Σύνταξη

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Δεν γίνεται πάντα αυτό που σε χαροποιεί και με το οποίο δημιουργείς, να σου επιφέρει τα προς το ζην.

Ναι, δεν γίνεται. Δεν πρέπει να γίνεται όμως και πάντα αυτό που σου επιφέραι τα προς το ζην να μην σε χαροποιεί ή να σε δυσαρεστεί κιόλας.:)




Με ξαφνιάζει η «συνταξιο-λαγνεία» των Ελλήνων. Τρομάζω όταν βλέπω νέους, που μόλις άρχισαν να εργάζονται, να παθιάζονται για τη σύνταξη που θα πάρουν (αν ζουν) σε δεκαετίες. Ή να επιζητούν με κάθε μέσο την πρόωρη συνταξιοδότηση.

Δεν γράφει μόνο για να πληρώνεται ούτε μόνο επειδή πληρώνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Ελένη,
Αυτό καταλαβαίνω εγώ. Σκέφτομαι για ποιο λόγο το έγραψε και όχι τόσο τι ακριβώς έγραψε. Το χάσμα γενεών που υπάρχει μεταξύ μας γίνεται και χάσμα απόψεων γιατί εγώ βλέπω γύρω μου πολλούς περισσότερους νέους που τείνουν να γίνουν αυτό που περιγράφει ο Δήμου.

Στο λόγο διαφέρουν οι απόψεις μας.
Ήδη έχω αναγράψει για ποιο λόγο πιστεύω ότι το έγραψε.
Πάντα υπάρχει αιτία (ο λόγος)που οδηγεί στο αποτέλεσμα (το κέιμενο) απλά έχουμε διαφορετική αντίληψη της αιτίας και του αποτελέσματος. Δεν είναι κακό.

Θα πω παραπέρα μόνο ότι ο ΝΔ, απ' ότι γράφει το βιογραφικό του, φοίτησε και τελείωσε το Κολλέγιο Αθηνών μια εποχή που η υπόλοιπη Ελλάδα πέθαινε από την πείνα.
Αν δε σου λέει τίποτα ούτε αυτό για το ποιες είναι οι καταβολές του, τι να πω.:/:

Χρειάζομαι επεξήγηση για την πρόταση στο μπολντ.
Ο ΝΔ μιλάει για νέους που θέλουν να μπουν στο δημόσιο ή /και σκέφτονται τη σύνταξη.
Βλέπεις τους συμμαθητές σου να σκέφτονται και να λειτουργούν έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αυτό που έχω να πω είναι πως ένας άντρας που δουλεύει από τα 18 του, (μπορεί και νωρίτερα), στην οικοδομή, που το χειμώνα κάνει κρύο και το καλοκαίρι λιώνουν...δεν μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει με αυτά τα δεδομένα μεχρι τα 60 και 70.
αντιθέτως, ένας συγγραφέας ή ένας ιδιοκτήτης μιας επιχείρησης που βγάζει αρκετά λεφτά και κάθεται στην γραφειάρα του... πιστευώ πως δεν έχει λόγο να παραπονιέται για την εργασία του και για τη σύνταξη....ούτε ανυπομονεί να βγει στη σύνταξη
οι δικοί μου οι παππούδες με μεγάλωσαν με αρχες, μου έμαθαν πολλά πράγματα και τους ευγνωμονώ. αν δεν ήταν αυτοί κοντά μου στα παιδικά μου χρόνια, σίγουρα δεν θα καταλάβαινα πόσο σημαντικοί ήταν και είναι. δεν θεωρώ πως δεν είναι δημιουργικοί, μέχρι και πέρσι πήγαιναν για 10 μέρες το καλοκαίρι διακοπές σε νησιά με τα λίγα χρήματα που παίρνουν από τη σύνταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τώρα που «έκλεισε» (έστω προσωρινά) το Ασφαλιστικό, ας γράψω ένα προσωπικό επίλογο.
Δε λες παλι καλα, που δε ζουμε σε αλλη εποχη και χωρα και εχει το δικαιωμα απολυτης ελευθεριας εκφρασης χωρις να υφισταται λογοκρισια....
(μεταξυ μας....πλακα εχει..οι ιδεες του μας δινουν τροφη για προβληματισμο, συν του οτι μας δειχνουν ποσο "επικινδυνοι" μπορει να ειναι καποιοι..)

Με ξαφνιάζει η «συνταξιο-λαγνεία» των Ελλήνων. Τρομάζω όταν βλέπω νέους, που μόλις άρχισαν να εργάζονται, να παθιάζονται για τη σύνταξη που θα πάρουν (αν ζουν) σε δεκαετίες. Ή να επιζητούν με κάθε μέσο την πρόωρη συνταξιοδότηση.
Κοιτα να δεις που το να διεκδικει ο νεος ειναι και κατακριτεο...και δη την οικονομικη εξασφαλιση των γηρατειων του...Μεχρι τωρα δε φωναζουν ολοι να κοιταμε μπροστα..το μελλον...και οχι μονο το παρον...?! Λεω εγω τωρα...

