Τι είναι τέχνη για εσάς;

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
αλλα ειναι αδιανοητο να ακους απο νεο κοσμο οτι τεχνη ειναι η μαγειρικη η ενας πινακας του καθε πυκραμενου αυτοδιδακτου που προσπαθει να εκμεταλλευτει την αγνοια της μαζας .
Τεχνη ειναι κατι ποιο υψηλο βασισμενο σε αξιες του παρελθοντος και νεες ιδεες του σημερα
οι οποιες για καλη μας τυχη κρινονται απο ανθρωπους που τουλαχιστον το εχουν σπουδασει το αντικειμενο.
Ειναι λυπηρο αυτη η χωρα να μην εχει παιδεια...δειτε και μονοι σας υπαρχουν Ελληνες καλλιτεχνες αναγνωρισμενοι στο εξωτερικο αλλα παντελως αγνωστοι στην Ελλαδα....

ετσι λοιπον τεχνη δεν ειναι καθε ωραιο ηλιοβασιλεμα αλλα ειναι ενα ωραιο τοπιο του Βrassai...
αν λεγατε οτι καλυτερα να ζωγραφιζεις ερασιτεχνικα απο το να τα σπας στο γηπεδο βλεποντας το απλα σαν χομπυ ναι
αλλα μην φτασουμε σε σημειο να προσκηναμε τον καθε καιμενο....

Για ποιόν ακριβώς λόγο η μαγειρική δεν είναι τέχνη;;; Κάποιοι άνθρωποι (...ναι στη μάνα μου αναφέρομαι...) εκφράζονται μέσα από τη μαγειρική...Και μάλιστα εκφράζονται με πολύ ωραίο τρόπο... :D
Καλύτερα πάντως να μην κατακρίνεις εκείνο που κάποιος ζωγραφίζει και το θεωρεί τέχνη...Μπορείς απλά να εκφράζεις την άποψή σου και να λες ότι δε σου αρέσει...Το ότι πολλοί κριτικοί τέχνης έχουνε εκφραστεί με τα καλύτερα λόγια για διάσημους ζωγράφους όπως αυτός που αναφέρεις δε σημαίνει ότι εκφράζουν και την άποψη του συνόλου...Η κριτική που μπορεί να κάνει ο καθένας μας πάνω στην τέχνη ακόμα και αν έχει διαβάσει και έχει σπουδάσει κριτικός τέχνης ή όχι είναι μία κριτική και είναι σεβαστή και υποκειμενική...Πρέπει να έχω σπουδάσει για να πω ότι ένας πίνακας δε μου αρέσει;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τέχνη δεν είναι μόνο ότι διδάσκεται στην καλών τεχνών
Εκεί διδάσκονται οι καλές τέχνες
Υπάρχουν και οι "κακές" τέχνες

