Παιδί-κουτάβι

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
mmmm οταν τα παμε στο μσν οτι ψαχνεις για αυτο, ρωτησα κι εγω τη μαμι μου!
και μου ειπε οτι με εδενε με ενα ωραιο λουρακι απο ενα συγκεκριμενο σημειο στο σκαφος, για να μην πεσω μεσα στη θαλασσα! και παντα μου καλαρεσε!
και επισης, οταν δεν περπαταγα ακομα, κι εκεινη επρεπε να δουλεψει, με εβαζε στη στρατα μου και εδενε τη στρατα ωστε να πηγαινοερχομαι αρκετα μετρα μακρια της αλλα να μη φευγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βλέπεις; Μάλλον το παρεξηγήσαμε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εσυ πιο πολυ που εχαχνες στο γουγλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Ε αφου δεν εισαι πια παιδακι γιατι να σε δεσουμε; :P


Μεγάλε "Κρόνε" φίλε μου, έγραψες πάλι...!!!!! :D

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Εντάξει τώρα, μην τρελαθούμε κι΄ όλας, εγώ δεν αισθάνομαι καλά, ούτε όταν αναγκάζομαι να δέσω το σκυλί μου...!!!!

Μπορεί να κάνω και λάθος..., αλλά σε μερικά πράγματα, είμαι απόλυτη...

Αν δεν είσαι έτοιμος, να αναλάβεις αυτή την ταλαιπωρία..., δεν είσαι έτοιμος να αναλάβεις την ευθύνη ενός παιδιού, που πιστέψτε με, είναι πολύ μεγαλύτερη από το να το προσέχεις και να μην το χάνεις από τα μάτια σου..., όταν ακόμα είναι σε ηλικία, που δεν είναι σε θέση να προστατεύσει τον εαυτό του, ή να καταλάβει τον κίνδυνο...!!!!

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ όταν το πρωτοείδα, μου φάνηκε γελοίο και υποτιμητικό. Από τότε όσες φορές το έχω δει (από κοντά μόνο στο εξωτερικό, κυρίως online το πετυχαίνω τυχαία) νιώθω σχεδόν την ίδια απέχθεια που είχα νιώσει στην αρχή. Αλλά σήμερα έκανα ένα κλικ και άλλαξα γνώμη. Εχει ένα απίστευτο θετικό χαρακτηριστικό: το παιδάκι μπορεί να χοροπηδάει όσο θέλει και να εξερευνεί πράγματα χωρίς να χρειάζεται να σερνεσαι από πίσω του. Ναι, μπορείς να το κρατήσεις από το χέρι, αλλά θα θέλει να τα κάνει αυτά και ή του τα απαγορεύεις (δεν θα μπορούσα με τίποτα) ή τρέχεις κι εσύ σαν παλαβός από πίσω (δεν γίνεται πάντα). Θα μου πεις, και "λυμένο" να το έχεις, τα κάνει αυτά. Ναι, αλλά δεν μπορείς να επέμβεις αν είναι 3-4 μέτρα μακριά και κινδυνεύει άμεσα από κάτι ή αν στα 10 δευτερόλεπτα που θα κοιτάξεις αλλού έχει εξαφανιστεί από κοντά σου.
Βέβαια εννοείται πως θα ντρεπόμουν αφάνταστα να φορέσω τέτοιο πράγμα στο παιδί μου και να βγω σε δημόσιο χώρο. Αλλά δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω την πρακτικότητά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Το αν το παιδί θα αισθάνεται ως παιδί με το λουρί ή ως κουτάβι, εξαρτάται από το πώς διαχειρίζονται οι γονείς του την κατάσταση.

Ο γονιός που ασχολείται ενεργά με το παιδί του όταν βρίσκονται μαζί έξω, που του δίνει ερεθίσματα και διατηρεί το ενδιαφέρον του, ακόμα και αν το έχει δεμένο κάνει την έξοδο μια δημιουργική εμπειρία.

Αντίθετα, ο γονιός που ασχολείται παθητικά με το παιδί του προσέχοντας απλά μην του πάθει κάτι ή μην το χάσει, ακόμα και αν το κρατά από το χέρι χωρίς λουρί ή το έχει με άλλον "αξιοπρεπή" τρόπο, δε νομίζω ότι προσφέρει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι ότι οπτικά φαίνεται πολύ ασχημο και στις δύο περιπτώσεις. Ο συνειρμός είναι αναπόφευκτος καθώς και η ντροπή του γονιού (εμένα αν ήμουν τέλος πάντων). Εσύ θα το χρησιμοποιούσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
το χω δει και γω και οχι λιγες φορες!!ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΡΑΓΙΚΟΟΟ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αυτό είναι δεδομένο, το θέμα είναι ότι οπτικά φαίνεται πολύ ασχημο και στις δύο περιπτώσεις. Ο συνειρμός είναι αναπόφευκτος καθώς και η ντροπή του γονιού (εμένα αν ήμουν τέλος πάντων). Εσύ θα το χρησιμοποιούσες?

