Τι είναι "ελεύθερος χρόνος";

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στην περιοχή αυτή, θα βρείτε διάφορους τρόπους ψυχαγωγίας και διασκέδασης όπως για παράδειγμα, arcade παιχνίδια. Ένας ακόμη τρόπος για την ευχάριστη αξιοποίηση του ελέυθερου χρόνου σας.
Το ερώτημα λοιπόν είναι, για τον προσδιορισμό της έννοιας "ελεύθερος χρόνος" : από χαβαλετζίδικη άποψη και μέχρι τη "φιλοσοφική" του διάσταση.
Για μένα αποτελεί μία πρόσκληση: υπάρχει; Για εσάς;:whistle:


~~~~Σημείωση από Γιώργος~~~~
Το παρόν θέμα αφορά την φιλοσοφική
διάσταση του ελεύθερου χρόνου. Για μία
πιο ανάλαφρη συζήτηση σχετικά με τον
ελεύθερο χρόνο υπάρχει αυτό το θέμα.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Υπάρχει.
Γενικά είμαι της άποψης πως για όλα βρίσκουμε χρόνο, έστω και λίγο.
Η έννοια όμως του "ελεύθερου χρόνου" εξαρτάται από τις δραστηριότητες.
Ελεύθερος χρόνος είναι να κάνει ο,τιδήποτε θέλει ο καθένας και τον ευχαριστεί.
Κυρίως ο ελεύθερος χρόνος, μας χαρίζει ψυχική ηδονή αλλά και σωματική χαλάρωση.
Πόσο μάλλον όταν στον ελεύθερο χρόνο μας δημιουργούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η έννοια όμως του "ελεύθερου χρόνου" εξαρτάται από τις δραστηριότητες.
Το ρήμα "εξαρτώ", δεν νομίζεις ότι ήδη εισάγει έναν περιορισμό
της ελευθερίας, φίλέ Αρκτούρε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Το ρήμα "εξαρτώ", δεν νομίζεις ότι ήδη εισάγει έναν περιορισμό
της ελευθερίας, φίλέ Αρκτούρε;

Όχι, καθόλου.
Η "εξάρτηση" αυτή είναι επιλογή μας.
Τώρα με ποιά έννοια ορίζεις εσύ το κατά πόσο είναι Ελεύθερος ο "ελεύθερος χρόνος" μας;
Και μόνο που είναι μέσα στη ζωή μας, θα υπάρχουν από τριγύρω άλλα πράγματα τα οποία θα μας απασχολούν και δεν θα μπορούμε να είμαστε πλήρως ελεύθεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ελεύθερος χρόνος, μαζί με την υγεία. είναι για μένα το υπέρτατο αγαθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ο ελέυθερος χρονος ειναι μια εννοια με παρα παρα πολλες διαφορετικες εξηγησεις συμφωνα με το πως βλεπει τα πραγματα ο καθε ανθρωπος. Για μενα ο ελευθερος χρονος ειναι κατι παραπανω απο αυτο που οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι, καθως σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη! Κοντα στην οικογενεια σου, στους φιλους σου, και πανω απ' ολα στον εαυτο σου. Στην καπιταλιστικη κοινωνια στην οποια ζουμε, πραγματικη ζωη θεωρειται αυτη κοντα στο αφεντικο σου, στους συναδερφους στους πελατες κλπ, ατομα που μπορει και να μην συμπαθεις καθολου και πιθανοτατα ουδεποτε θα ηθελες να εχεις σχεση μαζι τους και ο ελευθερος χρονος, με ολα αυτα που ανεφερα παραπανω θεωρειται απλα ενας κενος χρονος... Ενα διαλλειμα... Και ακομα χειροτερα... μια παραχωρηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Θα δώσω δύο εκδοχές του "ελεύθερου χρόνου", περισσότερο σαν ερέθισμα:
1η: ...είναι ο χρόνος ανάμεσα σε δύο διαδοχικές επιθυμίες του κάθε ανθρώπου και
2η:... είναι ο χρόνος μίας κατάθεσης χρημάτων στα χέρια ενός θεσμικού ή μη Τοκογλύφου, μέχρι να του τα ζητήσεις πίσω
ΥΓ: Ως "θεσμικό Τοκογλύφο" θεωρώ τις εν Ελλάδι Τράπεζες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
O χρόνος που περνάς μπροστά από μια οθόνη ίσως; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

am_xmen

Νεοφερμένος

Η am_xmen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ελεύθερος χρόνος
Τι είναι αυτό;;;;

Η αλήθεια τώρα το γνωρίζω μετά απο μερικές αλλάγες που έκανα στην ζωή μου.... Και ευτυχώς.....που τις έκανα τώρα στα 25.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Ελεύθερος χρόνος: Το χρονικό διάστημα στο οποίο κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν (ή νομίζεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diavoleas

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ελεύθερος χρόνος είναι το διάστημα ανάμεσα στη μέρα που γεννήθηκα και στην στιγμή που θα πατήσω "υποβολή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αυτό που ψάχνω και δεν βρίσκω τον τελευταίο καιρό όπως θα έχετε καταλάβει από την απουσία μου από το στέκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Για μενα ο ελευθερος χρονος ειναι κατι παραπανω απο αυτο που οι περισσοτεροι πιστευουν οτι ειναι, καθως σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη!
