Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία

Ο λόγος είναι:
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
  • Για να πάρω την ευλογία του Θεού και της θρησκείας μου.

    Ψήφοι: 26 38.2%
  • Για το γλέντι και το ωραίον του πράγματος και τα όνειρα που είχα από παιδί.

    Ψήφοι: 17 25.0%
  • Για να κρατήσω τις παραδόσεις και να μην έχω γκρίνιες από την οικογένειά μου.

    Ψήφοι: 18 26.5%
  • Άλλος (πείτε ποιός).

    Ψήφοι: 5 7.4%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 16 23.5%

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν ήταν στο χέρι μου , δεν θα παντρευόμουν.

αν όμως παντρευτώ, ο γάμος θα είναι πολιτικός και ο λόγος.... δεν είναι άλλος από την άδεια γάμου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
αν ήταν στο χέρι μου , δεν θα παντρευόμουν.

Καταραμένη χρονομηχανή, κάποιος να με πάει ξανά στο 2009!

χούμορ χούμορ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν ήταν στο χέρι μου , δεν θα παντρευόμουν.

αν όμως παντρευτώ, ο γάμος θα είναι πολιτικός και ο λόγος.... δεν είναι άλλος από την άδεια γάμου;)


τώρα είδα τι έγραψα... με συνεπήρε που διάβαζα εμπειρίες άλλων


δεν ειμαί παντρεμένη και ούτε θέλω να παντρευτώ. ο μόνος λόγος που θέλω να παντρευτώ (με πολιτικό) είναι για την άδεια γάμου, δε λέει να μη κάτσω κάποιες μέρες:P.

αναρωτιέμαι γιατί όταν τα λέω αυτά στις φίλες μου με κοιτάνε με μισό μάτι;;;; :hmm::/::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
δν θα παντρευόμουν σε εκκλησία για τους εξής λόγους:
1.το θεωρώ χάσιμο λεφτών απο μέρους μου και συντήρηση της βιομηχανίας του γάμου
2.ποτέ δν ήμουν παραδοσιακός τύπος :ρ
αν το ήθελε βέβαια η άλλη πλευρά δν ξέρω αν θα έλεγα όχι:confused:
απο την άλλη σε δημαρχείο θα παντρευόμουν λόγο και μόνου της άδειας γάμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να υπενθυμίσω ότι το θέμα λέγεται "Γιατί θα παντρευτώ στην εκκλησία" και αφορά κυρίως όσους σκοπεύουν να κάνουν αυτή την επιλογή. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως ο θρησκευτικος γαμος δεν ειναι ακριβος..μια τελετη στο τσακα τσακα ειναι..εμεις τον κανουμε ακριβο και η ματαιοδοξια μας..γιατι ακουω καποιους να λενε οτι "δεν εχουμε λεφτα για θρησκευτικο και γιαυτο ας κανουμε πολιτικο τωρα.."
μπουρδες..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παπαδόπουλος10077

Νεοφερμένος

Ο Παπαδόπουλος10077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η ένωση των ανθρώπων μπορεί να γίνει μόνο με τη αγάπη, τώρα η θρησκεία μας ορίζει τον γάμο. Δεν διαφωνώ, δεν είμαι ούτε ΄φανατικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η ένωση των ανθρώπων μπορεί να γίνει μόνο με τη αγάπη,

σωστοος...η τελετη του γαμου ειναι απλα η επισημη κοινοποιηση της ενωσης δυο ανθρωπων μπροστα σε ολη την κοινωνια..
η ενωση δεν δημιουργειται με το γαμο..απλα δηλωνεται στους αλους ανθρωπους..
ετσι γινεται με απειρες θρησκειες,δοξασιες,εποχες και χιλιετιες,απο τα νεολιθικα χρονια μεχρι σημερα..στο περασμα πολλων πολιτισμων ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πολιτικός γάμος λέει γίνεται μόνο στο δημαρχείο... Βέβαια σε κάποιες περιοχές ίσως τον πείσεις το δήμαρχο να βγει προς τα έξω...
(Αν ισχύει ότι το λέει ο 1250/82)

Ξέμπαρκο, αλλά πριν λίγο καιρό συγγενείς γνωστών μου έκαναν γάμο στο κάστρο του νησιού, καθώς ήξεραν τον δήμαρχο και δέχτηκε να κάνει την "παραχώριση" να βγει από το δημαρχείο. Κι έγινε και Σάββατο βράδυ ο γάμος!

Αν είναι λίγο τυχερός κάποιος και έχει τα "μέσα" πιθανώς να μπορέσει να κάνει τον γάμο των ονείρων του χωρίς να χρειαστεί να μπει στην διαδικασία να τον "ευλογήσουν" εκπρόσωποι κάποιου θρησκευτικού δόγματος το οποίο δεν εστερνίζεται (και να τους πληρώσει κι από πάνω!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ξέμπαρκο, αλλά πριν λίγο καιρό συγγενείς γνωστών μου έκαναν γάμο στο κάστρο του νησιού, καθώς ήξεραν τον δήμαρχο και δέχτηκε να κάνει την "παραχώριση" να βγει από το δημαρχείο. Κι έγινε και Σάββατο βράδυ ο γάμος!