Βλέπω τη σύνταξη σαν προθάλαμο του θανάτου. Πρώτα βγαίνεις από τη δουλειά, την παραγωγή, τη δημιουργία - και μετά από τη ζωή. Αλλά ήδη από τη στιγμή που δεν παράγεις, δεν ασχολείσαι, δεν φτιάχνεις, είσαι νεκρός.
Καποιος πρεπει να ενημερωσει οσους ενστερνιζονται αυτη την αποψη, οτι πολλοι αφοτου "αφησουν" τη δουλεια τους βρισκουν τροπους να αξιοποιουν δημιουργικα τον ελευθερο χρονο τους...Που σημαινει οτι ασχολεισαι, φτιαχνεις και σαφως δεν εισαι "νεκρος"...(και καποιος θα επρεπε να πει στον συγγραφεα του κειμενου να χρησιμοποιει εισαγωγικα, ειδικα σε τετοιου ειδους χαρακτηρισμους, εαν δε θελει να παρεξηγειται θανασιμα)..


Εδώ και πολλά χρόνια βρίσκομαι σε συντάξιμη ηλικία. Θα το θεωρούσα όμως προσωπική προσβολή να μου πει κάποιος ότι πρέπει να βγω στη σύνταξη. Θα είναι σαν να μου έλεγε πως είμαι ανίκανος, άχρηστος, ανύπαρκτος.
Εαν καθεσαι αραχτος στον καναπε...ισως...Αλλα μηπως και αυτοι που ειναι σε τετοια φαση δεν εχουν σωματικες δυναμεις στα 70 τους για κατι αλλο εκτος απο αυτο..? Που και παλι ειναι βαριοι χαρακτηρισμοι αυτοι που χρησιμοποιει...

Θα μου πείτε: Εσένα σου αρέσει η δουλειά που κάνεις. Άλλοι τη νιώθουν σαν αγγαρεία. (Ποιοι άλλοι - σχεδόν όλοι. Η κακή σχέση του Έλληνα με τη δουλειά του τον κάνει να μη βλέπει την ώρα για σύνταξη.)
Καλα ειπε...."αλλοι".....Οι γενικοτητες ειναι περιττες, ειδικα χωρις να υπαρχουν στοιχεια...
Ισχυει βεβαια το οτι αρκετοι εχουν κακη σχεση με τη δουλεια τους...αλλα δεν βλεπω γιατι ακομα και αυτοι δεν πρεπει να εχουν το δικαιωμα "ξεκουρασης"...Αλλωστε τα αιτια αυτου του φαινομενου μπορει κανεις να τα εντοπισει στα συστηματα παιδειας που κατα καιρους ισχυαν στη χωρα μας..τα παλαιοτερα και το σημερινο, που τις περισσοτερες φορες κανεις κανει "ο,τι του κατσει" (βλ.συστημα πανελληνιων εξετασεων)

Εγώ επιμένω πως κάθε δουλειά είναι καλύτερη από το να καταλήξεις στο ευγηρίας, στο καφενείο ή στα παγκάκια του Ζαππείου.
"Να καταληξεις"....ηχει λες και καποιος την κανει για τον αλλο κοσμο...πρεπει αλλαξει κοσμοθεωρια οσο ειναι νωρις...:P
Πολυ μιζερια βλεπει στα καφενεια και στα παγκακια οποιου κηπου ή αλσους...δεν ισχυει..νο νο νο.....:)

Υποψιάζομαι πως η σύνταξη αποτελεί ιδεώδη συνθήκη για τον Έλληνα: Πληρώνεται χωρίς να εργάζεται. Γι' αυτό άλλωστε προσπαθούν όλοι να διοριστούν στο Δημόσιο. Είναι μία ανάλογη περίπτωση.
Ε ναι μωρε..στα 70 τους πια μετα απο 50 χρονια εργασιας κριμα ειναι να ξεκουραστουν...στα κατεργα ολοι....!!!:whistle:...Και οποιος δε θελει να πεθανει της πεινας γιατι χωρις δουλεια δεν εχει μαμ...ω ρε τι παθαμε...:/:
Παντως και εγω προτιμω να διοριστω στο Δημοσιο, απο το να εργαζομαι για τον καθε μακακα που εχει ως σκοπο να απομυζησει τα περισσοτερα δινοντας οσα λιγοτερα γινεται....(στην εκμεταλλευση αναφερομαι:))
Και μετα θα τον αποκαλεσει κανεις μηδενιστη και θα προσβληθει κιολας, οταν εκεινος απο τη δικη του οπτικη γωνια προσβαλλει ενα ολοκληρο εθνος...ε δεν ειμαστε τοσο αθλιοι οσο ισχυριζεται..

Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα για σύνταξη. Όσο για το υποχρεωτικό σύστημα κοινωνικής ασφάλισης, το θεωρώ πληγή. Μία ζωή πληρώνεις και εσύ και ο εργοδότης σου ένα κάρο λεφτά, που ποτέ δεν παίρνεις πίσω: Γίνονται μισθοί κηφήνων, έξοδα γραφειοκρατίας, μίζες και δομημένα ομόλογα. Στη δική μου ιδανική πολιτεία ο εργαζόμενος θα ήταν ελεύθερος να διαχειρίζεται ο ίδιος αυτά τα χρήματα και να φτιάχνει το δικό του ασφαλιστικό πρόγραμμα. Να τα αποταμιεύει, να τα καταθέτει στην τράπεζα, σε ιδιωτική ασφάλιση - ή, αν προτιμάει, να τα ξοδεύει σαν αμέριμνος τζίτζικας.
Ε βεβαια..Και εμενα δε θα με ενδιεφερε η συνταξη....εαν μεχρι να πεθανω, εχω σωας τας φρενας και μπορω να γραφω...
Αλλα καλο θα ηταν να κοιταξει και λιγο πιο περα απο τη μυτη του..Θα βοηθησει στο να αντιληφθει οτι υπαρχουν πολλα αλλα επαγγελματα που μετα το περας καποιας ηλικιας δε καθιστασαι ικανος να συνεχισεις να τα εξασκεις..
Εγω παντως εμπιστευομαι περισσοτερο μια κρατικη υπηρεσια, παρα μια ιδιωτικη τραπεζα, εταιρεια ασφαλισης κ.ο.κ για την ασφαλιση μου..Και καθε αλλο παρα σημαδια αμεριμνου τζιτζικα εχει επιδειξει ο μεσος Ελληνας που προσπαθει καθημερινα να εξασφαλισει το παρον και ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια του...

