Ψυχιατρική: Θεραπεία με ηλεκτροσόκ

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Παιδιά κάτι έψαχνα τυχαία και διάβασα αυτά, και είδα ένα βίντεο που για ευνόητους λόγους δεν το βάζω και έπαθα ΣΟΚ.

Τι γνώμη έχετε για αυτήν την "θεραπεία" :eek: ;



Πώς δρα το ηλεκτροσόκ στον ανθρώπινο εγκέφαλο;

Το ηλεκτροσόκ χρησιμοποιείται εδώ και περίπου οκτώ δεκαετίες στην ψυχιατρική, αλλά μέχρι σήμερα οι επιστήμονες δεν είχαν αποσαφηνίσει με ποιο μηχανισμό επιφέρει αλλαγές στις δομές του εγκεφάλου. Ερευνητές του Πανεπιστημίου του Αμπερντίν στη Σκότια, με επικεφαλής τον καθηγητή Ψυχιατρικής Ίαν Ράιντ και την Δρ Τζένιφερ Πέριν ισχυρίζονται ότι κατάφεραν να φωτίσουν τον τρόπο που το ηλεκτροσόκ δρα στον εγκέφαλο των πασχόντων από κατάθλιψη. Οι επιστήμονες χρησιμοποίησαν την λειτουργική μαγνητική νευροαπεικόνιση (fMRI) για να μελετήσουν την εγκεφαλική δραστηριότητα εννέα ενηλίκων με σοβαρή κατάθλιψη, πριν και μετά την υποβολή τους σε θεραπεία με ηλεκτροσόκ. Όπως διαπιστώθηκε, το ηλεκτροσόκ (ηλεκτροσυσπαστική θεραπεία) αυτό που κυρίως κάνει, είναι να αμβλύνει τις συνδέσεις ανάμεσα στις διαφορετικές περιοχές του εγκεφάλου των πασχόντων από κατάθλιψη, συγκεκριμένα ανάμεσα σε αυτές που επηρεάζουν την ψυχική διάθεση και το συναίσθημα, και σε αυτές που ελέγχουν τη σκέψη και τη συγκέντρωση. Οι ασθενείς αυτοί συνήθως έχουν μια υπερβολική διασύνδεση μεταξύ των διαφορετικών περιοχών του εγκεφάλου τους και το ηλεκτροσόκ μειώνει αυτές τις συνδέσεις, δρώντας θεραπευτικά με αυτό τον τρόπο. Μολονότι φαίνεται απίθανο οι πάσχοντες από σοβαρή κατάθλιψη, που συχνά βρίσκονται σε λήθαργο, να χουν μια τέτοια εγκεφαλική υπερδραστηριότητα, αυτό όντως συμβαίνει και εξηγεί πιθανώς γιατί η προσοχή τους είναι στραμμένη στον εαυτό τους και δυσκολεύονται να ανταποκριθούν στα εξωτερικά ερεθίσματα. Η υπερδιέγερση εστιάζεται κυρίως στον πλαγιοπίσθιο προμετωπιαίο φλοιό του εγκεφάλου και εκεί ακριβώς φάνηκε πως δρα το ηλεκτροσόκ, μειώνοντας τις υπέρμετρες εγκεφαλικές διασυνδέσεις. Η μελέτη ανοίγει το δρόμο για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας και ασφάλειας της θεραπείας με ηλεκτροσόκ, σύμφωνα με τον καθηγητή Νευροαπεικόνισης Κρίστιαν Σβαρτσμπάουερ του Πανεπιστημίου του Αμπερντίν. Η συγκεκριμένη θεραπευτική μέθοδος έχει συναντήσει πολλές και σημαντικές επικρίσεις από διάφορες πλευρές, κυρίως για τις πιθανές παρενέργειές της, όπως η απώλεια μνήμης και η σύγχυση. Σήμερα πλέον, το ηλεκτροσόκ χρησιμοποιείται σε ασθενή μόνο όταν δεν έχει υπάρξει θετική επίδραση από τα αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωσικά φάρμακα και από άλλες μορφές θεραπείας, όπως η ψυχοθεραπεία, ιδίως όταν οι ψυχίατροι αξιολογούν ότι υπάρχει κίνδυνος να βλάψει τον εαυτό του ή τους γύρω του. Κατά το ηλεκτροσόκ, οι γιατροί τοποθετούν ηλεκτρόδια στο κρανίο του ασθενούς, ο οποίος βρίσκεται σε αναισθησία, και διοχετεύουν ηλεκτρικό ρεύμα στον εγκέφαλό του. Η θεραπεία είναι πιο αποτελεσματική όταν τα ηλεκτρόδια τοποθετούνται και στους δύο κροτάφους και όχι μόνο στον ένα, όμως έτσι αυξάνονται και οι πιθανές παρενέργειες. Τα παλαιότερα χρόνια, το ηλεκτροσόκ γινόταν χωρίς αναισθησία του ασθενούς και με ρεύμα μεγαλύτερης ισχύος. Σύμφωνα με τον Δρ Ράιντ, μόνο το 40% των ασθενών με κατάθλιψη παρουσιάζουν βελτίωση με αντιψυχωσικά φάρμακα, ενώ αντίθετα με το ηλεκτροσόκ το ποσοστό επιτυχίας φθάνει το 75% έως 80%. Η έρευνα δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό έντυπο Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Πηγή: ΑΠΕ

διαβάστε και το παρακάτω άρθρο !

