• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Θεραπευτικά βότανα

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Συνταγες του καλογερου...

Οταν ακομα οι καλογεροι ηταν καλο-γεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalasis

Νεοφερμένος

Ο thalasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
:( Θελω μαλια εχω λιγα [δηλαδη γαμω τιν φαλακραμου.] Γιασου ORALEE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
μπράβο για τον κόπο σου. Με βοήθησαν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Η fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω φετος που εδινα πανελληνιες και δεν κοιμομουν καλα ειχα συχνα πονοκεφαλο και επινα αφεψημα μεντασ το οποιο εχει και πολυ ωραια γευση και ειναι πολυ αποτελεσματικο ακομα και οταν το ντεπον δεν βοηθαει... το μονο προβλημα ειναι οτι μετα σε χαλαρωνει και εισαι ετοιμος για υπνο γι αυτο μετα επινα και εναν καφε!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βρε παιδια κανα βοτανο για να λειτουργει το μυαλο πιο αποδοτικα και να θυμαται ακομα και αν εχει περασει μια δυο μερες απο αυτα που διαβαζα, μηπως υπαρχει? Διοτι μια που τα διαβασα και μια που τα ξεχασα. Μπορει να θυμαμαι πραγματα που εγιναν μηνες πριν αλλα τα μαθηματα δεν μπορω να τα θυμαμαι με τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omorfileni89

Νεοφερμένος

Η Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Παίρνω ένα προίον αδυνατύσματος ( Nidora) που είναι φυτικό και είδα ότι ένα από τα συστατικά είναι η Σίλικα. Την έχετε ακούσει?? Τι ακριβώς είναι. Στη σελίδα του πριοντος λέει ότι: Η σίλικα μπορεί να βρεθεί στα φύλλα των πράσινων λαχανικών, το κρεμμύδι, το ρύζι, τα δημητριακά ολικής αλέσεως και το κριθάρι. Το διοξείδιο του πυριτίου (σίλικα) είναι ένα κοινό συμπλήρωμα στην παραγωγή τροφίμων, όπου χρησιμοποιείται κυρίως για να απορροφά νερό σε κονιοποιημένα τρόφιμα.
Απ'ότι κατάλαβα είναι πολύ καλό αυτό το φυτό, απλά δεν το έχω ακούσει πριν και ήθελα να ξέρω αν το γνωρίζει κανείς!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Παίρνω ένα προίον αδυνατύσματος ( Nidora) που είναι φυτικό και είδα ότι ένα από τα συστατικά είναι η Σίλικα. Την έχετε ακούσει?? Τι ακριβώς είναι. Στη σελίδα του πριοντος λέει ότι: Η σίλικα μπορεί να βρεθεί στα φύλλα των πράσινων λαχανικών, το κρεμμύδι, το ρύζι, τα δημητριακά ολικής αλέσεως και το κριθάρι. Το διοξείδιο του πυριτίου (σίλικα) είναι ένα κοινό συμπλήρωμα στην παραγωγή τροφίμων, όπου χρησιμοποιείται κυρίως για να απορροφά νερό σε κονιοποιημένα τρόφιμα. Απ'ότι κατάλαβα είναι πολύ καλό αυτό το φυτό, απλά δεν το έχω ακούσει πριν και ήθελα να ξέρω αν το γνωρίζει κανείς!!!!
Σίλικα είναι το διοξείδιο του πυριτίου (SiO2) και τίποτα περισσότερο. Περιέχεται σε κάποιες πέτρες. Είναι ουσία που απορροφά την υγρασία. Τη βρίσκουμε σε σακουλάκια μέσα σε κάποιες συσκευασίες. Την αναφέρουν οι ψευτογιατροί της "ομοιοπαθητικής" στα μαντζούνια τους για ...θεραπεία νυχιών. Δεν υπάρχει φυτό "σίλικα". Τώρα, για το προϊόν που αναφέρεις, δεν μπορώ να ξέρω αν μια ανόργανη ουσία που απορροφά το νερό μπορεί να προκαλέσει ...αδυνάτισμα. Το σίγουρο είναι ότι πριν χρησιμοποιήσουμε κάποιο τέτοιο προϊόν, καλό είναι να παίρνουμε πρώτα τη γνώμη ενός γιατρού.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα, για το προϊόν που αναφέρεις, δεν μπορώ να ξέρω αν μια ανόργανη ουσία που απορροφά το νερό μπορεί να προκαλέσει ...αδυνάτισμα.