Αυτα τα ολιγα και καλησπερα σας...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Με ξαφνιάζει η «συνταξιο-λαγνεία» των Ελλήνων. Τρομάζω όταν βλέπω νέους, που μόλις άρχισαν να εργάζονται, να παθιάζονται για τη σύνταξη που θα πάρουν (αν ζουν) σε δεκαετίες. Ή να επιζητούν με κάθε μέσο την πρόωρη συνταξιοδότηση.
ενώ αυτοί που βλέπουν τις σπουδές τους και τα πτυχία τους να γίνονται 700 ?? Αυτοί που δουλεύουν "μαύρες" υπερωρίες χωρίς επιλογή; Αυτοί που δεν μπορούν να πληρώσουν το νοίκι τους; Αυτοί που είναι όλη μέρα στους δρόμους για να βγάλουν τα προς το ζην;

Αυτούς τους νέους γιατί τους ξεχνάμε???
[quote
Θα μου πείτε: Εσένα σου αρέσει η δουλειά που κάνεις. Άλλοι τη νιώθουν σαν αγγαρεία. (Ποιοι άλλοι - σχεδόν όλοι. Η κακή σχέση του Έλληνα με τη δουλειά του τον κάνει να μη βλέπει την ώρα για σύνταξη.)
ω θεοί τι κραυγαλέα γενίκευση είναι αυτή;;;;;
Εγώ επιμένω πως κάθε δουλειά είναι καλύτερη από το να καταλήξεις στο ευγηρίας, στο καφενείο ή στα παγκάκια του Ζαππείου.
ας ρωτήσουμε την κυρία που καθαρίζει τουαλέττες στα 70 της αν συμφωνεί...
Υποψιάζομαι πως η σύνταξη αποτελεί ιδεώδη συνθήκη για τον Έλληνα: Πληρώνεται χωρίς να εργάζεται. Γι' αυτό άλλωστε προσπαθούν όλοι να διοριστούν στο Δημόσιο. Είναι μία ανάλογη περίπτωση.
πληρώνονται για όσα προσέφεραν τα πλέον παραγωγικά χρόνια της ζωής τους... αλλά όχι... αυτό δεν αρκεί... Οι γενναίοι πεθαίνουν στη μάχη χωρίς μέρα ξεκούρασης ε???


--------------
όσο το (ξανα)διαβάζω τόσο ανεδαφικό και εκτός πραγματικότητας μου φαίνεται το κείμενο...
Απογοητεύτηκα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Στο λόγο διαφέρουν οι απόψεις μας.
Ήδη έχω αναγράψει για ποιο λόγο πιστεύω ότι το έγραψε.
Πάντα υπάρχει αιτία (ο λόγος)που οδηγεί στο αποτέλεσμα (το κέιμενο) απλά έχουμε διαφορετική αντίληψη της αιτίας και του αποτελέσματος. Δεν είναι κακό.

Θα πω παραπέρα μόνο ότι ο ΝΔ, απ' ότι γράφει το βιογραφικό του, φοίτησε και τελείωσε το Κολλέγιο Αθηνών μια εποχή που η υπόλοιπη Ελλάδα πέθαινε από την πείνα.
Αν δε σου λέει τίποτα ούτε αυτό για το ποιες είναι οι καταβολές του, τι να πω.:/:

Χρειάζομαι επεξήγηση για την πρόταση στο μπολντ.
Ο ΝΔ μιλάει για νέους που θέλουν να μπουν στο δημόσιο ή /και σκέφτονται τη σύνταξη.
Βλέπεις τους συμμαθητές σου να σκέφτονται και να λειτουργούν έτσι?

Δεν ξέρω ομολογουμένως πολλά για τις καταβολές του κ. Δήμου. Δεν νομίζω όμως ότι αξίζει να τον κρίνουμε με βάση αυτές. Έχει προσφέρει πολλά και αυτό το αναγνωρίζω. Δεν μου φαίνεται να υπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες πάντως. Ίσως να μην ξέρω όσα χρειάζεται γι' αυτόν.

Όσο για το μπολντ,

Ναι, το βλέπω κάθε μέρα, σε κάθε συζήτηση. Δεν υπερβάλλω, είναι πραγματικότητα πλέον. Χωρίς να θέλω να τσουβαλιάσω και να γενικεύσω, οφείλω να το επισημάνω. Οι περισσότεροι νέοι σήμερα, έχουν σχεδόν δεδομένο ότι το επάγγελμά τους δεν θα τους ευχαριστεί. Ο χρόνος που θα κάνουν αυτό που θέλουν είναι ο ελεύθερος χρόνος ή καλύτερα η σύνταξη. Κι αφού δεν θα ευχαριστιούνται, ας την περνάνε χαλαρά στο δημόσιο. Αυτά δεν τα λένε μόνο οι συμμαθητές μου. Περισσότερο τα ακούς από τους γονείς τους:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Κάποτε ήταν της μόδας οι τηλε-κατίνες. Μαζεύονταν στα κανάλια στη μεσημεριανή ζώνη και αμόλαγαν τα σχόλιά τους επί παντός επιστητού. Κι όποιον πάρει ο χάρος, Τώρα έχουμε τις e-κατίνες, με το πρώτο βιολί να είναι ο Δήμου.