Ίσως το ποστ σου Κουέ μου, να βάλει τη συζήτηση σε μια τάξη. Το εύχομαι.
Δε μπορώ όμως να φανταστώ ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που θεωρούν το εν δυνάμει κοινό τους ΤΟΣΟ απαίδευτο. Σε ποιούς περιμένουν να απευθυνθούν; Μόνο στους κριτικούς της Τέχνης; Fine by me. Εγώ μπορώ να συνεχίσω να θεωρώ το παστίτσιο σου τέχνη; :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ίσως το ποστ σου Κουέ μου, να βάλει τη συζήτηση σε μια τάξη. Το εύχομαι.
Δε μπορώ όμως να φανταστώ ότι υπάρχουν καλλιτέχνες που θεωρούν το εν δυνάμει κοινό τους ΤΟΣΟ απαίδευτο. Σε ποιούς περιμένουν να απευθυνθούν; Μόνο στους κριτικούς της Τέχνης; Fine by me. Εγώ μπορώ να συνεχίσω να θεωρώ το παστίτσιο σου τέχνη; :P :D
Το κοινό στην Ελλάδα είναι απαίδευτο.....και αυτό φαίνεται σε ένα πολύ απλό γεγονός δεν υπάρχει ζήτηση ..... δεν υπάρχουν gallery.
Στην Νέα Υόρκη στο Βερολίνο κτλ π το να είσαι καλλιτέχνης είναι τόσο απλό και κανονικό όπως εδώ είναι να είσαι υδραυλικός ή δημόσιος υπάλληλος.(κάθε Ελληνίδα μητέρα-πατέρας το ήθελε για τον γιο της, δεκαετίες πριν ,αλλά μέχρι και σήμερα)...Μπορεί έξω να έχουν κάνει την τέχνη εμπόριο...αλλά υπάρχει μια μεγάλη διαφορά....έχουν προχωρήσει αυτό που λέγετε τέχνη και είναι πολύ φυσιολογικό την Κυριακή ο πατέρας να πάρει τα παιδιά του από το χέρι και να τα πάνε να δουν τέχνη σε αντίθεση με εδώ ,που κάνουν άλλα πράγματα....Όταν χαρακτικά του πικασσο ήρθαν στο Τελογλιο απαγόρευσαν την είσοδο των ανηλίκων γιατί το θέμα ήταν κάπως ΑΚΑΤΑΛΛΉΛΩΝ.......έεεεεεεεεετσι
Σε αυτή την χώρα θέλουμε μόνο να θυμόμαστε την αρχαία Ελλάδα τον αρχαίο πολιτισμό μας και να μένουμε σε αυτόν.:)
Υπάρχουν λοιπόν άνθρωποι νέοι σε αυτή την χώρα που θέλουν να κάνουν πράγματα και δεν μπορούν.... οι λόγοι είναι πολλοί.
Ακόμα και εδώ ένα μέλος έφερε σε αντιπαράθεση ένα σκίτσο του πικασσο με ένα ολοκληρωμένο έργο του.....για να πει ότι ακόμα και ο πικασσο δεν έκανε μόνο έργα τέχνης.
Ένας άλλος κατάργησε όλον τον κυβισμό...γιατί δεν του άρεσε λέει.....
Ας προσπαθήσουν όλοι αυτοί να καταλάβουν τι είναι όλο αυτό που λέγετε εικαστικά και ας μην το κρίνουν και κατακρίνουν από αδυναμία...
Το ότι όλα είναι τέχνη σε αυτήν την ζωή είναι γνωστό.....αλλά το να ποστάρει ο οποιοσδήποτε μια φώτο και να το ονομάζει ''εναλλακτική τέχνη'' ή έργο τέχνης,και να νομίζει ότι είναι καλλιτέχνης....ε σας παρακαλώ ας σεβαστούμε εάν όχι τους νέους καλλιτέχνες, αυτούς που άφησαν έργο μεγάλο πίσω τους για χάρη του πολιτισμού τουλάχιστον.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το κοινό στην Ελλάδα είναι απαίδευτο.....


Η εύκολη λύση για τον καλλιτέχνη
είναι το "δεν με καταλαβαίνουν, οι άτεχνοι..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν σου άρεσε?:confused:λυπάμαι......τι θα ήθελες να ακούσεις?
Τι θα ήταν αυτό που θα σε έκανε να νοιώσεις καλά?
Ότι δεν υπάρχουν Ελληνες καλλιτέχνες σε ανακουφίζει?
Υπάρχουν μόνο Γερμανοί Αμερικάνοι Άγγλοι κτλ π....γιατί εκεί τους κατανοούν και παρακολουθούν το έργο τους.Επίσης όλοι αυτοί είναι ηλίθιοι εκτός από τους Έλληνες που έχουν αυτήν την μοναδική παγκόσμια ευφυΐα να κατανοούν κάτι πριν το μάθουν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να το θέσουμε σε διαφορετική βάση μάλλον πρέπει γιατί σε λίγο θα χαθούμε στις γενικεύσεις και θα αναρωτιόμαστε αν έκανε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα


Ποιος θεωρείτε ότι φταίει για την έλλειψη καλλιτεχνικής παιδείας απ τη μία, την έλλειψη καλλιτεχνών από την άλλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ότι όλα είναι τέχνη σε αυτήν την ζωή είναι γνωστό.....αλλά το να ποστάρει ο οποιοσδήποτε μια φώτο και να το ονομάζει ''εναλλακτική τέχνη'' ή έργο τέχνης,και να νομίζει ότι είναι καλλιτέχνης....ε σας παρακαλώ ας σεβαστούμε εάν όχι τους νέους καλλιτέχνες, αυτούς που άφησαν έργο μεγάλο πίσω τους για χάρη του πολιτισμού τουλάχιστον.....