Σε αδυνατίζει αφυδατώνοντάς σε, σίγουρη μέθοδος. Μην πέρνετε ρε παιδιά προιόντα αδυνατίσματος, έλεος, αν θέλετε να χάσετε κιλά ο μοναδικός τρόπος είναι να καίτε λιγότερες θερμίδες απ΄όσες πέρνετε. Κάντε μια ισοροπιμένη διατροφή και βάλτε λίγη άσκηση στη ζωή σας και voila!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Παίρνω ένα προίον αδυνατύσματος ( Nidora) που είναι φυτικό και είδα ότι ένα από τα συστατικά είναι η Σίλικα. Την έχετε ακούσει?? Τι ακριβώς είναι. Στη σελίδα του πριοντος λέει ότι: Η σίλικα μπορεί να βρεθεί στα φύλλα των πράσινων λαχανικών, το κρεμμύδι, το ρύζι, τα δημητριακά ολικής αλέσεως και το κριθάρι. Το διοξείδιο του πυριτίου (σίλικα) είναι ένα κοινό συμπλήρωμα στην παραγωγή τροφίμων, όπου χρησιμοποιείται κυρίως για να απορροφά νερό σε κονιοποιημένα τρόφιμα.
Απ'ότι κατάλαβα είναι πολύ καλό αυτό το φυτό, απλά δεν το έχω ακούσει πριν και ήθελα να ξέρω αν το γνωρίζει κανείς!!!!

No offence but μην πιστευεις τα υπέροχα λόγια που γράφει μια εταιρία για να προωθήσει το προϊόν της γιατί μπορούν να είναι απίστευτα παραπλανητικά. Σήμερα πήγα να πάρω κάτι παπούτσια και 4 πωλήτριες μου είπαν ότι έχουν το παπούτσι που δοκίμασα και είναι υπέροχο / άνετο κλπ και 2 από αυτές είπαν ότι έχουν και χτυπημένο νύχι σαν εμένα. Τι πιθανότητες υπάρχουν να ήταν ειλικρινείς? :P

On topic, σιλικα χρησιμοποίησα στο εργαστήριο στο προηγούμενο εξάμηνο για διαχωρισμό μείγματος οργανικών ενώσεων. Δημιουργεί δεσμούς με ενώσεις με παραπλήσιες ιδιότητες και έτσι αφήνει να περνάνε ευκολότερα οι υπόλοιπες και έτσι επιτυγχάνεται διαχωρισμός μέσα σε άκρες. Και μόνο το γεγονός ότι το έκανα πείραμα αρκεί για να μην θέλω να το φάω προσωπικά. :hmm: Και όπως είπαν πιο πάνω δεν σε αδυνατίζει φυσικά, δεν βελτιώνει το μεταβολισμό σου κλπ, έχει αποτελέσματα (?) όσο το παίρνεις και άνετα γυρνάει μπουμερανγκ ο οργανισμός σου και να βάλει περισσότερα κιλά όταν το σταματήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ειχα ρωτησει καποτε για την περιοδο και ανακαλυψα την αχιλλεα, ειναι πραγματικα σωτηρια για οσες σφαδαζετε στον πονο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dune

Νεοφερμένος

Η dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σε αδυνατίζει αφυδατώνοντάς σε, σίγουρη μέθοδος. Μην πέρνετε ρε παιδιά προιόντα αδυνατίσματος, έλεος, αν θέλετε να χάσετε κιλά ο μοναδικός τρόπος είναι να καίτε λιγότερες θερμίδες απ΄όσες πέρνετε. Κάντε μια ισοροπιμένη διατροφή και βάλτε λίγη άσκηση στη ζωή σας και voila!

Μα ελα μου ντε!
Και γω χτες ηπια πολυ νερο και πηρα 1 κιλο. Παει να πει οτι παχυνα?
Το myfitnesspal ειναι ο πιο φτηνος και ευκολος τροπος να χασεις περιττο βαρος, κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omorfileni89

