Ιός-πρόγραμμα

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λοιπον, μου μπηκε ενας ιος, ο οπιος μονος του εγκατεστισε ενα προγραμα (και καλα για τα malmware). Το προβλημα τωρα ειναι... Το antivirus μου δεν κανει τπτ (avast), δεν μπορω να ανοιξω την διαχειριση εργασιων (μου βγαζει μνμ οτι εχει απενεργοποιηθει απο τον διαχειριστη) και το safe mode κολαει σε μια μαυρη οθονη πριν σε βαλει στα windows.... (αλλα και να μπει, δεν ξερω που βρησκετε αυτο το αρχειο για να το ξαποστειλω...)

Βλεπει κανεις καμια λυση η παω για φορματ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Έναρξη --> Εκτέλεση --> msconfig
Εκεί βλέπεις τι υπηρεσίες τρέχουν με την έναρξη των windows και αν δεις καμιά ύποπτη την απενεργοποιείς.

Μετά τρέχεις ένα online scan (το συγκεκριμένο με έχει σώσει κανα δυο φορές τα παλιά χρόνια που χρησιμοποιούσα windows)

Δε θυμάμαι μια λεπτομέρεια. Όταν ο ιός τρέχει στο background γίνεται αντιληπτός από το αντιιικό ή χρειάζεται κάποιο process scan; Αν ισχύει το δεύτερο μπορείς να ψάξεις για κάποιο free anti-virus που σου παρέχει αυτή τη δυνατότητα.

Επαναφορά παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Μιά και πρόκειται γιά malware ένα πολύ καλό και free
https://www.malwarebytes.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
το msconfig δεν πιανει, ητανε το πρωτο που δοκιμασα, αλλα τα μισα απο αυτα που απενεργοποιω ενεργοποιουνται αυτοματα, και ειτε ειναι καπιο απο αυτα, ειτε δνε ειναι καν στην λιστα...

Κατευασα το avg free, το οπιο βρηκε καπια πραγματα, αλλα οχι τον συγκεκριμενο...
Θα δοκιμασω και την επαναφορα, αλλα δεν πρεπει να εχω κανενα σημειο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κρόνε, δώσε το ονοματάκι του (έστω στο περίπου) ή ψάξε μόνος σου μ' αυτό στο Internet. Πάντα υπάρχουν κι άλλοι με παρόμοιο πρόβλημα!
Επίσης μπορείς στο πεδίο αναζήτησης να βάλεις μερικά από τα συμπτώματα που έχεις.

Υ.γ. βρήκα αυτό: https://www.pchell.com/support/taskmanagerdisabled.shtml
δε ξέρω αν βοηθάει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Malmware Doctor το λενε αυτο το προγραμα... Βρηκα καπιες οδηγιες στο internet, αλλα απαιτουν να εω προσβαση στο internet (μου εχει μπλοκαρει τον IE και τον FF), να εχω προσβαση στο task manager και στην registri.. Και δεν εχω σε κανενα απο ολα...

Δοκιμασα οσα ελεγε σε αυτην την σελιδα, αλλο ο task manager δεν λεει να ανοιξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ευτιχος καθαρισε με το malmwarebytes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιός - απάτη με το αζημίωτο στο διαδίκτυο
Μήνυμα «ενημερώνει» τον χρήστη ότι παραβίασε το νόμο περί παιδοφιλίας

Ιός ο οποίος «μπλοκάρει» τον υπολογιστή και καταστρέφει τον σκληρό δίσκο κυκλοφορεί τον τελευταίο καιρό και στην Ελλάδα. Ο συγκεκριμένος ιός «ανοίγει» την κάμερα του υπολογιστή, φωτογραφίζει τον χρήστη και στέλνει όλα τα δεδομένα (ip, isp, λειτουργικό σύστημα και όνομα) στον χρήστη ενημερώνοντάς τον, μαζί με την φωτογραφία του εκείνης της στιγμής, ότι γνωρίζει τα πάντα γι αυτόν και ότι έχει παραβιάσει του νόμους για τα πνευματικά δικαιώματα, έχει προβάλει ή διανείμει ιστοσελίδες με συγκεκριμένα απαγορευμένα περιεχόμενα (παιδοφιλία κλπ), ότι προβλέπεται πρόστιμο 100.000 ευρώ και φυλάκιση έως τέσσερα χρόνια γι αυτή του την πράξη και μετά από παράθεση νομικών όρων καταλήγει ότι το πρόστιμο που πρέπει να πληρωθεί είναι 100 ευρώ προκείμενου να ξεμπλοκάρει ο υπολογιστής.

Πολλά «θύματα» του συγκεκριμένου ιού έχουν πέσει στην παγίδα και έχουν πληρώσει προκειμένου να «ξεμπλοκάρει» ο υπολογιστής τους ο οποίος όμως συνήθως αχριστεύεται. Το «Βήμα» επικοινώνησε με τη διώξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στελέχη της οποίας είπαν ότι «πρόκειται για διεθνή απάτη μέσω της οποίας έχουν ήδη εισπραχθεί, από ανυποψίαστους χρήστες, πολλά εκατομμύρια ευρώ».

Πηγή: https://www.tovima.gr/society/article/?aid=509269
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top