Απλοποίηση της Ελληνικής γλώσσας

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Γιατι βρε χαοσ ισε τοσο απολιτοσ?

Κε ι μεταβασι απο τι καθαρεβουσα στι διμοτικι ιταν αμφιλεγομενου αποτελεσματοσ τοτε
επεσαν κε νεκρι γι αυτο το ζιτιμα
μα σιμερα αναγνοριζετε γενικοσ
ποσ εκανε περισοτερο καλο παρα κακο

Το τι θα γραφουν στισ εκλισιεσ δεν ινε κανενα αξεπεραστο προβλιμα
ουτοσ ι αλοσ, αλαζι δεν αλαζι ι γλοσα, αφτι το χαβα τους...

Α σιγνομι, δε γνοριζο τον κανονον στικσεοσ
Οι τρισ τελιεσ πρεπι να σιντμιθουν σε μια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
από χθες δε μπορούμε να συνεννοηθούμε αγαπητή "κοντοχωριανή", λόγο απόστασης οικίας το λεω, και ενώ προσεγγίζουμε αρκετά πράγματα απο την ίδια σκοπιά...

Πηγαίνω απλά στην ουσία...
Ότι ως Ελ ληνες έχουμε που έχουμε ένα κάρο πολέμιους ...
δε χρειάζεται να βάζουμε και από μόνοι μας τα χεράκια μας και να βγάζουμε τα ματάκια μας.
Περί του ότι "έχουμε ένα κάρο πολέμιους", με εκφράζει απόλυτα το κείμενο του κ.Δήμου, οπότε θα μου επιτρέψεις να μην επεκταθώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Αμάν ρε Rempeskes, για να διαβάσω μέχρι τέλους τα μηνύματα σου μου παίρνει ώρα...! :P Πως λέμε γλωσσοδέτης, στην περίπτωση σου λέμε οπτοδέτης!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
E νομιζο ποσ υπερβαλισ ελαφρος...

Το νεο λεκτικο οχιμα ινε απλουστατο, εφθι, εβελικτο - κε πανο απο ολα, εφχριστο.

Αντε να προχορισουν ι μεταριθμισις σε αφτι τι χορα, να επελθι επιτελους ι προοδοσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
E νομιζο ποσ υπερβαλισ ελαφρος...

Το νεο λεκτικο οχιμα ινε απλουστατο, εφθι, εβελικτο - κε πανο απο ολα, εφχριστο.

Αντε να προχορισουν ι μεταριθμισις σε αφτι τι χορα, να επελθι επιτελους ι προοδοσ.
τσ τσ τσ .... κάποιος κάνει πισωγυρίσματα σε αυτή την... παλαιολιθική να τη χαρακτηρίσω γραφή της ελληνικής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Eμενα με θελγι αυτι ι μεταβολι γλοσικισ φορμασ

Οποσ ιχε πι ενασ σλαβοσ σοφοσ, "μιλα οποσ γραφισ κε γραφε οποσ μιλασ".

Θα ιμε ο προτοσ στο στεκι που θα τιν ιιοθετισι! :)


Έχω ψώρα και κόλλημα με τη σωστή ορθογραφία των λέξεων και πραγματικά αυτό που είδα μου φαίνεται το λιγότερο απαίσιο. Είναι μεν εύκολο και ό,τι πρέπει για τους δυσλεξικούς, αλλά θα σιχαινόμουν την ελληνική γλώσσα αν απλοποιούνταν τόσο πολύ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κάποιος κάνει πισωγυρίσματα

Aσε μασ, ιμαστε αρχαριι ακομα, μα τουλαχιστον στιν αβαντ-γκαρντ τισ εξελιξισ κε τισ προοδου :P



Για να σταθουμε στο...


Ναι μεν εύκολο και ό,τι πρέπει για τους δυσλεξικούς, αλλά θα σιχαινόμουν την ελληνική γλώσσα αν απλοποιούνταν τόσο πολύ ...