Γιατί να φαίνεται οπτικά πολύ άσχημο? Αυτό όπως και το θέμα του συνειρμού ή της ντροπής του γονιού, ομολογώ πως δεν τα αντιλαμβάνομαι ως λογικά αλλά αυτό είναι προσωπική μου άποψη.

Για να το εξηγήσω, έχουμε έναν άνθρωπο μικρό σε ηλικία, με μειωμένη γνώση του περιβάλλοντος του και ελλιπή κρίση για τους κινδύνους που τον δυνητικά τον απειλούν. Πρέπει να τον προστατέψουμε, δίνοντας του ταυτόχρονα την δυνατότητα να έχει κατά το δυνατόν ελευθερία κινήσεων ώστε να εξερευνά τον χώρο γύρω του. Με βάση αυτά τα δεδομένα, ένα χαρούμενο χρωματιστό λουρί που ούτως ή άλλως έχει την κατασκευή "σαμαριού" και όχι κολάρο όπως τα σκυλιά μπορεί να αποδειχθεί πολλαπλά χρήσιμο. Εντάξει, δεν θα το δέσουμε απ'έξω από το video club το νήπιο...
Σε τελική ανάλυση θεωρώ περισσότερο υποτιμητικό το κολάρο ή τον πνίχτη στο λαιμό ενός ενήλικου, εκπαιδευμένου και ώριμου νοητικά και συναισθηματικά σκύλου που βρίσκεται δίπλα μας και μας ακολουθεί συνειδητά και με την πλήρη θέληση του.

Οπότε απάντησα και για το αν θα το έκανα, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Επειδή σήμερα πέρασα τη μέρα μου με fantasy parenting (ο φτωχός στον ύπνο του....) έφτασα στο συμπέρασμα ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο αξεσουάρ για μικρά παιδάκια για τους λόγους που είπαμε. Το μόνο που με σταματάει από την υποθετική χρήση του είναι η ντροπή και θαυμαζω την δε-με-νοιάζει-πως-φαίνεται γνώμη σου.
Ποιος ξέρει, ίσως μέχρι τότε να το έχω ξεπεράσει κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Φανταστικη ιδεα!!!Μηπως αντι να τους βαζουμε πανες να τα αφηνουμε στα δεντρακια να ανακουφιζονται;;;ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Δεν θα πω το ανοητο κλισε τι ειναι το παιδι σκυλι γιατι τα σκυλια αξιζουν την ιδια αντιμετωπιση απο τους ανθρωπους.Τελος παντων...Αν δεν ειναι καποιος αξιος να γινει γονιος να μην γινεταιιι.ΚΙ οσο για την υπερβολη των γονιων του ττυπου ολη μερα πανω απο το παιδι ειναι σπαστικο.δεν λεω να βγαινεις με το διχρονο κι να χαζευεις τις βιτρινες ,αλλα ουτε να μην κλεινεις τα βλεφαρα μην τυχον και πεσει.Μες το σπιτι,εφοσον εχεις δημιοουργησει το καταλληλο περιβαλλον(επιπλα ασφαλη,ειδικες βλακειουλες στις γωνιες,επικινδυνα αντικειμενα σε δυσπροσιτα για το παιδι σημεια) μπορεις να το αφησεις τρια λεπτα μονο του να φτασεις το τηλεφωνο που χτυπα,να απαντησεις στα γρηγορα σε ενα μειλ η να ανακατεψεις το φαι.Δεν είναι δυνατόν να δενεις το παιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Το λουρί για τα παιδιά δεν είναι για μέσα στο σπίτι, είναι για έξω. Πχ, είσαι σε ένα εμπορικό κέντρο και χαζεύεις βιτρίνες, το παιδί θέλει να τρέχει γύρω γύρω γιατί βαριέται αυτό που κάνεις. Ποιές είναι οι επιλογές? 'Η δεν κοιτάς βιτρίνες και το κυνηγάς όλη την ώρα, ή κοιτάς βιτρίνες και το αφήνεις να τρέχει, ρισκάροντας να το χάσεις/να χτυπήσει/να πάθει κάτι από αγνωστους, ή το καταπιέζεις και το σέρνεις από το χέρι ενώ βαριέται και γκρινιάζει ή το δένεις με το λουρί, που μπορείτε και οι δύο να κάνετε αυτό που θέλετε με ασφάλεια, αλλά και να γίνεστε λίγο ρεζίλι γιατί θα κοιτάει ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Επίσης υπάρχει κ η πιθανότητα να θυμηθεί ο πατέρας του παιδιού ότι έχει κ το ρόλο του πατέρα κ να το κρατήσει 4-5 ώρες που το άλλο άτομο θα πάει να δει βιτρίνες όπως κ να το προσέχει μέσα στο σπίτι.