Ηλεκτροσόκ σε παιδιά: Μια αμφιλεγόμενη θεραπεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Νομίζω ότι πριν μερικές δεκαετίες το ηλεκτροσόκ πρέπει να ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο στο χώρο της ψυχιατρικής, τότε δεν είχαν εξελιχθεί και τα πάσης φύσεως ψυχιατρικά φάρμακα. Το θεωρώ λογικό να επιδρά στον εγκέφαλο, δεδομένου ότι ουσιαστικά ο εγκέφαλος λειτουργεί με ηλεκτρικά κύματα, και άρα ένα εξωτερικό ηλεκτρικό ερέθισμα επηρρεάζει τη λειτουργία του. Μάλλον, βέβαια, στις μέρες μας μια τέτοια θεραπεία θεωρείται βάρβαρη γι αυτό και θεωρώ ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται σπάνια....
Αν και ξέρω μερικούς που ένα ηλεκτροσόκ θα τους ωφελούσε... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στο Αιγηνητιο κάνουν θεραπείες με ηλεκτροσοκ και είναι επιστημονικά εγκεκριμένες. Γίνονται μετα απο αναισθησία και σε πολλές περιπτώσεις έχουν καλύτερο αποτέλεσμα απο την φαρμακοθεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Transcranial magnetic stimulation (TMS) .
Μια σύγκριση με το ECT .
Δείχνει το δεύτερο πιο αποτελεσματικο από το πρώτο. Αν και οι περισσότεροι ασθενείς προτιμούν rTMS for TMS .
rTMS είναι μια noninvasive (μη επεμβατική) θεραπεία με λιγοτερα risks για ανεπιθύμητες παρενεργειες.
Μελέτες δείχνουν οτι τα rTMS μπορούν να βοηθήσουν στην θεραπεία ασθενειών οπως:
, σχιζοφρένεια, διπολική διαταραχή, Πάρκινσον κλπ αλλά από FDA έχει εγκριθεί μόνο για TRD (treatment-resistant depression)
r(repetitive)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Νομίζω ότι πριν μερικές δεκαετίες το ηλεκτροσόκ πρέπει να ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο στο χώρο της ψυχιατρικής, τότε δεν είχαν εξελιχθεί και τα πάσης φύσεως ψυχιατρικά φάρμακα. Το θεωρώ λογικό να επιδρά στον εγκέφαλο, δεδομένου ότι ουσιαστικά ο εγκέφαλος λειτουργεί με ηλεκτρικά κύματα, και άρα ένα εξωτερικό ηλεκτρικό ερέθισμα επηρρεάζει τη λειτουργία του. Μάλλον, βέβαια, στις μέρες μας μια τέτοια θεραπεία θεωρείται βάρβαρη γι αυτό και θεωρώ ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται σπάνια....
Αν και ξέρω μερικούς που ένα ηλεκτροσόκ θα τους ωφελούσε... :hmm:

Ισχύει αυτό, είχε ξεκινήσει από πάρα πολύ παλιά αυτή η μέθοδος νομίζω μετά από τον Εμφύλιο εάν θυμάμαι καλά, και είχαν βρει από τότε ότι παρότι είχε μερικά ποσοστά επιτυχίας είχε και κάποια αποτυχίας. Ο ασθενής παρέμεινε μετά το ηλεκτροσοκ στο νοσοκομείο για παρακολούθηση εάν διάβασα και κατάλαβα καλά. Σίγουρα επηρεάζει, και εάν σκεφτείς ότι πχ η κατάθλιψη εάν δεν κάνω λάθος οφείλονται σε χημικές ανισορροπίες του εγκεφάλου. Τι εννοείς όμως ο εγκέφαλός μας λειτουργεί με ηλεκτρικά κύματα; Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να χρησιμοποιείται σπάνια (μη σου πω και καθόλου :P), δεν ξέρω, αλλά την έχω πάρει με τελείως στραβό μάτι.
(χαχαχ για ποιους λες; :D ; )


Στο Αιγηνητιο κάνουν θεραπείες με ηλεκτροσοκ και είναι επιστημονικά εγκεκριμένες. Γίνονται μετα απο αναισθησία και σε πολλές περιπτώσεις έχουν καλύτερο αποτέλεσμα απο την φαρμακοθεραπεία.