Νομιζο ποσ ενα μεγαλο ατου του νεου τροπου γραφισ, ινε το ποσ πρεπι να προσπαθισισ για να κανισ ορθογραφικο λαθοσ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι Ματσάκης, τι Μάτσας! Ο δεύτερος ξεπάστρεψε το Στελλάρα κι ο πρώτος, το ανάδελφο ...Ωμέγα!!! Χαλεποί όντως οι καιροί, αδέλφια, γεμάτοι από Εφιάλτες, Γιούσηδες και λοιπά μίσθαρνα, της άγνοιας, της αδιαφορίας και του ανθελληνισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
και του ανθελληνισμού!


αφτι ινε βαρια κατιγορια. προσεκσε οταν τιν εκστομιζισ. :worry:

κε αλλοστε, πολλεσ λεκσισ μενουν ιδιεσ... "μισθαρνο" θα λεσ καπιον κε μετα τι μεταριθμισι.

Πσ. Τελικα δεν ινε τοσο ασχιμι ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΑ!

Νεοφερμένος

Η ΕΥΑ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Ωωωω Θεέ μου ... θα ξεχάσουμε να γράφουμε κ στο τέλος θα ξεχάσουμε κ να διαβάζουμε κ μετά θα ξεχάσουμε οτι είμαστε κ Έλληνες .... :eek: ππφφ αμάν έκανε ο δάσκαλος μ στο δημοτικό να μάθω να συλλαβίζω κ να μάθω να μην κάνω ορθογραφικά κτλπ ... Κ τώρα τόσος κόπος χαμένος ? (!) :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Πωλητής/ρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Γιατί πάντα σε αυτή τη χώρα όλα παρεξηγούνται;;;

Όποιος ξέρει την αξία αυτής της γλώσσας είμαι σίγουρος πως θα τρομάζει με αυτά που ακούει. Ευτυχώς είχα μια φιλόλογο που όχι μόνο μου έμαθε αρχαία, νέα και ιστορία αλλά μου δίδαξε και πίσω από αυτά. Μου δίδαξε την ομορφιά της γλώσσας μας και γι'αυτό και μόνο που ακούω την ιδέα για αλλαγή της γλώσσας μας με τρελαίνει...

Η γλώσσα αποτελεί ταυτότητα ενός λαού. Δεν πρέπει να την αλοιώσουμε.Έχω άδικο; Δε νομίζω και δεν είναι και λόγια του αέρα.

