Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,677 μέλη και 2,467,422 μηνύματα σε 78,354 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 533 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συναίσθημα ή λογική;

Όταν πρέπει να πάρετε κάποια απόφαση χρησιμοποιείτε...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 124)
... το συναίσθημα
39
31,45%
... τη λογική
78
62,90%
Ανάλογα την κατάσταση...
7
5,65%
ΔΞ/ΔΑ
0
0%

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε: στις 01:22, 07-07-11:

πνευμα ή υλη
μπασκετ ή ποδοσφαιρο
αντρας ή γυναικα

δεν ειναι εντελως δυο ακρα αντιθετα, εχουν αρηκτες συνδεσεις

ρε παιδια παντως οι αποφασεις ειναι διαφορετικες, δλδ αλλο η αποφαση τι αμαξι θα παρεις κι αλλη η αποφαση το πως θα ανακοινωσεις στα παιδια πως πεθανε ο πατερας τους ξερω γω
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,780 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 02:33, 07-07-11:

Ενδιαφέρον θέμα !

Κάποτε δρούσα με γνώμονα και τη λογική και το συναίσθημα.Ύστερα από διάφορα γεγονότα , συνειδητοποίησα ότι η λογική είναι το καλύτερο "όπλο" για να παίρνει κανείς αποφάσεις.Όπως λέει και ο αγαπητός ιστορικός Θουκυδίδης : "Η λογική είναι η μόνη αξία στην οποία μπορεί να στηριχτεί ο άνθρωπος".Κάπως έτσι διαμορφώνω απόψεις , γνώμες και οδηγούμαι σε αποφάσεις.Πιστεύω ότι το συναίσθημα μας παρασέρνει αρκετές φορές και δεν αντικρίζουμε αυτό που πραγματικά πρέπει να αντικρίσουμε.Ίσως η υπεροχή της λογικής με φαντάζει αναίσθητο κάποιες φορές , αλλά δεν πτοούμαι άμα πιστεύω ότι κάνω το σωστό.
1
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε: στις 08:56, 18-07-11:

Κυριως με βαση τη λογικη δρω,αλλα δινω και ιδιαιτερη σημασια στο συναισθημα!Μαλλον χρειαζονται και τα δυο...
1
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,590 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε: στις 23:54, 02-09-11:

Ξέρω ότι είναι αναλόγως την περίσταση αλλά αν μπορούσατε να πράττετε μόνο λενα από τα 2 τι θα διαλέγατε?
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε: στις 00:18, 03-09-11:

αν ειχα επιλογη μονο για ενα θα διαλλεγα λογικη!
δεν με εχει εγκαταλειψει ποτε............
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12,083 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 00:23, 03-09-11:

Δεν θα εγκατέλειπα ποτέ την καρδιά. Ποιο όργανό μου θα έπαιρνε το επαχθές έργο της αντλίας του αίματος και της γενικής εποπτείας του κυκλοφοριακού;

3
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 560 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε: στις 01:25, 03-09-11:

You can close your eyes to the things you don't want to see, but you can't close your heart to the things you don't want to feel.

Εγώ αυτό ξέρω.
1
Παράθεση

despoina_92 (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H despoina_92 έγραψε: στις 02:08, 03-09-11:

Αν και ξέρω πως πρέπει να ακολουθώ τη λογική,συνήθως ακολουθώ την καρδιά μου..Γι αυτό πάντα την πατάω.. Το καλύτερο είναι να είσαι κυρίαρχος του μυαλού και του εαυτού σου και να μην υποκύπτεις ούτε στους εξωγενείς πειρασμούς,ούτε στους ενδογενείς-διλήμματα που σου βάζει η καρδιά δηλαδή..Βέβαια είμαστε άνθρωποι κι έχουμε ευαισθησίες και συναισθήματα που έχουμε την ανάγκη να εξωτερικεύουμε, για να νιώθουμε πλήρεις και ευτυχισμένοι. Δεν αρκεί να προσπαθούμε μόνο να είμαστε επιτυχημένοι. Κάπως έτσι τα έχω στο νου μου.. Επιτυχία-ακολουθώ τα πρέπει,τη λογική.. Ευτυχία-ακολουθώ τα θέλω,την καρδιά..
Είμαι σε μια τέτοια περίεργη φάση τελευταία..Έχω ψιλοαπογοητευτεί απ τους ανθρώπους οπότε προσπαθώ πλέον να ακολουθώ τη λογική μου για να μην πληγώνομαι από κανέναν και να παίρνω πιο σοβαρές και υπεύθυνες αποφάσεις για τη ζωή μου ακολουθώντας πάλι ό,τι ορίζει η λογική. Αν και το ιδανικό βρίσκεται κάπου στο μέσο νομίζω,οι ακραίες καταστάσεις δεν οδηγούν ποτέ σε κάτι καλό.
Η φράση που ταιριάζει εδώ είναι αυτή του Αριστοτέλη που έχω στην υπογραφή μου..
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 03:52, 03-09-11:

Έχει νεκρώσει η λογική, μα έχω ακόμα την καρδιά μου.
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε: στις 06:32, 03-09-11:

Το συναίσθημα ακολουθώ κυρίως.
Δε μπορώ να θυμηθώ κάποια κατάσταση που να έχω σκεφτεί με τη λογική.
1
Παράθεση

rakels (Ράκελ)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 560 μηνύματα.