Μυταράς: Δείτε τα πρόσωπα των ανθρώπων καθώς περνούν από τις διαβάσεις των πεζών. Δείτε τους φθαρμένους τοίχους με τις σχισμένες αφίσες και τα πολύχρωμα συνθήματα. Δείτε τα κουρελιασμένα σύννεφα καθώς δύει ο ήλιος το απόγευμα. Δείτε το απέναντι δέντρο καθώς βγαίνουν οι μικροί βλαστοί περιμένοντας την άνοιξη. Θα έχετε κάνει μια καλή αρχή και υπάρχει ελπίς να αισθανθείτε τα έργα όλων των εποχών.

Υπάρχει άραγε άλλος τρόπος για τον απλό καθημερινό άνθρωπο να εκτιμήσει την Τέχνη;
Το να μπορεί να εκτιμήσει το παστίτσιο της μαμάς του είναι που του δίνει την ικανότητα να εκτιμήσει και να σεβαστεί το έργο των καταξιωμένων καλλιτεχνών... Προσπάθησε να θυμηθείς τι σε έκανε να ασχοληθείς μαζί της, τότε που ακόμα δεν τη σπούδαζες...



(και να μην ξεχνάμε φυσικά ότι Τέχνη δεν είναι μόνο η ζωγραφική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Μυταράς: Δείτε τα πρόσωπα των ανθρώπων καθώς περνούν από τις διαβάσεις των πεζών. Δείτε τους φθαρμένους τοίχους με τις σχισμένες αφίσες και τα πολύχρωμα συνθήματα. Δείτε τα κουρελιασμένα σύννεφα καθώς δύει ο ήλιος το απόγευμα. Δείτε το απέναντι δέντρο καθώς βγαίνουν οι μικροί βλαστοί περιμένοντας την άνοιξη. Θα έχετε κάνει μια καλή αρχή και υπάρχει ελπίς να αισθανθείτε τα έργα όλων των εποχών.

Υπάρχει άραγε άλλος τρόπος για τον απλό καθημερινό άνθρωπο να εκτιμήσει την Τέχνη;
Το να μπορεί να εκτιμήσει το παστίτσιο της μαμάς του είναι που του δίνει την ικανότητα να εκτιμήσει και να σεβαστεί το έργο των καταξιωμένων καλλιτεχνών... Προσπάθησε να θυμηθείς τι σε έκανε να ασχοληθείς μαζί της, τότε που ακόμα δεν τη σπούδαζες...



(και να μην ξεχνάμε φυσικά ότι Τέχνη δεν είναι μόνο η ζωγραφική)

Τέχνη δεν είναι μόνο η ζωγραφική αλλά δεν έχω άποψη για όλα.Σε αντιθεση με αλλους
Έχεις μια εμμονή με τον Μυτάρα?
Έχεις υπόψιν σου τι γίνετε στον υπόλοιπο κόσμο?ή σε φοβίζει να μάθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν 'Ελληνες καλλιτέχνες... Μάλιστα :hmm:

Και οι Νεοϋορκέζοι καλλιτέχνες την έχουν καλά, είναι εύκολο να ζούν,
εκθέτουν στο ΜοΜα και βγάζουν φωτογραφίες με την υπερήφανη μαμά τους... :hmm:


αχ ρε συ νέγκ... τι κρίμα να μην γεννηθείς στο Βερολίνον, στη Νέαν Υόρκην... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν 'Ελληνες καλλιτέχνες... Μάλιστα :hmm:

Και οι Νεοϋορκέζοι καλλιτέχνες την έχουν καλά, είναι εύκολο να ζούν,
εκθέτουν στο ΜοΜα και βγάζουν φωτογραφίες με την υπερήφανη μαμά τους... :hmm:


αχ ρε συ νέγκ... τι κρίμα να μην γεννηθείς στο Βερολίνον, στη Νέαν Υόρκην... :(
Καθόλου Καθόλου κρίμα, είμαι γεννημένος στην ποιο έξυπνη χώρα του κόσμου!!!Γιατί το λες αυτό?
Υ.Γ.Δεν υπάρχουν ικανοί καλλιτέχνες στην Ελλάδα γιατί δεν έχουν καταλάβει ότι έχει καταλάβει το κοινό αυτής της χώρας.Δηλαδή δεν μπορούν να ακολουθήσουν το εν δύναμη κοινό τους......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
οι οπαδοί σκέφτονται ή απλά ακολουθούν το είδωλο τους?
Δεν μου αρέσουν οι οπαδοί...:)

Δεν χρειάζεται να σκέφτομαι, αφού άλλωστε δεν έχω και την παιδεία για κάτι τέτοιο. Μου αρκεί να σκέφτεται το ίνδαλμά μου αντί για μένα.Να τον χειροκροτώ χωρίς να τον καταλαβαίνω, να μη χρειάζεται καμμία εξήγηση, μόνο και μόνο επειδή το είπε ή το έκανε Αυτός.

Να σταματήσεις να παίρνεις χάπια ή να αλλάξεις θεραπεία ή να μην κάνεις συνδυασμούς καίγονται τα εγκεφαλικά κυτταράκια........

Έχεις εμπειρία βλέπω. :D:P

Εσύ τι καταλαβαίνεις ότι κρίνετε το έργο του καλλιτέχνη η ο καλλιτέχνης?
Η πορεία του μέσα στην τέχνη το έργο του ή εάν ήταν καλό παιδί , καλός άνθρωπος και άνθρωπος του θεού?Ο πικασσο που δεν είχε και τόσο καλό χαρακτήρα δεν έκανε τέχνη?
Ρώτα τον εαυτό σου, εγώ τα δικά σου λόγια χρησιμοποίησα, τα οποία ούτε εσύ φαίνεται πως αναγνωρίζεις...

Από την εποχή του Θεόφιλου άλλαξε η τέχνη ή μήπως όχι?ή μήπως γίνονται τα ίδια στην σημερινή τέχνη?ή μήπως η ζωή του σημερινού ανθρώπου είναι ίδια? Η κοινωνία μας δεν άλλαξε και αυτή?Καμιά εξέλιξη?Όλα ίδια?Μπορείς να πεις σε έναν χειρούργο να χειρουργήσει όπως χειρουργούσαν το 1920?Σε έναν ψυχοθεραπευτή ότι ο Φρόιντ αρκεί για την έρευνα της ανθρώπινης ψυχής ακόμα και στο τώρα , στο σήμερα?
Καλά όλα αυτά. Ο ορισμός της τέχνης έχει αλλάξει; Γιατί για τους ορισμούς της χειρουργικής και της ψυχιατρικής δεν ισχύει το ίδιο. Αν χειρουργήσει κανείς με μια παλιά τεχνική μπορεί να τον θεωρήσουν παρωχημένο. Αν όμως σώσει μια ανθρώπινη ζωή, θα τον πούνε αγύρτη;:hmm:

Ας πούμε ο Έλληνας δεν έχει παιδεία στην οδήγηση στον τρόπο που οδηγεί...:) και σε άλλα πολλά....Είναι ένα πραγματικό γεγονός.....θα το δούμε?
Είναι φανερό πως ο Έλληνας δεν έχει παιδεία, άλλωστε το λένε όλοι οι...Έλληνες. Εσύ από πού είπαμε πώς είσαι; :clapup:

Οκ, αλλά εχε υποψιν σου οτι η ιστορια και το γιατι τα σχεδιασ εμπορει να σε απογοητευσουν (πχ ...άνια...δε μπορουσε να κανει κατι καλυτερο...:P )

Μια διευκρίνιση παρακαλώ: Εννοείς Άνοια ή Ανία; Δεν σημαίνουν ξέρεις το ίδιο και θα ταίριαζαν και οι δύο στο παραπάνω απόσπασμα.