Η γλώσσα μας έχει τις περισσότερες λέξεις παγκοσμίως, είναι τόσο πλούσια που από κάθε λέξη μπορείς να παράγεις πάρα πολλές άλλες. Είναι σύνθετη και κάθε γράμμα και φθόγγος έχει τη σημασία του που υπάρχει. Αυτό είναι μοναδικό από όλες τις γλώσσες του πλανήτη. Για παράδειγμα πολλές λέξεις που έχουν (λ) και (ρ) συμβολίζουν το στοιχείο του νερού. (Δεν είμαι Λιακόπουλος...). π.χ. ρυάκι, λίμνη. Με βάση αυτό θέλω να πω πως το να αλλάξεις το αι από τη λέξη παίζω σε ε (πέζω) διαταράσσεις την αρμονία που υπάρχει στη γλώσσα μας. Για να γράφεται έτσι υπάρχει λόγος. Στην ελληνική γλώσσα δεν ξύπνησαν οι Αρχαίοι μια μέρα και είπαν εκεί θα έχει ε και στην άλλη λέξη θα βάλουμε (αι) έτσι για ποικιλία. Πολλοί παράγοντες συντρέχουν για κάθε λέξη μας στο πως θα γράφεται, με τι ε και ε (ει, οι , αι κλπ) και με τί κατάληξη! Σε αντίθεση με τις λέξεις άλλων γλωσσών. Π.χ. Το δέντρο είναι tree στα αγγλικά γιατί έτσι έχει συμφωνηθεί. Για νερό έχουν σκεφτεί να βάλουν το water γιατί έτσι συμφωνήθηκε. Στη δικιά μας γλώσσα δε συμβαίνει αυτό. Οι περισσότερες λέξεις είναι σύνθετες καθώς προκύπτουν από διάφορα στοιχεία και υπάρχουν για κάποιο συγκεκριμένο λόγο.
Ο βουλευτής μπορεί να βλέπει το παίζω με αι και να το βλέπει ως ένα άχρηστο στοιχείο. Ο φιλόλογος ή ο Αρχαίος δε θα το δει έτσι γιατί εχει μάθει το συγκεκριμένο λόγο που έχει γραφτεί έτσι.Δεν ξύπνησε μια μέρα και είπε "Τη λεξη συνοικία θα της βάλω ένα "υ" γιατί το ονειρεύτηκα στον ύπνο μου και το άλλο με "οι" γιατί έτσι μου είπε η γυναίακ μου" ... Υπάρχει λόγος...
Γι'αυτό και στη γλώσσα μας κάνουμε και τα γνωστά λάθη "μαργαριτάρια", π.χ. να κάνουμε ορθογραφικά λάθη ή να χρησιμοποιούμε λάνθασμένη διατύπωση. Παραδείγματος χάρη είναι λάθος να λέμε. (Αυτή η πρόταση είναι λάθος) Το σωστό είναι (αυτή η πρόταση είναι λανθασμένη). Αυτά τα άθη προκύπτουν από το γεγονός ότι η γλώσσα μας έχει αυτή τη ποικιλία και συνθέτεις έννοιες για να φτιάξεις μια λέξη, γι'αυτό και μερικές φορές κάνουμ λάθη.Ενώ στα αγγλικά δε μπορείς το wrong να το κάνεις λάθος γιατί πάντα έτσι θα λέγεται είτε το χρησιμοποιείς ως ουσιαστικο, είτε ως επίθετο είτε ως οτιδήποτε. Ένα πράγμα για όλα και τέλος. Ενώ σε μας δεν είναι έτσι...Άλλο για το επίθετο, άλλη μορφή για τη μετοχή, άλλη κατάληξη ανάλογα με ποιό πρόσωπο μιλάς.π.χ. α'ενικό, β'πληθυντικό. ή άλλη κατάληξη για το θηλυκό...

Με αυτό ήθελα να δείξω τον θησαυρό της γλώσσας μας. Δεν είναι τυχαία βγαλμένη, αλλά υπάρχει μια αρμονία και όλα διέπονται από κανόνες. Σαν τα μαθηματικά. Το ότι γράφεις με (ει) τα ρήματα στο β'ενικό δεν είναι τυχαίο, αλλά υπάρχει λόγος. Έτσι, είναι γελοίο να συζητάμε για την κατάργηση κάποιων γραμμάτων. Αυτή είναι η γλώσσα μας. Έτσι μας παραδώθηκε και αυτή είναι που έχουμε. Σαν λαός έχουμε πολλά αρνητικά και συνεχώς στην καθημερινότητά μας όλο και πιο πολύ αντιλαμβανόμαστε πόσο πίσω είμαστε συγκριτικά με άλλες χώρες.
Η γλώσσα μας και η ιστορία μας όμως είναι αυτό που ανυψώνουν την Ελλάδα και όχι μόνο την κάνει ίσες με τις υπόλοιπες αλλά τις ξεπερνά.
Δεν είναι τυχαίο που στα περισσότερα σχολεία της Ευρώπης διδάσκονται αρχαία ελληνικά και δεν είναι τυχαίο που σε όλο το κόσμο διαδάσκονται Πλάτωνας, Όμηρος, Αριστοτέλης, Θουκυδίδης κλπ.