Δεν έχει ποσοστά θνησιμότητας όμως; Δεν μπορούν να καούν εγκεφαλικά κύτταρα ή νευρώνες που μπορεί να επιφέρει παράλυση κάτι τέτοιο; Καλά οκ ναι η αναισθησία γίνεται, γιατί είναι επώδυνοι οι σπασμοί που προκαλούνται να υποθέσω και γενικά σαν διαδικασία καθώς είδα και σχετικό βίντεο. Κάπου διάβασα ότι το δεξιό ημισφαίριο έχει να κάνει με το συναισθηματικό μας κόσμο, ενώ το αριστερό με το πρακτικό και η ανισορροπία στην σχέση μεταξύ τους προκαλεί προβλήματα (με πολύ απλά λόγια τα λέω). Πραγματοποιείται σε περίπτωση που δεν έχει επιτύχει η ψυχοθεραπεία και μετά όταν τα φάρμακα δεν είχαν αποτέλεσμα. Αλλά στα σοβαρά δεν ήξερα ότι ακόμα και σήμερα γίνεται κάτι τέτοιο :eek: Δεν ξέρω το θεωρώ κάπως ... Και το κάνουν ασθενείς εδώ στην Ελλάδα; Δεν είναι βάρβαρο ; Καλά ναι κάπου είδα ότι έχει 80% επιτυχία, οκ ναι αλλά θεωρώ ότι είναι επικύνδινο για την ανθρώπινη υγεία. Και τα φάρμακα είναι βέβαια πόσο μάλλον όταν δεν ακολουθούνται οι οδηγίες του γιατρού και δεν υπάρχει παρακολούθηση, αλλά δεν ξέρω γενικά δεν είμαι πολύ υπέρ φαρμάκων και ηλεκτρικού σοκ ,τώρα σε περίπτωση τεράστιας ανάγκης, δεν ξέρω .

Transcranial magnetic stimulation (TMS) .
Μια σύγκριση με το ECT .
Δείχνει το δεύτερο πιο αποτελεσματικο από το πρώτο. Αν και οι περισσότεροι ασθενείς προτιμούν rTMS for TMS .
rTMS είναι μια noninvasive (μη επεμβατική) θεραπεία με λιγοτερα risks για ανεπιθύμητες παρενεργειες.
Μελέτες δείχνουν οτι τα rTMS μπορούν να βοηθήσουν στην θεραπεία ασθενειών οπως:
, σχιζοφρένεια, διπολική διαταραχή, Πάρκινσον κλπ αλλά από FDA έχει εγκριθεί μόνο για TRD (treatment-resistant depression)
r(repetitive)

ECT είναι η θεραπεία με το ηλεκτροσόκ;
το άλλο τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 982117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
https://tmsmind.com/tms-therapy/tms/ect-vs-tms/
Είναι στα αγγλικά.
Αλλά δίνει ωραία εξήγηση.
(Ηλεκτροσπασμοθεραπεια)
https://sepatms.com/wp-content/uploads/2018/02/tmsect.jpg


Το TMS να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πιο "ανθρώπινο" και ακίνδυνο, ίσως για αυτό να θεωρείται λιγότερο αναποτελεσματικό σε σχέση με το πρώτο. Βέβαια και αυτό μεταδίδει μαγνητικά κύματα εάν μπόρεσα να καταλάβω στον εγκέφαλο του ασθενή μέσω του πηνίου που τοποθετείται στο κεφάλι του. Ουσιαστικά η ένταση του κύματος του παλμού είναι ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης ή καθορίζεται από ένα και μοναδικό πρωτόκολλο για κάθε περίπτωση; Εάν και πιο λογικό μου φαίνεται το πρώτο που ίσως και πάλι σε αυτό να υπάρχει συγκεκριμένο πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθείται ανάλογα την ένταση και την φάση της κατάθλιψης του ασθενούς. Αλλά γενικά και όσον αφορά την ασφάλεια και τις παρενέργειες και ευρύτερα την διαδικασία το TMS δεν είναι καλύτερο και ευλόγως προτεινόμενο από τους ασθενείς;

Ίσως να κάνω μια χαζή ερώτηση, σχωράτε με αλλά το TMS μου θυμίζει την μαγνητική που χρησιμοποείται στην ιατρική εάν και εκεί θα χρησιμοποιούνται άλλου είδους μαγνητικά κύματα επιβλαβή για την υγεία ναι μεν, αλλά εάν όντως ισχύει αυτό, κοιτάξτε πόσο πολύ προχωράει και θα εξελίσσεται η επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top