Νεοφερμένος

Η Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα σχόλια σας, παιδια! Να σας πω, το συμπλήρωμα που παιρνω, το Nidora είναι φυτικό και περιέχει πολλά συστατικά, ρώτησα για τη Σίλικα επειδή δεν την έχω ακούσει. Χρισημοποιώ το προιον αυτο εδω και 10 ημέρες, για τώρα δεν έχω δει καμια παρανέργεια και έχω χάσει με συνδιασμό με ασκήσεις και διατροφή σχεδόν 2 κιλά! :) :) :) :) Το προίον το διαφημίζουν να κόβει την όρεξη και όντως δεν παίναω πολύ και δεν μπορώ να φάω όλη τη μερίδα μου! Μακαρι να δω καλύτερα αποτελέσματα, πρέπει να μου φτάνει το προίον για τουλάχιστον 2 εβδομάδες ακόμι.
Wish me luck! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ρε παιδια τι παιρνετε τετοια πραγματα;
Οχι πως ειμαι ειδικη αλλα ολα αυτα τα αδυνατιστικα με τρομαζουν.
Διαιτα κ ραψιμο το στομα κ να πως χανεις κιλα..
Τι να πω.. Ο καθενας οτι πιστευει αλλα εγω ειμαι κατα ολων αυτων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Η σιλικα ειναι αμμος και επισης περιεχει TCP (συμπληρωμα ασβεστιου). Δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι να παιρνεις συμπληρωμα ασβεστιου χωρις να εχεις προβλημα. Εγω που ειχα προβλημα με χαμηλο ασβεστιο και επαιρνα συμπληρωμα με εντολη γιατρου, αναγκαστηκα να το κοψω εντελως γιατι απο το πολυ ασβεστιο εμφανισα πετρα στο νεφρο. Μη παιρνετε τετοια σκευασματα αδυνατισματος, ειδικα χωρις την εγκριση ιατρου. Στην θεση σου θα εκανα εξετασεις αιματος και θα ελεγχα οπωσδηποτε ηλεκτρολυτες, συκωτι, νεφρα, κλπ. Μη παιζεις με την υγεια σου. Αν δεν κουνησεις τον κ*λο σου δεν προκειται να αδυνατισεις. Ευκολο αδυνατισμα δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Omorfileni89

Νεοφερμένος

Η Eleni Papadopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Το παίρνω αυτό το προϊόν εδώ και 10 ημέρες. Δεν έχω παρενέργιες, αισθάνομαι καλά, έχω ενέργεια και ο γιατρός μου μου είπε ότι οι εξετάσεις που μου έκανε είναι νορμαλ. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν περιπτώσεις άσχημων παρενέργειων από διαφορετικά προϊόντα αδυνατίσματος και συμπληρώματα διατροφής αλλά για τώρα είμαι ικανοποιημένη και δεν πρόκειτε να κόβω την λήψη. Πιστεύω ότι με τη βοήθεια αυτόυ του προίόντος θα αποκτήσω τη συνήθεια να τρώω μικρότερες μερίδες φαγητού και δεν θα βάλω τα κιλά που έχασα πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σε αδυνατίζει αφυδατώνοντάς σε, σίγουρη μέθοδος. Μην πέρνετε ρε παιδιά προιόντα αδυνατίσματος, έλεος, αν θέλετε να χάσετε κιλά ο μοναδικός τρόπος είναι να καίτε λιγότερες θερμίδες απ΄όσες πέρνετε. Κάντε μια ισοροπιμένη διατροφή και βάλτε λίγη άσκηση στη ζωή σας και voila!

Έχεις απόλυτο δίκιο, Ξεχασμένε! Αν κάποιος/α τρώει υγιεινά και ασκείται καθημερινά, όχι μόνο τα βότανα, αλλά ακόμα και η δίαιτα είναι περιττή.
Από βότανα αμφιβόλου προελεύσεως μάλιστα είναι δυνατόν να προκληθούν σοβαρότατες αλλεργίες. Για την λεβάντα, λόγου χάρη, ακούγεται ότι προκαλεί δύσπνοια. Το έχουν πάθει αυτό και τρία άτομα του περιβάλλοντός μου: μια θεία μου και δύο φιλικά μου πρόσωπα.
Σε περίπτωση λοιπόν που θέλουμε να καταναλώσουμε κάποιο βότανο πρέπει να γνωρίζουμε τις ιδιότητές του, καθώς και ποια είναι η σωστή ποσότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα σας! Το παίρνω αυτό το προϊόν εδώ και 10 ημέρες. Δεν έχω παρενέργιες, αισθάνομαι καλά, έχω ενέργεια και ο γιατρός μου μου είπε ότι οι εξετάσεις που μου έκανε είναι νορμαλ. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν περιπτώσεις άσχημων παρενέργειων από διαφορετικά προϊόντα αδυνατίσματος και συμπληρώματα διατροφής αλλά για τώρα είμαι ικανοποιημένη και δεν πρόκειτε να κόβω την λήψη. Πιστεύω ότι με τη βοήθεια αυτόυ του προίόντος θα αποκτήσω τη συνήθεια να τρώω μικρότερες μερίδες φαγητού και δεν θα βάλω τα κιλά που έχασα πίσω.

Αν είχες μιλήσει με τον γιατρό σου και σου είχε πει οκ να το πάρεις, εντάξει δεν υπάρχει θέμα.
Απλά και οι άλλοι πιο πάνω τα είπαν αυτά γιατί υπάρχει μια τάση να λέμε "έλα μωρέ φυτικό είναι, τι θα μου κάνει", και να χρυσοπληρώνουμε φαρμακεία και εταιρίες για δυνητικά βλαβερές βλακείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top