Σίγουρα είναι λυπηρό να βλέπεις έναν νέο 20 χρονών να επιθυμεί διακαώς να αράξει από τώρα με τη σύνταξή του. Προσέξτε όμως το σημαντικό σημείο... Άλλο να επιθυμεί διακαώς να αράξει από τώρα κι άλλο να σκέφτεται υπό την έννοια "Πρέπει ν αρχίσω να τα αβγατίζω τα λεφτά από τώρα γιατί με τετοια σύνταξη στα 65 θα ψοφήσω". Το δεύτερο είναι θεμιτή κίνηση.

Σίγουρα είναι επίσης λυπηρό να βλέπεις γερόντια 100 χρονών σαν τον παππού μου να λένε "Πως ήμουνα και πως έγινα... Εγώ στην ηλικία σου δούλευα, έκανα, έδειχνα, τώρα είμαι κλεισμένος στο σπίτι και περιμένω να με πάρει ο θάνατος". ΠΡΟΧΤΕΣ μου τα έλεγε για τ' όνομα της Παναγίας! Γιατί όμως είναι έτσι ο παππούς μου; ΟΧΙ γιατί δεν δουλεύει, όχι γιατί πήρε σύνταξη πρίν από δεκαετίες, αλλά γιατί δεν φρόντισε να κρατήσει ένα εξοχικό για τον εαυτό του και τώρα λιάζεται η νύφη του με τον θείο μου κι εκείνος κάθεται στην Αθήνα κλεισμένος!

Είναι προσωπική επιλογή μας τι διάολο θα κάνουμε σ' αυτόν τον κόσμο, είτε στα 20 μας, είτε στα 70 μας. Θα πρέπει να ζήσουμε με τις συνέπειες αυτής, όπως ζει ο παππούς μου. Γιατί εκείνος δούλευε από το 1920, ξεκίνησε από χαμηλά στην Τράπεζα, έφτασε να είναι κεφάλι από τα κεφάλια διάολε και με ενέπνευσε να σπουδάσω στην ΑΣΟΕΕ για να ακολουθήσω τα χνάρια του! Με χιόνια, βροχή, ΚΑΤΟΧΗ, ΧΟΥΝΤΑ, και ΟΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ πέρασε από αυτή τη χώρα, ο παππούς ΔΟΥΛΕΥΕ ακούραστος!

Δεν το έσκασε στο Παρίσι επί Χούντας για να γυρίσει και να το παίζει διανοούμενος επάνω στην παχιά δερμάτινη καρέκλα του εκ του ασφαλούς. Ούτε για να κάνει προπαγάνδα δεν ξέρω κι εγώ με ποιό κόμμα μέσα στο μυαλό του. "Δούλευε, ειδάλλως θα είσαι άχρηστος... δούλευε, είναι της μόδας". Εσένα περίμενα να μου το πείς κ. Δήμου για να δουλέψω, ειδάλλως δε θα το έκανα τάχα μου. Δε θέλω εγώ οικογένεια τάχα μου, δε θέλω παιδιά τάχα μου, δε θέλω να έχω τα προς το ζην για να είναι όλοι τους καλά τάχα μου.... όχι εγώ ανήκω σε μια γενιά τεμπέληδων τάχα μου κύριε Δήμου. Μια γενιά στην οποία αναφέρεσαι, μια γενιά από την οποία απέχεις πολύ απ' ότι φαίνεται (γιατί εγώ διψάω για να δουλέψω αλλά ταυτόχρονα με καίει τι σκατά θα έχει απομείνει για όταν γίνω 65 με τις αηδίες της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ) και μια γενιά την οποία αν συνεχίσεις να προσβάλλεις τόσο απροκάλυπτα, θα πάψει να σε διαβάζει, θα χάσεις την "πελάτεία" σου και ο ψευτοδιανοουμενισμός σου θα σου γίνει κλύσμα...

Εξυπνάκια...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ναι, το βλέπω κάθε μέρα, σε κάθε συζήτηση. Δεν υπερβάλλω, είναι πραγματικότητα πλέον. Χωρίς να θέλω να τσουβαλιάσω και να γενικεύσω, οφείλω να το επισημάνω. Οι περισσότεροι νέοι σήμερα, έχουν σχεδόν δεδομένο ότι το επάγγελμά τους δεν θα τους ευχαριστεί. Ο χρόνος που θα κάνουν αυτό που θέλουν είναι ο ελεύθερος χρόνος ή καλύτερα η σύνταξη. Κι αφού δεν θα ευχαριστιούνται, ας την περνάνε χαλαρά στο δημόσιο. Αυτά δεν τα λένε μόνο οι συμμαθητές μου. Περισσότερο τα ακούς από τους γονείς τους:/:

Για την ακρίβεια φοβούνται ότι δεν θα εργαστούν πάνω σε αυτό το οποίο σπούδασαν...

