Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
χωρις βαρη και οργανα,όπως τοσα χρονια οι ανθρωποι?

προφανως και μπορεις, ειναι λιγοτερο ασφαλες (μεσα σε γυμναστηριο αν στραμπουλιξεις το ποδι σου δεν εγινε τπτ, πανω στο βουνο ομως...) και λιγοτερο αποτελεσματικο αλλα φυσικα μπορεις.

point is να βρεις κατι που να σου αρεσει και να κουνιεσαι.

ΠΑΝΤΩΣ αφου οπως καταλαβαινω εισαι ενδομορφος (δηλαδη εισαι φυση μεγαλοσωμος) θα σου ταιριαζει καποιο αθλημα τυπου σφαιρα/αρση βαρων/power lifting. Βαλε σαν κινητρο σου το να γινεις ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ.

Και σου ξαναλεω αν περιγραφεις σωστα το σωματοτυπο σου εχεις ΠΟΛΛΑ περιθορια δυναμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
τελικα δεν ειναι τυχερο κανενος να υποκλιθω!:P θα ξαπλωσω σαν τη βουγιουκλακη στο τελος της γραμμης στη γυμναστικη και θα κοιμηθω! :baby::pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΠΑΝΤΩΣ αφου οπως καταλαβαινω εισαι ενδομορφος (δηλαδη εισαι φυση μεγαλοσωμος) θα σου ταιριαζει καποιο αθλημα τυπου σφαιρα/αρση βαρων/power lifting. Βαλε σαν κινητρο σου το να γινεις ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ.

Και σου ξαναλεω αν περιγραφεις σωστα το σωματοτυπο σου εχεις ΠΟΛΛΑ περιθορια δυναμης.

επειδη ομως ειμαι ετσι,,και εχω καταλαβει πρακτικα οτι ευκολα μπορω να φτιαξω δυναμη,αλλα παντα μου ελειπε η αντοχη..ψοφαγα στο τρεξιμο πολυ γρηγορα παντα,μονο σπριντ πηγαινα καλα..
(θυμαμαι ομως στο ποδοσφαιρο ειχα τρακαρει εναν,,και εφυγε πισω μιλαμε,,κάτωω,,εγω ουτε καταλαβα τιποτα..,,αστα να πανε..)

γιαυτο ειναι ίσως καλυτερο να παω κοντρα και να γυμνασω την αντοχη μου,διαρκεια..λαθος λογικη?
εδω αυτο λεει νομιζω πχ..
Προπόνηση: Η Νο 1 άσκηση είναι η καρδιοαναπνευστική. Διάδρομος, ελλειπτικό, ποδήλατο πρέπει να γίνουν οι καλύτεροι φίλοι ενός ενδόμορφου. Η καρδιοαναπνευστική άσκηση είναι η μόνη που μπορεί να εγγυηθεί κάψιμο θερμίδων που προέρχονται αποκλειστικά από το σωματικό λίπος. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να αγνοήσουμε εντελώς τα Βάρη, αφού κατά τη διάρκεια της δίαιτας που οπωσδήποτε πρέπει να ακολουθήσουμε υπάρχει κίνδυνος να χαθεί μυϊκός ιστός. Η καρδιοαναπνευστική άσκηση πρέπει να διαρκέσει τουλάχιστον 30 λεπτά (30-60 το ιδανικό) για 4 φορές την εβδομάδα.



βασικα απο οτι εχω καταλαβει ως ασχετος,ειναι οτι ειμαι φτιαγμενος ειδικα για αρση βαρων ή ριψεις..
αλλα πρεπει να βρω εδω στην Πατρα κανα συλλογο,,πώς γραφεσαι ομως?θελει λεφτα?

για πες μου,,εκει στην αθηνα πχ πώς γραφεσαι?



ενδομορφος?νεος ορος..:worry:δεν τον ηξερα..
ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
για πες μου,,εκει στην αθηνα πχ πώς γραφεσαι?

σκας μια μερα σε ενα συλογο και τους λες : παιδια εχω κατι αθλητικα παπουτσια και ειπα να ερθω να μαθω αρανσε και επολε-ζετε, να κατσω?