H rakels δεν υπάρχουν κανόνες, μα μόνο εξαιρέσεις έγραψε: στις 11:56, 03-09-11:

You can close your eyes to the things you don't want to see, but you can't close your heart to the things you don't want to feel.

πάλι.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,743 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 21:45, 22-09-11:

"Η καρδιά έχει τη δική της λογική, που η Λογική δεν κατανοεί" Pascal
12
Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,284 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε: στις 10:49, 03-02-12:

Οταν μπορεις να συνδιασεις το συναισθημα με τη λογικη ,οταν μπορεις να παρεις μια αποφαση εχωντας υποψην και τους 2 παραγωντες τοτε νομιζω οτι εχεις καταφερει το ιδανικο.Δεν ειναι λιγες οι φορες που ερχονται σε αντιπαραθεση και τοτε ερχεται η στιγμη που θα πρεπει να αποφασισεις ποιος δρομος θα ειναι ο καλυτερος για εσενα και τους γυρω σου.Δεν ειναι λιγες οι φορες που καταληγεις σε μια ενδιαμεση λυση.

Οσο ωριμαζω συμπαιραινω πως αρχιζω να λειτουργω και να χρησιμοποιω ολο και περισσοτερο τη λογικη.Ισως στην παιδικη μου ηλικια να ημουν λιγο εγωκεντρικη και εγωιστρια οποτε κοιτουσα παντα το δικο μου συμφερον.Τωρα ομως εχω καταλαβει ποσο σημαντικο ειναι να λαμβανεις υπ'οψην και αλλες παραμετρους.Χαιρομαι που μεχρι στιγμης μπορω και αποφασιζω και με βαση τα συναισθηματα μου αλλα και τη λογικη.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 14:41, 03-02-12:

Οταν δε λειτουργεί ούτε το ένα ούτε το άλλο ή συγχέονται ή έρχονται σε κόντρα, τότε βάζω σε εκκίνηση το ένστικτο το οποίο μου και δουλεύει πάντα
1
Παράθεση

amy001

Περιβόητο Μέλος

H amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H amy001 We lose ourselves in the things we love έγραψε: στις 15:06, 03-02-12:

θα ελεγα το συναισθημα...δεν ειμαι ανθρωπος της λογικης αν και το εχω μετανιωσει καποιες φορες...
Παράθεση

Jeanjean (John)

Δραστήριο Μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Jeanjean Το πάθος κάνει τον κόσμο να γυρίζει. έγραψε: στις 00:51, 09-02-12:

Λογική θέλει η δύση,λογική θα έχει.
Παράθεση

Giannoutas

Περιβόητο Μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,228 μηνύματα.

O Giannoutas Άρης μέχρι τον παράδεισο έγραψε: στις 02:33, 09-02-12:

Η λογικη μου λεει σε ποια θεματα και που μπορω να χρησιμοποιησω το συναισθημα

Ο συνδιασμος που προσπαθω να επιτυχω
Παράθεση

nioniosmeg (Άδης)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,676 μηνύματα.

O nioniosmeg έγραψε: στις 22:30, 11-02-12:

Τη λογική, παντού.
Είμαι και λίγο control freak μπορώ να πω.
1
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε: στις 23:47, 11-02-12:

Προσπαθώ με τη λογική αλλά καμιά φορά επιδρά και το συναίσθημα!Γμτ! Καμιά φορά είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξω!
Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Δραστήριο Μέλος

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 284 μηνύματα.

H ^natasa666^ :-) έγραψε: στις 17:54, 12-02-12:

μαλλον την λογικη...αλλα μερικες φορες με επηρεζει και το συναισθημα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Συναίσθημα για την πελάτισσα - Από supar
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέες Γνωριμίες - Νέες Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-02-14 στις 03:18.
    • Δαμάζοντας το συναίσθημα - Από Obscura
      Το θέμα έχει λάβει 29 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-12-12 στις 10:15.
    • Συναίσθημα και στέρνο - Από eyeshine
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Υγεία-Ιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-08-12 στις 21:32.
    • Τι είναι το συναίσθημα; - Από Tempus
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ψυχολογία-Ψυχιατρική.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-10 στις 18:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα