Υπερβολική Αγάπη

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Κατ'αρχήν για μένα στο συναίσθημα της αγάπης δεν υπάρχουν διαβαθμίσεις ,"σ'αγαπώ λίγο,σ'αγαπώ πολύ,σ'αγαπώ περισσότερο,σ'αγαπώ υπερβολικά" Υπάρχει μόνο Σ'αγαπώ ή δε σ'αγαπώ .

Αυτό που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο ειναι αφ'ενός οι συμπεριφορές με τις οποίες εξωτερικεύει την αγάπη του ,αφ'ετέρου οι συμπεριφορές τις οποίες εισπράττει ΚΑΙ λειτουργούν γι'αυτόν ως καλοί αγωγοί μεταξύ πομπού και δέκτη.(εκπομπή ηλεκτρισμού κι εγώ.Για να με αγγίξει ο ηλεκτρισμός μεσολαβεί ένας αγωγός(=η εκάστοτε συμπεριφορά).Αν ο αγωγός είναι μέταλλο ο ηλεκτρισμός θα φτάσει σε μένα.Αν ο αγωγός είναι πχ πέτρα ο ηλεκτρισμός δε θα φτάσει σε μένα.Όπως και να χει ο ηλεκτρισμός παραμένει ηλεκτρισμός , όμως από τη στιγμή που δε με άγγιξε είναι σαν να μην τον βίωσα.)

Πολύ συχνά μάλιστα ακούω <<Μα εγώ του/της τα έδωσα όλα,τον/τη λάτρεψα,κτλ και το αποτέλεσμα ;με παράτησε,δεν εκτίμησε τα συναισθήματα μου κτλ>>.Μήπως γιατί ναι μεν έστειλες το μήνυμα σου αλλά δε φρόντισες και να το λάβει κι όλας ;Μήπως γιατί δε φρόντισες να μάθεις τη δική του γλώσσα και να του το στείλεις στη γλώσσα που μιλάει;Μήπως βαριόσουν να μάθεις αυτή τη γλώσσα και επαναπαύτηκες σ'ένα ξερό "εγώ έτσι ξέρω να αγαπώ";(φυσικά αυτό είναι αμοιβαίο).Προτού κατηγορήσουμε έναν άνθρωπο που μας άφησε κι ας τον λατρεύαμε ας αναλογιστούμε μήπως αυτή η λατρεία δεν έφτασε ποτέ σ'αυτόν.Δεν τον άγγιξε.Δεν τη βίωσε,κι ας το ήξερε ότι εκπέμπεις λατρεία.Δεν αρκεί αυτό.

Όσο για την αγάπη;Δεν τινάζεται με τον χωρισμό!Η σχέση μπορεί να τελειώσει όταν δεν υπάρχουν κοινοί κώδικες επικοινωνίας,η αγάπη όμως για τον άλλο εφόσον γεννήθηκε δεν πεθένει !

Ιmho πάντα :)

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από plain:
Όσο για την αγάπη;Δεν τινάζεται με τον χωρισμό!Η σχέση μπορεί να τελειώσει όταν δεν υπάρχουν κοινοί κώδικες επικοινωνίας,η αγάπη όμως για τον άλλο εφόσον γεννήθηκε δεν πεθένει !
Ιmho πάντα :)
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ... Αλλά μπορεί κάποιον να αγαπήσεις και επειτα να δεις οτι χρησιμοποιείτε τελείως διαφορετικό κώδικα , τότε μάλλον σιγα σιγα πεθένει η αγάπη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ... Αλλά μπορεί κάποιον να αγαπήσεις και επειτα να δεις οτι χρησιμοποιείτε τελείως διαφορετικό κώδικα , τότε μάλλον σιγα σιγα πεθένει η αγάπη:/:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό που πεθαίνει είναι ο έρωτας,η καψούρα αν θες.Οταν αγαπήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ(κάτι το οποίο δεν θα γίνει και πολλές φορές στην ζωή μας),πάντα έχει μία θέση στην καρδιά σου το πρόσωπο που αγάπησες.Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό που πεθαίνει είναι ο έρωτας,η καψούρα αν θες.Οταν αγαπήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ(κάτι το οποίο δεν θα γίνει και πολλές φορές στην ζωή μας),πάντα έχει μία θέση στην καρδιά σου το πρόσωπο που αγάπησες.Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει.
Ναι όμως αν αγαπήσεις κάποιον με λάθος τρόπο το όποιο ο αλλός δεν το αναγνωρίζει τότε μάλλον θα χαθεί κάποτε η αγάπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αν μου εχει τιχη λει να τα εχω φτιαξει με μια και να εχω μια αγαπη που να το φαταστης και μετα απο ενα χρονο να τα εχω χαλαση και να μην μπωρο να το ξεπερασο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ALEX_:
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αυτό που πεθαίνει είναι ο έρωτας,η καψούρα αν θες.Οταν αγαπήσεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ(κάτι το οποίο δεν θα γίνει και πολλές φορές στην ζωή μας),πάντα έχει μία θέση στην καρδιά σου το πρόσωπο που αγάπησες.Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει.


:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship: :worship:
οταν αγαπήσεις η αγάπη δεν χάνεται...μπορεί να χαθεί ο άλλος από την ζωή σου, εσύ από την δική του αλλά πάντα θα κουβαλάς κάτι μέσα σου...Κάτι μόνο δικό σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ... Αλλά μπορεί κάποιον να αγαπήσεις και επειτα να δεις οτι χρησιμοποιείτε τελείως διαφορετικό κώδικα , τότε μάλλον σιγα σιγα πεθένει η αγάπη:/:

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον ΑLEX σ'αυτό τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία...Η αγάπη δεν πεθένει με το χωρισμό.Ήμουν αρραβωνιασμένη,χωρίσαμε,ξαναέφτιαξε τη ζωή του κι εγώ τη δική μου.Προχωρήσαμε.
Κάποια στιγμή χρειάστηκε ο τωρινός μου σύντροφος μεταμόσχευση στον αμφιβληστροειδή ,χρειαζόταν κάποια χρήματα που δεν τα είχαμε.Μες τη στεναχώρια εγώ ,ήδη το ένα μάτι του ήταν νεκρό και κινδύνευε και το άλλο τώρα.Το μαθαίνει αυτό ο ..... από τον αδερφό μου (ήταν ήδη φίλοι) και ύστερα από λίγο κερό μου λέει ο αδερφός μου ότι πουλάει τη μηχανή του για να μου δώσει τα χρήματα.Να βοηθήσει.
Φυσικά δν το δέχτηκα και όταν τον ρώτησα "γιατί το κάνεις αυτό;" η απάντηση του "γιατί θέλω να είσαι ευτυχισμένη όπου κι αν είσαι με όποιον κι αν είσαι"!Σαφώς και δεν ήταν πλεον ερωτευμένος μαζί μου όπως κι εγώ,αλλά η αγάπη πάντα ζει .Γι'αυτό και είναι βέβαια το πιο σπάνιο συναίσθημα.

Άλλωστε πόσοι άνθρωποι δεν έφυγαν από το σπίτι τους γιατί δεν είχαν κοινούς κώδικες επικοινωνίας με τους γονείς τους και δε μπορούσαν να συνυπάρξουν;Παρ'ολα αυτά ΠΑΝΤΑ τους αγαπάνε.(εφόσον τους αγαπούσαν και πριν,γιατί και η γονεική αγάπη δεν είναι δεδομένη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship: :worship:
οταν αγαπήσεις η αγάπη δεν χάνεται...μπορεί να χαθεί ο άλλος από την ζωή σου, εσύ από την δική του αλλά πάντα θα κουβαλάς κάτι μέσα σου...Κάτι μόνο δικό σας...