Δεν είμαι από αυτούς που νομίζουν πως οι Έλληνες είναι οι καλύτεροι ή ότι εμείς είμαστε μόνο οι καλοί γιατί έχουμε ιστορία και όλοι οι άλλοι είναι χάλια. Θέλω να πω μη με περάσετε για κανένα υπερβολικό σαν κι αυτούς που λένε για τους Ελληνάρες, και μόνο θετικα βρίσκουν για την Ελλάδα και όλο λένε κάτι υπερβολικό. (ελπίζω να με καταλαβαίνετε)...
Απλώς, το να αναφέρεις και κάτι θετικό σε αυτή τη δυσμοιρη χώρα δεν είναι κακό. Είμαι περήφανος που φτιάξαμε κάτι διαφορετικό, κάτι δικό μας και δε δανειστήκαμε τις ρίζες τις λατινικής γλώσσας για να φτιάξουμε τα (γαλλικά, τα αγγλικά, τα ισπανικά, τα γερμανικά, τα ιταλικά κλπ).
Μπορεί να μην είμαστε πλούσιοι, μπορεί αν μην είμαστε τίμοι ή νομοταγείς, μπορεί να είμαστε χύμα σαν λαός, αλλά έχουμε μια γλώσσα και μαι ιστορία. Δεν είμασε ξέμπαρκοι σε αυτόν τον κόσμο. Είχαμε έναν πολιτισμό που έμεινε χαραγμένος στο μέλλον. Ξανατονίζω δεν τα λέω για εντυπωσιασμό, ούτε αναιρώ άλλα γεγονότα.
Απλώς, είχα την τύχη να έχω μια καθηγήτρια που να με διδάξει γιατί να αγαπάω τα αρχαία, τη γλώσσα μας, την ιστορία μας άσχετα αν εγώ είμαι Τεχνολογική Κατεύθυνση...
Γι'αυτό το λόγο είναι καθήκον μας να κρατήσουμε τη γλώσσα μας έτσι όπως τη βρήκαμε, ώστε να αναπληρώνει το χαμένο κομμάτι της σημερινής Ελλάδας που όχι μόνο πολιτισμό δεν παράγει αλλά κατακρεουγεί και αυτόν που της δώθηκε από κάποιος λαμπρούς ανθρώπους του παρελθόντος, που δημιουργήσανε μια ανεπτυγμένη και εξελιγμένη κοινωνία.

Μπορεί να με θεωρείτε υπερβολικό ή ξενέρωτο. Είμαι σε θέση να γνωρίζω τα θετικά και τα αρνητικά μας στοιχεία.
Αλλά η Ελλάδα τόσα χρόνια πορεύεται με τη γλώσσα, την ιστορία και το φιλότιμό της. Δεν έχουμε βιομηχανία ούτε χρήματα αλλά έχουμε πολιτισμικό πλούτο. Οι λέξεις που γράφουμε είανι αυτά που μας χαρακτηρίζουν ως Έλληνα. Τον Αμερικάνο τον χαρακτηρίζει ο ουρανοξύστης και ο καπιταλισμός. ΤΟν Έλληνα τον χαρακτηρίζει όχι το σουβλάκι και ο μουζάκα ή το τζτζίκι αλλά η πλούσια γλώσσα του και ιστορία. Ας τα κρατήσουμε. Αυτή είναι η διαφορά μας με άλλους λαούς.

Το να αλλάξεις τη γλώσσα μας αλλάζεις και όλα αυτά που περιέγραψα.

ίσως ακούστηκα υπερβολικός. Δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε;;; Είμαι για τα σίδερα αυτά που λέω ή στέκουν;;;:P:D
Απλά αν δω αυτό (Σίμερα, πέξαμε στο δρώμω ποδώσφερο...) θα τρομάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ίσως σας φανεί ως υπερβολή αλλά προτιμώ να δώ την ελληνική γλώσσα να πεθάνει παρά να βιάζεται. Ας πάρουμε τα αγγλικά ως γλώσσα μας και να θυμόμαστε αυτούσια την ελληνική ως έναν θησαυρό που είχαμε και τον χάσαμε.

[FONT=&quot][/FONT]Την γλώσσα μου έδωκαν ελληνική είπε ο ποιητής, όχι Τιν γλοσσα μου εδοκαν ελλινικι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Πηγή του παρακάτω:

το πολυτονικό σύστημα δεν ήταν απλά ωραίες κουκίδες πάνω από τα γράμματα, βασιζόταν σε κανόνες τονισμού.