Αν είναι λίγο τυχερός κάποιος και έχει τα "μέσα" πιθανώς να μπορέσει να κάνει τον γάμο των ονείρων του χωρίς να χρειαστεί να μπει στην διαδικασία να τον "ευλογήσουν" εκπρόσωποι κάποιου θρησκευτικού δόγματος το οποίο δεν εστερνίζεται (και να τους πληρώσει κι από πάνω!).

Μην τα πολυλές δημόσια αυτά. Θα κατηγορηθούν οι φίλοι σου σαν πλουτοκρατία που δεν σέβεται την κληρονομιά αυτού του τόπου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ξερω για τους αλλους αλλα εγω θαθελα να με οδηγησει στην εκκλησια ενα καρο με λευκο αλογο η μια slc :bleh:, να φοραω γοβα και νυφικο μακρυ με swarofski σε ενα ξωκλησι με πολλα δεντρα, επισης θαθελα να γινει εξω απο το ξωκλησακι και να κανω δεξιωση στο κτημα Νασιουντζικ που θα χει πιανο και γνωστο ευρωπαιο :Pντιτζει για αργοτερα:bleh:
Σοβαρα τωρα:redface: θα με οδηγουσε στην εκκλησια ο μπαμπακουλης μου:P
Ενταξει σοβαρευομαι.:redface: Θα με οδηγουσε στην εκκλησια η επιθυμια του συντροφου μου να παντρευτουμε εκει αλλα και η δικη μου επιθυμια, δε μαρεσουν οι πολιτικοι γαμοι ειναι ψυχροι. Νιαχ νιαχ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Βασικά ούτε που τους ξέρω.:P Και εντάξει, στις μικρές κοινωνίες το "ξέρω τον δήμαρχο" δεν σημαίνει και τίποτα.:P Το ανέφερα πιο πολύ επειδή όταν είχα πρωτογράψει ότι ο πολιτικός γάμος μπορεί να γίνει και σε καλύτερα δεδομένα από κάποια 5λεπτη ξεπέτα στο δημαρχείο μου είχαν πει ότι δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι δεν ειναι ακριβο.
η σκετη τελετη..ειναι φτηνη απλη και γρηγορη


οι φιγουρες θελουν λεφτα..

εκνευριζομαι απιστευτα οταν ακουω οτι κανω πολιτικο γιατι ο θρησκευτικος ειναι ακριβος..

ο θρησκευτικος που θελεις εσυ ειναι ακριβος..επειδη θελεις φιγουρα ή θεαμα,οχι ο καθαρος γαμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ο χριστιανικός γάμος είναι ο μόνος θεσμός που νομιμοποιεί το σεξ (φυσικά για αναπαραγωγή).

Τα ζευγάρια που νομίζουν ότι είναι παντρεμένα (με πολιτικο "γάμο"), στην πραγματικότητα δεν έχουν πάρει θεϊκή έγκριση για σεξ, αρά ενώπιον του Θεού το σεξ εντός πολιτικού γάμου είναι προγαμιαίο σεξ.

Τέλος, κάνοντας θρησκευτικό γάμο, ενισχύουμε οικονομικά την Εκκλησία της Ελλάδος, οργάνωση με εκτεταμένη φιλανθρωπική δραστηριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τέλος, κάνοντας θρησκευτικό γάμο, ενισχύουμε οικονομικά την Εκκλησία της Ελλάδος, οργάνωση με εκτεταμένη φιλανθρωπική δραστηριότητα.

Θα με πνιξεις!!!
Φιλανθρωπικη δε λες τιποτα!!!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τα ζευγάρια που νομίζουν ότι είναι παντρεμένα (με πολιτικο "γάμο"), στην πραγματικότητα δεν έχουν πάρει θεϊκή έγκριση για σεξ, αρά ενώπιον του Θεού το σεξ εντός πολιτικού γάμου είναι προγαμιαίο σεξ.

Σωστά!! Μάλιστα, ο θεούλης, μέσα στην απέραντη σοφία του, έχει επινοήσει μια πολύ έξυπνη, όσο και διδακτική τιμωρία για τους αμαρτωλούς. Δηλαδή, ενώ το ζεύγος της ακολασίας διαπράττει ανοσιούργημα, με κάθε σεξουαλική (φτου κακά) επαφή στην οποία επιδίδεται, δηλαδή η αμαρτία μετράει στο κοντέρ, εκείνοι έχουν την επίπλαστη πεποίθηση ότι τελούν σεξ μέσα στο γάμο! Το αποτέλεσμα αυτού είναι, πολύ σύντομα να βαριούνται θανάσιμα, όπως όλοι οι παντρεμένοι δηλαδή, και να χάνουν τελικά ολοσχερώς το μιαρό και λάγνο τους ενδιαφέρον για τις σαρκικές ηδονές.