Ειδάλλως: λουρί! Βγαίνουν κ σχέδια με φρου - φρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Το λουρί για τα παιδιά δεν είναι για μέσα στο σπίτι, είναι για έξω. Πχ, είσαι σε ένα εμπορικό κέντρο και χαζεύεις βιτρίνες, το παιδί θέλει να τρέχει γύρω γύρω γιατί βαριέται αυτό που κάνεις. Ποιές είναι οι επιλογές? 'Η δεν κοιτάς βιτρίνες και το κυνηγάς όλη την ώρα, ή κοιτάς βιτρίνες και το αφήνεις να τρέχει, ρισκάροντας να το χάσεις/να χτυπήσει/να πάθει κάτι από αγνωστους, ή το καταπιέζεις και το σέρνεις από το χέρι ενώ βαριέται και γκρινιάζει ή το δένεις με το λουρί, που μπορείτε και οι δύο να κάνετε αυτό που θέλετε με ασφάλεια, αλλά και να γίνεστε λίγο ρεζίλι γιατί θα κοιτάει ο κόσμος.

Μήπως να άφηναν το παιδί στην γιαγιά ή τον παππού;;;;:confused:
Και αν η μαμά θέλει να πάει για αγορές ο μπαμπάς τι ρόλο παίζει;;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το λουρί για τα παιδιά δεν είναι για μέσα στο σπίτι, είναι για έξω. Πχ, είσαι σε ένα εμπορικό κέντρο και χαζεύεις βιτρίνες, το παιδί θέλει να τρέχει γύρω γύρω γιατί βαριέται αυτό που κάνεις. Ποιές είναι οι επιλογές? 'το δένεις με το λουρί
γίνεστε λίγο ρεζίλι γιατί θα κοιτάει ο κόσμος.

Φορα κι εσυ ενα κολλαρο με κλαπατσιμπανα να δινουν τον ρυθμο στο.. ζωντανο ποτε να σκαει και ποτε να χοροπηδαει, σα... σκυλιτσα (σικ) εφοσον μαμα (σκυλιου με... πνιχτη), να στε κι ασογτι. Δε θα σας κοιτανε απο περιεργεια. Θα λανσαρετε απλως τη μοδα, οποτε no worries.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nattii

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nattii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Φανταστικη ιδεα!!!Μηπως αντι να τους βαζουμε πανες να τα αφηνουμε στα δεντρακια να ανακουφιζονται;;;ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕς ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Δεν θα πω το ανοητο κλισε τι ειναι το παιδι σκυλι γιατι τα σκυλια αξιζουν την ιδια αντιμετωπιση απο τους ανθρωπους.Τελος παντων...Αν δεν ειναι καποιος αξιος να γινει γονιος να μην γινεταιιι.ΚΙ οσο για την υπερβολη των γονιων του ττυπου ολη μερα πανω απο το παιδι ειναι σπαστικο.δεν λεω να βγαινεις με το διχρονο κι να χαζευεις τις βιτρινες ,αλλα ουτε να μην κλεινεις τα βλεφαρα μην τυχον και πεσει.Μες το σπιτι,εφοσον εχεις δημιοουργησει το καταλληλο περιβαλλον(επιπλα ασφαλη,ειδικες βλακειουλες στις γωνιες,επικινδυνα αντικειμενα σε δυσπροσιτα για το παιδι σημεια) μπορεις να το αφησεις τρια λεπτα μονο του να φτασεις το τηλεφωνο που χτυπα,να απαντησεις στα γρηγορα σε ενα μειλ η να ανακατεψεις το φαι.Δεν είναι δυνατόν να δενεις το παιδι.

Θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου!
Αν πρόκειται να κάνεις κάτι που θα είναι βαρετό για το παιδί μην το παίρνεις μαζί σου. Είναι καταπίεση να το έχεις δεμένο για να υπομείνει κάτι που δεν θέλει. Καταρχάς, πρώτη προτεραιότητα πρέπει να είναι το παιδί. Αν θες λίγη ώρα για τον εαυτό σου, άστο στον πατέρα του, στους γονείς σου ή σε άλλο πρόσωπο εμπιστοσύνης. Για φαντάσου δηλαδή το παιδί να μεγαλώσει και στα γεράματά σου να σου κάνει το ίδιο.
Τα παιδιά είναι από τη φύση τους ζωηρά. Είναι απαραίτητο για την φυσιολογική ανάπτυξή τους. Θέλουν να παίξουν, να τρέξουν, να εξερευνήσουν τον κόσμο γύρω τους....Μέσα στο σπίτι αυτό είναι δύσκολο. Είναι λογικό όταν βγαίνουν έξω να θέλουν τα τρέξουν. Ας πέσουν και χτυπήσουν.
Ναι, δεν είναι ότι πιο ευχάριστο, αλλά είναι αναμενόμενο, φυσιολογικό. Θα σηκωθούν και μετά από λίγο θα το ξεχάσουν, θα χαμογελάσουν και θα ξαναπαίξουν.
Μου φαίνεται σαν τιμωρία το να βγαίνει το παιδί έξω δεμένο. Ειδικά εάν πρόκειται για νήπιο, που μπορείς πολύ απλά να δώσεις κίνητρα για να σε ακούσει. Εγωιστικό θα έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Φορα κι εσυ ενα κολλαρο με κλαπατσιμπανα να δινουν τον ρυθμο στο.. ζωντανο ποτε να σκαει και ποτε να χοροπηδαει, σα... σκυλιτσα (σικ) εφοσον μαμα (σκυλιου με... πνιχτη), να στε κι ασογτι. Δε θα σας κοιτανε απο περιεργεια. Θα λανσαρετε απλως τη μοδα, οποτε no worries.

Δεν είναι κολλάρο...είναι κάτι σαν την ζώνη από το καθισματάκι στο αυτοκίνητο και βοηθάει σε πολλά πράγματα, όπως να μην το χάσεις σε δημόσιους χώρους. Δεν είναι πάντα εφικτό να έχεις τα μάτια σου στο παιδί όλη την ώρα, στο λέει κάποια που έχει περάσει όλη της τη νύχτα να ψάχνει τον χαμένο αδερφό της τον οποίο πρόσεχαν τρία άτομα, αλλά σε μέρος με απίστευτη πολυκοσμία. Δηλαδή την ζώνη του αυτοκινήτου να μην την φοράμε γιατί είναι "υποτιμητικό"? Απλά το συγκεκριμένο ακεσουάρ δεν το έχει αποδεχτεί ο κόσμος ακόμα, για αυτό θα ντρεπόμουν να το έχω. Οπως και οι γονείς μας ντρεπόντουσαν να έχουν παιδικό κάθισμα όταν είμασταν παιδιά. Κατά τα άλλα, το βρίσκω πολύ χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα όταν μερικες κάνουν παιδιά για το θεαθήναι ή επειδή υπήρξε αυτό το ''στιγμιαίο λάθος'' που όλοι έχουμε μάθει πλέον.
Άμα είσαι ανήμπορος στο να μπορείς να φροντίσεις πάνω από ένα άτομο -τον εαυτό σου στην συγκεκριμένη- δεν κάνεις παιδιά! Αυτή είναι η δουλειά σου , να είσαι γονιός, με ότι "συνοδεύει" αυτόν τον τίτλο!:worry:

Οι ζώνες στο αμάξι και τα καθίσματα για τα παιδιά , εδώ και πολλά χρόνια μας προστατεύουν από ένα όχημα που πάει με 80χλμ/h!
Το λουράκι στα κατοικίδια, χρησιμοποιείται επίσης για την προστασία τους, μιας και δεν είναι λίγα τα ζώα που σκοτώνονται , το πιο απλό, από οχήματα εν κινήσει, καθημερινώς! Θεωρούμαστε ανώτερα όντα από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο.. τα παιδιά/μωρά ανήκουν στη ίδια κατηγορία με εμάς, μην τα μπερδεύετε επειδή είναι μικρόσωμα!!:mad::mad:

