βρει κάποιον τρόπο να ξαναμπει στο σπίτι ή το δικό σου ή κάποιου άλλου. Δεν είναι λύσεις αυτές :pfff:

Εγώ το έκανα επί ένα καλοκαίρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Εγώ πάλι είδα 2-3 φορές και έψαχνα να βρω ναρκωτικά.:P

Κοινωνικό Μήνυμα: Όχι στα ναρκωτικά. Μη φοβάστε τις κατσαρίδες.


Εγώ το έκανα επί ένα καλοκαίρι.

:kissing:

έντιτ.
Ωραίο άβαταρ Τέτρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Κοιμήθηκες;;; Και δε φοβήθηκες μήπως έρθει πάνω σου;;; Πείτε με υστερική, δε με νοιάζει αλλά πραγματικά δεν τις αντέχω με τίποτα. Θέλω να τις εξολοθρεύσω όλες αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνω :mad: Όσο σκέφτομαι ότι κυκλοφορούν στο σπίτι και τα κάνουν όλα χάλια :sick::sick::sick: με πιάνει πανικός. Φέτος τουλάχιστον έχω δει πολύ πολύ λιγότερες από τις άλλες χρονιές, κάτι είναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Την έθαψες με τιμές αρχηγού κράτους;:P

Εκφώνησα και επικήδειο μη σου πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ το έκανα επί ένα καλοκαίρι.

Σιγά μη μαγαρίσω εγώ ολόκληρο ποτήρι για να βγάζω τις κατσαρίδες έξω. Στην τελική δεν τις κάλεσε κανένας στο σπίτι. Ας είχαν λίγο εγωισμό να έφευγαν μόνες τους :pfff: να μην έμπαιναν καθόλου δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εγώ πάλι έχω το baygon στην είσοδο της κουζίνας (κάναν ψεκασμό στην πολυκατοικία και έλειπα, με αποτέλεσμα ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ!! να έχουν αρχίσει να εμφανίζονται!!!) και το έχω στο χέρι όταν μπαίνω...

δεν νομίζω ότι τις σκοτώνω, νομίζω ότι τις πνίγω με τόσο που ρίχνω... ΕΥΤΥΧΩΣ είναι κάτι μικρές κόκκινες, οπότε με ένα τσίριγμα και πολύ Baygon κάνω τη δουλειά μου... με οτιδήποτε σε μεγαλύτερο μέγεθος απλώς δεν θα την πάλευα... :sick::sick::sick:

μία τη βραδιά μας εγκαταλείπει κατά μέσο όρο εδώ και μια βδομάδα και ...συνεχίζω ακάθεκτη... :sick::sick::sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Σιγά μη μαγαρίσω εγώ ολόκληρο ποτήρι για να βγάζω τις κατσαρίδες έξω. Στην τελική δεν τις κάλεσε κανένας στο σπίτι. Ας είχαν λίγο εγωισμό να έφευγαν μόνες τους :pfff: να μην έμπαιναν καθόλου δηλαδή.
Καλύτερα να φάω το ποτήρι παρά να κυνηγάω την αηδία με αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Σιγά μη μαγαρίσω εγώ ολόκληρο ποτήρι για να βγάζω τις κατσαρίδες έξω. Στην τελική δεν τις κάλεσε κανένας στο σπίτι. Ας είχαν λίγο εγωισμό να έφευγαν μόνες τους :pfff: να μην έμπαιναν καθόλου δηλαδή.


Τσ τσ τσ... δεν έχουν ιδέα από savoir vivre :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Καλύτερα να φάω το ποτήρι παρά να κυνηγάω την αηδία με αυτό.:P

H "αηδία" έχει όνομα. :mad::P

Τι είναι ένα ποτήρι και ένα χαρτάκι μπροστά σε όλον αυτόν τον πανικό με τις παντόφλες και τις τσιρίδες; Έχει πλάκα κι αυτό, δε λέω. Πόσες φορές έχω κατεβάσει την αδερφή μου από τραπέζια και καρέκλες; Εγώ έβγαζα έξω την κατσαρίδα κι αυτή αναλάμβανε τη μουσική υπόκρουση ("Ιιιιιιιιιιιιι") :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Τον επιτάφιο θρήνο εννοείς;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Τον επιτάφιο θρήνο εννοείς;; :P

Ναι, κι εγώ λυπημένη έψελνα το "Ω γλυκύ μου έαρ"...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Eγώ πάντως επιμένω. Δεν είναι ανάγκη να τις σκοτώνετε.

