Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πρέπει να είναι από το βιβλίο θρησκευτικών μεταξύ των τάξεων Α' με Γ' δημοτικού.

Από τότε που εγώ πήγαινα δημοτικό, δεν κάναμε θρησκευτικά στην Α' και τη Β. Και από όσο θυμάμαι το βιβλίο της Γ δεν είχε τέτοιου είδους ''ασκήσεις''.
Μόλις το τσέκαρα και στο digital school και είδα ότι όντως δεν υπάρχουν στις 2 πρώτες τάξεις. Στην Γ' το βιβλίο είναι ίδιο με αυτό που είχα εγώ, άρα προφανώς δεν προέρχεται από σχολικό βιβλίο.
Ενδεχόμενα:
1. Είναι fake.
2. Προέρχεται από άλλο βιβλίο που αν υπάρχει θα ήθελα να μάθω από ποιο:P

Πέραν πλάκας, λέτε να υπάρχει βιβλίο που να απευθύνεται σε μικρά παιδιά και να γράφει '' ας ψάλουμε το σώσον Κύριε τον λαόν σου;'':P:confused:
Ή να τα βάζει να σχεδιάζουν σταυρούς;
Αν υπάρχει, σηκώνω τα χέρια ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Deutsch είναι από τα παλιά βιβλία τα οποία δεν πρόλαβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πρέπει να είναι από το βιβλίο θρησκευτικών μεταξύ των τάξεων Α' με Γ' δημοτικού.

έχουν τώρα θρησκευτικά στην Α δημοτικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι σε πειράζει scandal;

Κακό είναι να μαθαίνουν τον χριστιανισμό τα παιδιά; Εδώ στην Αίγυπτο και την Κωνσταντινουπολη που έζησα ξέρεις τι αγώνες δίνουν οι Χριστιανό για να μαθαίνουν τα παιδιά μας την χριστιανική θρησκεία; Στην Αίγυπτο ξέρεις με τι ζήλο μαθαίνουμε οι Κόπτες τον χριστιανισμό αν και η χριστιανό κοπτική μειονότητα αποτελεί το 20% του Αιγυπτιακό πληθυσμου(15 εκατομύρια άτομα Κόπτες χριστιανοί σε σύνολο 80 εκατομύρια πληθυσμό); Και στην Αρμενία ξέρεις ότι τα θρησκευτικά είναι υποχρεωτικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δουλειά του σχολείου δεν είναι να διδάσκει για μία συγκεκριμένη θρησκεία, καθώς κάτι τέτοιο είναι βαθιά προπαγανδιστικό. ΑΝ διδάσκεται μάθημα σχετικό με την θρησκεία, πρέπει να είναι αμερόληπτο, να καλύπτει όλα τα θρησκεύματα εξίσου, να διδάσκεται με κυρίως ιστορικό περιεχόμενο από αξιόπιστες πηγές και από καταρτισμένους ιστορικούς. Αν οι γονείς θέλουν να κατηχήσουν τα παιδιά τους σε κάποια θρησκεία, ας το κάνουν με ίδια έξοδα, όχι με τα λεφτά του φορολογούμενου.

Προσωπικά στα (υποθετικά) παιδιά μου, θα εξηγούσα τα πάντα από επιστημονική σκοπιά, θα ανέφερα τις εναλλακτικές απόψεις και θα τα άφηνα να κρίνουν μόνα τους, αλλά με έμφαση στην ορθολογιστική σκέψη και την επιστημονική μέθοδο. Ας δουν τις αποδείξεις και τα επιχειρήματα κάθε πλευράς και ας αποφασίσουν. Για εμένα πιο σημαντικό είναι να μάθουν για την ηθική, τα ανθρώπινα δικαιώματα, την αξία της ελευθερίας και την σημασία της ανεξαρτησίας και του σωστού work ethic, όποια (αν κάποια) θρησκεία και αν ασπαστούν.

