Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Μια άποψη ενός ψυχολόγου, στο facebook :thumbup:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,504 μηνύματα.
Τις αγαπάτε ίσως για τον πωπό τους;:P

Η πολύ απλά οι συγκεκριμένες που έχουν βάλει στο μάτι για τώρα δεν έχουν βυζιά και αγαπάνε τις άβυζες. Αν αύριο βάλουν στο μάτι μια βυζαρού θα αγαπάνε τις βυζαρούδες.:hehe:


Μια άποψη ενός ψυχολόγου, στο facebook :thumbup:

Τότε είμαι γυναίκα. Well, πάντα το υποψιαζόμουν ότι στα αισθηματα ήμουν κάτι ενδιάμεσο, αλλά για να το λέει ο κυρ Θανάσης, σόρρυ ο κυρ Γιώργος, ο Θανάσης...εν πάση περιπτώσει το καταλάβατε!:bleh:
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιnaccurate το σχήμα.Κανείς δεν ξυπνά το πρωί με τόσο μεγάλο χαμόγελο...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Τότε είμαι γυναίκα. Well, πάντα το υποψιαζόμουν ότι στα αισθηματα ήμουν κάτι ενδιάμεσο, αλλά για να το λέει ο κυρ Θανάσης, σόρρυ ο κυρ Γιώργος, ο Θανάσης...εν πάση περιπτώσει το καταλάβατε!:bleh:

Ναι συμφωνώ! Η εικόνα εστιάζει στο στερεότυπο του χαλαρουά άντρα που τα έχει όλα γραμμένα και περνάει έτσι τη μέρα του. Τελείως εφηβικό. :P
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι συμφωνώ! Η εικόνα εστιάζει στο στερεότυπο του χαλαρουά άντρα που τα έχει όλα γραμμένα και περνάει έτσι τη μέρα του. Τελείως εφηβικό. :P


Εγώ πάντως έτσι είμαι, λες να περνάω ακόμα εφηβεία?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Η πολύ απλά οι συγκεκριμένες που έχουν βάλει στο μάτι για τώρα δεν έχουν βυζιά και αγαπάνε τις άβυζες. Αν αύριο βάλουν στο μάτι μια βυζαρού θα αγαπάνε τις βυζαρούδες.:hehe:
Μια ειναι η απαντηση στο αιωνιο διλλημα
https://www.youtube.com/watch?v=HagcHqOiaVY&t=0m44s
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
«Γιατί οι άνδρες και οι γυναίκες θα πρέπει να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη διαπίστωση ότι η γυναίκα μου διαθέτει πολύ υψηλότερη συναισθηματική νοημοσύνη από εμένα. Ομοίως κι εκείνη δεν αισθάνεται αμηχανία όταν μου ζητά να βγάλω το αμάξι από το στενό μας γκαράζ. Το ένα δεν είναι καλύτερο του άλλου, απλώς έχουμε διαφορετικές δεξιότητες. Θα ήταν υπέροχα να έπαιζαν περισσότερες γυναίκες σκάκι και μάλιστα σε υψηλότερο επίπεδο, ωστόσο αντί να μας ανησυχεί αυτή η ανισότητα, μάλλον θα έπρεπε να την αποδεχτούμε διακριτικά ως γεγονός.» Nigel Short
Πηγή: Stuff
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Υποθέτω ότι επικαλείται σεξιστικά τη θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης του Howard Gardner, εσείς τι λέτε;
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Το λανθάνον επιχείρημα είναι ότι οι ικανότητες αυτές εξαρτώνται εξ ολοκλήρου από το βιολογικό φύλο. Πλέον αυτή η άποψη παραμερίζεται επιστημονικά, αφού διαπιστώνουμε ότι σημαντικότερη είναι η ανατροφή. Ότι η ανατροφή/κοινωνικοποίηση των γυναικών είναι διαφορετική από των αντρών.

Πιστεύω είναι παράλογο να παραξενευόμαστε που ακόμα οι άντρες κυριαρχούμε σε αρκετούς τομείς, ενώ αυτό ισχύει για χιλιετίες. Όπως έχουν επιβιώσει στερεότυπα της δουλείας που ίσχυε για τόσα χρόνια, έτσι και με αυτό.
Ωστόσο και στις δυο περιπτώσεις φθίνουν σημαντικά οι διχαστικές αντιλήψεις και όλο περισσότερο αποσαφηνίζεται η σημασία των επίκτητων, έναντι των εγγενών χαρακτηριστικών (nature vs nurture).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top