Το πολυτονικό σύστημα (βαρεία, δασεία, οξεία, περισπωμένη, υπογεγραμμένη, ψιλή), δηλαδή τα τρία τονικά σημάδια και τα δύο πνεύματα επινοήθηκαν από τον Αριστοφάνη το Βυζάντιο γύρω στα 200 π.Χ, για να βοηθήσει τους ξένους μελετητές της αρχαίας ελληνικής γλώσσας να την διαβάζουν και να την προφέρουν σωστά, καθώς η αρχαία ελληνική προφορά ήταν μουσική και τονική, δηλαδή τα φωνήεντα προφέρονταν πολύ διαφορετικά απ' ότι προφέρονται στη γλώσσα μας. Δεν έγινε για την απόδοση της νέας (κοινής) ελληνικής γλώσσας, αλλά για τα αρχαία Ελληνικά.
Από το πολυτονικό σύστημα, εκτός από την οξεία - σαν σύμβολο που είχε κάποια χρησιμότητα και πρακτική σημασία ήταν και η δασεία.
Η δασεία (spiritus asper), ένα από τα δύο πνεύματα της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας, ήταν τοποθετημένη σε περίπου το 5 με 10 % του συνόλου των λέξεων της αρχαίας, ελληνιστικής (κοινής), βυζαντινής, μεσαιωνικής, καθαρεύουσας, νέας και δημοτικής Ελληνικής γλώσσας, δηλώνοντας την εκβολή μικρού ποσού αέρα, μιας άχνας (τουλάχιστον στην αρχαιοελληνική ομιλία) μαζί με το συνοδευτικό ήχο του γράμματος, παρόμοιο με το λατινικό h (χ)· σε μερικές, όμως περιπτώσεις, αντί του h προφερόταν ένα θολό σ ή ένα θολό β, κατάλοιπο του αρχαιοελληνικού, φοινικικής προέλευσης, F (δίγαμμα)· παραδείγματα λέξεων είναι το hαίμα -αίμα, το σερπετόν - ερπετό και το Fορώ - ορώ (βλέπω). Η γνώση των δασυνόμενων λέξεων στα Ελληνικά σήμερα έχει περισσότερο έμμεση, παρά άμεση σημασία, καθώς η μόνη πρακτική σημασία που έχει η γνώση τους είναι, για σκοπούς κατανόησης, η τροπή των ψιλών συμφώνων (κ, π, τ) στα δασέα αντίστοιχά τους (χ, φ, θ) όταν αποτελούν την κατάληξη πρώτου συνθετικού με δεύτερο συνθετικό λέξη που δασύνεται. [καχεκτικός< κακό + έκτης < έξω (δασυνόμενος μέλλοντας του έχω)/ υφιστάμενος< υπό + υφίσταμαι/ ανθυπολοχαγός< αντί + υπό + λοχαγός]. Η άλλη του πρακτική χρήση είναι η ερμηνευτική διευκόλυνση λέξεων που θα μεταφράσουμε από τα ελληνικά σε ξένες γλώσσες και αντίστροφα. Έτσι, όταν αναφερόμαστε στον Υδη, θα γράψουμε Hades, επειδή δασυνόταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
------ Σημείωση------
Καλό είναι να αναφέρετε και τις πηγές των κειμένων που βρίσκετε, για να αποσαφηνίζεται η εγκυρότητα των πληροφοριών και να αποδίδονται τα κείμενα που παραθέτετε στους συντάκτες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
https://www.kairatos.com.gr/polytoniko.htm

σχετικα με την κατάργηση του πολυτονικού συστήματος, απ όπου πήρα πληροφορίες

anyway το πρόβλημα είναι ότι αν ρωτήσεις γιατί το κατά και το ίσταμαι γίνεται καθίσταμαι.....σπάνια θα απαντηθεί...... εδώ θα μου πεις δεν θα απαντηθεί το πολύ απλό γιατί μια λέξη που τελειώνει σε ήτα τονίζεται στη παραλήγουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ8732