Οπότε προσπαθούν να βρουν ένα τρόπο για να αντιμετωπίσουν το μεγάλο βάσανο. Την ανεργία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
[FONT=&quot]O[/FONT][FONT=&quot]Woody[/FONT][FONT=&quot]Allen[/FONT][FONT=&quot] κάπου έγραψε «Δεν είμαστε απλοί άνθρωποι, είμαστε καλλιτέχνες. Μας δόθηκε ταλέντο, μας δόθηκε και η ευθύνη του»...[/FONT]
[FONT=&quot]Άνετα το μετασχηματίζεις για τους πνευματικούς ανθρώπους.[/FONT]

[FONT=&quot]Εμένα δε με ενδιαφέρει που σπούδασε, αλλά ας μην σχολιάζει ζητήματα έτσι απλά.[/FONT]
[FONT=&quot]Ο λόγος είναι ωραίος αν έχει λύσεις ή έστω προτάσεις.[/FONT]
[FONT=&quot]Αλλιώς εγώ αυτή την κατηγορία ανθρώπων την κοροιδεύω όπως κάνω και με το Δήμου.[/FONT]
[FONT=&quot]Εκφράζεται τόσο ωραία και τελικά η ανάλυση σε δεύτερο επίπεδο που είναι?[/FONT]

[FONT=&quot]Αρκούν οι ωραίες λέξεις?[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Εδώ είναι ένα προηγούμενο άρθρο του σε σχέση με το ασφαλιστικό. Βλέπω ότι ο Δήμου δεν είναι μόνο επιφανειακός αλλά κάνει και προτάσεις. Δεν είναι μόνο ωραία λόγια. Ό,τι κι αν έκανε επί χούντας, δεν μ' ενδιαφέρει. Τι κάνει τώρα και γιατί με νοιάζει.


«Αν πάμε έτσι με το ασφαλιστικό, θα χάσουμε τις εκλογές…» είπε ένας βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας.
Να τις χάσετε! Ρυθμίστε κάτι σωστά, μεταρρυθμίστε προς το καλύτερο και – ΧΑΣΤΕ ΤΙΣ!
Αλλιώς, στην αναθεώρηση του συντάγματος, αλλάξτε τα βασικά άρθρα και βάλετε αυτό:
«Μόνο και ύψιστο καθήκον κάθε κυβέρνησης είναι να διατηρείται επ’ αόριστον στην εξουσία».
Διότι αυτό κάνετε. Πολιτικό κόστος εδώ, πολιτικό κόστος εκεί, μας αρμέγουν όλους ΟΣΕ και Ολυμπιακή.
Δεν γίνεται ομελέτα χωρίς να σπάσουν αυγά. Όλα αυτά που επαγγέλλεστε (και ΔΕΝ κάνετε) όπως η επανίδρυση του κράτους, το ασφαλιστικό, η εξυγίανση των ΔΕΚΟ, οι ΧΥΤΑ, τα αυθαίρετα, η αναδιάρθρωση και βελτίωση της υγείας και της παιδείας – έχουν πολιτικό κόστος.
Αλλά ο λόγος που σας ψηφίσαν δεν ήταν για να επανεκλεγείτε, αλλά για να κάνετε έργο. ΕΡΓΟ!
Ζητείται πρωθυπουργός και κυβέρνηση που να θέλουν να αυτοκτονήσουν πολιτικά. Μόνο μία τέτοια κυβέρνηση καμικάζι θα σώσει τον τόπο από την κατρακύλα.
Κύριε Καραμανλή, δεν θέλετε να μείνετε στην ιστορία; Τολμήστε! Προς το παρόν το μόνο που θα γράψει η ιστορία για σας είναι η επαίσχυντη υπογραφή σας για τις ταυτότητες. (Όταν ξέρατε πως η αναγραφή είχε ήδη κριθεί αντισυνταγματική και παράνομη – εξ ου και δεν την εφαρμόσατε όταν ήρθατε στα πράγματα).
Τολμήστε λοιπόν να συγκρουστείτε με τις συντεχνίες. Διότι το «πολιτικό κόστος» είναι ψευδεπίγραφο. Δεν προκύπτει από την σύγκρουση με το λαό, αλλά με τους εργατοπατέρες (τους μηδέποτε εργασθέντες). Ο λαός μπορεί και να σας χειροκροτήσει αν πάψει να πληρώνει τα χαράτσια για να διατηρεί στην ζωή πεθαμένες επιχειρήσεις και φαύλους θεσμούς.
Αλλά έστω ότι θα έρθετε σε αντίθεση και με τον λαό, όπως το έκανε ο Ελευθέριος Βενιζέλος και ο Κωνσταντίνος Καραμανλής. Τολμήστε το! Οι επόμενες γενεές θα σας ευγνωμονούν. Οι ιστορικοί του μέλλοντος θα σας επαινέσουν. Σπάστε τον φαύλο κύκλο του λαϊκισμού. Αυτοκτονήστε πολιτικά – για να ζήσει η χώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Bρε Νινινιαου, το ζητημα δεν ειναι να αντιπαραθέσεις σε ενα κειμενο που βριθει αερολογιας ενα με επιχειρηματα.
Εγω εξεθεσα τη γενικη μου αποψη για τον Δημου με βαση αρκετα γραφομενα.