οι αθλητικοι συλογοι κλασικου αθλητισμου στην ελλαδα κανουν τουμπες για ανθρωπους που θελουν να μαθουν, ουτε λεφτα θα σου ζητησουν ουτε τιποτα, στο 99% των περιπτωσεων οι ανθρωποι θελουν απλα να εισαι απλα εκει. Ακομα και αν ζητησουν λεφτα θα ειναι καποιο γελειο ποσο της ταξης των 10ε το μηνα.

Η εγγραφη καθεαυτη εξαρτατε απο το αν θελεις να βγαλεις δελτιο η οχι αλλα γενικα ενα χαρτι απο παθολογο οτι δεν θα παιθανεις ειναι βολικο για αυτους. Γενικοτερα μιλοντας παντως, απλα πηγαινε μια μερα μιλα στο προπονητη και ξεκινα προπονησεις τα υπολοιπα θα τα βρεις στη πορεια.

Ειναι πολλα τα παιδια που ξεκινανε οπως εσυ.


γιαυτο ειναι ίσως καλυτερο να παω κοντρα και να γυμνασω την αντοχη μου,διαρκεια..λαθος λογικη?

εγω δεν το πολυ ενστερνιζομαι αυτο το μοτιβο. Ειμαι πιο πολυ της καναδικης σχολης που λεει να πηγαινεις με τις δυναμεις σου. Γιατι να πας κοντρα σε κατι που σου βγαινει φυσικα? Κανε αεροβικη σαν συμπληρωμα οχι σαν βασικη ασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι αθλητικοι συλογοι κλασικου αθλητισμου στην ελλαδα κανουν τουμπες για ανθρωπους που θελουν να μαθουν, ουτε λεφτα θα σου ζητησουν ουτε τιποτα, στο 99% των περιπτωσεων οι ανθρωποι θελουν απλα να εισαι απλα εκει. Ακομα και αν ζητησουν λεφτα θα ειναι καποιο γελειο ποσο της ταξης των 10ε το μηνα.
τσαμπα γυμναστικη,, μου ακουγεται καλυτερο απο γυμναστηριο..

αντε να δουμε..

εδω στην Πατρα στο Ριο εχω διπλα το σταδιο Τοφαλος...αλλα και το πανπελοποννησιακο απο την αλλη μερια της πατρας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Για αθληματα η καλουτερη γυμναστικη ειναι το κολυμπι

Και απο εκει και περα επειδη με αρεσει πολυ το μπασκετ,και επειδη παλια επαιζα,ειχα δει μια μικρη βελτιωση στα χερια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Για αθληματα η καλουτερη γυμναστικη ειναι το κολυμπι
δεν ξερω μπανιο..:P
γενικα δεν ειμαι για θαλασσα,,ειμαι στεριανος..:D


μια ερωτηση,οι καμψεις και αναλογες ασκησεις αντιστασεις ή βαρακια

πρεπει να ειναι αργα ή γρηγορα?

γιατι γρηγοτερα κανεις περισσοτερα ευκολοτερα,,ενω αν τα κανεις αργαα,,ψοφας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πωπω,,εκανα σημερα καμψεις για πρωτη φορα εδω και κατι χρονια..

μαξιμουμ 7 εκανα..οχι στα γονατα ,κανονικες.. 4 φορες,με κανα λεπτο ξεκουραση ενδιαμεσα.,
(με τερμα ανοιχτα τα χερια.ομως,,γιατι αλλιως δεν στηριζομουν..)

πωπω,,ξυλα τα χερια μου,-ειδικα οι μυες του στηθους με τον ωμο,,σαν παραλυτος ειμαι τωρα:P-,δεν το περιμενα να ειμαι τοσο αγυμναστος.η καρδια μου χτυπαγε απιστευτα... εκανα και κατι σετ καθισματα,αλλα δεν με δυσκολεψαν τοσο,,καμια σχεση..

(στις καμψεις,,πρεπει να εχεις τεντωμενο κορμο?να αφηνεις μεση προς τα κατω?οχι να πετας κ@λο σιγουρα αυτο το ξερω..:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
πωπω,,εκανα σημερα καμψεις για πρωτη φορα εδω και κατι χρονια..

μαξιμουμ 7 εκανα..οχι στα γονατα ,κανονικες.. 4 φορες,με κανα λεπτο ξεκουραση ενδιαμεσα.,
(με τερμα ανοιχτα τα χερια.ομως,,γιατι αλλιως δεν στηριζομουν..)