Νεοφερμένος

Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ8732 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Μην αντιδράτε όταν δεν ξέρετε και εγώ δεν ξέρω ,αλλά αν εσείς ξέρετε πέστε μου για να μάθω .
Ξέρετε αν αυτό το παρεξηγημένο από εμάς αλφάβητο που το είπαν Λατινικό και το οποίο νομίζω είναι απαγορευμένο και στο ΣΤΕΚΙ είναι Ελληνικότατο .Είναι λένε το αρχαίο Χαλκιδαϊκό αλφάβητο που πέρασε αρχικά από Χαλκιδαίους αποίκους στους Ετρούσκους και από αυτούς στους Ρωμαίους .
Γιατί το χαρίσαμε στους Ρωμαίους ; Νομίζω λόγω Ευαγγελίων .
Ξέρετε αν στους Αλεξανδρινούς χρόνους έγινε μια προσπάθεια να περισωθεί η προφορά της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας , η οποία είχε αρχίσει να αλλάζει . Καθώς δεν υπήρχαν μαγνητόφωνα ( αυτό το ξέρω και εγώ) καθιέρωσαν μία σειρά από σύμβολα για κωδικοποίηση της προφοράς (τόνους, πνεύματα ,υπογεγραμμένες, βαρείες κ.λ.π ) . Ξέρετε αν αυτή η γιαλαντζί Ελληνική γραφή έμεινε μέχρι πριν από λίγα χρόνια σαν επίσημη και ιερή γλώσσα του κράτους . Εγώ νομίζω καθαρά σαν εργαλείο σκοταδισμού αφού η εκμάθηση της απαιτούσε πολύ μεγάλο μέρος του διδακτικού χρόνου των Ελληνοπαίδων . Τελικά οι εκδότες για να περάσουν στην οικονομική , ψηφιακή έκδοση των εφημερίδων , επέβαλαν το μονοτονικό και γλυτώσατε εσείς και τα παιδιά σας .
Γνωρίζετε ότι η αρχαία Ελληνική γραφή ήταν ΜΕΓΑΛΟΓΡΑΜΜΑΤΗ , με κεφαλαία , και η ορθογραφία της Φωνητική αφού τα μακρά και οι δίφθογγοι προφερόταν παρατεταμένα . Το (λέγω) προφερότανε
(λέγοο) . Οι πρόγονοι μας λοιπόν κελεύουν Φωνητική ορθογραφία , που πάει να πει ή τα γράφουμε όλα βραχέα όπως τα προφέρουμε ή τα προφέρουμε όπως τα γράφουμε , τα μακρά μακρά και τα βραχέα βραχέα .
Λεβέντες διαλέξετε !

Ένα ι το γιώτα ή το ήτα ι Ι ή η Η
Ένα ε Ε
Ένα ο Ο
Έχετε ακούσει ποτέ για τους Ηταϊστές ή Ητιστές της Αλεξανδρινής εποχής και για τους Γιωτιστές του προπερασμένου αιώνα ;
Το παρακάτω κείμενο μου το καταλαβαίνετε ή να το ξαναγράψω .
Επιδί διάβασα σχόλιο για τον ιό του θεού θα γράψο κε εγό ένα σχόλιο . Οταν λέο στι γινέκα μου ότι θα πάω να δο τη ΧΙΡΑ τη Μαρίκα δεν με ροτά πος γράφο το (Ι) στη χήρα ή χείρα . Μου σπάει κατευθείαν το κεφάλι .
Αν δεν καταλάβατε τι λέω δεν φταίει η ορθογραφία .
:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μην αντιδράτε όταν δεν ξέρετε και εγώ δεν ξέρω ,αλλά αν εσείς ξέρετε πέστε μου για να μάθω .


τι εννοείς...? :wacko:



Ξέρετε αν αυτό το παρεξηγημένο από εμάς αλφάβητο που το είπαν Λατινικό και το οποίο νομίζω είναι απαγορευμένο και στο ΣΤΕΚΙ είναι Ελληνικότατο .Είναι λένε το αρχαίο Χαλκιδαϊκό αλφάβητο που πέρασε αρχικά από Χαλκιδαίους αποίκους στους Ετρούσκους και από αυτούς στους Ρωμαίους .