Υ΄Γ΄και όταν λέω "ανώτερα όντα" αναφερομαι στη λογική και στις λοιπές ικανότητες που μας κάνουν να διαφέρουμε!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αυτά είναι τα αποτελέσματα όταν μερικες κάνουν παιδιά για το θεαθήναι ή επειδή υπήρξε αυτό το ''στιγμιαίο λάθος'' που όλοι έχουμε μάθει πλέον.
Άμα είσαι ανήμπορος στο να μπορείς να φροντίσεις πάνω από ένα άτομο -τον εαυτό σου στην συγκεκριμένη- δεν κάνεις παιδιά! Αυτή είναι η δουλειά σου , να είσαι γονιός, με ότι "συνοδεύει" αυτόν τον τίτλο!:worry:

Τα αποτελέσματα της απόκτησης παιδιών κατά τύχη ή κατά λάθος είναι δυστυχώς πολύ χειρότερα από μια προστατευτική ζώνη που κρατάει το παιδί κοντά μας με τα χεράκια του ελεύθερα χωρίς να κρέμεται από τα δικά μας και τα δικά μας χέρια ελεύθερα για να αντιδράσουμε σε ό,τι χρειαστεί.
Προσωπικά θεωρώ πιο ακατάλληλη μητέρα αυτή που έχει το παιδί της κολλημένο πάνω της ή το τραβάει υστερικά από το χέρι για να μην το χάσει, αλλά δεν ασχολείται να του δώσει ερεθίσματα για να εξερευνήσει το περιβάλλον του ή να ασχοληθεί δημιουργικά μαζί του.

Οι ζώνες στο αμάξι και τα καθίσματα για τα παιδιά , εδώ και πολλά χρόνια μας προστατεύουν από ένα όχημα που πάει με 80χλμ/h!
Το λουράκι στα κατοικίδια, χρησιμοποιείται επίσης για την προστασία τους, μιας και δεν είναι λίγα τα ζώα που σκοτώνονται , το πιο απλό, από οχήματα εν κινήσει, καθημερινώς! Θεωρούμαστε ανώτερα όντα από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο.. τα παιδιά/μωρά ανήκουν στη ίδια κατηγορία με εμάς, μην τα μπερδεύετε επειδή είναι μικρόσωμα!!:mad::mad:

Υ΄Γ΄και όταν λέω "ανώτερα όντα" αναφερομαι στη λογική και στις λοιπές ικανότητες που μας κάνουν να διαφέρουμε!:whistle:
Ωραίααα...:D Ας πάρουμε λοιπόν ένα "ανώτερο ον" των 2-3-4-5 ετών και ας το αμολήσουμε σε ένα εμπορικό κέντρο (εδώ "αμολιούνται" και μεγαλύτερα, αυτά θα συγκρατηθούν?:P).

Λογικά, επειδή ανήκει στην ίδια κατηγορία με εμάς, θα μπορεί να κινηθεί με ασφάλεια στις κυλιόμενες σκάλες και τους ανελκυστήρες, θα αντιμετωπίσει με προσοχή τα αντικείμενα σε ράφια, κρεμάστρες, προθήκες χωρίς να τα κατεβάσει κάτω, θα παραμείνει από μόνο του κοντά μας χωρίς να απομακρυνθεί επειδή κάποιο ερέθισμα θα του αποσπάσει την προσοχή, εννοείται πως θα γνωρίζει πώς να κινηθεί με ασφάλεια στην διαδρομή από και προς το εμπορικό κέντρο δηλ. στον δρόμο και τον χώρο στάθμευσης και φυσικά, όχι μόνο δεν θα πλησιάσει κάποιον ξένο που θα μπορούσε να αποδειχθεί επικίνδυνος για την ασφάλεια του, αλλά θα έχει την εγρήγορση να επισημάνει την παρουσία του και να κρατηθεί μακριά από αυτόν.

Το είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση και δεν έχει να κάνει με ανωτερότητες και κατωτερότητες. Οι πληροφορίες που χρειάζεται ένα ανθρώπινο μικρό για την επιβίωση του είναι πολύ περισσότερες όσο πιο περίπλοκο είναι το κοινωνικό περιβάλλον στο οποίο αναπτύσσεται και σαφώς δεν καταγράφονται γενετικά.
άρα
(...) έχουμε έναν άνθρωπο μικρό σε ηλικία, με μειωμένη γνώση του περιβάλλοντος του και ελλιπή κρίση για τους κινδύνους που τον δυνητικά τον απειλούν. Πρέπει να τον προστατέψουμε, δίνοντας του ταυτόχρονα την δυνατότητα να έχει κατά το δυνατόν ελευθερία κινήσεων ώστε να εξερευνά τον χώρο γύρω του.

Αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top