Και τελικά ο τύπος δεν είναι και το θέμα μας













Ομολογω οτι οταν γραφει για τις γατες του πάντως, γραφει τελεια :P


Αυτοκτονήστε πολιτικά............... τα λέει ωραία ο άτιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα πάντως θα μου επιτρέψετε να αποσυρθώ από τη συζήτηση και να την παρακολουθώ ως παρατηρητής...
Διότι με αυτά που διάβασα, φοβάμαι ότι αν συνεχίσω να συμμετέχω, θα κατηγορηθώ κι εγώ ότι οι απόψεις μου προέρχονται από πολιτικές σκοπιμότητες, κόμματα, ότι ...πληρώνομαι γι'αυτές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (μιας και συμφωνώ με τον Δήμου) :rolleyes:

Η Nininaou με καλύπτει απόλυτα άλλωστε :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
απλά θα ήθελα να προσθέσω πως στην Ελλάδα γενικά είμαστε λίγο πίσω...οκ

στην Γαλλία πολλοί ηλικιωμένοι που έχουν πάρει σύνταξη πήγαινουν σε σπίτια και βοηθούν τα μικρά παιδιά στο διάβασμα ...εθελοντικά
γενικά υπάρχουν προγράμματα για να καλλιεργούν τη δημιουργικότητα τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Εμένα πάντως θα μου επιτρέψετε να αποσυρθώ από τη συζήτηση και να την παρακολουθώ ως παρατηρητής...
Διότι με αυτά που διάβασα, φοβάμαι ότι αν συνεχίσω να συμμετέχω, θα κατηγορηθώ κι εγώ ότι οι απόψεις μου προέρχονται από πολιτικές σκοπιμότητες, κόμματα, ότι ...πληρώνομαι γι'αυτές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο (μιας και συμφωνώ με τον Δήμου) :rolleyes:

Η Nininaou με καλύπτει απόλυτα άλλωστε :thumbup:

Έλα ρε Λια μου που ξέρεις μέχρι και τι θα πούμε πριν το πούμε. Μην παίζεις τώρα με τις λέξεις (από πίσω τους κρύβεται ο Αλέξης, πρόσεξέ τον :P) και μην προσπαθείς να με πείσεις ότι φοβήθηκες ξαφνικά γιατί όταν είναι να τα χώσεις, τα χώνεις ακόμα κι αν σε μισήσει όλο το φόρουμ και φας -50. Απλά εδώ δεν έχεις επιχειρήματα!

Και ποιόν δεν καλύπτει το τελευταίο κείμενο της Νινινάου άλλωστε... Ευτυχώς αυτό έχει κάποια επιχειρήματα. Αλλά εκείνο το πρώτο ήταν αμάν Παναγία μου, η Αρχή της Ακατασχέτου Μπουρδολογίας και Ηλιθιολαγνείας. Μπούκωσε το IMC της CPU και πετάει "Halt signal! Kill all processes!", χωρίς να διακρίνει αν μερικοί από τους ανθρώπους τους οποίους λυδωρεί, παίζει να είναι και λίγο διαφορετικοί από την Άρια φυλή των τεμπελχανάδων και εγκεφαλικά νεκρών τους οποίους περιγράφει.


Είσαι διατεθειμένη να υποστηρίξεις μια τόσο απόλυτη ισοπεδωτική άποψη, μόνο και μόνο επειδή είναι ο Δήμου; Χάνω πάσα ιδέα για τον καπιταλισμό που επιθυμείς ΑΝ ισχύει αυτό. Άλλωστε και για τους καπιταλιστές, ο Δήμου είναι ένα εκκεντρικότατο μαύρο πρόβατο, ρώτα μερικούς στη ΦΣ, να σου πουν... εγώ ήδη το έκανα καιρό πριν πατήσω το κουμπί για το πόστ αυτό.

Άλλο καπιταλιστής και άλλο cult-καπιταλιστής λοιπόν... Ή το χει ο άνθρωπος, ή δεν το χει και ο συγκεκριμένος δεν το χει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έλα ρε Λια μου που ξέρεις μέχρι και τι θα πούμε πριν το πούμε. Μην παίζεις τώρα με τις λέξεις (από πίσω τους κρύβεται ο Αλέξης, πρόσεξέ τον :P) και μην προσπαθείς να με πείσεις ότι φοβήθηκες ξαφνικά γιατί όταν είναι να τα χώσεις, τα χώνεις ακόμα κι αν σε μισήσει όλο το φόρουμ και φας -50. Απλά εδώ δεν έχεις επιχειρήματα!
Κανένας άνθρωπος δεν έχει όρεξη να τσακώνεται συνεχώς επειδή οι απόψεις του δεν είναι και τόσο κοινές, συμπεριλαμβανόμενου και εμού.
Αν παρατηρήσεις τώρα τελευταία σε αρκετά θέματα αποχωρώ όταν βλέπω ότι η συζήτηση γίνεται προσωπική επίθεση προς τους διαφωνούντες (εν προκειμένω έχει αναλυθεί όλο το βιογραφικό του Δήμου! Ε δεν θέλω να δω whο comes next!).
Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα βλέπω ότι διαφωνώ καθέτως με πάρα πολλά άτομα που κατά τα άλλα συμπαθώ πολύ. Αν το γεγονός ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ μαζί τους εσύ το βλέπεις ως έλλειψη επιχειρημάτων, πάσο.
Είσαι διατεθειμένη να υποστηρίξεις μια τόσο απόλυτη ισοπεδωτική άποψη, μόνο και μόνο επειδή είναι ο Δήμου; Χάνω πάσα ιδέα για τον καπιταλισμό που επιθυμείς ΑΝ ισχύει αυτό. Άλλωστε και για τους καπιταλιστές, ο Δήμου είναι ένα εκκεντρικότατο μαύρο πρόβατο, ρώτα μερικούς στη ΦΣ, να σου πουν... εγώ ήδη το έκανα καιρό πριν πατήσω το κουμπί για το πόστ αυτό.