Αυτο, σαν πρώτη σκέψη δεν μου φαίνεται αδύνατο,
όλο μ@λ@κίες κανουν οι Χαλκιδαίοι μεχρι σήμερα.



Γιατί το χαρίσαμε στους Ρωμαίους ; Νομίζω λόγω Ευαγγελίων .


Δηλαδή το δώσαμε σε αυτούς και μας το πλήρωσαν σε Ευαγγέλια; :confused:
Υγ. γιατι λες "χαρίσαμε"? Και εσυ Χαλκιδαίος;







Εγώ νομίζω καθαρά σαν εργαλείο σκοταδισμού αφού η εκμάθηση της απαιτούσε πολύ μεγάλο μέρος του διδακτικού χρόνου των Ελληνοπαίδων . Τελικά οι εκδότες για να περάσουν στην οικονομική , ψηφιακή έκδοση των εφημερίδων , επέβαλαν το μονοτονικό και γλυτώσατε εσείς και τα παιδιά σας .


Ωραία...
Μας έχουν μείνει τώρα μόνο όλοι οι υπόλοιποι θεσμοί του κράτους
για να κανουμε τη ζωή μας ζάχαρη.


Γνωρίζετε ότι η αρχαία Ελληνική γραφή ήταν ΜΕΓΑΛΟΓΡΑΜΜΑΤΗ , με κεφαλαία , και η ορθογραφία της Φωνητική αφού τα μακρά και οι δίφθογγοι προφερόταν παρατεταμένα .


Ε σιγά, οι μισοί έλληνες στο ίντερνετ με κεφαλαία και μονο γράφουν.



Οι πρόγονοι μας λοιπόν κελεύουν Φωνητική ορθογραφία , που πάει να πει ή τα γράφουμε όλα βραχέα όπως τα προφέρουμε ή τα προφέρουμε όπως τα γράφουμε , τα μακρά μακρά και τα βραχέα βραχέα .

Οι προγονοί μας δεν κελεύουν ούτε βραχέα ούτε μακρά (ραδιόφωνο ε? καλη φαση),
γιατι έχουν αποδημήσει εις τόπον χλοερόν εδώ και κάτι χιλιετίες.



Ένα ι το γιώτα ή το ήτα ι Ι ή η Η
Ένα ε Ε
Ένα ο Ο

Ένα το χελιδόνι, και αυτη η φράση μαζί με το νοήμά της, ειναι α ν ε π η ρ έ α σ τ η είτε στο παλιό, είτε στον καινούριο τρόπο γραφής.


Αν δεν καταλάβατε τι λέω δεν φταίει η ορθογραφία .

Βρε καταλάβαμε. Όπως έλεγε και ο Χάρρυ Κλιν, "Ελληνες είμαστε κυρά μου, δεν θα συννενοηθούμε να ούμ?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αποκλίετε να σιμβί αβτό. Επιδί το πρότινε διλαδί ένας εβροβουλεβτήσ;

I γλόσσα μας παραίνε απλουστεβμένι.

Έλεος. Και μόνο που τα βλέπω τρομάζω. Είναι πολύ όμορφη η γλώσσα μας και σίγουρα δεν αξίζει να αλλάξει για κανέναν λόγο. Ας γίνουν όλα ίδια, άχρωμα και άοσμα, επειδή μας βολεύει, για να ενωθούμε.
συνφωνω απολυτα...εγω τουλαχιστον δεν θα μπορουσα να γραφω ενα ρημα στο τελος με ο ουτε ολες τις αλλες αλλαγες που θα γινονταν..δεν παει το χερι ρε παιδι μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διάβαζα σήμερα το άρθρο σΤΑ ΝΕΑ, https://www.tanea.gr/default.asp?pid=12&ct=8&artID=4617876 και το θυμήθηκα αυτό το θέμα . Δεν ξέρω αν είναι urban legend (πολύ πιθανό να είναι), αλλά αυτό δεν αλλάζει την άποψη μου.