Φυσικά τέτοια ζητήματα θα είχαν ξεκαθαριστεί πριν τον γάμο, όπως και η απουσία βάπτισης. Αν θέλουν ας βαπτιστούν όταν θα μπορούν να αποφασίσουν για τον εαυτό τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σε πειράζει scandal;

Κακό είναι να μαθαίνουν τον χριστιανισμό τα παιδιά; Εδώ στην Αίγυπτο και την Κωνσταντινουπολη που έζησα ξέρεις τι αγώνες δίνουν οι Χριστιανό για να μαθαίνουν τα παιδιά μας την χριστιανική θρησκεία; Στην Αίγυπτο ξέρεις με τι ζήλο μαθαίνουμε οι Κόπτες τον χριστιανισμό αν και η χριστιανό κοπτική μειονότητα αποτελεί το 20% του Αιγυπτιακό πληθυσμου(15 εκατομύρια άτομα Κόπτες χριστιανοί σε σύνολο 80 εκατομύρια πληθυσμό); Και στην Αρμενία ξέρεις ότι τα θρησκευτικά είναι υποχρεωτικά;

Πρέπει να καταλάβεις κάτι. Άλλο Αίγυπτος, άλλο Ελλάδα. Στην Αίγυπτο οι χριστιανοί αποτελούν μειονότητα το 20% όπως λες και ζούνε μέσα σε μια φανατικά θρήσκα πλειοψηφία. Όταν βρίσκεσαι σε τέτοιο περιβάλλον αναγκαστικά για να επιβιώσεις πρέπει κι εσύ να γίνεις φανατικός και να προσκολληθείς στην δική σου κουλτούρα/θρησκεία. Άλλωστε σε οποιαδήποτε σύγκρουση αλτρουισμού με φανατισμό, ο φανατικός πάντα κερδίζει. Για έναν κόπτη λοιπόν που ζει σε ένα ευρύτερο φανατισμένο περιβάλλον, το να μην μαθαίνει για την θρησκεία του στο σχολείο φαντάζει τρελό και επικίνδυνο και όντως είναι, καθώς φαντάζομαι πως οι άθεοι έχουν χειρότερη μεταχείριση από τους χριστιανούς στην Αίγυπτο.

Η Ελλάδα όμως δεν είναι Αίγυπτος, ακόμη. Εδώ η θρησκεία δεν είναι σημαντική και το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού πιστεύει απλά τυπικά και λόγο παραδόσεων, αν και η εκκλησία έχει ακόμη μία αξιοσέβαστη μερίδα του πληθυσμού υπό της αιγίδα της. Έτσι λοιπόν ο καθένας εδώ διδάσκει στα παιδιά του ότι πιστεύει αυτός πως είναι το σωστό και φυσικά το σχολείο θα έπρεπε να τηρεί ουδέτερη στάση. Αυτά θα αλλάξουν βέβαια στο μέλλον καθώς η Ισλαμική εκστρατεία έχει ξεκινήσει και όταν τα ποσοστά των μουσουλμάνων στην Ευρώπη αυξηθούν αρκετά θα αρχίσουμε να ξαναβλέπουμε και πιο φανατικές εκδόσεις χριστιανών αλλά και μεγαλύτερη αναζωπύρωση του χριστιανισμού. Αυτό γίνεται αιώνες τώρα άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Είμαι μισός Κόπτης όμως είμαι και μισός Αρμένιος.Στην Αρμενία οι Ορθόδοξοι είναι 98% του πληθυσμού.Και ο κόσμος πάει συχνά στην εκκλησία προσεύχεται συχνά όπως στην Αίγυπτο.Εκεί οι χριστιανοί δεν είναι μειονότητα αλλά συντριπτική πλειοψηφία.Γιατί τα θρησκευτικά είναι υποχρεωτικά και ακόμα και οι νέοι άνθρωποι είναι θρήσκοι;Αφού δεν αποτελούν μειονότητα....Πως το εξηγείς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι μισός Κόπτης όμως είμαι και μισός Αρμένιος.Στην Αρμενία οι Ορθόδοξοι είναι 98% του πληθυσμού.Και ο κόσμος πάει συχνά στην εκκλησία προσεύχεται συχνά όπως στην Αίγυπτο.Εκεί οι χριστιανοί δεν είναι μειονότητα αλλά συντριπτική πλειοψηφία.Γιατί τα θρησκευτικά είναι υποχρεωτικά και ακόμα και οι νέοι άνθρωποι είναι θρήσκοι;Αφού δεν αποτελούν μειονότητα....Πως το εξηγείς αυτό;