Άλλο καπιταλιστής και άλλο cult-καπιταλιστής λοιπόν... Ή το χει ο άνθρωπος, ή δεν το χει και ο συγκεκριμένος δεν το χει.
Λυπάμαι αν σου χαλάω την εντύπωση, αλλά τις απόψεις μου τις είχα πολύ πριν διαβάσω το κείμενο του Δήμου. Όταν το διάβασα έλεγα σε πολλά σημεία "OMG, αυτό είναι σαν να το έχω γράψει εγώ!", πράγμα που παθαίνω με τα περισσότερα άρθρα του. Δεν έχω κάποιο φανατισμό με το Δήμου, απλά τυχαίνει να μην έχω ξαναδεί άνθρωπο που να συμφωνούμε σε τόσο πολλά, γεγονός που όσο να πεις, μου τον καθιστά συμπαθή.
Και δεν θα μπορούσα να αδιαφορώ περισσότερο για το πως θα βαφτιστούν οι απόψεις μου, αν θα είναι σύμφωνες με την ΦΣ ή τον καπιταλισμό. Και φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω απόψεις για να συμβαδίζουν με ένα συγκεκριμένο ιδεολογικό καλούπι.

Ευχαριστώ και καλό απόγευμα :hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Είσαι διατεθειμένη να υποστηρίξεις μια τόσο απόλυτη ισοπεδωτική άποψη, μόνο και μόνο επειδή είναι ο Δήμου;

Nα πω ότι, μόνο και μόνο επειδή είναι ο Δήμου, αξίζει να προσέξουμε.

Πιστεύω ότι το κείμενό του δεν προσπαθεί να επιβάλει κάποια άποψη. Δεν προσπαθεί να μας πείσει να μην θέλουμε να βγούμε στη σύνταξη. Να μας προβληματίσει θέλει. Εγώ δηλαδή προβληματίζομαι όταν διαβάζω από κάποιον ότι δεν θέλει να τερματίσει τη δουλειά του. Σκέφτομαι ότι όλη η ιστορία που πουλιέται με το βόλεμα του δημοσίου, με το "περίμενε" για μια ποιοτική ζωή μετά τη σύνταξη είναι ανόητη. Σκέφτομαι ότι κι εγώ θέλω να φτάσω σε σημείο να βρω στη δουλειά μου πράγματα που να με κρατάνε, όποια μα όποια κι αν είναι αυτή. Σκέφτομαι ότι τη δουλειά μου δικαιούμαι και πρέπει να τη βλέπω σαν κομμάτι της ζωής μου που προσφέρει σ'αυτήν. Σκέφτομαι ότι δεν θέλω να γίνω σαν αυτούς που περιγράφει γιατί τότε δεν θα μπορώ να τον βρίσω. Κι ας είναι υποκειμενικό, κι ας είναι "επιφανειακό" ή και προσβλητικό ακόμα αυτό το κείμενο αξίζει.

Γι'αυτό το πρώτο κείμενο το βρίσκω υπέροχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Κούλαρε ρε βάλντερ, δεν παίζουμε πόλεμο εδώ πέρα!
Αν και όντως θα είχε ενδιαφέρον να απαντούσε η Μισελ εδώ που τα λέμε, εκθέτοντας όχι το πως αλλά το γιατί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Michelle όταν παίρνεις αρνητικές ψήφους είναι καλό σημάδι. Οπότε προχώρα και μη μασάς. Κι εγώ συμφωνώ με τον Δήμου. Η νοοτροπία που επικρατεί στο Ελλαδιστάν σε θέματα εργασίας είναι τριτοκοσμική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Κανένας άνθρωπος δεν έχει όρεξη να τσακώνεται συνεχώς επειδή οι απόψεις του δεν είναι και τόσο κοινές, συμπεριλαμβανόμενου και εμού.
Αν παρατηρήσεις τώρα τελευταία σε αρκετά θέματα αποχωρώ όταν βλέπω ότι η συζήτηση γίνεται προσωπική επίθεση προς τους διαφωνούντες (εν προκειμένω έχει αναλυθεί όλο το βιογραφικό του Δήμου! Ε δεν θέλω να δω whο comes next!).
Ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα βλέπω ότι διαφωνώ καθέτως με πάρα πολλά άτομα που κατά τα άλλα συμπαθώ πολύ. Αν το γεγονός ότι δεν θέλω να παρεξηγηθώ μαζί τους εσύ το βλέπεις ως έλλειψη επιχειρημάτων, πάσο.

Δεν σου είπα ρε κούκλα μου να τσακωθείς, ούτε άλλωστε είπα να αρχίσουμε να παίρνουμε λαιμούς επειδή κάποιος διαφώνησε με μένα ή με σένα. Ψάχνω να βρω το γιατί διαφωνείς!;) Αν δε θες να συζητήσουμε εδώ, θα χαιρόμουν αν μου το ανέλυες σε κατ ιδίαν συζήτηση. Θέλω να σε ακούσω ρε παιδάκι μου πως το λένε!