Aπλά πάρτε ένα ποτηράκι, σκεπάστε τις, βάλτε ένα χόντρό χαρτί από κάτω, βγάλτε το ποτήρι και με το χαρτί μετακινήστε τις κάπου μακριά. Αν είναι ιπτάμενες, απλά φύγετε και μην τις πειράξετε. ;)

Εξαιρούνται όσοι γουστάρουν τα χρατς και τα κριτς... :ela_xriste: :confused:


Χμμμ..:hmm:
Ναι μπορώ να με φανταστώ, με τρεμάμμενα γόνατα, σηκωμένα μπατζάκια και τη μυγοσκοτώστρα ανα χείρας, να λέω στην γάτα πήγαινω από δω και από εκεί να περικυκλώσουμε την σιχαμένη βελζεβούλα, έχοντας παράλληλα ταχυκαρδία και παρακαλώντας να έρθει κάποιος στο σπίτι να βοηθήσει:'(
Και τότε ξαφνικά η σιχαμένη σταματάει να κινείται τόσο γρήγορα, εγώ εκ δια μαγείας ηρεμώ (χωρίς να πάρω λεξοτανιλ κτλ:P)
παίρνω ένα ποτήρι και μία εφημερίδα και πράττω σύμφωνα με της συμβουλές της Ρηνούλας...... και ήρεμα πια αφήνω τη φυλακισμένη στο μπαλκόνι και ύστερα κοιμάμαι χώρις έγνοιες στο κεφάλι μου.
Η πιθανότητα να συμβει αυτό είναι τόση όση η πιθανότητα να ψηλώσω 20 πόντους τον επόμενο χρόνο:teasing::teasing:
Και όχι ούτε τα χρατς-χρουτς μου αρέσουν... Θα προτιμούσαν να μην μπαίνουν καθόλου μέσα στο σπίτι μου, στον δρόμο, και στα πάρκα που βρίσκονται δε με πειράζει, άλλωστε εκεί είναι το σπίτι τους:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Ανασταίνω το θέμα για να σημειώσω ότι σήμερα τοποθέτησα "παγίδες"¨στο σπίτι, γιατί παρόλο που το καθαρίζω και το απολυμαίνω σαν τρελή, δεν αφήνω σκουπίδι ούτε για δείγμα εντός και μοσχοβολάει απολύμανση και καθαριότητα, ένα βρπάδυ που γυρίσαμε σπίτι με τον αμορεμίο μόνο εγκεφαλικό δεν έπαθα και ο αμορεμίος παράκρουση από εμένα που σαν σύγχρονη κατσαριδο-μπάστερ έτρεχα πάνω κάτω με μία παντόφλα στο ένα πόδι και μία αρβύλα στο άλλο. Τράτζικ.-
5 μικρές κατσαρίδες είχαν μίτινγκ στο σαλόνι μου. Πάλι καλά δεν είχαν γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ότι καθαρίζεις τα πάντα και ότι δεν αφήνεις σκουπίδια δεν σημαίνει ότι δε θα έρθουν κατσαρίδες.Οι κατσαρίδες από ότι ξέρω έλκονται και από την υγρασία.
Οι παγίδες, από ότι έχω καταλάβει από προσωπική πείρα, δουλεύουν μια χαρά.Δεν έχω πετύχει ποτέ ούτε μία.Είχα δοκιμάσει και ένα άλλο υγρό στα συφώνια γιατί βγαίνουν κι από εκεί.

Πέτυχα και το παρακάτω εδώ και πιστεύω πως μπορεί να φανεί χρήσιμο:

Εναλλακτικά Εντομοκτόνα

Μπορείτε να απαλλαγείτε από ανεπιθύμητους επισκέπτες με ηπιότερους και πιο ασφαλείς τρόπους. Ας δούμε μερικούς από αυτούς.

Κανόνας πρώτος: Μην υπερβάλλετε. Δύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή. Μερικά δε, όπως οι αράχνες, είναι και χρήσιμα γιατί τρώνε τα υπόλοιπα.

Κανόνας δεύτερος: Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Μην αφήνετε εκτεθειμένα τρόφιμα. Κλείστε τις χαραμάδες από όπου θα μπορούσαν να βγουν κατσαρίδες ή μυρμήγκια. Αερίζετε καλά τα ντουλάπια. Οι κατσαρίδες όπως και άλλα έντομα λατρεύουν την υγρασία.

Αν παρόλʼ αυτά εμφανιστούν έντομα, τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

Χρησιμοποιήστε γλάστρες με φυτά που απωθούν τα κουνούπια και τις μύγες. Ο βασιλικός είναι ένα τέτοιο φυτό. Η αρτεμισία (αψιθιά), το γαρύφαλλο και τα φύλλα κυπαρισσιού δεν είναι επίσης καθόλου αρεστά στα κουνούπια. Σε χώρους που δε θα σας ενοχλήσει η μυρωδιά τους, τον ίδιο ρόλο μπορούν να παίξουν το ξύδι και το κρεμμύδι.

Για επάλειψη στο δέρμα κυκλοφορούν στο εμπόριο προϊόντα με έλαιο σιτρονέλλας που είναι ένα καλό εντομοαπωθητικό.

Για τα μυρμήγκια, ρίξτε λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδείτε μπροστά σας. Μπορείτε επίσης να ανακατέψετε βόρακα με ζάχαρη και να βάλετε το μίγμα στους χώρους όπου συχνάζουν τα μυρμήγκια. Η τελική λύση αν τα μυρμήγκια επιμένουν είναι το ξύδι που τα θανατώνει ακαριαία.