Αρχική δήλωση:
αλλα δεν μπορεις να εμπνευστεις απο το κορνιζαδικο...

Μια απλή ερώτηση επί της δήλωσης:
Αυτό σε ποιά σχολή τέχνης το διδάσκουν; :hmm:

Και η απάντηση:
Τωρα πλακα μου κανεις????????
Δεν υπαρχει κουκλα μου καμια σχολη Καλων Τεχνων σε ολη την υφηλιο που να δινει στους μαθητες τοσο λαθος προτυπα.

Συνεννόηση μπουζούκι μιλάμε. :D:P
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, τα λάθος πρότυπα που δεν διδάσκονται σε καμμία σχολή Καλών Τεχνών, είναι ότι δεν μπορείς να εμπνέεσαι από το κορνιζάδικο;

Αλήθεια, το Ορλάντο το χρησιμοποιείς μόνο σε θέματα που σχετίζονται με την ομοφυλοφιλία; Πλλάκα μας κάνεις;

Τέχνη είναι και ο κινηματογράφος (η 9η μάλιστα) και δεν διδάσκεται στην καλών τεχνών αν δεν κάνω λάθος ε?

Ένατη τέχνη είναι το Κόμιξ, όγδοη ο κινηματογράφος.

Πρέπει να έχω σπουδάσει για να πω ότι ένας πίνακας δε μου αρέσει;;;

Όσοι σπούδασαν θα σου πουν αν θα πρέπει να σου αρέσει ή όχι ρε άσχετε!!!:D:P

Από την όλη συζήτηση, αναπόφευκτα μου ήρθε στο μυαλό μια ατάκα του Χάρρυ Κλυνν:
-Γιατί χτυπάνε παιδάκι μου τα τεντζερέδια;
-Ποια τεντζερέδια ρε μάνα, σώπα εσύ! Τέχνη κάνουν οι ανθρώποι... :hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Όσοι σπούδασαν θα σου πουν αν θα πρέπει να σου αρέσει ή όχι ρε άσχετε!!!:D:P

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρέπει στο αν θα μου αρέσει ή όχι κάποιος πίνακας (κάποιο έργο τέχνης γενικότερα)...Πρέπει δηλαδή οπωσδήποτε να μου αρέσει η Μόνα Λίζα ή ο Μυστικός Δείπνος του Ντα Βίντσι;;; :confused:
Όσοι σπούδασαν την ιστορία και τη θεωρία της τέχνης δε σου λένε κάτι τέτοιο πάντως...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχεις μια εμμονή με τον Μυτάρα?
Καμία εμμονή δεν έχω με το Μυταρά, δεν είναι καν από τους αγαπημένους μου ζωγράφους, η άποψή του όμως περί τέχνης ταυτίζεται με τη δική μου.