Λυπάμαι αν σου χαλάω την εντύπωση, αλλά τις απόψεις μου τις είχα πολύ πριν διαβάσω το κείμενο του Δήμου. Όταν το διάβασα έλεγα σε πολλά σημεία "OMG, αυτό είναι σαν να το έχω γράψει εγώ!", πράγμα που παθαίνω με τα περισσότερα άρθρα του. Δεν έχω κάποιο φανατισμό με το Δήμου, απλά τυχαίνει να μην έχω ξαναδεί άνθρωπο που να συμφωνούμε σε τόσο πολλά, γεγονός που όσο να πεις, μου τον καθιστά συμπαθή.
Και δεν θα μπορούσα να αδιαφορώ περισσότερο για το πως θα βαφτιστούν οι απόψεις μου, αν θα είναι σύμφωνες με την ΦΣ ή τον καπιταλισμό. Και φυσικά δεν πρόκειται να αλλάξω απόψεις για να συμβαδίζουν με ένα συγκεκριμένο ιδεολογικό καλούπι.

Ευχαριστώ και καλό απόγευμα :hello:


Καλά εντάξει, σχεδόν κανείς δεν είναι απόλυτα ταυτισμένος με μια ιδεολογία εκτός κι αν φυσικά το προσποιείται. Απλά σου λέω ότι μέχρι και οι πιό φαν του σπορ, τον έχουν πετάξει έξω από το παιχνίδι. Ο άνθρωπος είναι cult-capitalist.-

Nα πω ότι, μόνο και μόνο επειδή είναι ο Δήμου, αξίζει να προσέξουμε.

Πιστεύω ότι το κείμενό του δεν προσπαθεί να επιβάλει κάποια άποψη. Δεν προσπαθεί να μας πείσει να μην θέλουμε να βγούμε στη σύνταξη. Να μας προβληματίσει θέλει. Εγώ δηλαδή προβληματίζομαι όταν διαβάζω από κάποιον ότι δεν θέλει να τερματίσει τη δουλειά του. Σκέφτομαι ότι όλη η ιστορία που πουλιέται με το βόλεμα του δημοσίου, με το "περίμενε" για μια ποιοτική ζωή μετά τη σύνταξη είναι ανόητη. Σκέφτομαι ότι κι εγώ θέλω να φτάσω σε σημείο να βρω στη δουλειά μου πράγματα που να με κρατάνε, όποια μα όποια κι αν είναι αυτή. Σκέφτομαι ότι τη δουλειά μου δικαιούμαι και πρέπει να τη βλέπω σαν κομμάτι της ζωής μου που προσφέρει σ'αυτήν. Σκέφτομαι ότι δεν θέλω να γίνω σαν αυτούς που περιγράφει γιατί τότε δεν θα μπορώ να τον βρίσω. Κι ας είναι υποκειμενικό, κι ας είναι "επιφανειακό" ή και προσβλητικό ακόμα αυτό το κείμενο αξίζει.

Γι'αυτό το πρώτο κείμενο το βρίσκω υπέροχο.

Και ξαναλέω, αλλά δεν ακούς... Ο άνθρωπος γενικεύει και γενικεύει επικίνδυνα. Αν εγώ γυρίσω και πω ότι όλες οι γυναίκες είναι βρωμιάρες, επειδή εγώ έτυχε να στραβοκοιμηθώ χτες, θα σου άρεσε να στο πετάξω ως πόνημα σ' ενα site; Δε θα γύρναγες δικαίως να μου πεις "ΕΕΕΕ μεγάλε τι λες; Υπάρχουν και σοβαρές γυναίκες!"; Η θα έλεγες, "τι υπέροχα που τα λες, με προστατεύεις από το να γίνω κι εγώ βρωμοθήλυκο";

Δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε αναγκαστικά έναν Δήμου για να μη γίνουμε αργόσχολοι συνταξιολάτρες. Καλά λέει για μερικούς, αλλά καλό θα ήταν να ξέρει και ποιά πρέπει να είναι τα όρια του για να μη θίξει και τους υπόλοιπους.

Κούλαρε ρε βάλντερ, δεν παίζουμε πόλεμο εδώ πέρα!
Αν και όντως θα είχε ενδιαφέρον να απαντούσε η Μισελ εδώ που τα λέμε, εκθέτοντας όχι το πως αλλά το γιατί της.

Ποιός σου είπε ότι παίζω πόλεμο; Μια χαρά ιντερκούλερ είμαι!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Nα πω ότι, μόνο και μόνο επειδή είναι ο Δήμου, αξίζει να προσέξουμε.
εννοείται!
γιατί αν αυτό το κείμενο το έγραφε ο φούρναρης της γειτονιάς μου, θα χαμογελούσα και θα προσπερνούσα!!!

πολύ εύστοχα κατ εμέ η Εδαδ έγραψε
[FONT=&quot]O[/FONT][FONT=&quot]Woody[/FONT][FONT=&quot]Allen[/FONT][FONT=&quot] κάπου έγραψε «Δεν είμαστε απλοί άνθρωποι, είμαστε καλλιτέχνες. Μας δόθηκε ταλέντο, μας δόθηκε και η ευθύνη του»...[/FONT]
[FONT=&quot]Άνετα το μετασχηματίζεις για τους πνευματικούς ανθρώπους.[/FONT]

οι πένες έχουν ευθύνη να αφυπνούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top