Γιατί είναι μεσανατολίτες και όχι Ευρωπαίοι. Η Αρμενία δεν έχει και πολλές διαφορές από τις γειτονικές της μουσουλμανικές χώρες. Απλά είναι ΧΟ αντί για μουσουλμάνοι. Εξάλλου όσο πιο φτωχή η χώρα τόσο μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων είναι θρήσκοι (και γι'αυτό είναι και φτωχή η χώρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Στην Αίγυπτο και την μεση Ανατολή οι άνθρωποι εκτιμούν τον χριστιανισμό.Αλλά και στην Αρμενία που το 98% είναι Ορθόδοξοι πάνε συνέχεια εκκλησία ακριβώς όπως στην Αίγυπτο και την μέση Ανατολή.όταν ήρθα για σπουδές στην Ελλάδα εγώ και οι φίλοι μου βλέπαμε αλλίως τα πράγματα.Είχα πάει στην Αρμενία όπου κατάγεται η μητέρα μου που είναι Αρμένισα(ο πατέρας μου είναι Κόπτης Χριστιανός από την Αίγυπτο) και είδα μια πραγματικά χριστιανική χώρα με υποχρεωτικά θρησκευτικά και τους ανθρώπους να συμπεροφέρονται ακριβώς όπως τους έβλεπα να συμπεριφέρονται στην Αίγυπτο όσον αφορά την θρησκεία.Ακόμα και η νεολαία η Αρμενική όπως και η Κοπτική πάει συχνά στην εκκλησία(1-2 φορές την εβδομάδα στην Εκκλησία).Η Ελλάδα μοιάζει αθειστικό κράτος μπροστά στους Κόπτες και τους Αρμένιους....Εδώ οι άνθρωποι πάνε μία φορά τον χρόνο εκκλησία.Οι δε νέοι παντελώς θρησκευτικά αδιάφοροι όπως και η κοπέλα μου που είναι ΕλληνίδαΕίστε ή δεν είστε χριστιανοί;

Η Αρμενία έχει πιο χαμηλό ποσστό ανεργίας από την Ελλάδα.Και η Αίγυπτος είναι οικονμικά πολύ καλύτερη από την Ελλάδα.Εγώ ως μισός Κόπτης έχω καταγωγή από ΑΑίγυπτο και ως μισός Αρμένιος από Αρμενία και ξέρω τι λέω.Αν είναι έτσι τότε οι Κόπτες και οι Αρμένιοι της διασποράς που ζουν στην Δύση γιατί εξακολουθούν γενιές μετά να είναι θρήσκοι και οι Έλληνες όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είστε ή δεν είστε χριστιανοί;

Όχι η Ελλάδα δεν είναι χριστιανικό κράτος με την καθαρή έννοια του όρου. Βέβαια δεν είναι και αθειστικό κράτος καθώς οι 9/10 δηλώνουν πως πιστεύουν στο Θεό. Θα έλεγα πως είναι κράτος θρησκευτικά αδιάφορο και στα τυπικά χριστιανικό. Εσύ πάντως που θέλεις να ζήσεις στην Ελλάδα της θρησκευτικής αδιαφορίας ή στην χριστιανική Αρμενία που έχει το 1/3 του πλούτου της Ελλάδας?