Είχα κι εγώ την άποψη ότι κάτι τέτοιο είναι τραγικό, μέχρι που προσπάθησα να εξηγήσω σε Άγγλο φίλο μου πώς να προφέρει ελληνικές λέξεις. Σε κάνει να δεις τα πράγματα από άλλη οπτική. Συνειδητοποίησα πόσο άσκοπο είναι να έχουμε διαφορετικά γράμματα που επιτελούν τον ίδιο σκοπό. Στα αρχαία ελληνικά είχε νόημα, γιατί είχαν και διαφορετική προφορά, πλέον είναι απλά ένα άχρηστο απομεινάρι του παρελθόντος. Θα μπορούσαν επίσης να προστεθούν ως γράμματα κάποιοι φθόγγοι που χρησιμοποιούμε συχνά, όπως το ου (το είχαμε νομίζω παλιότερα), μπ, γκ, ντ κτλ.

ερωτημα ΠΡΩΤΟ: Υπάρχει η λέξη «κώλυµα» και η λέξη «κόλληµα». Αν τις γράψουµε και τις δύο «κόλιµα», τι µέλλει γενέσθαι…
Σε κάθε γλώσσα υπάρχουν λέξεις που γράφονται το ίδιο και σημαίνουν διαφορετικά πράγματα. Ήδη υπάρχουν στα ελληνικά και τώρα.

ερωτημα ΔΕΎΤΕΡΟ: Αντε, κι εµείς να καταστρέψουµε τη γλώσσα για τα όµορφα µάτια της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Αγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι και λοιπές δηµοκρατικές δυνάµεις θα καταστρέψουν κι εκείνοι τις δικές τους; Ή µόνο εµείς θα περάσουµε τα ελληνικά από στεγνό καθάρισµα;
Ειδικά η αγγλική γλώσσσα είναι ήδη απλοποιημένη και οι άλλες γνωστές ευρωπαικές (γαλλικά, γερμανικά) είναι αρκετά απλούστερες. Εμείς έχουμε το χαρακτηριστικό να είμαστε μια χώρα μια σκατούλα μέγεθος, να μιλάμε μόνο εμείς τη γλώσσα μας και όμως να επιμένουμε να είναι από τις δυσκολότερες να μαθευτούν. Μηδέν αίσθηση του marketing, μόνο τυφλός εθνικισμός.

Τουλάχιστον οι Νορβηγοί που είναι σε παρόμοια φάση (5 εκ. άνθρωποι που μιλάνε τη γλώσσα τους μόνο αυτοί) το έχουν αναγνωρίσει και μιλάνε όλοι άπταιστα αγγλικά από παιδιά.

Όσο για την εν λόγω αρθρογράφο, το πόσο "σοβαρή" είναι φαίνεται από την άκριτη αναπαραγωγή της μπούρδας που τάχα είπε ο Κίσινγκερ. Ορισμένοι Έλληνες νομίζουν ότι ακόμα είναι τόσο σημαντικοί παγκοσμίως όσο οι αρχαίοι και δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι κανείς δεν ασχολείται πια μαζί τους με τον τρόπο που νομίζουν και κανείς δεν σπαταλά τον πολύτιμο χρόνο του για να συνομωτεί εναντίον τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Μηδέν αίσθηση του marketing, μόνο τυφλός εθνικισμός.
χωρις να θελω να εκμηδενισω το υπόλοιπο ποστ που λεει πραγματα που αξιζουν να συζητηθουν, μενω λιγάκι σ αυτή τη φράση σου. marketing? της γλώσσας μας? τι εννοείς? αν υπάρχει κάάάποιο ενδιαφέρον από κάποιους ανθρώπους στο εξωτερικό για τη γλώσσα μας, αυτό πρόκειται όχι για την "απλοιποιημένη" μορφή της αλλά για την "παραδοσιακή" μορφή της. υπό αυτό το πρίσμα δε θα κερδίσουμε τίποτε άλλο με την αλλαγή παρά λιγότερους γραμματικούς κανόνες στο σχολείο, τους οποίους ομολογώ να πω δε μετανοιώνω που έμαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top