Ασφάλιση εργαζόμενου

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ηθελα να με ενημερωσει οποιος γνωριζει τι παιζει με την ασφαλιστικη νομοθεσια στην Ελλαδα.

Πιο συγκεκριμενα, αν δουλεψω ως υπαλληλος μπορει ο εργοδοτης να μου κανει ιδιωτικη ασφαλεια υγειας ωστε να αποφυγω το ΙΚΑ όχι?

Για τους ελευθερους επαγγελματιες, μπορω να αποφυγω το ταμειο με ιδιωτικη ασφαλιση ή πρέπει να πληρώνω ετσι κι αλλιώς?

Τελος φαντάζομαι πως η ασφάλιση είναι υποχρεωτική δια νόμου έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα ηθελα να με ενημερωσει οποιος γνωριζει τι παιζει με την ασφαλιστικη νομοθεσια στην Ελλαδα.

Πιο συγκεκριμενα, αν δουλεψω ως υπαλληλος μπορει ο εργοδοτης να μου κανει ιδιωτικη ασφαλεια υγειας ωστε να αποφυγω το ΙΚΑ όχι?

Για τους ελευθερους επαγγελματιες, μπορω να αποφυγω το ταμειο με ιδιωτικη ασφαλιση ή πρέπει να πληρώνω ετσι κι αλλιώς?

Τελος φαντάζομαι πως η ασφάλιση είναι υποχρεωτική δια νόμου έτσι?

το μονο που ξερω ναι η ασφαλιση ειναι υποχρεωτικη
δηλαδη αν εγω σε εχω στην εταιρεια μ αδηλωτο
και ερθουν για ελεγχο και σε βρουνε τοτε μπορει να μου κλεισουν και την εταιρεια
(48 ωρες)
και το προστιμο δε το γλυτωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πιο συγκεκριμενα, αν δουλεψω ως υπαλληλος μπορει ο εργοδοτης να μου κανει ιδιωτικη ασφαλεια υγειας ωστε να αποφυγω το ΙΚΑ όχι?

Τελος φαντάζομαι πως η ασφάλιση είναι υποχρεωτική δια νόμου έτσι?
Σχεδόν το αποκλείω αν πρόκειται για μια απλή επιχείρηση, δεν μπλέκουν με ιδιωτικές ασφάλειες την στιγμή που υπάρχει το ΙΚΑ. Εκτός και αν πρόκειται για καμμιά μεγάλη πολυεθνική, εκεί ναι, υπάρχει περίπτωση για ιδιωτική ασφάλεια.

Το τελευταίο στο απάντησε και ο Σωτήρης, κανονικά είναι υποχρεωτική η ασφάλιση εργαζόμενου. ΄Οχι πως δεν υπάρχουν και υπάλληλοι ανασφάλιστοι προκειμένου να γλυτώσουν κάποια λεφτά. Και έλεγχοι γίνονται συνήθως μόνο μετά από καταγγελία και όχι έτσι στα ξεκούδουνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολες οι εταιριες στον τομεα μου προσφερουν ιδιωτικη ασφαλιση υγειας γι αυτο ρωταω, και μιλαμε για τρομερες ασφαλισεις της ταξης των 350 ευρω το χρονο με πληρη ιατρικη καλυψη σε ιδιωτικα νοσοκομεια, αλλα κατι μου λεει πως θα πρεπει να πληρωνω και το ικα ταυτοχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Μμμ αυτό δεν το ξέρω, ξέρω πως η ασφάλιση του εργαζόμενου γίνεται και για να έχει κάποια έσοδα το κράτος, οπότε μπορεί και να ισχύει αυτό που λες.:hmm:
Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να ρωτούσες κάποιον εργατολόγο, εκτός κι αν έχουμε κανέναν στο σάιτ και σου απαντήσει αφιλοκερδώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To IKA είναι υποχρεωτικό.

Αυτή τη στιγμή αν έχεις μαγαζί και ταυτόχρονα είσαι υπάλληλος γλυτώνεις τον ΟΑΕΕ. Από 1-1-2017 δυστυχώς σταματά να ισχύει αυτό. Δηλαδή ο συγκεκριμένος πρέπει να πληρώνει και ΟΑΕΕ και ΙΚΑ ταυτόχρονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Είναι υποχρεωτική η ασφάλιση σου στο ΙΚΑ με τον νόμο 2335/1995 η ιδιωτική ασφάλιση είναι εξτρά παροχή απο τον εργοδότη μη υποχρεωτική την οποία αν θέλει στην παρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top