Η Αρμενία έχει πιο χαμηλό ποσστό ανεργίας από την Ελλάδα.Και η Αίγυπτος είναι οικονμικά πολύ καλύτερη από την Ελλάδα.Εγώ ως μισός Κόπτης έχω καταγωγή από ΑΑίγυπτο και ως μισός Αρμένιος από Αρμενία και ξέρω τι λέω.Αν είναι έτσι τότε οι Κόπτες και οι Αρμένιοι της διασποράς που ζουν στην Δύση γιατί εξακολουθούν γενιές μετά να είναι θρήσκοι και οι Έλληνες όχι;

gdp per capita Ελλάδας 26,391 $
gdp per capita Αρμενίας 8,492 $

Μη λέμε και ότι νάνε. Η Ελλάδα φυσικά είναι πιο πλούσια χώρα από την Αρμενία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αγαπητέ Coptic,
η Ελλάδα δεν είναι ένα κράτος αθέων. Αλλά δεν είναι και ένα κράτος πιστών χριστιανών. Αν θέλεις την άποψή μου, το μίσος που θεωρητικά υπάρχει προς την θρησκεία και την εκκλησία μπορεί εύκολα να εξηγηθεί:
1. Δεν υπάρχουν οι σωστοί άνθρωποι για να ενημερώσουν τα παιδιά ΣΩΣΤΑ περί πίστεως.
2. Οι περισσότεροι ιερείς δεν σέβονται την θέση τους και την εκμεταλλεύονται χάρη στα χρήματα που παίρνουν.
3. Οι ''κεφαλές'' της εκκλησίας είναι οι χειρότεροι άνθρωποι που γνωρίζω.

Εγώ πιστεύω στον Θεό και ευτυχώς έχω γνωρίσει και έχω στον πολύ στενό μου κύκλο ανθρώπους ( ιερείς) που πραγματικά αξίζουν να φέρουν τον τίτλο του ιερέα.

Και επειδή το θέμα είναι τι θα διδάξουμε στα παιδιά μας στο θέμα της πίστεως, όπως θα έλεγε και λέει όταν πρόκειται για τον μικρό του ένας δικός μου άνθρωπος, δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις το παιδί να πιστεύει στον Χριστό στον Αλλάχ ή δεν ξερω και εγώ που αλλού. Έχεις όμως ως γονιός, την υποχρέωση να το ενημερώσεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ για το τι είναι πίστη και θρησκεία.
Ο καθένας πιστεύει για τον εαυτό του. Και ακόμη και μέσα σε μια οικογένεια, πάλι ο καθένας για τον εαυτό του πιστεύει. Μπορεί οι γονείς σου να ήταν χριστιανοί, αλλά εσύ άθεος. Οι γονείς σου δεν θα είχαν το δικαίωμα να σου αλλάξουν γνώμη ή να σου απογορεύσουν να μην πιστεύεις στον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν ξέρω κανέναν άθεο στην Αίγυπτο και στην Αρμενία... Οσον αφορά τα ΑΕΠ δε ξέρω από που είναι αλλά και η Αρμενία και η Αίγυπτος έχουν σχετικά άνετη ζωή για τον μέσο πολίτη τους!

Οταν σπουδασω θα πάω να μείνω στην Αρμενία ή την Αίγυπτο τις χώρες καταγωγής των γονιών μου.Το θέμα είναι η κοπέλα μου που είναι Ελληνίδα και είναι θρησκευτικά αδιάφορη και δε θα άντεχε σε καμία από τις δύο χώρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρες μια Αρμένισα τότε. Problem solved. Αλήθεια γιατί δεν σπούδασες στην Αρμενία ή την Αίγυπτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γιατί εδώ ο πατέρας μου ξέρει έναν κοπτή ιερέα που ανήκει στην Κοπτική Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας.Συν το ότι κι εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς Αρμένιους και Κόπτες που γνωρίστηκαν σε προγράμματα ανταλλαγής όταν ήρθαν Αίγυπτο και την Ελλάδα την θεωρούσαν Χριστιανικη χώρα αφού αυτή την φήμη έχει στην Αίγυπτο την Αρμενία και την Μέση Ανατολή γενικότερα!