Εσύ ως συνάδελφος καλλιτέχνης τι έχεις να πεις πάνω στον ορισμό του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το ότι κάποιοι στην χώρα αυτή στήνονταν μπροστά στην tv για να δουν μαθήματα ''ζωγραφικής'' με συνταγές του bob ross....σημαίνει μάλλον παρακμή και όχι έμπνευση.....Με αφορμή όμως τούτο το γεγονός κάποιος μπορεί να το κάνει τέχνη.....προσθέτοντας και τα απαιτούμενα κωμικά στοιχεία φυσικά.... βεβαίως βεβαίως....
Θα έπρεπε δηλαδή όλοι όσοι θέλουν να ζωγραφίζουν σπίτι τους κάτι απλό, να μπαίνουν στην καλών τεχνών μήπως; Παρακμή το να μαθαίνεις "τρικ" του πως να μεταφέρεις τη μπογιά στον καμβά; :confused:
O Ross δεν λέει ότι σου μεταδίδει την έμπνευση, απλά δείχνει πως μπορείς να βάφεις ώστε να μπορέσεις από κάπου να ξεκινήσεις.
Τι σας ενοχλεί τόσο με τον Ross, ότι έχει τόση πέραση και θα είναι περισσότεροι αυτοί που μπορεί να ενδιαφερθούν να πιάσουν το πινέλο;
Λοιπον παιδια αν νομιζετε οτι σε μια συζητηση δεν θα υπαρχουν διαφωνιες γελιεστε....[...]
ετσι λοιπον τεχνη δεν ειναι καθε ωραιο ηλιοβασιλεμα αλλα ειναι ενα ωραιο τοπιο του Βrassai...
αν λεγατε οτι καλυτερα να ζωγραφιζεις ερασιτεχνικα απο το να τα σπας στο γηπεδο βλεποντας το απλα σαν χομπυ ναι
αλλα μην φτασουμε σε σημειο να προσκηναμε τον καθε καιμενο....
Λοιπόν παιδί (:P) απορώ πως λές κάτι τέτοιο, αλλά παρόλα αυτά συμφωνείς με το post της ΚουΕ που λέει ακριβώς το αντίθετο (ότι τέχνη είναι και οποιαδήποτε ζωγραφιά με ηλιοβασίλεμα πχ). :worry:
καλύτερα να μην συγχέουμε την καλιτεχνία με την τέχνη γενικότερα
Τέχνη, είναι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αποδίδεται σε ανθρώπινη δημιουργία αυθαίρετες με τη ροπή του φυσικού κόσμου.
Για κάποιον λοιπόν, είναι τέχνη το να βάζει πλακάκια... λέγεται τεχνίτης
Για κάποιον είναι τέχνη να φτιάχνει πίνακες, λέγεται καλλιτέχνης

Για κάποιον είναι τέχνη το καλό παστίτσιο (δεν θα μπορούσα άλλωστε να μην παινέψω το σπίτι μου :P) ....λέγεται κοιλιόδουλος:P (ουψς :redface:)

Τέχνη δεν είναι μόνο ότι διδάσκεται στην καλών τεχνών
Εκεί διδάσκονται οι καλές τέχνες
Υπάρχουν και οι "κακές" τέχνες :P
Δε θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα :redface:
Ένας άλλος κατάργησε όλον τον κυβισμό...γιατί δεν του άρεσε λέει.....
Ας προσπαθήσουν όλοι αυτοί να καταλάβουν τι είναι όλο αυτό που λέγετε εικαστικά και ας μην το κρίνουν και κατακρίνουν από αδυναμία...
Το ότι όλα είναι τέχνη σε αυτήν την ζωή είναι γνωστό.....αλλά το να ποστάρει ο οποιοσδήποτε μια φώτο και να το ονομάζει ''εναλλακτική τέχνη'' ή έργο τέχνης,και να νομίζει ότι είναι καλλιτέχνης....ε σας παρακαλώ ας σεβαστούμε εάν όχι τους νέους καλλιτέχνες, αυτούς που άφησαν έργο μεγάλο πίσω τους για χάρη του πολιτισμού τουλάχιστον.....
Λοιπόν δυνατέ και σπουδαγμένε negative, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο ένας κριτικός τέχνης μπορεί να κρίνει ή να κατακρίνει τον Picasso και οποιονδήποτε καλλιτέχνη. Δεν μπορεί ο καθένας να έχει άποψη ανάλογα με τι του αρέσει και τι όχι; Που ακούστηκε πάλι αυτό, ότι η "τέχνη" είναι μόνο για τους διαβασμένους και μόνο αυτοί μπορούν να πουν αν τους αρέσει ή όχι... :worry:
Επίσης ακόμα να καταλάβεις ότι ο τίτλος εναλλακτική τέχνη, είναι βασισμένος στην κυριολεκτική σημασία της τέχνης την οποία μπορείς να δεις (αλλά δεν θες) σε παλαιότερα posts μου, αλλά και στο post της ΚουΕ λίγο πιο πάνω. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρέπει στο αν θα μου αρέσει ή όχι κάποιος πίνακας (κάποιο έργο τέχνης γενικότερα)...Πρέπει δηλαδή οπωσδήποτε να μου αρέσει η Μόνα Λίζα ή ο Μυστικός Δείπνος του Ντα Βίντσι;;; :confused:
Όσοι σπούδασαν την ιστορία και τη θεωρία της τέχνης δε σου λένε κάτι τέτοιο πάντως...;)