Για τις κατσαρίδες, ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Χρησιμοποιήστε φλούδες από αγγούρι, τη μυρωδιά του οποίου την απεχθάνονται. Σε χαραμάδες και χώρους που συχνάζουν οι κατσαρίδες βάλτε βόρακα, είτε μόνο του, είτε με ζάχαρη για να τις προσελκύσει.

Για να απαλλαγείτε από τα έντομα φυτών στον κήπο ή στις γλάστρες σας χωρίς τη χρήση συνθετικών φυτοφαρμάκων, μπορείτε να παρασκευάσετε τα δικά σας οικιακά εντομοκτόνα.

Τσουκνίδα: Ένα καταπληκτικό παρασκεύασμα για προστασία από αφίδες και δυναμωτικό για τα φυτά. Βράζετε τσουκνίδες και ραντίζετε με το διάλυμα.

Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορούμε να έχουμε επίσης και με εκχυλίσματα άλλων φυτών όπως η φτέρη, το πολυκόμπι, το στεκούλι, το μελισσόχορτο, το χαμομήλι κλπ. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται με επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Να αγοράσεις "παγίδες". Τις βρίσκεις στο Super Market γεμίζεις τα ύποπτα σημεία στο σπίτι και ξεμπερδεύεις! Είναι μικρά στρογγυλά...κουτάκια με τρύπες-εισόδους, και περιέχουν κάποια λιχουδιά που αρέσει στις κατσαρίδες. Οι κατσαρίδες μπάινουν, τρώνε, γυρίζουν στη φωλιά τους και πεθαίνουν! Λυπηρό, αλλά χρήσιμο!

Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα να σου πω. Πιθανότατα Raid.

Κάνουν δουλειά!

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει παγίδες, αφού τις έβρισκα συχνά αφού είχε μετακομίσει το γατόνι στο σπίτι.Επειδή κοιμόταν όμως έξω στο σπιτάκι του, από ένα σημείο και μετά δεν τις κυνηγούσε με αποτέλεσμα να εχουν στήσει το βασίλειό τους μες στο σπίτι μου οι σαρδανάπαλες.

Αγόρασα παγίδες, έβαλα γάντια, τις τοποθέτησα στα κρίσιμα σημεία και περίμενα. Ώσπου γυρνλαμε από μπυροποσίες ένα βράδυ με τον αμορεμίο και μέτρησα 6 μαζί να κάνουν πάρτυ. Δεν ήξερα αν ήθελα να τσιρίξω ή να τα σπάσω ούλα! Γιατί καθάριζα μέρα παρά μέρα και απολύμαινα και αυτές οι ρημάδες εκει. Σταθερή αξία Σαλονίκης.

Ένα σπρέυ πράσινο με έσωσε. Μύριζε σαν την κόλαση την ίδια. Σαν νεκρός ελέφαντας με γαρνιτούρα περιττώματα. Δεν ξαναείδα ούτε σκιά κατσαρίδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εγω κατσαριδεs στο σπιτι μου δεν εχω την τελευταια φορα που ειδα κατσαριδα ηταν πριν απο 6 χρονια και την εχω βαλει μεσα σε ενα γυαλινο βαζο για να μην χασουμε την επαφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω αν δω κατσαριδα με ακουει ολη η γειτονια. ευτυχως τωρα δεν εχω στο σπιτι που μενω γιατι θα τρελλαινομουν. μια βραδια παρολα αυτα ειχα το παραθυρο του μπανιου ανοιχτο και μπηκε απο εκει μια. :sick: παιδια πηρα τηλεφωνο την αδερφη μου φωναζοντας να ερθει να την σκοτωσει. μιλαμε η καημενη σε 2 λεπτα ηταν σπιτι μου.:redface: αυτη πηγαινε να την σκοτωσει και γω ουρλιαζα:'( απο τοτε κλεινω τα βραδια το παραθυρακι και εβαλα στα παραθυρα συρματακι που ανεβαινει και κατεβενει και γλυτωσα και απο τα κουνουπια ετσι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
May day..

Στη βεράντα μου κάνουν παρέλαση ορδές μυρμηγκιών...
Έρχονται από τον διπλανό κήπο.Εγώ είμαι πρώτο όροφο και τα βλέπω να ανεβαίνουν από τον τοίχο.
Περιφέρονται έξω από την μπαλκονόπορτα μου..Από φαγητό δεν υπάρχει τίποτα.
Για σιγουριά έκατσα και καθάρισα τα πάντα στη βεράντα αλλά αυτά ξαναγύρισαν.
Ευτυχώς δεν φαίνονται να δείχνουν ενδιαφέρον να θέλουν να μπουν μέσα στο σπίτι.

Εδώ και λίγη ώρα έχω βάλει δυο μπολάκια με ξύδι, έριξα και λίγο ξύδι στη διαδρομή που ακολουθούν, αλλά τζίφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top