έτσι είναι κι εγώ μαζί σου
όσο για την υπερβολική αγάπη δεν θα το άντεχα θα με καταπίεζε και όλα έχουν κάποια όρια, θέλω την ελευθερία μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
:worship::worship::worship::worship::worship::worship::worship: :worship:
οταν αγαπήσεις η αγάπη δεν χάνεται...μπορεί να χαθεί ο άλλος από την ζωή σου, εσύ από την δική του αλλά πάντα θα κουβαλάς κάτι μέσα σου...Κάτι μόνο δικό σας...
Πολύ μελαγχολικό αυτό που γράφεις,όμορφο,αληθινό αλλά μελαγχολικό
...............μου θυμίζει το "τραγούδι της ερήμου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Πολύ μελαγχολικό αυτό που γράφεις,όμορφο,αληθινό αλλά μελαγχολικό
...............μου θυμίζει το "τραγούδι της ερήμου".

Όντως τι μου θυμίσατε τώρα..Όπωσ και να έχει το παρελθόν είναι παρελθόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Και όμως είναι τόσο αληθινό...Και με θεωρώ πολύ τυχερή που το έχω νιώσει και ακόμα το νιώθω...Και περισσότερο τυχερή που αυτόν τον άνθρωπο τον έχω στην ζωή μου άσχετα που αν από άποψη σχέσης όλα έχουν τελειώσει και ανήκουν στο παρελθόν....ουφ..θα μελαγχολήσω...δεν είναι η μέρα μου σήμερα...όλα στραβά μου πάνε....από που να αρχίσω και από που να τελειώσω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι Βίκυ νιώθω πολύ τυχερή που το ένιωσα αυτό και τώρα το νιώθω πάλι με άλλο άτομο για δεύτερη φορά.
Έχω κάποια επικοινωνία με τον πρώτο αλλά δεν γίνεται να τον δω ούτε αυτός εμένα φιλικά τελείως γι'αυτό δεν έχουμε και πολλά πολλά.
Πάντως αν και έγιναν πολλά(σου έχω πει) θέλω να είναι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αρνητικο,αλλα πολλες φορες μας πνιγει ολη αυτη η αγαπη σε τοσο μεγαλο βαθμο...Ισως επειδη δημιουργει και την υπερπροστατευτικοτητα...Αλλα δεν εχει μονο σημασια το μεγεθος της αγαπης,αλλα και το πως εκδηλωνεται...Μπορει να αγαπαμε καποιον υπερβολικα μεσα μας,αλλα να μην το δειχνουμε σε μεγαλο βαθμο...Παντως,σιγουρα η υπερβολικη αγαπη ακουγεται καλυτερα απο το ''καθολου αγαπη''........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θέμα για αυτοκριτική..

Λοιπόν. Έχω βιώσει το συναίσθημα του να σε αγαπάνε σε υπερβολικό βαθμό, και έτσι έχω μάθει να λειτουργώ κι η ίδια. Να έχω ένα άτομο σταντ μπαι το οποίο ακόμα κι όταν κάθομαι αμέριμνη στον καναπέ και βυθίζομαι σε σκέψεις, θα με σκανάρει και θα καταλάβει τι συμβαίνει, χωρίς εγώ φυσικά να το θέλω. Αναφέρομαι στη μητέρα μου..
Όσο όμως λατρεύω αυτή τη γυναίκα, άλλο τόσο με οδηγεί στα όρια της παράνοιας. :worry: Η υπερβολική της αγάπη, η υπερβολική προστατευτικότητα, η υπερβολική ταύτιση- ..όλα αυτά που νιώθουν οι γονείς για τα παιδιά τους τελος πάντων, στον υπερθετικό βαθμό- είναι καλό μέχρι ενός σημείου, αλλά από εκεί και έπειτα το νιώθεις όχι απλά σαν εισβολή στην προσωπικότητά σου και την προσωπική σου ζωή, μα σαν πατρονάρισμα- σαν να μην έχεις εσύ βούληση και είσαι απλά η μαριονέτα, έχεις ρόλο καθαρά διεκπεραιωτικό- γιατί εκείνη είναι "η μαμά και ξέρει, όχι επειδή είναι πιο έξυπνη, μα επειδή είναι μεγαλύτερη".. :S
Αγαπημένη ατάκα μαμάς η τελευταία, και δεν την κακίζω- ίσα ίσα, την υπεραγαπώ :) - απλά θα ήθελα ώρες ώρες να μην επεμβαίνει στη δική μου ζωή, έχοντας ως "δικαιολογία" την υπερβολική αγάπη που μου έχει. :/


Κι έτσι λοιπόν πάμε σε εμένα.. Έχοντας μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον, ήταν φυσικό πως μεγαλώνοντας θα έχω πάρει το κατιτίς μου. Μου αρέσει λοιπόν στις σχέσεις μου να προσφέρω.. Ό,τι μπορώ, και ό,τι ..δεν μπορώ. Με κίνητρο την υπερβολική μου αγάπη για κάποιον (εδώ είναι που λέμε πως η πρόθεση δεν είναι κακή, μα το αποτέλεσμα πολλές φορές έχει αρνητικές προεκτάσεις :ermm:) μπορώ να κάνω τα πάντα γι αυτόν. Και να ανεχτώ τα πάντα. Να προλαβαίνω τις ανάγκες του πριν καν τις διαπιστώσει ο ίδιος, να προσπαθώ να αποφύγω κακοτοπιές, κλπ κλπ.. και τελικώς να τον.. παραμερίζω :S, και να είμαι μόνη στο τιμόνι της σχέσης- κάτι που δεν μου αρέσει ειν η αλήθεια, μα έχοντας δημιουργήσει μια τέτοια κατάσταση, νιώθω πως κατα κάποιο τρόπο πρέπει και να την αντιμετωπίσω.

Ο άλλος λοιπόν καταλήγει να "πνίγεται", γιατί δεν εννοώ να συνειδητοποιήσω το εξής απλό: Δεν μπορείς να κρατήσεις κάτι για πάντα, όπως είναι τώρα. Δεν μπορείς να το αφυδατώσεις, ούτε να το βάλεις στην κατάψυξη.. Μαζί με τα καλά, πάνε τα κακά- μαζί με τα σωστά, θα γίνονται κα λάθη. Αλλά δεν πειράζει, διότι η αγάπη είναι εκείνη που θα έπρεπε να σου επιτρέπει να ..επιτρέψεις στον άλλο, μα πρωτίστως σε εσένα, να μην είναι αλάθητος ούτε και ρομποτ- να είναι άνθρωπος.
Οι άνθρωποι κάνουν επιλογές- και πολλές φορές επιλέγουν σωστά, άλλοτε κάνουν λάθη. Αν αγαπάς κάποιον, άστον να κάνει το "λάθος" του- γιατί αυτό θα είναι κάτι δικό του. :)



..[/τέλος αυτοκριτικής]

πάω νανι. :sleep:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Χμμ... Υπερβολική αγάπη... Δεν ξέρω αν υπάρχει. Πιστεύω οτι είναι άλλα πράγματα, όπως ανασφάλεια, χαμηλή αυτοεκτίμηση, κλπ. Πάντως αγάπη δεν είναι. Και το λέω επειδή το έχω κάνει, έχω δείξει υπερβολικά πολύ ενδιαφέρον σε κάποιον και τον έπνιξα. Δεν ήταν οτι δε με αγαπούσε, αλλά είχε ζωή και χωρίς εμένα. Εγώ πάλι όχι.

(Παν) μέτρον άριστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ε οχι και να πνιγω απο την αγαπη.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top