Αξιοσημείωτη διάκριση:"...σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη!"!!! Το ζητούμενο λοιπόν είναι η "πραγματική ζωή", αλλά ταυτόχρονα αυτή είναι μάλλον και το μόνο ασφαλές κριτήριο, για τον "ελεύθερο χρόνο". Κάτι σχετικό συναντάει κανείς στη "Γερμανική Ιδεολογία" του Κ. Μαρξ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Στο προφίλ μου έχω γράψει «ελεύθερο χρόνο δεν έχω». Και αμφιβάλω ότι θα θέλω να έχω γιατί για μένα «ελεύθερο χρόνο» σημαίνει «δεν κάνω τίποτα, το μυαλό κοιμάται». Όταν θα πεθάνω δεν θα κάνω τίποτα, θα έχω όσο θέλω. Οπότε για μένα «ελεύθερο χρόνο» δεν είναι πραγματική ζωή. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να εργάζομαι συνέχεια. Αλλά ότι μου αρέσει πάντα να έχω κάτι να κάνω. Είτε με το σώμα είτε με το μυαλό.(πώς τα λεω...καταλαβατε τιποτα?:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Στο προφίλ μου έχω γράψει «ελεύθερο χρόνο δεν έχω». Και αμφιβάλω ότι θα θέλω να έχω γιατί για μένα «ελεύθερο χρόνο» σημαίνει «δεν κάνω τίποτα, το μυαλό κοιμάται». Όταν θα πεθάνω δεν θα κάνω τίποτα, θα έχω όσο θέλω. Οπότε για μένα «ελεύθερο χρόνο» δεν είναι πραγματική ζωή. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλω να εργάζομαι συνέχεια. Αλλά ότι μου αρέσει πάντα να έχω κάτι να κάνω. Είτε με το σώμα είτε με το μυαλό.(πώς τα λεω...καταλαβατε τιποτα?:P:P:P)
"...Όταν θα πεθάνω δεν θα κάνω τίποτα, θα έχω όσο θέλω."!Πράγματι, ο θάνατος θα μπορούσε να θεωρηθεί ως "ελεύθερος χρόνος", μόνον που είναι μάλλον αμφιλεγόμενο, το κατά πόσο "εκεί", μπορεί να "έχει" κανείς!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν περιμένεις* «να έχεις» δεν θα απογοητευτείς. Οπότε «έχω» «δεν έχω» σε μια διάσταση που δεν περιμένεις τίποτα μπορεί να έχει την ίδια αξία.

(*τώρα στα 35 μου είμαι "μάγκας". Στα 70 μου ίσως αναθεωρώ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Αξιοσημείωτη διάκριση:"...σε αυτον τον χρονο ουσιαστικα βρισκεται η πραγματικη ζωη!"!!! Το ζητούμενο λοιπόν είναι η "πραγματική ζωή", αλλά ταυτόχρονα αυτή είναι μάλλον και το μόνο ασφαλές κριτήριο, για τον "ελεύθερο χρόνο". Κάτι σχετικό συναντάει κανείς στη "Γερμανική Ιδεολογία" του Κ. Μαρξ...

Μου αρεσει η αναλυση που κανεις στις απαντησεις φιλε Νωευ... :) Δεν το ηξερα οτι το εχει γραψει ο Μαρξ αυτο, γιατι δεν εχω διαβασει το συγκεκριμενο βιβλιο... Χαιρομαι που ταυτιζονται οι αποψεις μας με τον κυριο Μαρξ για αλλη μια φορα... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ελευθερος ..απο τι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ελευθερος ..απο τι ;
Εξαιρετική ερώτηση! Στην πραγματικότητα, με την κοινότυπη έκφραση "ελεύθερος χρόνος", υποννοείται ο χρόνος κατά τον οποίο μία ανθρώπινη ύπαρξη είναι "ελεύθερη", από κάθε αναγκαιότητα. Αυτός καθεαυτός ο χρόνος, δεν μπορεί ποτέ να είναι ελεύθερος, ακόμη και σε συνθήκες χάους. Υπάρχει σχετικά ένα οντολογικό ερώτημα: υπάρχει χρόνος ανεξάρτητα του χώρου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα, με την κοινότυπη έκφραση "ελεύθερος χρόνος", υποννοείται ο χρόνος κατά τον οποίο μία ανθρώπινη ύπαρξη είναι "ελεύθερη", από κάθε αναγκαιότητα.
Τοτε μαλλον παμε σε ατοπο, καθως ποτε μια ανθρωπινη υπαρξη δεν ειναι ελευθερη απο καθε αναγκαιοτητα.

Και υπαρχει κι αλλο ερωτημα : υπαρχει ο χρονος γενικοτερα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top