Να αναφέρω πως στην Ελλάδα ζούνε 80.000 Αρμένιοι και 30.000 Κόπτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Γιατί εδώ ο πατέρας μου ξέρει έναν κοπτή ιερέα που ανήκει στην Κοπτική Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδας.Συν το ότι κι εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς Αρμένιους και Κόπτες που γνωρίστηκαν σε προγράμματα ανταλλαγής όταν ήρθαν Αίγυπτο και την Ελλάδα την θεωρούσαν Χριστιανικη χώρα αφού αυτή την φήμη έχει στην Αίγυπτο την Αρμενία και την Μέση Ανατολή γενικότερα!

Χριστιανικη χώρα είναι.
Ένα καλό πήγε να κάνει ο Συριζα με τα θρησκευτικα στα σχολεια και εκαναν ντου οι παπαδες και το ακυρωσαν. Εσκυψαν και τα δεχτηκαν ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δε γνωρίζω περί ΣΥΡΙΖΑ κτλ γιατί ήρθα πρωτοετείς τον Οκτώβριο δηλ πριν 2 εβδομάδες και δε με απασχολούν τα πολιτικά...Τι ακριβώς εννοεις;

Κοίτα οι Κόπτες βλέπουν θετικά την Ελλάδα οι πιο πολλοί μιλάμε Ελληνικά σαν δεύτερη γλώσσα μετά τα Αραβικά.Το ίδιο και οι Αρμένιοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δε γνωρίζω περί ΣΥΡΙΖΑ κτλ γιατί ήρθα πρωτοετείς τον Οκτώβριο δηλ πριν 2 εβδομάδες και δε με απασχολούν τα πολιτικά...Τι ακριβώς εννοεις;

Εννοω πως ο Συριζα ειναι σαν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ μόνο που ιδεολογικα (μεγαλη κουβεντα αλλα τελος παντων) υποστηριζουν τον αθεισμο.
Πηγαν λοιπον να προωθησουν ενα νεο σύστημα διδασκαλιας των θρησκευτηκων στα σχολεια που θα ηταν περισσότερο
θρησκειο-ιστορικό. Ε αυτό ήταν.. Σηκώθηκαν οι παπάδες, είπαν "Απαράδεκτα πραματα" και οι συριζαιοι το βουλωσαν.
Η εκκλησία έχει μεγάλη δύναμη στην ελλάδα. Προσωπικά πιστεύεω πως θα πρεπει να γινει δδιαχωρισμός αμεσα.

Τα θρησκευτηκα δεν έχουν θεση στα σχολεία, ειδικά από την τρίτη (!) δημοτικου! Έλεος δηλαδη.Μετά τα παιδάκια μεγαλώνουν και νομίζουν οτι η χριστιανικη πιστη ειναι επιλογη τους. Όχι λοβοτομημενο, δεν ειναι. Επιλογή σημαίνει αμεροληψία και αντικειμενικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αυτή είναι δική σου άποψη! Οι Κόπτες και οι Αρμένιο διδάσκουν στα παιδιά τους την θρησκεία από μωρά! Και αν δεις πιο πάνω τα link που παραθέτω η θρησκευτική πίστη μας(Των Αρμενίων κσι των Κοπτών ) είναι τέτοια που ούτε ο θάνατος την ακυρώνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Coptic

Νεοφερμένος

Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ξέρεις ότι με το να κοπούν τα θρησκευτικά τα παιδιά δε θα γίνουν αθεα;Ισα ίσα θα δυναμώσει η πίστη τους!Το 1952-1965 που ο Αιγύπτιος δικτάτορας (Μουσουλμάνος) Νασερ απαγόρεψε στους Κόπτες να διδάσκουν χριστιανισμό στα παιδιά τους οι Κόπτες δεν έχασαν το θρησκευτικό φρόνημα! Ετσι αναγκάστηκε να ανακαλέσει τον νόμο του!Το ίδιο έγινε και στην Αρμενία όταν αυτή βρισκόταν υπό την ΕΣΣΔ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top