πωπω,,ξυλα τα χερια μου,-ειδικα οι μυες του στηθους με τον ωμο,,σαν παραλυτος ειμαι τωρα:P-,δεν το περιμενα να ειμαι τοσο αγυμναστος.η καρδια μου χτυπαγε απιστευτα... εκανα και κατι σετ καθισματα,αλλα δεν με δυσκολεψαν τοσο,,καμια σχεση..

(στις καμψεις,,πρεπει να εχεις τεντωμενο κορμο?να αφηνεις μεση προς τα κατω?οχι να πετας κ@λο σιγουρα αυτο το ξερω..:P)

Καλή αρχή!!

Εχω την εντύπωση πως ο κορμός στις καμψεις πρέπει να είναι τεντωμένος.... ακόμα και στις καμψεις με τα γόνατα το σώμα πρέπει να είναι ίσιο... άρα...:D

Εγώ μετα από λιγες μέρες γυμναστηρίου έχω αρχίσει να ξεπιάνομαι!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καλα εγω εκανα 40 κοιλιακους μετα απο πολλα χρονια και για 3 μερες πονουσα παντου.Δεν μπορουσα να κατσω και να λυγισω το σωμα μου

Τωρα περιμενω να τελιωσω τις εξετασεις για να αρχισω ξανα γιατι δεν λεει να πηγαινεις να γραφεις και να εισαι εντελως κομματια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
200 κοιλιακούς και 200 ραχιαίους τη μέρα και όλα οκ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μολις αγορασα εναν φτηνο λιπομετρητη που με εβγαλε

35,75% λιπος και σουπερυπερβαρο:D
και 44,2% νερό


λεει τιποτα?ή τσαμπα το πηρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά από το φυλλάδιο του Lidl, γιατί δε μου εμφανίζει κάτι το link, ο λιπομετρητής αυτός είναι για τα χέρια. Έχω την αίσθηση πως είναι ιδιαίτερα ανακριβείς καθώς βγάζουν συμπέρασμα μόνο για το λίπος στο πάνω μέρος του σώματος. Αν το κάτω μέρος είναι παχύτερο, με περισσότερο λίπος, να περιμένεις παραπάνω. Αλλά και πάλι δεν παίρνω όρκο, αν και θυμάμαι να το διαβάζω κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαισκα ρευμα περναει,,απο ολο το σωμα..

γιατι μονο στο πανω μερος?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κοίτα πολύ φοβάμαι επειδή το αγνοώ το θέμα πως θα πω βλακείες. Καλύτερα να περιμένουμε κάποιους από εδώ που ασχολούνται περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Έχω στο σπίτι αυτόν το διάδρομο https://www.athleticshop.gr/product_info.php?products_id=7418
έχει και λιπομετρητή. Είναι αξιόπιστος ο λιπομετρητής, δηλαδή τα αποτελέσματα κατά πόσο είναι πραγματικά; Δείχνει ότι έχω 14%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
τσαμπα γυμναστικη,, μου ακουγεται καλυτερο απο γυμναστηριο..

αντε να δουμε..

εδω στην Πατρα στο Ριο εχω διπλα το σταδιο Τοφαλος...αλλα και το πανπελοποννησιακο απο την αλλη μερια της πατρας..


και μπορεις να πας χυμα?τι ειδους γυμναστικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
200 κοιλιακούς και 200 ραχιαίους τη μέρα και όλα οκ :P

Όχι κατευθείαν.;)

Αργά αλλά σταδιακά ανεβαίνει.Εγώ πχ όταν άρχισα πριν καμιά βδομάδα έκανα από 60 ραχιαίους και 50 κοιλιακούς.Τώρα κάνω 75 κοιλιακούς 90 ραχιαίους και 30 καμψεις συν το κολυμβητήριο 3 φορές τη βδομάδα(και 2 φορές τρέξιμο:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ασχετο αλλα εχω ακουσει οτι για καψιμο λιπους πρεπει να γυμναζεσαι με ενα σταθερο heart rate, πχ για εμενα ειναι 117 παλμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στα πολλά κιλά τέτοιος ρυθμός ισοδυναμεί με κατάρρευση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top