Αυτό έχει διπλό όφελος: Αφενός η ζωή τους γίνεται κόλαση επί γης, συνεπώς μέρος των αμαρτιών τους πληρώνονται εδώ και το σκορ στο αμαρτιόμετρο μειώνεται σημαντικά, αφετέρου καταλήγουν σε ηθική και αγνή ζωή απόλυτης αποχής, έτσι ώστε ο Κύριος, μέσα στην αχανή του Αγάπη και Πρόνοια, τους δίνει τελικώς την ευκαιρία να σώσουν τις ψυχούλες τους και να καταλήξουν στην Αιώνια Ζωή του Παραδείσου, άσπιλοι ως περιστερές.

Μέγας είσαι Κύριε και θαυμαστά τα έργα Σου, όλα εν σοφία εποίησες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DriveIn

Νεοφερμένος

Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Βασικά η λόξα, η φιγούρα και η θρησκευτική πλύση εγκεφάλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theophilus

Νεοφερμένος

Ο Theophilus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο γάμος για τους Χριστιανούς δεν είναι μια τυπική τελετή, νομικός θεσμός ή τήρηση παράδοσης. Όποιος πάει στην εκκλησία
θέλει την σχέση του με το άλλο πρόσωπο να την εντάξει σ΄ένα απέραντο δίκτυο σχέσεων προσώπων, στην κοινωνία προσώπων
που λέγεται "Εκκλησία." Αυτή η κοινωνία προσώπων είναι σαν ένα σώμα, με κεφαλή τον Χριστό, που όλα τα μέλη του σώματος
τα θεοποιεί, χαρίζοντας τους την αθανασία. Όποιος πάει στην εκκλησία για γάμο, πάει για να εντάξει τον δεσμό του σ΄αυτό το
σώμα Χριστού, δηλαδή να του δώσει προοπτική αιωνιότητας. Γίνεται κάτι ανάλογο με αυτό που γίνεται στη Θεία Κοινωνία. Για
τούτο τον λόγο πρώτα αυτή η τελετή ήταν ενταγμένη μέσα στη Λειτουργία, συμμετείχαν όλοι όσοι παρευρίσκονταν στον ναό
(κι ας μην είχαν πρόσληση γάμου) και το ζευγάρι κοινωνούσε. Έχω ένα γνωστό που έκανε το γάμο του με αυτό το αρχαίο τυπικό,από το οποίο έχει παραμείνει το ποτήρι με το κρασί, που ο παπάς δίνει στούς νεόνυμφους να πιούν. Ο γάμος, λοιπόν, δεν είναι ιδιωτική υπόθεση, αλλά κοινωνική (=εκκλησιαστική.) Συμμετέχουν όλοι όσοι αποτελούν την Εκκλησία, που όλοι έχουν στόχο να ασκηθούν στην αγάπη, σπάζοντας τον εγωκεντρισμό τους κι έτσι πετυχαίνοντας την ομοίωσή τους με τον Χριστό. Αυτός είναι και ο σκοπός του γάμου : η "θέωση" των συζύγων. Η προοπτική του γάμου είναι η αιωνιότητα, που προϋποθέτει
μαρτύριο (από τον αγώνα για θυσιές υπέρ του άλλου συζύγου και των παιδιών.) Αυτό υπενθυμίζει η εκκλησία με τα στέφανα:
τά μαρτύρια και την δόξα που επακολουθεί στο τέλος (αγιότητα.) Όσο για τα λεφτά στούς παπάδες, η γνώμη μου είναι ότι
είναι ντροπή και για αυτούς που ζητούν, και για αυτούς που δίνουν. Ποιός πληρώνει για να κοινωνίσει? Έτσι και σ΄όλα τα
μυστήρια πρέπει να γίνεται! Το ζευγάρι, αντί για λεφτά, μπορεί να καλέσει τούς ιερείς στο τραπέζι μετά την τελετή, αν
θέλουν να μετέχουν στη χαρά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να παντρευτώ γενικά, πόσο μάλλον σε εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
ναι θελω να παντρευτω -καποτε καποιον στο μελλον-
και ναι θελω να ναι σε εκκλησια, τοσο γιατι ειμαι χριστιανη ορθοδοξη, οσο και γιατι θελω να εκπληρωσω αυτο που εχω απο μικρη σαν προτυπο-στοχο-εικονα-προσωπικο παραμυθι οπως θελετε πειτε το..
ελπιζω οταν βρεθει ο καταλληλος, να δεχτει και εκεινος να γινει ετσι...
οχι οτι θα χαλουσα τη σχεση μου αν αρνουνταν, αλλα εγω καπως ετσι τα εχω στο μυαλο μου με τον γαμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top