ΑΝ έχω καταλάβει καλά, (αν όχι ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων) αυτό που θέλει να μας πει ο negative είναι πως αν είχαμε καλλιτεχνική παιδεία, θα μας άρεσε de facto το έργο των καταξιωμένων έστω καλλιτεχνών αφού θα μπορούσαμε να το αξιολογήσουμε και να το εκτιμήσουμε διαφορετικά.
Και εδώ βέβαια φτάνουμε στο ερώτημα του πως καλλιεργείται η αισθητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Κι εμενα τοσα χρονια μου μαθαιναν χαζομαρες οτι η μοναδικοτητα και η ιδαιτεροτητα της τεχνης " ειναι οτι δεν μπαινει σε καλουπια και δεν εχει "πρεπει".:fool:
Κοιτα πως αλλαζουν μερικα πραγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.


Αυτό είναι τέχνη ή μήπως σάτυρα;

...όποιος πει "σατυρική τέχνη" τον κάνω αναφορά εξεπιτούτου.:P

Ίσως τις πιο μεγάλες βλακείες και πιο συχνά ακούει ένας πίνακας στο μουσείο.

"Δίνω στο κοινό ό,τι μου ζητάει" είναι μια καλή απάντηση από έναν υπάλληλο μπακάλικου, αλλά όχι από έναν καλλιτέχνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά. Ο ορισμός της τέχνης έχει αλλάξει; Γιατί για τους ορισμούς της χειρουργικής και της ψυχιατρικής δεν ισχύει το ίδιο. Αν χειρουργήσει κανείς με μια παλιά τεχνική μπορεί να τον θεωρήσουν παρωχημένο. Αν όμως σώσει μια ανθρώπινη ζωή, θα τον πούνε αγύρτη;:hmm:

Είναι φανερό πως ο Έλληνας δεν έχει παιδεία, άλλωστε το λένε όλοι οι...Έλληνες. Εσύ από πού είπαμε πώς είσαι; :clapup:
Ένας χειρούργος του σήμερα θα χειρουργούσε με τις συνθήκες και τα μέσα του τότε ή του τώρα?
Θα έλεγε ποτέ δεν έχω ανάγκη τις δυνατότητες που μου δίνει το σήμερα????? .....μπορώ να σώσω μια ζωή.Θα το έκανε μόνο εάν ήταν απομονωμένος και δεν είχε άλλη λύση.Άρα? που οδηγούμαστε?
Έλληνας είμαι αλλά εσύ αρέσκεσαι στο να θαυμάζεις για την καταγωγή σου την ιστορία της και την πλούσια κουλτούρα σου!!!Παλιά μεγαλεία δοξασμένα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Έργο και καλλιτέχνης. - Αυτός ο καλλιτέχνης είναι φιλόδοξος, τίποτε περισσότερο. Σε τελευταία ανάλυση, το έργο του δεν είναι παρά ένας μεγεθυντικός φακός, τον οποίο προσφέρει στον καθένα που κοιτάει προς το μέρος του...

Φρ. Νίτσε.

..κι αυτό ακριβώς απαντά επαρκώς, 4 me. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αλήθεια, το Ορλάντο το χρησιμοποιείς μόνο σε θέματα που σχετίζονται με την ομοφυλοφιλία; Πλλάκα μας κάνεις;
Η Οrlan γυναίκα θηλυκό καλλιτέχνης.....είναι που ενημερώνεσαι γενικώς περί τέχνης του σήμερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top