Προσποιούμαι την "ευτυχία"

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εγω δεν το κάνω ποτέ αυτό, παρά μόνο στη δουλειά μου-οκ δεν αφορα τους πελάτες αν εγώ είμαι αυπνη φέρει ειπείν εδώ κ μήνες κι αν υποφέρω από τους θηλασμός μου. Δε θα τους δείξω τι έχω κι αν έχω κάτι, είμαι πάντα με το χαμόγελο κι ας υποφέρω εγώ εκείνη την ώρα.
Στους δικούς μου πάντως δεν το κάνω.
Βασικά έχω μια φίλη όμως που ποτέ δεν έχει πρόβλημα, είναι πάντα καλά κι όσες φορές πάει να της ξεφύγει κάτι το μαζεύει. Μου εξηγείτε γιατί το κάνει? Παρεμπιπτόντως το κάνει γενικά, δεν το κανει μόνο μαζί μου. Αναφέρει πάντα μόνο τα καλά της ζωής της για τα αρνητικά ούτε λόγος.. Αλλά ακόμα κι αν τα αναφέρει θα βρει μετά να πει πως δεν ειναι κακό αυτό και να δικαιολόγησε κοκ. Μήπως αυτό λέγεται λίγο κόμπλεξ?
Εγώ αυτό νομίζω.. Αλλά δεν ασχολούμαι.. Άμα νιώθει εκείνη καλά έτσι εμένα μου περισσεύει.. Το σίγουρο είναι ότι εμένα δεν μπορεί να μου κρυφτεί εύκολα.. Τα πιάνω τα ψέμματα της στον αέρα..
Ομως γιατί το κάνει και γιατί δεν καταλαβαίνει πως αυτό δεν είναι ωραίο ?
Με στεναχωρεί κσμμια φορά και πολλές φορές θέλω να την ρωτήσω ευθέως κάποια πράγματα αλλά πολύ φοβάμαι πως η θα παρεξηγηθεί η θα συνεχίσει το ψέμματα κι της.. Γιαυτό και την αφήνω να λέει ότι θέλει κι ας μην τα πιστεύω. Δε θέλω να τη φέρω κ σε δύσκολη θέση..

Για ποιο λογο βιαζεσαι να βγαλεις κομπλεξικη την φιλη σου;
Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο και μερικοι εχουν εναν παρα πολυ ιδιαιτερο τροπο που αντιμετωπιζουν τις διαφορες δυσκολιες στην ζωη τους. Ορισμενες παρομοιες προβληματικες καταστασεις μπορουν να βιωνονται απο πολλους και διαφορετικους ανθρωπους.Σε αυτη την περιπτωση δεν εχει σημασια η φυση του προβληματος αλλα η συμπεριφορα αυτου που το βιωνει.

Σκεψου το διαφορετικα,οτι προβλημα και να εχεις κανενας δεν θα νοιαστει(σχεδον κανενας).Εαν αναλογιστεις ποσοι ανθρωποι εχουν προβληματα τα δικα σου ειναι ενα τιποτα,στο συνολο.Εαν το θυμασαι αυτο μπορεις να χαλαρωνεις που και που και να μην σε απασχολουν τοσο.Υπαρχουν στιγμες που πρεπει να ειμαστε απλα παρατηρητες ωστε τελικα να δρασουμε για την βελτιωση μιας καταστασης,ειδαλλως δεν θα κατανοησουμε ποτε το προβλημα.

Υπαρχουν καποιες θεμελιωδεις αρχες πανω στις οποιες πρεπει να στρεφεται οσο μπορει καποιος για να ζησει μια ευτυχισμενη ζωη...οπως το να εχεις πιστη οτι τα πραγματα θα βελτιωθουν.Οι κακες στιγμες ειναι δεδομενες,πρεπει να παλευουμε για τις καλες,και στο τελος το αθροισμα να βγαινει θετικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεψου το διαφορετικα,οτι προβλημα και να εχεις κανενας δεν θα νοιαστει(σχεδον κανενας).Εαν αναλογιστεις ποσοι ανθρωποι εχουν προβληματα τα δικα σου ειναι ενα τιποτα,στο συνολο.Εαν το θυμασαι αυτο μπορεις να χαλαρωνεις που και που και να μην σε απασχολουν τοσο.Υπαρχουν στιγμες που πρεπει να ειμαστε απλα παρατηρητες ωστε τελικα να δρασουμε για την βελτιωση μιας καταστασης,ειδαλλως δεν θα κατανοησουμε ποτε το προβλημα.
μα διαλεγεις σε ποιον να μιλησεις.
εξαλλου οταν το μοιραζεσαι νιωθεις καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ναι εντάξει δε λέω απαραίτητα κόμπλεξ. Το λέω ας πούμε με την έννοια του σύνθετου... Ότι είναι συνθέτη....
Θα θελα να μου μιλάει περισσότερο για τα προσωπικά της. Πχ τόσα χρόνια δεν ξέρω αν έχει ποτέ διαπληκτιστει με τον άντρα της Και μια φορά που τη ρώτησα καλά εσείς δε μαλωνετε ποτέ? Μου είπε όχι ..
Μα γίνεται αυτό?
Παλιά δεν ήταν έτσι..
Τελοσπαντων, δε με πειράζει κ τόσο αφού την ξέρω κ ξέρω ότι κρύβεται Απλα πολύ θα θελα να μάθω τον λόγο από το στόμα της.. Μξπωσ κι εγώ της φταίω κάπου δλδ κ μου ανοίγεται μόνο σε αυτά που θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top